Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Автоматизация

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Даааа, по мейл, яко, и логиката на играта ще парсва съдържанието на мейла и ще интерпретира заповедите
    XV mile the sea brode is
    From Turkey to the Ile of Rodez...

    Comment


      #17
      По-скоро имах предвид някакъв експорт в криптиран файл и този файл ръчно да се праща на водещия и той да си го импортва.

      Малко праисторическо, но пък просто.
      albireo написа
      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

      Comment


        #18
        Е, ако това са възможностите на автоматизацията ... малко безсмислена ми се вижда. И в момента е възможно (въпреки че не е пробвано в игра досега) да се направи същото - играчите да "попълват" ходовете си в итерфейс направен на ексел и да ги изпращат на водещия, след което той само да ги преглежда (при грамотно направени автоматични проверки няма и кой знае каква нужда от проверка) и използва самите файлове. Това възнамерявам да използвам, почти съм направил икономическите файлове (най-трудните, защото има най-много данни). И всичко е достатъчно просто и ефективно, да не говорим, че не иска някакви специални познания, за да се направи.

        Comment


          #19
          Excel не може да рисува карта и да хвърля зарче.
          albireo написа
          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

          Comment


            #20
            Всъщност да хвърля зарче може без проблем . Не може да рисува карта, така че това е единственият момент, който си заслужава автоматизация "навън". Но ако е само до рисуването, а не може и да се изчислява и връзва с базата данни, то ползата няма да е голяма - посредникът пак ще трябва да проверява ръчно картата и засичанията. Не знам дали момента с картата не е по-лесно да се реализира примерно с флаш, хем езикът му не е много сложен, дори аз се оправям с него донякъде.

            Comment


              #21
              gollum написа
              а не може и да се изчислява и връзва с базата данни, то ползата няма да е голяма - посредникът пак ще трябва да проверява ръчно картата и засичанията
              A защо реши че не може???


              И това със зарчето... ако ти опиша какво имам предвид ще видиш, че не може да се прави с ексел
              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                #22
                О, аз също използвам широко зар в моята система (както във военната част, така и в икономическата и за общите събития), но не и функцията на ексел за генериране на случайни числа. Предпочитам реалното хвърляне на зар. Мисълта ми бе, че има такава функция.

                A защо реши че не може???
                Не съм решил, че не може . Попитах в темата по-долу за това, но като гледам никой няма времето да го реализира. Което е равносилно на невъзможност, поне разглеждано в рамките на оброзримото бъдеще.

                Comment


                  #23
                  Като гледам как се води разговора, си мисля че нещо не се доразбираме. Това което имам аз предвид, ще (т.е. ако се направи) може следното, примерно - Грей струва ми се общо взето същите неща мисли - :

                  - Карта, на която се визуализират обекти, на които може да се клика:
                  -- държавни граници
                  -- провинции
                  -- пътища
                  -- градове
                  -- военни части
                  -- каквото друго ни хрумне
                  -- всичко с информационни или контролни pop-up менюта
                  - Менюта за управление
                  -- Икономика
                  --- Глобални показатели - данъци и пр.
                  --- Локални - pop-up менюта на провинциите, задаване на проекти/производства
                  -- Социални въпроси
                  --- Тук не съм мислил много, но каквото и да е, може да се направи
                  -- Наука/Техника - всъщност последно май решихме, че много смисъл няма от тия неща за игрите, които правим. Така или иначе, лесна работа - списъци с науки и връзки между науките и обектите, върху които влияят.
                  -- Армия
                  --- Глобални - доктрини, статистики и тн каквото ни хрумне
                  --- Структура на армията, може примерно дървовидна, на всеки обект (армия, корпус и тн) може да се клика -> меню с информация и контроли
                  --- Планове за мобилизация/съсредоточаване/настъпление - сравнително лесно могат да се опишат при положение че всичко на картата/в играта си е обекти. Мисля, че писах за това в една от другите теми. Автоматично изпълнение на плановете - доколкото е възможно, но системата ще е гъвкава.
                  --- Създаване на нови части - мирновременни щабове или изцяло мобилизирани дивизии. ! Тук специално не мисля, че Ексел може да се справи много добре, защото говорим за добавяне на нови обекти в базата данни. Доколкото го познавам, ще трябва да се прави това на ръка, което дава възможност за грешки.

                  - Изчисляване на сраженията:
                  Доста хвърляне на зарчета за да се определи как се развива сражението, кои части с кои влизат в бой и тогава вече сметки на нанесени щети, както и вс. други фактори, които решим да включим. Преди съм писал нещо подобно, грубо беше, но пак частите вземаха предвид терен, имаха различни видове атак/дефенс, имаха различни "предпочитани цели" и тн. Такова нещо на ексел просто не може да се направи, може да се направят серия форми, но пак за водещия ще има доста работа. Това, което предлагам, ще смята всичко и ще дава голям разбор на водещия, който ще го преглежда и ако желае, ще може да внася промени.

                  ****

                  @*#¹%(@&#¹!*@ току-що открих дребно насекомо в чашата си със студен чай!!! :x

                  ****

                  След одобрението на водещия съответно позициите/характеристиките на всички засегнати части ще бъдат обновявани.


                  - Разбира се, след като всички играчи са си подали ходовете - а според мен няма значение дали ще натискат бутонче "прати ход на сървъра" или бутонче "експорт на хода във файл" който файл после ще пращат на водещия - чиято програма ще обработва хода на базата на всичките получени файлове. Чиста формалност.


