Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ново име на връх Шипка?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ново име на връх Шипка?

    Да бъде възстановено старото име на връх Шипка искат интелектуалци от президента
    Да бъде възстановено старото име на върха, на който се намира Паметника на свободата на връх Шипка. Това поискаха в открито писмо до президента Георги Първанов 18 интелектуалци и общественици от Казанлък, Стара Загора и София.
    Те настояват президентът Георги Първанов да издаде указ, с който да възстанови историческата истина и върне старото име на върха връх Свети Никола, на който преди 130 години са се водили етичните боеве от Руско-турската освободителна война. Сред мотивите на гражданите, които в специално писмо уточняват, че не са политически ангажирани е и фактът, че геополитическият връх Шипка се намира на съвсем друго място и това било посочено в много исторически карти, документи и справочници за историята на войната.
    До 1951 година във всички исторически сведения името на върха се посочва като връх Свети Никола. По-късно през същата година с указ на президиума на Народното събрание с едно изречение върхът е прекръстен, а след 1977 година масово започва да се употребява като връх Шипка.
    Според инициаторите на откритото писмо до българския президент именно той има шанса да възстанови историческата истина, макар и след 130 години.
    През август тази година на върха са и кулминационните шествания по този повод.
    Днешната дата, избрана от инициаторите на откритото писмо да прокламират своята идея те обясниха с факта, че точно на този ден преди 130 години руските войници преминават Дунав и навлизат в българска територия.
    Това е интересно /информацията е на Дарик радио/ - само не знам дали президента има право да смени името на върха.Иначе са прави - името на прохода е Шипка а на върха си е Свети Никола.

    #2
    На името "Шипка" какво му е? Поколения наред го знаят и тачат това име, а сега изведнъж - "Свети Никола" Как пък им раждат главите тези работи бе?!? Единствения ефект от такава една смяна на името ще бъде отблъскване и неразбиране от страна на редовите граждани. Май накрая за 3 Март само групата "интелектуалци" ще носят венци на паметника...

    Comment


      #3
      са се водили етичните боеве от Руско-турската освободителна
      ся, нека се съсредоточим върху етиката на боевете

      Comment


        #4
        етичните боеве от Руско-турската освободителна война.
        :sm113:
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          #5
          Айде бе зевзеци! Само майтапи (с и без версия "биззззз) са Ви в главите. Как изобщо може да гледаме сериозно на историята като все такива като вас я правят? :1087: :tdown
          А сега сериозно: Мисля че връщането на името на върха "Св.Никола" е редно, но следва да бъде добре обяснено и аргументирано и то НЕ ОТ ЖУРНАЛИСТИ!!! :aaa: . Нищо чудно ако те са начело на кампанията да си развалим достлука с руснаците и да ни изкарат че искаме да преместим паметника на някой друг връх! Прост(еещ)ият народ помни израза "На Шипка всичко е спокойно" и всяка фраза започваща с думите "...да се СМЕНИ (?) името на връх Шипка..." ще предизвика бурна и гневна реакция! И айде пак наливаме вода във водениците на разни политически фашизоидчета-шизофреничета
          Всеки нормален народ с нормални политици би приел с достойнство връщането на името на върха - един малък опит да върнем достолепието (по Бенковски) на България. Но в сегашният момент това е твърде деликатна задача и много хора ще си потрошат краката да направят политически дивиденти от това!
          "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

          Comment


            #6
            Всеки нормален народ с нормални политици би приел с достойнство връщането на името на върха - един малък опит да върнем достолепието (по Бенковски) на България. Но в сегашният момент това е твърде деликатна задача и много хора ще си потрошат краката да направят политически дивиденти от това!

            НВС, народа би приел такова нещо стига да го разбира. Аз примерно сега научавам за името Св.Никола - за мен като обикновен гражданин това е абсолютно неразбираемо и нелепо. Сигурен съм, че за поне още 6-7 000 000 души в България е така...
            Да питам, ако се преименува върха Шипка в Св.Никола, какво ще стане с едноименната Вазова ода "О, Шипка!"?!? :sm186: Ще стане:
            -"О, Св.Никола,
            Три дена младите юнаци как прохода бранят..." Абе смешна работа!

            Comment


              #7
              Доколкото схванах, върхът есе е наричал Св. Никола, а проходът тогава и сега - Шипка. Разликата е само в наименованието на върха. Т.е. едва ли ще има проблем със стихотворението на Вазов . То няма и как да има, отдавна вече е написано. Въпросът е дали има смисъл от подобно преимеуване само за да се "възстанови миналото". Та почти всичко преди време е носело различно име .

