Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Не разбирам какво те смущават бумерангите. Не съм предполагал, че са се ползвали и по нашите земи, но не виждам нищо необикновено в това. Все пак бумерангът е логично развитие на пръчката за мятане. При това виж какво пише в Wikipedia:
    The oldest boomerang found so far was discovered in a cave in the Carpathian Mountains in Poland and is believed to be about 20,000 years old.

    Comment


      #32
      Доближаваме се до `атомния` часовник - Батерия за 30 години

      и Електо-генератор в боята
      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

      Comment


        #33
        pnp5q написа
        Доближаваме се до `атомния` часовник - Батерия за 30 години

        и Електо-генератор в боята
        Технологията на атомната батерия е известна сравнително отдавна, но досега беше използвана предимно в космическите сонди и спътници. Явно едва сега е създаден комерсиален продукт за обща употреба.

        Ако искате вярвайте, но за такова нещо имах идея още преди време. Е, изпреварили са ме...
        Last edited by ; 03-10-2007, 16:29. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

        Comment


          #34
          Хо-хо, Жул Верн нямаше ли от по-отдавна такава идея ?
          Quae fuerant vitia, mores sunt.

          Comment


            #35
            Може, не знам...

            Comment


              #36
              AYB написа
              Може, не знам...
              Капитан Немо , от едноименият роман ходи на лов под водата с пневматична пушка изстрелваща наелектризиращи се по време на полет, от триенето стъклени топчета

              Comment


                #37
                "Парите движат света" - тази стара истина в два нови ракурса - ретроспективен и далновиден:

                Най-богатият британец на всички времена е бил племенник на Вилхелм Завоевателя

                Първа космическа валута
                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                Comment


                  #38
                  Само дето в космоса е малко архаично да си носим парите в кесийка

                  The end of the world came pretty much as we predicted.Atomic spark,struck by human hand raged out of control.Great cities were reduced to dust,burning continents were absorbed by boiling oceans.The spirits of the dead faded in the background radiation that blanked the Earth.

                  The 2 minute war - FallOut

                  Comment


                    #39
                    Еволюция на езиците
                    /от novini.dir.bg/
                    Като изтъкват, че думите в индоевропейските езици се променят толкова по-малко, колкото по-често са използвани, изследователи вероятно са открили универсалния закон, на който е подвластна еволюцията на езиците, сочат резултатите от британско изследване, цитирани от Франс прес.
                    Екип от университета на Рединг във Великобритания е стигнал до тези заключения, след като изследвал еволюцията на 200 термина в групата на индоевропейските езици. Тези термини датират отпреди 10 000 години, а еволюцията им била проследена до сегашните им форми на английски, руски, гръцки и испански език.

                    Езиците от индоевропейската група в момента са 87. Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър". Еволюцията на спреженията на неправилните глаголи на английски език може да се обясни по същия начин, сочат резултатите от друго изследване, публикувани също в "Нейчър". Сред 177-те неправилни глагола на староанглийски език онези 98, които се срещат в съвременния английски, са сред най-често използваните. Екипът на Ерез Либерман от Харвард е установил, че в английския език неправилен глагол, използван 100 пъти по-рядко от друг, ще стане правилен 10 пъти по-бързо. От своя страна екипът на Марк Пейджъл от Рединг е констатирал, че морфологичните разлики между езиците от индоевропейската група са по-малки при често използваните думи, като например "две" и "вода", отколкото при по-рядко използваните думи, като "опашка". Пейджъл и колегите му са открили също изключително силна взаимовръзка между продължителността на живот на дадена дума и честотата на използването й, а това може да бъде разглеждано като универсален закон за еволюцията на езиците, ако се потвърди при други езици, които не са от индовропейската група - китайски, японски, тамилски. Обяснението е, че по-малко грешки се правят с най-често използваните думи, за които вероятността да съхранят първоначалната си форма е най-голяма.

                    Друга хипотеза, която не непременно е в противоречие с това обяснение, гласи, че новите термини се налагат по-лесно, ако липсва често използвана дума с подобно значение.
                    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                    Comment


                      #40
                      Тези термини датират отпреди 10 000 години, а еволюцията им била проследена до сегашните им форми на английски, руски, гръцки и испански език.
                      Хъм само едно нещо ми е интересно - как се установяват думи от преди 10 000 години?

                      Comment


                        #41
                        gollum написа
                        Хъм само едно нещо ми е интересно - как се установяват думи от преди 10 000 години?
                        Не думи, а термини - такива като `вода` например.
                        "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                        Comment


                          #42
                          Ок, нека са "термини" или "понятия" - това не променя същността на питането ми . Как се проследява еволюцията им с "дълбочина" назад във времето 10 000 години? Пък и защо е поставена тази граница? Може да се предположи, че щом е възникнала речта, то определени "термини" са се назовавали. Въпросът е как се извършва това проследяване за времена, за които няма фиксирано нищо - как са звучали тези "термини". А тогава какво се сравнява и защо се появява това число - 10 000 години? По журналистически причини или е нещо друго?

                          Comment


                            #43
                            Най-вероятно числото е по журналистически причини, а и все ще се намери някой да се върже, нали
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              #44
                              gollum написа
                              Ок, нека са "термини" или "понятия" - това не променя същността на питането ми . ... Въпросът е как се извършва това проследяване за времена, за които няма фиксирано нищо - как са звучали тези "термини".
                              Написах това, защото смятам, че промяната е съществена. Проследяването - в частност: какви допускания се считат за приемливи /като например, че ако преди 10000 год. се допуска вече да е имало някакви езици, то най-вероятно те са съдържали думи за най-основни неща като `вода`/ - обикновено е обяснено детайлно във всяко научно изследване, което се занимава с толкова древна езикова материя.
                              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                              Comment


                                #45
                                Е, във въпросното научно изследване може и всичко да е обяснено. Аз коментирам новината, така както се поднася. От нея нищо не става ясно. Във всеки случай, не и какво правят тези "10 000 години" и каква роля имат предположенията за някакви "понятия" (като "вода" и т.н.) и еволюцията на езиците, която подлежи на просредяване (т.е. от времето, когато имаме писменост). Не те критикувам, критикувам новината и по-точно журанлистите, котио са я създали.

                                Comment

                                Working...
                                X