Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Девалвира ли българската археология?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Девалвира ли българската археология?

    "Светилището на Орфей в Родопите е с хиляда години по-старо от египетските пирамиди. Сензационното откритие направи археологическата експедиция, която проучва храма на траките край момчилградското село Татул, информира БНТ.
    Учените попаднаха на сгради от преди 6 000 години със запазени сечива от полускъпоценни камъни, глинени съдове, животински останки. Според археолозите вече може да се твърди, че това е гробницата на Орфей, към която са пътували поклонници от целия античен свят.
    Светилището е едно от най-старите в света и по думите на учените може да се сравнява само с култови комплекси като Стоунхендж.
    Египетските пирамиди са строени пред четири хиляди и петстотин години. 1 500 години преди това в Родопите, траките издигат своите скални светилища. Това доказаха археолозите, които вече трета година проучват храма на Орфей.

    БНТ: Казвате, че храмът е по-стар от египетските пирамиди. Защо?

    Проф. Николай Овчаров: Защото действително е по-стар. Става въпрос, че най-ранната култова дейност, това се доказа, а изобщо и жилищното обитаване, е от 4-то хилядолетие преди новата ера, или преди 6 000 години. Ние това го подозирахме, но сега за първи път попаднахме на един богат пласт от това време, в който има чудесна керамика, цели еленови рога, хромели, жилища.

    Археолозите обясняват, че е много рядко да се открие съд на възраст 6 000 години, а в праисторическите жилища на Татул има над 20 запазени съда. По тях учените са определили истинската възраст на храма.

    Доц. Красимир Лещаков, СУ "Св.Климент Охридски": Ето едно жилище, което е паднало и ние го намерихме в този вид, в който е било. Такива ситуации в праисторията са много малко. Все още не мога да кажа датата, но със сигурност това е от преди 4 000 години преди Христа.

    Пет хиляди години е продължил животът на Татул. Военоначалниците на Александър Македонски са построили тук великолепен античен храм на Орфей. Четири века по-късно тракийското племе одриси, с помощта на римски легиони, превземат и опожаряват светилището, но римляните отново го възстановяват.
    Сега съвместен проект на България и Гърция ще позволи храмът да бъде реставриран и след няколко месеца той да бъде показан в целия си блясък."
    Поредната гръмогласна статия - пълна с лъжи и превратно тълкуване на фактите.
    Каква сензация - Николай Овчаров - за четвърти път в последните три години намира гроба на Орфей...............При това в две различни места.Да вземе да каже "български Индиана Джоунс" къде все пак е гроба на Орфей - на Перперек / Перперикон в неговия речник/ или на Татул?На мене въобще не ми е ясно - дано бъде така добър да разясни.Личното ми мнение че българската археология тотално девалвира като наука.Хора като Овчаров,Китов и други превърнаха научната си дейност в добре платен бизнес и непрекъсната PR кампания.Всеки камък който извадят е сензационно откритие /далеч по значимо от китайската стена/ заемащ централно място във всякакви медии.Тирижират се откровени глупости единствено с търсене на медиен ефект.На мене вече ми омръзнаха тези сензациионни открития които впоследствие се оказват или силно преувеличени или откровени лъжи - второто доста по често.Утре ще се окаже че люлката на цялото човечество е в Източните Родопи - и че Стоунхендж е поне с 1000 години по млад от Татул.Просто Овчаров трябва да "открие" поредния археологически пласт на Татул и да получи получи поредния чек от лапнишараните /тоест спонсорите/.
    П.П.. Абсолютно по същия начин стои и въпросът с разкопките в Плиска и откритията които бяха направени в последните една - две години.

    #2
    Склонен съм да попреглътна вестникарските сензации, които са примамка за спонсори, ако имаме след това сериозни научни или поне сериозни научно-популярни публикации. Овчаров има една такава - нелоша за Перперикон и околните крепости, където се въздържа от бомбастични глупости


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #3
      Според мен българската археология е девалвирала от 1956г не с някакво разкритие, а с прикритие, което от дело на няколко души в началото се превръща в дело на цялата археологическа гилдия, която по-късно впряга сили да го оправдава. С някои изключения.

      Comment


        #4
        Какво имаш предвид, Кунчев, защото аз не съм в течение на тази история и само от намека не разбирам? Бих се радвал, ако се поясниш.

        Comment


          #5
          Очевидно Кунчев има предвид аферата с гроба на Левски.Аз нямах това предвид а процесите в последните няколко години.
          Last edited by resavsky; 29-06-2007, 15:18.

          Comment


            #6
            Аз ще изчакам Кунчев да си напише, че все пак ми се вижда малко несериозно върху едно-единствено събитие да се гради подобно обобщение за цялата археология (без отделни личности), така че може би той намеква за нещо по-голямо и съществено, за някакъв цялостен процес, развивал се в българската археологическа наука оттогава насам.

