Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Форумни впечатления

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Форумни впечатления

    Уважаеми дами и господа - не съм запознат с правилата на форума, и може да наруша някои - за пръв път ми е. Познавам повърхностно писаното от БД и малко повече ПД. Изчетох всичките 8 страници на дискусията и няма да вземам отношение по темата; а ми се ще да ви кажа общото си впечатление от форума. Ако разрешите разбира се. Имам чуството, че това е сбирка на съмишленици-многознайковци, които не винаги са добре запознати с писанията които обсъждат. Получава се нещо, като Ротфронт,което не иска да чуе друго мнение. Тези, които не са съгласни биват прогонени (USSR) или временно суспендирани (Фружин Асен и KG 125). Има и явни заплахи от страна на княза Крилов - "да не постигнеш съдбата на други известни личности от този форум" (28.06.2007) защитавали "странни теории". Как трябва да се разбира това, и къде мога да намеря правилата на форума, че ако реша да кажа някой лаф, да не ме постигне същото, макар че не съм известна личност?

    #2
    Най-отгоре на екрана, кажи-речи в средата, пише с приятни бели букви "Форумен Правилник и Ръководство".
    Никой не може да ти забрани да кажеш общото си впечатление за форума. Но не разбирам каква е ползата от твоето впечатление. Ако не кажеш някакво свое мнение, нагласата на форума по никакъв начин няма да се промени. А да се появиш някъде колкото да кажеш "абе вие не струвате" е напълно безсмислено занимание и чиста загуба на време.

    Comment


      #3
      Приятните бели букви съм ги чел и точно затова недуомявам как някои изказвания са останали. Както и да е. Смятам, че въпреки всичкия си популизъм ПД поставя интересни въпроси, нищо, че някои от тях са формулирани като отговори. Най после , ако искаш да караш велосипед, за да ти стане интересно, някой трябва да те повози така, че да ти стане приятно. После се учиш.

      Comment


        #4
        T.Jonchev написа
        Позицията на Джони ми допада, а още повече - начина, по който е изказана. Би ми било интересно да прочета и конкретно негово мнение по въпросите, обсъждани в тази тема.
        Моя приятел Йончев е както винаги прав и много точен! Аз също имах такава позиция в началото, имам я и сега и поради това загубих интерес.
        Загубих маса време в безплодни спорове при които моята аргументанция не се приемаше, а опонентите биеха с барабанен огън и с доводи съгласен съм с ....... или, както .......... каза и доказа. Класическа бе дискусията за древния български език в която защитавах становището, че поради липса на сведения не бива да се вкарва в никоя група. Първо бях осмян, че защитавам някакво становище (а опонентите го "изграждаха" (чудно как като приемаха съществуващата таблица)). След това бях цитиран няколко пъти - "даже митака се съгласи, че няма древен бу(ъл)гарски език", когато моето мнение бе, че език несъмнено има, но нямаме ДОСТАТЪЧНО (и) СИГУРНИ сведения за неговата класификация. След като цитирах световно признати учени (по тая и други теми), пък се започна със странични passing shots, колко били признати и колко световни. Стандарта аргументация на опонентите бе като говора за стопанска история и цитирам П. Добрев (където несъмнено е признат специалист) те да отвръщат с аргументи от неговите езикови еквилибристики, което е недопустимо в нормална дискусия. Случвало се е постове с аргументи за некоректно и двойно отношение да бидат трити (е за няколкото в които бях прекалено остър нямам претенции и се извинявах). Бан не съм получавал, но никога не е късно .
        Та такива ми ти работи.

        Comment


          #5
          Не съм съвсем сигурен, че тук е мястото на последните постове, включително и този. Но:
          Тонът и въобще конструктивността на дискусията зависят основно от участниците в нея и тяхното отношение към темата и към дискусията с другите опоненти. Дефинирането на "конструктивно отношение" чрез конкретни правила на практика е невъзможно, затова Управата преценява комплексно ползите и вредите от дадено участие в темата. Ако вредите са повече, то следват съответните мерки. И обикновено Управата дори не се интересува каква точно е позицията на даден участник и какво точно казва той, а начинът, по който се излага и поведението му като участник в дискусията (естествено цялостното участие на форумите играе роля).
          Така че атмосферата на тази тема (пък и всички други) е пряка функция от "дискусионната култура" така да се каже на учасниците. Управата може единствено да ограничава екстремизмите.

          ПП В червено, щото е "официална позиция" един вид.
          ППП. А, по-нататъшно дискутиране по тия въпроси вероятно ще бъде преместено и темата разчистена.
          XV mile the sea brode is
          From Turkey to the Ile of Rodez...

