Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Девалвира ли българската археология?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Разглеждате der Untergang на българската археология в две сфери:

    а) Съществува една "истинска" археология, която страда от хронична липса на средства и остава в сянката на една "медийна", която натрапвайки сензационни теории и гръмки новини за открития. Девалвацията на българската археология се състои в потискането на "истинската археология" (която е академична) от "медийната" (която се пропагандира от дискредитирали се имена, сякаш гонещи лична слава)

    б) Българската археология (изначално) поражда "прикрития" - пример е търсенето на гроба на Васил Левски

    Съгласен съм с първата теза, а втората беше развита около един единствен случай, с който лично не съм запознат издълбоко - и тук позицията ми е като на gollum.

    Думите ми са на човек гледащ на процеса отстрани - така щото не съм археолог, но все пак студент в хуманитарен факултет:

    1. Теоретичната археология се подценява за сметка на полевата.
    Мнозина мои млади колеги археолози (ще рече гарантът за развитието на дисциплината) приемат, че иде реч само за "копане" - интерпретативните подходи са понякога отчайващи или сведени до елементрани заучени тези. Рядкост е да се чуе археолог, който да каже - ето на, ние сме близки до ред други дисциплини и не може да сме добри археолози, без да разбираме и тезите на етнологията, историята, лингвистиката. Най-много да се говори за "помощни диспиплини". Иди обяснявай например, за системата на Боас, и че археологията била сродна не толкова с историята, колкото с етнологията (социо-културна антропология). Ерес. Практики като "символна археология" са екзотики из страниците на няколко книжки, които се съмнявам да виждат свят в археологическия делник

    2. Няма развитие без адекватна университетска система.
    Няма развитие без нормална среда за кариерно издигане (говоря въобще за хуманитаристиката) и без стимули, които да накарат един млад човек да се отдаде спокойно на науката. "Масов университет" - ето кой може да породи и "масов" археолог

    3. Най-досадното във въпросната система е роенето на семейства.
    Един прави това, друг го прави инак. Едни воюват срещу други - и всяка група поражда своя система от правила, които трябва щателно да се попият и както своя йерархия - имаме си и патриарси и ученици и прости поклонници

    Мисля, че тези неща тровят въобще българската наука, и се надявам, че ще дойде време на интелектуално "проветряване" и това да разберем (това във връзка с комплекса "аз открих най-старото..."), че Светът е по-голям от Носовете на някои величия...

    Comment


      #17
      Добре, темата беше зададена като „Девалвира ли българската археология?”. Ако въпросът задължитнелно трябва да се гледа през въведението на Ресавски, добре, спирам да пиша.
      Но ако въпросът е поставен свободно, то може да се приведе не само случаят от 1956г, а например и скорошното, „подкрепяно и с някои археологически данни (или съвсем не?) погребение на „цар Калоян”. Някой вероятно може да приведе и други примери.
      За мене случилото се през 1956г е донякъде символично, та затова го изведох като толкова значимо.
      С това не искам да засегна стотиците, или хиляди добросъвестни археолози, но все пак има и нещо друго. Всеки сам има грижата да се ориентира, включително и по отношение на собствената си наука, а и нейните възможни погрешни постановки.
      Давам пример с философията, която съм завършил като специалност. Дълбоко уважавам мнозина от своите преподаватели, но мога да кажа, че докато бях студент тя също беше девалвирала в следното отношение – че не обръщаше почти никакво внимание на смислите на старогръцките понятия от периода на византийския старогръцки, за разлика от смислите им в/през „койне”. Изучаваше се интензивно латинската интерпретация, превърната в едва ли не единствената средновековна трактовка до степен, че източната интерпретация бе обявена за „нефилософска”. „Шестодневът” на Иоан Екзарх, например, се изучаваше само в един от свободноизбираемите курсове!
      Това обаче лично на мен и не само не е попречило да се образовам по тези пропуски и мисля, че въпросът стои така и с археологията, а и с която и да е наука. Лична грижа си е на всекиго, доколко ще възприеме „аксиомите” (за да не кажа предразсъдъците) на своята наука, или ще запази самостоятелна позиция спрямо тях.
      Всичко това не би означавало, че имаш нещо лично срещу някого в съответната наука, или си срещу самата нея, а точно обратното, според мен.
      Last edited by ivan_kunchev; 03-07-2007, 09:12.

      Comment


        #18
        Георги Китов


        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          #19
          Това което прави Китов с журналистите са си най - обикновени постановки.Неговите "уникални" открития които той прави всеки ден когато при него има журналисти са съшити с бели конци.И накрая да се разберат с Николай Овчаров кой все пак е българския Индиана Джоунс - поне един от двамата откриватели на "уникални находки" да прояви малко аристократизъм и да отстъпи.Така де все нещо трябва да са прихванали от тракийските аристократи от които с такава лекота намират всевъзможни следи.

