Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Без да съм социологическа агенция и да съм правила проучвания силно се съмнявам, че българите на възраст знаят повече колко е Пи и къде е Андора. За Русия и САЩ просто имат спомени
    Ако аз проверявах със социологическо проучване кое поколение е по-умно, щях да включа повече логически задачи. И ми се струва, че по-младите биха се справили по-добре. Нищо ново не казвам, повечето тестове от типа на IQ се базират на това.

    П.П. Ти да не си дал обет за безбръснене? Или просто те мързи да си обръснеш аватара?

    Comment


      #17
      Съвсем нормално е като цяло младите да се справят по-добре на IQ тестовете. То на такива тестове обикновено се дават бонуси, право пропорционални на възрастта. Все пак ЕГН-то си казва тежката дума. Но логиката понякога не може да компенсира липсата на елементарни (базови) познания у доста младежи.
      Хана написа
      П.П. Ти да не си дал обет за безбръснене? Или просто те мързи да си обръснеш аватара?
      Не съм дал такъв обет. Бръсна се, но не редовно. Пуста гръцка мода...

      "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
      It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

      Comment


        #18
        IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
        Не съм дал такъв обет. Бръсна се, но не редовно. Пуста гръцка мода...
        Така го докарваш повече на Юлиан и съвсем ще взема да ви бъркам двамата .
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          #19
          А някой знае ли, колко души са взели участие във въпросната анкета?

          Comment


            #20
            Хана написа
            Тази статия ми напомня един папирус, намерен преди не знам колко хиляди години, в който пише колко е зле младото поколение, как нищо не знае, не уважава моралните принципи и т.н. Нещата не са се променили
            Our earth is degenerate in these latter days; there are signs that the world is speedily coming to an end; bribery and corruption are common; children no longer obey their parents; every man wants to write a book and the end of the world is evidently approaching,
            Аз лично за него знам от един безумно стар брой на Newsweek.

            Хана написа
            Ако аз проверявах със социологическо проучване кое поколение е по-умно, щях да включа повече логически задачи. И ми се струва, че по-младите биха се справили по-добре. Нищо ново не казвам, повечето тестове от типа на IQ се базират на това.
            Обичайно тези изследвания дават приблизително равен резултат при равни други условия. Пробелмът е, че който вече е правил подобен тест има огромно предимство пред този, който не е. Съвсем естествено е младите да дават по-добри резултати.
            Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

            Comment


              #21
              Start Off-Topic:

              Сержант Алексей Воронин написа
              А колкото и да си остарял, забравящ, зает, незаинтересован, тесен специалист и т.н., има едно нещо, което една велика учителка нарече "санитарен минимум на знанието". Като например кой е Чарлз Дарвин и дали СССР и САЩ са били съюзници през Втората световна война.
              Трудно е да се схване, но някои хора въобще не ги интересува кой е Чарлз Дарвин, а ВСВ не ги касае никак. За сметка на това незнанието кой е бил последният император на Китай или откога Тайланд е независим се счита за връх на простотията.

              IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
              Споделям мнението, че човек трябва да има някакъв "санитарен минимум" от знания. Иначе какво логическо мислене може да се очаква от човек, който няма елементарна обща култура и не знае колко е 2+2?
              Ще се изненадаш колко умни могат да са хора, които си нямат понятие какво е "число на квадрат", "корен", "трапец", "интеграл" и т.н. И какви олигофрени могат да са отличниците по математика. По света има милиарди хора с основно или никакво образование и е смешно да се твърди че всички те не могат да мислят логично(?!).

              End Off-Topic.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                #22
                По повод на образованието и минималния набор знания предлагам тази поучителна статия:
                What Does It Mean to Be Well-Educated?
                Вече друг е въпросът, че мисленето, като всички умения, се възпитава и тренира. Ако в училище блееш или изобщо не стъпваш в него, а извън училище се чудиш дали да отидеш на дискотека, да изгледаш някое DVD или да си поговорите 2 чАса по телефона с приятели (ама след 9 часА вечерта, 'щото нали тогава са безплатни разговорите), после ще ти е доста трудно да достигнеш мисленето на по-училите хора.
                Далеч съм от мисълта, че училището е единственият източник на образование, но от известно време се наблюдава все по-голяма незаинтересованост към образованието (не че няма причини и за това де).