          Comment


            #6
            Feedback-а е полезно нещо и той ни помага да ставаме все по-добри .
            Ако ми позволите няколко коментара от гледната точка на един редовен потребител.
            Това определено е сбирка на съмишленици. Дали е на многознайковци? Ами за някои неща и по някои теми май знаем много - да, така че сигурно е и на такива. Но мисля, че съмишленици най-точно отразява състоянието на нещата.
            Относно чуваемостта на другото мнение, това мисля е двупосочен процес. Аз например от поста на Митака не оставам с впечатлението той да е прихванал нещо от аргументите на неговите опоненти (предварително му се извинявам ако това не е така, но моето впечатление е такова).
            Колкото до отношението с "несъгласните", не мисля, че потребителят Джони е запознат защо и как се е стигнало дотам. Това го е навело на погрешни заключения. Доколко са погрешни би могъл да разбере, взимайки за пример именно гореспоменатият потребител Митака (също така несъгласен), който мисля едва ли някой някога е предлагал за бан.
            И тъй като потребителят Джони все пак си е позволил да вземе отношение по темата, ще си позволя и аз още един коментар. Нека да остана в метафората за велосипеда. Според мен, тук повечето хора нямат нужда да бъдат возени за да им стане приятно. Причината да го има това място е, че хората тук отдавна отдавна им е станало приятно и са минали през тези стъпки с возенето.
            Поради което и сме такива, и поради което този форум е точно такъв и никакъв друг.
            Recalibrating my lack of faith in humanity...

            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

            Comment


              #7
              Sir Gray написа
              Не съм съвсем сигурен, че тук е мястото на последните постове.......
              Абсолютно съм съгласен! Дажи бих дал предложение да се направи отделна тема от вида на ''Градивна критика'' или нещо подобно. Но поради липса на такава ще отговоря на albireo тук.

              albireo написа
              Това определено е сбирка на съмишленици. Дали е на многознайковци? Ами за някои неща и по някои теми май знаем много - да, така че сигурно е и на такива. Но мисля, че съмишленици най-точно отразява състоянието на нещата.
              Радвам се, че е така! И така трябва да бъде! Лично аз не съм обвинявал (леле каква тежка дума употребявам за което и се извинявам, но не намирам по-точна) никой в многознайковщина. Всъщност за мен това е качество, а не порок. НО примерно дискутираме дадена тема: Числеността на Аспаруховите българи; след аналитична аргументация от моя страна (не казвам, че съм бил прав), поради липса на източници (засега) темата биде заключена. След страхотен пост: били са достатъчни (и толкоз - баста). Даже не можах да се позова на Гибън който посочва за готите 1 000 000 човека (с жените и децата), а те не са се задържали! Друг пример: след пост номер 3 (мой де) ми бе лепнат етикет (ма той бе първи по дадената тема!). И тогаз се почна: както еди кой си писа, както еди кой си доказа. И ти взми прочети едикакво си (признавам тогаз бях доста рязък за което се извинявам сега).
              albireo написа
              Относно чуваемостта на другото мнение, това мисля е двупосочен процес. Аз например от поста на Митака не оставам с впечатлението той да е прихванал нещо от аргументите на неговите опоненти (предварително му се извинявам ако това не е така, но моето впечатление е такова).
              Ваше мнение! Но аргументи не виждам (т.е. не съм чел). По малкото теми дето съм взимал участие не съм видял. И затова пиша. Аз цитирам Гибън и Рънсиман – не се приема. Други цитират един други – приема се. Цитирах Базен – пита се първо кой аджеба е тоз Базен; после от кой труд и накрая аз нищо не видях. Класическия пример: цитирам П.Добрев за стопанска история, отговора е българите са произлезли от британците и т.н.


              albireo написа
              ........гореспоменатият потребител Митака (също така несъгласен), който мисля едва ли някой някога е предлагал за бан.
              Не знам вашите механизми за бан (и не изкам да знам). Бил съм модератор (много отдавна и за малко време) и въобще не питах и не предлагох, а банвах за нецензурен език, за обиди и т.н. Общо взето все ми е тая дали ще ме баннат или не, аз си имам стил и понякога може да е остър, но обиди (няма значение на каква основа) и обвинения не се вписват в него.
              Може би смятате, че това което пиша е обида или обвинение? Не не е това е мое мнение.