          Comment


            #20
            resavsky написа
            ... тракийските аристократи от които с такава лекота намират всевъзможни следи.
            Имало какво да се намери, намерили го... Не виждам нищо лошо в това, дори напротив. Много по-добре е тези артефакти да бъдат намерени от Китов, отколкото от иманярите. А колкото до постановките пред Дискавъри, Китов неведнъж е заявявал, че не харесва такива нагласени снимки, но явно се налага и той да участва в подобни постановки. Но това не мисля, че е чак толкова важно. В крайна сметка, Дискавъри си е добра реклама, а излъчването на подобни кадри по този канал може да донесе предимно полза. Виж, някои интерпретации за пред медиите, в които съм убеден, че и самият Китов не вярва, заслужават подобна ирония.

            P. S. Може би големият негатив от медийния шум е, че по този начин вероятно се насърчава и иманярското копане.

            "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
            It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

            Comment


              #21

              Ето я истината за "уникалните" находки направени това лято от Китов в Сливенско.На Лечков му е трябвало актив за кметските избори през октомври.Който плаща той поръчва музиката.......

              Comment


                #22
                resavsky, а ти направи ли си труда да прочетеш цялата статия преди да пишеш или видя само заглавието.

                - Сега обаче ще ви обвинят, че всичко това са предизборни ходове, тъй като вие вече обявихте намерението си да поискате втори мандат от жителите на Сливен?
                - Сигурно съм поръчал и намирането на тези уникални реликви и съм знаел за тях още преди д-р Китов. Приемам всякакви обвинения...
                Айде занапред да се опитаме да надскочим поне малко тесногръдото си и завистливо българско мислене тип "не е важно на мен да е добре, важно е на Вуте да му е зле" или "щом гроздето е на високо и друг може да го стигне вместо нас - значи е кисело".
                Нека се радваме на такива открития и находки, когато бъдат направени. Това е важно и ценно за българската култура и история като цяло, а не само за Сливен и региона (камо ли за предизборната кампания на еди кой си кмет). И без друго иманярите са на светлинни години пред археолозите що се отнася до средства, техника, "проучени" археологически обекти и т.н. Никой не може да каже колко още такива маски, пръстени и ритони са намерени и изнесени в чужбина, и които едва ли някога ще видим.

                Иначе, тези изпълнения на екипа на Китов пред ТВ камерите - ясно е че човека търси реклама, това е част от играта. Както каза Императора: "Дискавъри си е добра реклама, а излъчването на подобни кадри по този канал може да донесе предимно полза."
                Все пак не бива да се прекалява в това отношение, за да не се прекрачи тънката граница между необходимата реклама и популяризация на археологическото ни богатство, и прекомерното и досадно медийно показничество.

                Comment


                  #23
                  За да може Китов да копа му трябват пари!От къде да ги вземе ако бачка тайно,без реклама и журналисти.Никой няма да се впечатли от счупени грънци и разни ръждила.Намирането на злато,вече е нещо друго.Покрай него ще се преглътнат и ръждилата,ще разгледаме и грънците и ще си дадем сметка повече хора,кои сме,от къде идваме и къде отиваме.
                  Иначе на времето се говореше,че Людмила Живкова ,мир на праха и,е опоскала де каквото е намерила.В хеликоптера на Илия Павлов, мир и на неговият прах, е имало специална апаратура,която е сканирала интересните райони.Много се копаеше по него време.И сега продължават да копат разни ентусиасти и да съсипват и макото което ни е останало.Така,че колкото успее Китов да откопае,да го откопае.Дано поне там да има сериозен контрол за да не изчезне намереното.А кой от двамата е българският Индиана Джонс едва ли е от голямо значение.

                  Comment


                    #24
                    А защо Китов копае посред нощите с багер?
                    А нормално ли е полицията да охранява археолозите, да не свият нещо?
                    И защо след като се разкрие нещо, и се покаже златото и естествено отмине сензацията, разкопаното не се консервира, а се оставя на дъжда и вятъра да се скапе?
                    А поддържа ли Китов "тесни и приятелски" отношения с най-големия "колекционер", адаш на моето аватарче?
                    А само той ли е най-кадърния, че никой от младите му колеги не може да припари до "по-така" обектче за разкопки?
                    А кой го финансира?
                    Вярно ли е, че разликата между "археолога" и "иманяра" се свежда до това кой за кого работи - първия за науката и опазване на културното наследство, а втория - за кинти? Е, тогава, въпросният субект - как да го определим?
                    И питам се как вече пет години не се намериха 5 бона, да се реставрира "Гробницата" в Старосел - или вече, като няма в нея злато, респективно - сензация, респективно - кинти, няма кво да я реставрираме....
                    Гадна и жалка работа - питате, дали археологията е девалвирала ....май, за съжаление "да", докато така продължават нещата....Жалко за кадърните археолози, които наистина милеят за опазване на културното ни наследство...но нали знаете покрай сухото и мокрото...
                    чл. 39 /1/ Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин...
                    /Из Конституцията на Република България/