                Comment


                  #23
                  Вече друг е въпросът, че мисленето, като всички умения, се възпитава и тренира.
                  Memorization of a bunch o’ facts. Familiarity with a list of words, names, books, and ideas is a uniquely poor way to judge who is well-educated. As the philosopher Alfred North Whitehead observed long ago, “A merely well-informed man is the most useless bore on God’s earth. . . . Scraps of information” are only worth something if they are put to use, or at least “thrown into fresh combinations.
                  Именно! И училището далеч не е единственият начин да се възпита или
                  "тренира" мисленето. Казвам го от личен опит - като ученик съм контактувал с хора, които до 14-15 годишна възраст са нямали никакво (или много малко) формално образование и това че не знаят какво е "квадрат" или "корен" не ги прави в никакъв случай по-глупави. И съответно много бързо наваксват...
                  Това, разбира се, не е правило, а по-скоро изключение, затова и е създадено задължителното образование.
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    #24
                    Dinain написа
                    Това, разбира се, не е правило, а по-скоро изключение, затова и е създадено задължителното образование.
                    Ще си дойдем на думата.

                    "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                    It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                    Comment


                      #25
                      Училищното образование несъмнено има множества от разнообразни недостатъци, някои от тях постепенно намаляват, други се увеличават (сред тях е и неговата консервативност - както повече институции до се развива далеч зад динамичните промени в обществото и цивилизацията). Но не мисля, че сред недостатъците му е самият факт, че го има. Съгласен съм, че има различни видове природна интелигентност и умения, които са вродени, т.е. несвързани с образованието. Но се присъединявам в мнението си към ИЦА, без съответното трениране и развитие всичко това си остават зачатъчни заложби. А образованието дори и лошото, все пак предоставя някакъв шанс тези умения да се развият. Но съм съгласен и с Хана - в никакъв случай сама по себе си, т.е. в пасивно състояние, информацията няма особено значение, важно е да се развива умението за активна работа с нея, т.е. за откриване на връзки, проверка, анализ и т.н. - в целия достъпен за средния човек инструментариум на мисленето. И не мисля, че това е нещо излишно за повечето хора, дори и да не си изкарват прехраната с умствен труд.
                      От друга страна, определено натрупване на информация (но активна) е необходимо, защото без него няма с какво да се работи. Разбира се, не просто купчина от факти - за тази цел има енциклопедии. Но поне идеята кое какво е, която да помогне пир задълбочаването на търсенето.

                      ПП Всичко това е видно и от дискусиите в този форум, в това отношение сме умален модел .

                      Comment


                        #26
                        Измислиха безжичен електрошоков куршум

                        Морските пехотинци тренират на все-посочна бягаща пътечка
                        Last edited by pnp5q; 03-09-2007, 22:11.
                        "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                        Comment


                          #27
                          Поредното `научно` изследване със странен извод :tdown
                          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                          Comment


                            #28
                            Дванайсетте края на света (на руски)
                            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                            Comment


                              #29
                              Германия като приказка
                              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                              Comment


                                #30
                                Днес посетих Историческия музей в Русе, който най-сетне отвори врати след една реставрация на отредената му сграда /на картинката/, която се точеше от 1989 г.
                                Най-добре елате да го разгледате - има внушителна колекция римски и гръцки статуетки, бижута и какво ли не още, собственост на братя Бобокови; копие на съкровището от Борово; съкровището от сребърни монети от Червен /заедно с делвата/ и пр. и пр.
                                А в `праисторическата` зала има два ... бумеранга. :sm186:
                                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                                Comment

                                Working...
                                X