              albireo написа
              И тъй като потребителят Джони все пак си е позволил да вземе отношение по темата, ще си позволя и аз още един коментар. Нека да остана в метафората за велосипеда. Според мен, тук повечето хора нямат нужда да бъдат возени за да им стане приятно. Причината да го има това място е, че хората тук отдавна отдавна им е станало приятно и са минали през тези стъпки с возенето.
              Поради което и сме такива, и поради което този форум е точно такъв и никакъв друг.
              Метафората не е лоша! Но нали казахте – съмишленици. Моето скромно мнение е, че по този начин няма да имате много НОВИ съмишленици. А може би това е целта? НЕ, не мисля и затова все още пиша тук. Аз се подвизавам отскоро тук, идеята ми бе най-вече да науча нещо ново (и научих разбира се спор няма) и разбира се да пографоманствам (като интересен факт ще спомена, че ме ‘пратиха’ тук поради това, че не само признавах славянска компонента в обрауването на българския народ, но и и придавах малко доминираща роля). Не съм искал да ставан съмишленик на никого и не съм търсил такива, спорил съм, дискутирал съм и съм си признавал, когато греша. А има и друго: не обичам частните примери, но нямам общ затова давам него: с Йончев сме на подобни и даже еднакви мнения в много аспекти на българската история, но спорихме яростно (по-скоро аз) за римската пехота при Онгъла (в други форуми не в този). Той разбира се бе формално прав, а аз смятам, че логически и аналитично съм прав аз. С Ресавски сме на едно мнение за началото на Втората световна война, но на коренно различни позиции за ролята на Самуил в Българската история. Дали сме съмишленици? Аз мисля да (това си е само и единствено мое мнение можете да отречете, което няма да промени моето мнение). Което въобще не пречи да спорим (добре де да дискутираме) в тези точки в които не сме на едно мнение. С Вас albireo май сме спорили (сериозно) по една единствена тема – за това кой (или кои) са разпалили Втората световна война и вашата аргументация беше меко казано несериозна (МОЕ МНЕНИЕ). Вярно това ми бе първия сериозен спор в тези форуми, но пък аз си държа на аргументите. Всъщност мисля, че има в Управата потребител, който бих могъл да определя най-близко до съмишленик и това е голум. Не става въпрос за знания, за мнения, за позиции и др. А за изслушване: Завършвам с Дидро или пък беше Волтер, абе нек’ъв французин беше ‘Аз мож да не съм съгласен с Вашето мнение, но докрай ще защитававам Вашето Право да го изкажете и защитавате’ (перифразата лично моя оригинала по-късно (мързи ме да го търся и да го пиша).

              Comment


                #8
                mitaca написа
                Не знам вашите механизми за бан ...Общо взето все ми е тая дали ще ме баннат или не...
                Митак, не ми се коментира, само бих искал да изясня нещо, защото ми се струва, че може би е станало недоразумение. Въобще не става въпрос дали ще те банват, че да обсъждаш това. Когато дадох за пример теб като потребител имах предвид, че въпреки твоето несъгласие по някои теми, теб никой никога не си е помислял да те 'сложи в графата' на такива, които са за бан. Дадох този пример, защото точно в това потребителят Джони обвиняваше форума - "несъгласните биват прогонвани и т.н."
                Recalibrating my lack of faith in humanity...

                https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                Comment


                  #9
                  Бих искал да напиша нещичко точно в тази тема...да, точно в тази тема, която някак е индикатор, за мен лично, за едно безсмислие и едно губене на време и думи в рамките на 8 страници, каквото принципно не би следвало да е харктерно за този форум, който много обичам да посещавам и в който, за съжаление, напоследък все по-рядко се вестявам Може да прозвуча тъпо и някак...де да знам, снобарски, пристиснато, но смятам, че този форум има свой собствен дух, от първият момент, в който съм чел нещо в него. Именно този дух и желанието за поддържане на този дух формира концепциите за "Конструктивност" в главите не само на управата, но и на някаква част от потребителите. Не знам дори аз, колко притежавам този дух. Няма да тръгна да казвам, че всяка тема, която съм пускал, е била конструктивна и въобще добра - естествено, че сред това, което съм пускал, е имало и "плява". Все пак аз няма да тръгна да обвинявам някой, ако ми е правил навременна забележка, защото този форум, за мен лично (а и не само за мен, мисля си), е уникално място в българсокото уебпространство. Би било наиситна жалко, ако в това място не се опитваме (ние, потребителите) да запазим един специфичен дух, една добра и именно конструктивна атмосфера. Не мога да кажа, разбира се, че с някои от действията на управата съм напълно съгласен (например Фружин ми е приятел от дълги години, наскоро се запознах КГ125). Въпреки това точно това нещо, което много хора наричат диктатура, многознайковщина и пр. е индикация за онзи дух и онова чувство за опозване на духа в този форума. Затова на всички оплакващи се юзъри тип "многострадални геновеви", ще кажа само - след като не ви харесват правилата и уредбата на форума, ами много е просто - не влизайте, не го четете! И няма да ви дразни "бандата многознайковци". Но - не, вие влизате, не само защото искате да си оплътните вермето в него, а точно защото и вие чувствате онзи сепцифичен конфорт за дискусия, който този форум създава. Така или иначе управата и духът, дами и господа, са такива - по-добри не са измислени (ако мога да перифразирам Чърчил) и не са родени на "почвата" на Бойна Слава. Така че, ако искате приемайте форума като диктатура на многознайковците, ако искате го приемайте, както веднъж шеговито се изрази Ханс, като "просветен и не дотам просветен абсолютизъм" , форумът е си такъв и това е положението!