                    Comment


                      #25
                      Преди малко видях по телевзията реклама: в неделя по бтв-репортерите от 18.30ч. ще има предаване за нова инициатива - по повод годишнината от рождението на В.Левски в църквата "Св. Петка Самарджийска" да се сложи отново паметна плоча, че там е погребан Левски, както и защо историците не признават разкритията от 80-те години /тук май има грешка - има разлика между историците и археолозите, включително и по този въпрос/.
                      Та който иска може да го гледа.
                      Второ, в момента по тв-България от 21.30 всеки ден дават "Васко да Гама от село Рупча" - "култово" /както обичат да казват някои/ филмче за поколението от 70-те. Повтарят го от 16.10.
                      И хайде стига съобщения в тоя дух, че модератора ще ме клъцне за месец-два.
                      Относно Китов - не го познавам, но какъвто и да е като личност - какво значение има това относно естеството на откритията му? Според мен те са си уникални. Освен ако някой не ми припомни купища златни маски открити по нашите земи, на чиито фон новооткритите две да изглеждат банални екземпляри в дълга редица от втръснали ни вече находки.

                      Comment


                        #26
                        - Сега обаче ще ви обвинят, че всичко това са предизборни ходове, тъй като вие вече обявихте намерението си да поискате втори мандат от жителите на Сливен?
                        - Сигурно съм поръчал и намирането на тези уникални реликви и съм знаел за тях още преди д-р Китов. Приемам всякакви обвинения...
                        Каква конспирация!:aaa: Значи, Лечков заравя край Сливен пръстени и антични маски, а Китов ходи след него да ги отравя.
                        Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 24-07-2007, 19:20. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                        "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                        It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                        Comment


                          #27
                          Не мога да коментирам останалите неща, но това за гроба на Орфей искам да си кажа мнението.
                          Дори в действителност там където казва да не е гроба на Орфей това какво ни бърка нас?
                          Все едно някои ви е взел кюфтето, та така ламтите.
                          Голема работа, че го е откривал на 4ти места. Все някога ще намери правилното или ще изложи теза, защо тоя гроб е на 4ти различни места както е направил.
                          Но искам да кажа, че дори това да не е истина - нас не ни пречи.
                          Гърците от всеки камък правят пари:
                          Тука седел Зевс.. тука е ходил по нужда Ахил.. тука е спала Хубавата Елена.. тука Одисей е написал "Илиада" и т.н
                          И китайските туристи се кефят и наливат пари на Гърция.
                          Вие с тая честност нищо хубаво няма да видите.
                          Що официално това да не е гроба на Орфей?
                          И вече гърците да не ламптят, че Орфей е бил грък или живял в днешните земи на Гърция или каквото там друго..
                          От това само ще спечелиме, но вие явно не го разбирате.
                          Last edited by Terror; 23-07-2007, 14:33.

                          Comment


                            #28
                            Вие с тая честност нищо хубаво няма да видите
                            Гади ми се от такива изявления!


                            Aко за теб историята се свежда до измисляне на умерено правдоподобни текстове на табели, които да примамват туристи до купчини камъни, то сам не осъзнаваш колко си жалък!

                            Бан оттука!


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              #29
                              Кой е написал Илиада???????????????На мен ми се вижда адски протвина идея да печелим пари посредством откровени лъжи - това че гърците го правят си е изцяло техен проблем.

                              Comment


                                #30
                                Террор-а много добре знае кой е написал Илиадата.Вярно е че световните тенденции в момента са да се правят пари от всичко.Въпроса е за нашата археология.Според мен тя не девалвира.Истана е,че от откритията ще се намерят и политици,които ще изкярат нещичко. На тях ние не можем да се сърдим - те са си такива.
                                Аз лично се радвам на откритията които правят в момента.Това е добре за България,колеги.А полицията охранява археолозите,защото винаги ще се намерят някои бабаити,които ще поискат да приберат вече намереното.Тогава ще бъде страшно срамно за нас българите и ако се разчуе.Преди не се даваше достатъчно гласност за арх.разкопките,което ме кара да си мисля,че не всичко намерено е декларирано.

                                Comment

                                Working...
                                X