Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Трапезица-бъдещият нов бисер в короната на Велико Търново

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Трапезица-бъдещият нов бисер в короната на Велико Търново

    Министърът на културата -професор Стефан Данаилов ,обяви че ще се възстановят крепостните стени ,както и част от църквите на хълма Трапезица.Как обаче и въз основа на какво ще бъдат издигнати те?За Балдуиновата кула е ясно че за прототип е взета кулата от крепостта Червен.А за Трапезица???Знае ли някой да има запазени рисунки на Трапезица,дело на средновековни автори?Много хора смятат ,че стига да има хоросан и ломен камък и всичко е наред.И ако възстановките се правят по проекти , които са далеч от първообраза,то тогава това не е ли подигравка с иторията?

    #2
    След всяко съботно предаване на "Проф." Божидар Димитров във форума възниква по една нова тема.

    "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
    It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

    Comment


      #3
      Не знам какво е мнението на Божо Димитров за Трапезица, но според мен не трябва и Трапезица да се превръща в бутафория, като Царевец. По-скоро нека да се доизгради т.нар. дворец, да се украси в духа на епохата и да се направи музей (нищо, че е бутафорен поне някаква атракция да бъде). А Трапезица трябва да се разкопае - до скала. Всяко камъче да се обърне, всеки кубик да се пресее. Може пък да изкочи голямо българско съкровище (КНИГИ имам предвид). След което консервация със запазване на възможно най-автентичен вид. Доизгражда не съвсем малко на зидовете (за укрепване) е може да бъде бодната тук там по-някоя кула (след консултация със спецовете), но само за завършване на ансамбъла. Тогава ще имаме хубав комплекс от дясно бутаворния, но впечатляващ Царевец, от ляво автентичния Трапезица .

      Comment


        #4
        Не разбирам какво искате от Царевец? Това си е крепост която е превърната в турсистическа атракция, малко или много променена, но има какво да се види.
        А и се посещава.
        Я погледнете другите крепости които са правени по оригинал? Мога да спомена няколко които пустеят и са сборища на наркомани.
        Поне Царевец е напълно активна, яа да я сравним със Самуиловата крепост?
        Една дупка със надпис: "Землянка", и свърши Самуиловата крепост.
        То ква крепост е била със землянка хич не вдявам но уви и това е истина.
        За Трапезица, нека да я изкопаят , да видим какво ще излезе и после по очертанията на стените да вдигнат стените както се прави.
        То си личи кое какво е било.
        :tup:

        Comment


          #5
          gstg написа
          То си личи кое какво е било.:tup:
          И добре, че си личи! Иначе някой може да си помисли, че през средните векове българите масово са използвали стоманобетона.
          Ако може, на Трапезица - по-малко бетон... Ще е по-ментеляво, ама няма да изглежда толкоз бутафорно.

          "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
          It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

          Comment


            #6
            Виж за бетона съм съгласен, за бетонните тераски и стълби на Царевец също.

            Comment


              #7
              На царевец съм ходил 2 пъти и за наистина с тоя бетон е кофти.Лично не разбрах какъв е смисъла да се правят етажи на царския дворец(онзи зад църквата) като вътре е като в изоставено мазе.Не че имам нещо против че са го вдигнали ама от вътре на нищо не проличаше.Последно бях там преди мисля 3 години и това бе единственото което ме разочарова но като цяло смятам че царевец е много добре направена древна крепост като атракция.

              Междудругото някои има ли от кюстендил или да е ходил там на една крепост,за съжаление малко си спомням пък напоследък взе да ме човърка спомена за нея.

              The end of the world came pretty much as we predicted.Atomic spark,struck by human hand raged out of control.Great cities were reduced to dust,burning continents were absorbed by boiling oceans.The spirits of the dead faded in the background radiation that blanked the Earth.