            Comment


              #7
              Тъй като се познавам лично с представители на т. нар. сериозна археология ми се струва, че много крайно се изказват накои от потребителите. За съжаление именно карикатури оформят образа на археологията в частност, а и на много други академични общности. Мога да кажа, че специално в Пловдив, а предполагам и другаде, екипите на археологическите музеи чакат като манна небесна някоя и дуга стотинка, за да завършат/започнат проучване на даден обект. И си гледат съвестно работата. И после се намират персони, които бъркайки си в носа оповестяват, че намерихме главата на този цар, еди си кое светилище е по-старо от пирамидите, разкопахме египетско погребение в Родопите, намерихме най-старата златарска работилница в Европа и прочие и прочие. А за резултатите от многогодишната работа на екипите, които правят не толкова сензационни, но много по-стойностни открития - нито дума. Но като няма пари - толкова. Ще четем "прозренията" на БД и компания и ще чакаме.
              Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
              Неизвестен руски адмирал

              Comment


                #8
                Odzava написа
                Тъй като се познавам лично с представители на т. нар. сериозна археология ми се струва, че много крайно се изказват накои от потребителите. За съжаление именно карикатури оформят образа на археологията в частност, а и на много други академични общности. Мога да кажа, че специално в Пловдив, а предполагам и другаде, екипите на археологическите музеи чакат като манна небесна някоя и дуга стотинка, за да завършат/започнат проучване на даден обект. И си гледат съвестно работата. И после се намират персони, които бъркайки си в носа оповестяват, че намерихме главата на този цар, еди си кое светилище е по-старо от пирамидите, разкопахме египетско погребение в Родопите, намерихме най-старата златарска работилница в Европа и прочие и прочие. А за резултатите от многогодишната работа на екипите, които правят не толкова сензационни, но много по-стойностни открития - нито дума. Но като няма пари - толкова. Ще четем "прозренията" на БД и компания и ще чакаме.
                Е това не е ли девалвация???И вместо " медийните " археолози да бъдат порицани всеки археолог /по различни причини/ се стреми да тръгне по техния път.В резултат "сензационните" находки валят една след друга и всеки път като си пусна телевизора научавам за нови и нови открития.Какво стана с добрата стара археология?Нейните представители комуникират помежду си основно от различните медии за да се надпреварват да се хвалят кой е по по най?

                Comment


                  #9
                  Изтлежда моето изказване е на път да се превърне в ОТ. Признавам, че темата е зададена по друг начин. Но понеже Голъм написа:
                  Аз ще изчакам Кунчев да си напише, че все пак ми се вижда малко несериозно върху едно-единствено събитие да се гради подобно обобщение за цялата археология (без отделни личности), така че може би той намеква за нещо по-голямо и съществено, за някакъв цялостен процес, развивал се в българската археологическа наука оттогава насам.
                  ОК, Голъм, ще се опитам да поясня.
                  Наистина, през 1956г са направени разкопки в църквата "Св. Петка Самарджийска". Намерен е скелет отляво в олтара, погребан на място, което точно съответства на мястото, посочено от близък на клисаря на църквата, според когото през 1873г там е препогребан В. Левски. Съобщението за това излиза във в-к Мир през 1937г.
                  Този скелет е на два пъте повреждан при разкопаването му, въпреки, че археолозите са предупредени изрично, че е възможно да е на Левски, а след това пъхнат в един празен циментов чувал и "изгубен". Епохата е сурова, Сталин е умрял неотдавна, Тодор Павлов властва в научните (и не само) среди, а "дивия български шовинизъм" се "изкоренява" (според партийните директиви), за да се внедрява сред народа "социалистически интернационализъм".
                  Да приемем за момент, че скелетът не е бил на Левски. Какво имаме всъщност?
                  Ами едно непроверено, но тревожещо подозрение. Че може и да е на Левски. Какво би се случило, ако е? Вълна на "националистически", или "шовинистически" чувства и току виж повече посетители в църквичката, отколкото пред замисляният тогава паметник на Ленин, дето беше издигнат по-късно на мястото на мястото на днешната "статуя на София".
                  Не е ли по-удобно останките да бъдат "загубени", а случаят - потулен и гробът - унищожен?
                  Така останките изчезват, както и снимките, както и редица находки около гроба.
                  Какво всъщност означава това?
                  Ако не съществуваше въпросното подозрение въпросният "експонат" може би и до днес щеше да е налице, достъпен за широката публика, годен за днк-анализи и т.н.
                  Ако това не е бил скелетът на Левски - постигнала го е лоша съдба - заподозрян е, че е именно той. Какво значи това? Поне за мен - че където и да беше открит скелета и гроба на Левски, дори да е безвъпросно доказано, че е той - всъщност именно поради това! - би го постигнала същата съдба! Следователно - лично за мен поне - посегателството е срещу гроба на Левски, дори този гроб (и скелет) да не е бил на Левски. Може би и други "заподозряни" гробове биха били унищожени, ако биха намерили такива.
                  С десетилетията цялата официална позиция на българската археология, с някои изключения, започва да обслужва тезата, че това не е гробът на Левски, че не е доказано и т.н. А това всъщност няма значение!
                  Това продължава и до днес.
                  Докато не се случи някаква преоценка, или ревизия - и то официална, от страна на археологическата гилдия по този въпрос, лично за мен ще си остане убеждението, че девалвацията на българската археология е започнала много по-рано, и то не чрез разкритие, а чрез прикритие.