                  Не претендирам за изчерпателност, но общо взето това ми е виждането. Нищо от това, което съм написал, не е особено трудно, просто изисква време и труд.
                  Last edited by Imperial; 10-07-2007, 02:50.
                  albireo написа
                  ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                  Comment


                    #24
                    М-у другото, какви предимства виждате във векторното описание на картата в сравнение с хексчетата?
                    albireo написа
                    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                    Comment


                      #25
                      Империал написа
                      Като гледам как се води разговора, си мисля че нещо не се доразбираме.
                      Империал, нямаме неразбиране . Това и предполагах, когато говорехте за автоматизация. Това си е правене на цялостна копмютърна игра единствено без ИИ. Няма лошо, ако някой смята, че това може да се реализира, то да го направи. И общо взето няма и нужда от посредник. Аз обаче не виждам как мога да помогна с нещо на подобен проект.

                      Да поясня как аз виждам нещата за играта, която подготвям. Цялото информационно осигуряване е не графично, т.е. се извършва чрез серия от файлове, които съм подготвил така, че като посредник да се занимавам с минимално преглеждане и прехвърляне на данни от един файл в друг. Картата, която съдържа цялата графична информация служи само за ориентация, на нея не се представят графично бойните части, а само географията. Играчите (и аз) я използваме за преценка коя част докъде може ад стигне, къде се намира и т.н. Тази информация се съхранява в отделен файл. Сложността е точно тази и аз тук виждам някакво поле за автоматизация - да се направи така, че картата да е свързана с масивите с информация за военните единици. Икономиката няма и нужда да бъде свързана с графичното представяне.

                      Империал написа
                      М-у другото, какви предимства виждате във векторното описание на картата в сравнение с хексчетата?
                      И двете системи си имат своите предимства . Преди време мислех да опиша в един текст различните варианти за структуриране на игрово пространство, жалко, че не го направих. Хексовете са добри, защото позволяват да се създаде напълно еднородно игрово поле. И точно тук е и слабата им страна, защото без да се въведат твърде много уточняващи данни, представяната от тях география е много далеч от реалната, т.е. съотношенията пространство/разстояние/геометрия на силите са твърде подредени и далеч от реалните. Може да се симулира, но незадоволително от моя гледна точка. От друга страна, напълно векторният подход позволява изключително реалистично пространствено решение, но пък е много по-сложен за реализация. ЗАтова с Ханс обсъждахме ограничен векторен вариант, в който пак пада доста смятане, но има част от предимствата и на двете системи.

                      Comment


                        #26
                        На мен най-възможен ми се вижда вариантът, в който нямаме изцяло работеща web игра със сървър и на която хората могат да играят и без посредник, а вместо това няколко tool-а, които да помагат за бързо обработване на данните. Нещото което имам предвид е интерактивана карта, която след като играча направи хода си, да изпраща данните към водещия в определен формат, като по този начин почти ще изключим вероятността за неясни заповеди или човешка грешка при изпращането на хода. Водещият от своя страна ще използва данните в друг tool, в който ще могат да се заредят данните за всички играчи и да се обработват доста по-лесно. Заради графичната част(картата) според мен най-подходящо ще е да се ползва Flash, аз дори говорих с едно приятелче което работи flash developer и като обсъдихме нещата излезе че няма да е много сложно да се реализира нещо подобно. Това мисля че ще е достатъчно като автоматизация, а и не прекалено трудно за изработване. Общо взето това ми е идеята, разбира се Excel-а също си е вариант някакъв

                        Относно картата, аз съм си привърженик на хексчетата, интересно ми е каква е междинната система която сте обмисляли. При всички положения ако ще се използва интерактивана карта, с хексове ще е доста по-лесно за реализиране.
                        <<..........>>

                        Comment


                          #27
                          Аз само ще се зарадвам, ако може да се реализира на флаш тая работа с картата и изпращането на файл (навремето обмислях нещо такова, но не ми стигнаха силите и възможностите (информацията се предаваше през xml-файл)). Но не мога да помогна, а само да се радвам ако се получи. Мисля че ще е напълно достатъчно тази част да се ограничи само до военните единици и заповеди - икономиката прекрасно се прави и в excel, а и няма особена нужда от визуализация. Което не може да се каже за военната част.

                          Deimos написа
                          Относно картата, аз съм си привърженик на хексчетата, интересно ми е каква е междинната система която сте обмисляли. При всички положения ако ще се използва интерактивана карта, с хексове ще е доста по-лесно за реализиране.
                          Ще взема да отворя отделна тема за това.

                          Comment


                            #28
                            Ъъ, никой не говори (поне аз де) за игра без Посредник. Автоматизацията ще е именно в стриймлайнване на комуникацията между играчи и водещ и улесняване на водещия в превключване на "гледната точка" (ако и когато въведем мъгла за различните играчи).
                            XV mile the sea brode is
                            From Turkey to the Ile of Rodez...

                            Comment


                              #29
                              Да, за истински аналогова игра трябва посредник с въображение и достатъчно широка обща култура.
                              albireo написа
                              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                              Comment


                                #30
                                То това е повече от ясно - всеки ще се оправя с колкото въображение и култура има в наличност . Да поставя въпроса ясно и така да се каже, ребром - какво може да се реализира без кой знае какъв разход на усилия, т.е. какво е постижимо. В новата тема накратко описвам различни варианти на реализация на структуриране на пространството и според тях вие, които разбирате от тези неща, можете да кажете какво е постижимо и какво не. За мен това има значение, защото в тази игра ще е трудно без графична реализация, т.е. и аз, и играчите ще работим без да гледаме на карта къде какви сили има. Ясно е, че за тази игра е късно за каквато и да е графична реализация, но е интересно какво може да се реализира за следващ проект.

                                Comment

                                Working...
                                X