              The 2 minute war - FallOut

              Comment


                #8
                gstg написа
                Не разбирам какво искате от Царевец? Това си е крепост която е превърната в турсистическа атракция, малко или много променена, но има какво да се види.
                А и се посещава.
                Ще почна отзад напред. Посещава се нема спор! Ма всичко е бутафория. Когато за първи път се качих на царствения хълм (с благоговение едва ли не) веднага открих около ......... 378569 несъответствия (числото разбира се е произволно, но не е завишено ). Хем не съм никакъв историк само се интересувм и горе долу съм запознат (ма само с некои работи). Добре нищо лошо да показваме на японските баби Балдуиновата кула (която е смешна и не е на мястото и бтв Йончев я да я локализираме таз кула къде би трябвало да е и колко би трябвало да е голяма)., но т.нар. патриаршия – това си е голям срам. Само веднъж влезах и на излизане исках да я взривят (после премислих де). Но нейсе то това е идета – за Царевец или добро (т.е. атракция) или нищо, но нека не разваляме Трапезица!
                gstg написа
                Я погледнете другите крепости които са правени по оригинал? Мога да спомена няколко които пустеят и са сборища на наркомани. :
                Я, че нещо не ми е ясно? Кои крепости са правени по оригинал? Нали става дума за сега (щот повечето не са правени по-ОРИГИНАЛ просто са закърпвани и преправяни)? За Царевец лично съм се интересувал (като частно лице и обещаха да ми донесат турските планове на патриаршията).
                gstg написа
                Поне Царевец е напълно активна, яа да я сравним със Самуиловата крепост?
                Една дупка със надпис: "Землянка", и свърши Самуиловата крепост.
                То ква крепост е била със землянка хич не вдявам но уви и това е истина.
                За Трапезица, нека да я изкопаят , да видим какво ще излезе и после по очертанията на стените да вдигнат стените както се прави.
                То си личи кое какво е било.
                :tup:
                Виж сега. Бил съм на т.нар. Самуилова крепост преди.......... малко повече от 20 години – не беше дупка и си се поддържаше добре. Миналото лято обиколих много крепости (отказах се да разгледам Мелник подробно заради Самуиловата крепост) наистина бе голямо разочарование (като имаш предвид, че направих 100-на километра разходка ), но (тъй като развеждах дъщеря си по-българските крепости) най-голямо впечатление НИ направи крепоста Мо(или Мъ) ниак – до Кърджали. Първо се катерехме 1 час (бехме четирима ма накрая останахме само двамата), после забрахме една заблудена група и ги опнахме нагоре (издържаха половината) и като стигнахме (след час и половина поради моя грешка (не се справих добре с ориентацията) .......... всичко бе автентично (включително и конските екскременти наблизо – нееее не от времето на Латинската Империя). А и гледката си заслужаваше (е са държах малка сказка за тази крепост (коята даже не е била българска), както и за това ,че по-онова време гледката не е била такава поради корекциите и язовирите, както и, че е била опорен пункт на кръстоносците след 1205-та и снабдяването е ставало с магарета) .
                Но каква е идята:
                АВТЕНТИЧНОСТ – (доколкото можем да знаем, а и да не знаем – копаем до скала и консервираме).
                Не знм как се е строило на Царевец? Но даже да има и малка част непроучена и засипана с бетон – А ТАМ Е МОГЛО ДА ИМА БЪЛГАРСКИ КНИГИ – просто не мога да го приема..
                А от друга гледна точка – глупаво е да впечатляваме които и да е било туристи (знаещи или не знаещи) с бутафории. Ние си имаме автентични неща: Мелник, поречието на река Русенски Лом, Червен, Ловеч, Перперикон (ха-ха без беседите на тамошните историци), Татул (там пък и да си поръчаш не идват освен ако не си ги докараш ), Станимака, Устра, Кричим. Да не пишем за Nicopolis ad Istrum, или ad Nestrum, Арчар, е пак се отплеснах. Ма това е щото Бразилия не стига че излъгаха Русия на Волейбол, ми и водят във финала на Копа Америка с 1-0 с/у Аржентина.

                Comment


                  #9
                  Междудругото някои има ли от кюстендил или да е ходил там на една крепост,за съжаление малко си спомням пък напоследък взе да ме човърка спомена за нея.
                  Има някой, питай


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    #10
                    Абсолютно споделям тежките ви впечатления от бутафорията на Царевец. Когато влязох в "реставрираната" патриаршеска църква и видях измишльотините на Сокеров бях на крачка да вдигна скандал на екскурзоводката - възмущението ми беше просто неописуемо. Никога повече не стъпих там, когато съм се качвал на хълма.
                    до Митака: истинските основи на кулата си стоят, но са малко по-долу на склона и ясно се виждат както от т.нар.Балдуинова кула, така и отдолу - откъм завоя на реката. Размерите им горе долу съвпадат с тези на възстановката на Рашенов (е, не съм мерил със сантиметър, де), но за разлика от тях са малко неправилни.

                    Трапезица е много интересна. Макар че са съхранени общо взето слаби (видими на терена имам пред вид) следи от градежите, там още витае духът на Средновековието - така поне съм го усещал аз при многобройните си обиколки по хълма. Крепостните стени са почти изцяло разрушени - основите им следват скалния венец, но не стигат дори метър на височина, а някъде камъните липсват въобще. Добре запазен е обаче прагът на портата откъм Янтра - все още стои плочата с долното легло, в което се е въртяло едното крило на вратата. В този участък зидът достига малко по-голяма височина - около метър, но не повече и то само от едната страна. Стоят и основите на небезизвестните 17 църкви - някои с доста по-високи съхранени зидове (само в отделни участъци) - над 1,5 м. Виждат се следи от фреските с потъмнели и излющени вече бои - трагично е, но поне е автентично. Едно време са били поставени дървени навеси над тези основи, за да се запазят поне от дъжд, но от години по-голямата част от тях са прогнили и изпосъборени.
                    Въобще - Трапезица има нужда от внимание и то колкото е възможно по-скоро, но не внимание от типа "туристическа дестинация", както се случи с Царевец.