                  _____________________________________

                  Comment


                    #10
                    Ок, разбрах те, Иване. По този случай не мога да коментирам, защото от форума научавам подробности за него. Според далечните ми познания за епохата ми изглежда вероятно да са станали нещата така, както си ги описал. Макар че не бих избързвал непременно с конспиративната интепретация, възможно е и небрежността и човешката грешка да се е намесила. Какот и да е, това не е съществено. Мисълта ми е за друго - от тогава е изтекла много вода, образно казано и разбиранията и взаимоотношенията в останалите науки са се променили изключително много. Предполагам, че същият процес по един или друг начин е протекъл и вархеологическата ни наука. Не ми си струва правилно да се обобщава по този начин въз основа на един-единствен случай. Разбирам емоционалната ти реакция (предполагам, че други дискусии на този форум само могат да я усилят ), но обвинението ти ми се струва попресилено изложено по този начин. Впрочем, сегашната "девалвация" едав ли има нещо общо с тогавашната.
                    А за мнението на гилдията по упоменатия от теб въпрос може да има както някакви що-годе обективни причини (пак повтарям, не съм се интересувал от този въпрос и просто не знам), така и съображения за престижа й, които в науката често имат голямо значение, особено по подобни, придобили обществено значение преди време проблеми.

                    Comment


                      #11
                      А бе вярно ли Овчаров намерил гроба на Орфей.http://www.orpheusclub.com/bg/news.php?id=37

                      Тоя какво е пил през 2004? Бризантни коктейли с пургатив? Не девалвира, еруптира, българската археология. Туй ако беше на село, бабите щяха да се кръстят и да викат "Боже, мили Божке, опази..."

                      Comment


                        #12
                        Всъщност от прочетено в Интернет съдя, че Овчаров говори за "гроба на Орфей" с условности. Нещо от сорта "няма значение кой е погребан или дали изобщо някой е погребан, важното е, че хората са смятали мястото за гроба на Орфей". Склонен съм да се съглася с подобна гледна точка, стига да сме сигурни, че точно това място са тачели като гроб на Орфей.

                        Comment


                          #13
                          Николай Овчаров където и да копне все гроба на Орфей намира.На 4 / четири/ пъти в последните три години е обявявал че е намерил гроба на Орфей.Нищо лично бизнес.........

                          Comment


                            #14
                            Ето как Н. Овчаров обяснява множеството орфееви гробници пред в-к "Стандарт" през 2004 г.: "За гроба на такъв персонаж от митологията, античните автори винаги имат много версии къде точно е погребан. Четири-пет са хипотетичните места, където може да е станало това - от остров Лесбос до Континентална Гърция. Но въпросът е защо гробът да е само символичен. Изхождайки от практиката на християнството и от други религии, си мисля, че останките на Орфей са били разделени и превърнати на множество реликви, които са погребани на различни места. Така част от костите могат да стоят в този гроб. Има данни за такова разчленяване, защото в един от изворите пише как е била погребана само главата на Орфей."

                            Ама никой български археолог досега не е открил толкова древна плескавица като в БЮРМ.

                            "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                            It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                            Comment


                              #15
                              IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
                              Ето как Н. Овчаров обяснява множеството орфееви гробници пред в-к "Стандарт" през 2004 г.: "За гроба на такъв персонаж от митологията, античните автори винаги имат много версии къде точно е погребан. Четири-пет са хипотетичните места, където може да е станало това - от остров Лесбос до Континентална Гърция. Но въпросът е защо гробът да е само символичен. Изхождайки от практиката на християнството и от други религии, си мисля, че останките на Орфей са били разделени и превърнати на множество реликви, които са погребани на различни места. Така част от костите могат да стоят в този гроб. Има данни за такова разчленяване, защото в един от изворите пише как е била погребана само главата на Орфей."

                              Ама никой български археолог досега не е открил толкова древна плескавица като в БЮРМ.
                              Човекът отрано се е подготвил за световтата слва.Има поне двайсет гроба на Орфей и той ще ги намери всичките........

                              Comment

                              Working...
                              X