                  Съзнавам, че с този пост не казвам нищо по темата и е абсолютен оффтопик. Аз нямам и намерение да се включвам в тази тема, честно казано - писания, подобни на обсъжданите са една полу-лумпенска история. Ако искате изтрите го(поста ми), ама като го триете, вземете покрай него затрийте за общото благо (ъъъ пардон, или поне за благото на духа на този форум) тази бесмислена тема или поне я заключете!

                  byzantiner

                  THE LABARUM


                  sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                  ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                  ,sevogorob eht erew ysmim llA
                  .ebargtuo shtar emom eht dnA

                  Бе сгладне и честлинните комбурси
                  тарляха се и сврецваха във плите;
                  съвсем окласни бяха тук щурпите
                  и отма равапсатваха прасурси.

                  Comment


                    #10
                    българските историчари

                    Не съм искал да обвинявам никого. Вероятно не съм видял нещата, заради които някои хора са банвани и затова съм останал с такова впечатление. моля за извинение за "многознайковците", но се надявах да понауча някои допълнителни неща в хода на приказките.

                    Comment


                      #11
                      Митак, в твоя пост си засегнал един базисен форумен проблем -рядко, даже никога една форумна дискусия може да промени личното мнение на някой. И това донякъде произхожда от проблема, че "аргумент" също подлежи трудно на дефиниция. И в крайна сметка форумните дискусии в най-добрия случай се явяват интересна губи-времка.
                      И имам беглото подозрение, че ако потребителите гледат така на форума, то нивото му може рязко да скочи
                      XV mile the sea brode is
                      From Turkey to the Ile of Rodez...

                      Comment


                        #12
                        моля, моля, моите думи не могат да се приемат като заплахи, а като дружески съвети - поради факта че нямам никаква власт на този форум и съм точно толкова безпомощен пред Империския произвол колкото и всеки друг потребител хи хи хи


                        Митака, не мисля че точно ти можеш да се оплакваш - с тебе водихме дълга и доста интересна дискусия и поради факта че ти не приказваше фантасмагории и се опитваше напълно обективно да защитаваш своята позиция, предполагам, не те е постигнала участат на някои известни личности. За съжаление определено в темата ти беше малцинството, поради простия факт че повечето от защитниците на твоята позиция не бяха хора с които може да се говори интелигентно камо ли да се дискутира (затова и изчезнаха).

                        Също така съжелявам че темата стигна до точка в която и двете страни изчерпаха фактите и реално нито една не успя да убеди другата в своята правота - може би просто защото фактите са оскъдни и противоречиви и недостатъчни за да се пресъздади реалната ситуация, в резултата на което всяка страна си остана с позицията която и се струва по-правдоподобна.
                        Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                        请您死在地狱般的阵痛
                        [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                        きさまはしんでくださいませんか
                        [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                        Comment


                          #13
                          Място за съобщения и работа по различните страници на портала Бойна Слава
                          Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                          Comment


                            #14
                            Такава тема се появява веднъж на шест месеца - може би затова вече не прави такова впечатление - помня че преди години и аз веднъж пуснах такава

                            Винаги ще има хора които ще им се струват, че нещо не е както трябва, че преди е било еди как си, че вече не е същото, че сега е по-лошо, че е непоносимо и че е време да се замислим.

                            След шест месеца ще се появи нов такъв месия и т.н. Светът се върти , животът тече
                            Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                            请您死在地狱般的阵痛
                            [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                            きさまはしんでくださいませんか
                            [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                            Comment


                              #15
                              Крылов, всъщност никой не е пускал темата. Всичики постове преди моят в тази тема бяха част от темата за П.Добрев. Мисля, че някой от модераторският екип ги обособи в тази тема точно след моя пост. Ако е така, то държа да кажа, че принципно не съм имал намерение да давам повод точно за това с поста си, но както и да е- факт е, че наистина се появяват такива теми от време на време, както казваш. Затова явно и трябва да ги има

                              THE LABARUM


                              sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                              ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                              ,sevogorob eht erew ysmim llA
                              .ebargtuo shtar emom eht dnA

                              Бе сгладне и честлинните комбурси
                              тарляха се и сврецваха във плите;
                              съвсем окласни бяха тук щурпите
                              и отма равапсатваха прасурси.

                              Comment

                              Working...
                              X