                    Има запазени изображения на Царевец и Трапезица - и в средновековни миниатюри, и в по-късни гравюри. Те обаче не са много надеждни, тъй като дават или твърде общ поглед или пресъздават по-скоро субективните представи на авторите си. А и доволно се различават. През 70-те години витаеше някакво убеждение, че във Ватиканския архив се пазели подробни изображения - едва ли не макети - на Царевец и Трапезица, но не искали оттам да предоставят информация на нашите археолози. Това, разбира се, излезе обикновена клюка.
                    Преди време Йордан Андреев пък се опита да тълкува една от миниатюрите на Манасиевата хроника като изображение на участъка около Малката царевецка порта (доколкото си спомням), но резултатът не беше особено насърчителен.
                    Такива работи...

                    Comment


                      #11
                      Имахме вече няколко теми за фреските в "патриаршията". Това е СЪВРЕМЕННО изкуство, не е изиграфисване на църква и е глупаво да се очаква спазване на канона. На мен Сокеров ми харесва.

                      Last edited by Thorn; 16-07-2007, 16:01.


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        #12
                        Царевец доколкото си спомням отпреди доста години, трябваше да се възстанови почти изцяло. Става дума за крепостната стена откъм града в посока на Балдуиновата кула и от другата страна в посока към Асеновата порта и към Лобната скала. Направи се докъдето стигнаха парите и вижданията на тогавашните управници.
                        За Патриаршията и цапаниците на Сокеров просто не ми се иска да си спомням. Посетих църквата преди време, баш като бяха положени фреските в първия им вариант. То бяха едни сини изкривени шизофренични мутри, то беше чудо!!! Миналата година пак ги гледах и видях, че малко са пооправени и разкрасени!
                        Според мен трябва да се започне едно последователно и методично довършване на крепостната стена, като се дострои до бойната пътека и зъберите и там където вече е срутен бетона (по кулите и стълбите им) да се облицова с каменни плочи които да го скрият.
                        На Трапезица също може да се реставрира крепостната стена, поне откъм Царевец. В сферата на мечтите и фантазиите, такава стена може да се издигне и на Момина крепост и долу край реката около Св. 40 мъченици. Така средновековния дух ще се възвърне, а ще бъде и атракция и помагало за патриотичното възпитание на младите. Разбира се трябва много сериозно да се помисли за напълването на крепостите и помещенията в тях с музейни експозиции и подхождящи туристически атракции и заведения. за да не стоят осрани и пълни с боклуци!!!
                        Аз лично не се притеснявам от новите построения, стига те да са съобразени със строителната техника и похватите от 12-14 в. Разбира се като цимента и бетона се замазват майсторски. а за това трябва една много добре обмислена и организирана програма на общината и музея, в която да влязат всички проучвания до сега и да се съобразят с туристическия момент. А от него не може да се избяга, даже в определена степен е желан. :fahr39:
                        От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                        Comment


                          #13
                          Вдигат царския дворец на Трапезица

                          Click image for larger version

Name:	0235d16ba1c77728a32f14319e3daf03_600x460.jpg
Views:	1
Size:	60.8 КБ
ID:	547134

                          Иван Асен II (1218-1241 г.) е преместил царската и патриаршеската резиденция на ново място вероятно защото е решил, че дворецът на Трапезица е прокълнато място - там са убити по насилствен начин и четиримата царе, управлявали България от 1185 до 1218 г.
                          Трапезица ще върне блясъка си от времето на Асеневци. Министерският съвет ще гласува средства за реставриране на три паметника на културата с национално и световно значение, които да привличат наши и чужди туристи. Те ще бъдат отпуснати на Министерството на културата, а изпълнител ще бъде НИМ. Това съобщи директорът на музея проф. Божидар Димитров. Идеята е на премиера Бойко Борисов и се е родила след големия наплив на туристи към рестврираните обекти Белчин, Царевец, Перперикон и Созопол.
                          Един от новите суперобекти ще бъде дворецът на първите Асенeвци. Той не е бил, както се смяташе досега на Царевец, а на Трапезица. Едва при цар Иван Асен II (1218-1241 г.) царската и патриаршеската резиденция e преместена на новото си място.
                          В Националния исторически музей вече е постъпил идейният проект от търновския архитект Пламен Цанев, следващ стриктно археологическите останки, издигащи се на 6-8 метра височина и днес. Дворецът на първите Асенeвци е разположен в северния "полуостров" на платото Трапезица на площ от 660 кв. м. След реставрацията не само Трапезица, но и самият град Велико Търново ще придобие нов облик. Туристите за Трапезица ще бъдат улеснявани от вече изграденото по европейски проект влакче асансьор.
                          Войната е лека за зрителите...

                          Comment


                            #14
                            По-подробна статия по темата:



                            С две думи за 1,5 млн. лева ще сътворят някоя бетонна измислица, че да лъжат туристите...
                            Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                            Comment


                              #15
                              Дано да не стане като с крепостта Кракра. Плачеше ми се.
                              Войната е лека за зрителите...

                              Comment

                              Working...
                              X