              Comment


                #8
                Всъщност върхът в момента се нарича Столетов но за повечето от българите той се асоциира с прохода Шипка и затова често е наричан връх Шипка.Проблема доколкото схващам е,че в Стара планина има друг връх който съвсем официално се нарича Шипка.Иначе в назавнието на самия връх /където е паметника/ Столетов не виждам нищо лошо.Доколко разбирам за преименуване на самия проход и дума не може да става - това наистина би било абсурд.Друг е въпросът че когато се каже Шипченска епопея - обикновено хората си представят само сражения около самия връх където сега е паметника което е доста неточно.

                Comment


                  #9
                  Да, сраженията са се водили и в прохода и на върха "св.Никола", като пиковия момент е на върха. Пък и:
                  О, Шипка
                  три деня как младите дружини
                  ПРОХОДА бранят........
                  А стихотворението е художествено произведения, където се допуска голяма свобода.
                  Името е сменено с указ непочиващ върху нищо (интересни са ми мотивите писани и неписани). Пък и какво е лошото в: ....... паметника на връх "св. Никола" при прохода Шипка. Въобще не виждам как ще промени българо-руската дружба. А довода 6-7 милиона не са знаели ми звучи, като вишегласие в науката (и то по-скоро география, а не история), което е недопустимо. По-голямата част от хората казват падат светкавици или гръмотевици, но това не променя факта че пада мълния (въпреки, че всички сме учили в училище по физика разликата, за разлика от историята, където върхът е под името Шипка).
                  Всъщност подведох се върхът наистина е Столетов и мисля че тогава са подменили св. Никола със Столетов.

                  Comment


                    #10
                    Мдам - А след като върха е Столетов, какъв е проблема, че друг връх се нарича Шипка? :o
                    ИМХО, достатъчно ще бъде "интелектуалците" да се ограмотят по география на България...
                    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                    Comment


                      #11
                      Тъкмо запомних новите имена на улиците и свикнах с градовете Монтана, Дупница и Добрич, сега пък започват върховете.

                      resavsky написа
                      Всъщност върхът в момента се нарича Столетов но за повечето от българите той се асоциира с прохода Шипка и затова често е наричан връх Шипка.Проблема доколкото схващам е,че в Стара планина има друг връх който съвсем официално се нарича Шипка.
                      А дали с евентуално преименуване този проблем ще се реши? Най-вероятно е хората да продължат да го наричат Шипка, без да се интересуват дали има друг връх с такова име, или не. Та, ако това е целта на преименуването, не мисля, че нещо ще се промени.

                      А като сме тръгнали да сменяме имена и да връщаме историческата истина, можем да възстановим предишните имена и на Ботевград (Орхание), Благоевград (Горна Джумая), Търговище (Ески Джумая), Русе (Сексагинта Приста), София (Сердика) и т. н. Можем да прекръстим и Стара Планина на Хемус, или Зигос и да си наречем проход Верегава даже. Абе спокойно можем да прекръстим цялата държава. Дори и Черно море може да стане Евксински понт. Само името "България" може да остане... Но няма да е зле да си спретнем поне една Източна Румелия, а може и един Паристрион.

                      Трудно ми е да реша за себе си кое е по-правилното в случая. Но все пак сегашното име на върха е един вид израз на признателност. Затова мнението ми като, че ли клони повече да не прибързваме със смяната на името. Вероятно и Президентът няма да бърза да си навлича вътрешни и външни неприятности.

                      "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                      It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                      Comment


                        #12
                        Някой може ли да назове имената на въпросните интелектуалци? Любопитно ми е да разбера дали това са хора от "голям калибър", изявени личности, или са от ония самопровъзгласилите се "интелектуалци" - обикновено бездарни люде.

                        Comment


                          #13
                          Интересно как вицът за изнесените компютри за Япония, които всъщност били върнати компоти от Ямбол, продължава да се потвърждава.
                          Четем http://www.focus-news.net/index.php?id=n731151 и разбираме, че името на върха е Столетов (нямах представа, признавам си без бой), че откритото писмо до президента трябва да бъде изпратено днес, ама всъщност не е ясно дали е изпратено, че 18-те интелектуалци са граждани и общественици от Казанлък.
                          И освен това разбираме, че Деница Георгиева не знае как се пише "неоспоримо", ама с това надали ще изненадаме някого.

                          AYB, по повод интелектуалците. Тези, дето подписват отворените писма, рядко са бездарни. Просто са некомпетентни по въпросите, по които взимат отношение. Може би се чувстват поласкани, че искат мнението им - а те, като всички хора, имат такова, - и затова се бутат, където не им е работа. А се сетих за това, защото неотдавна прочетох http://www.capital.bg/show.php?storyid=352108 - по принцип авторът има право, но прекалява в полемичността.
                          Last edited by bsb; 26-06-2007, 21:19.

                          Comment


                            #14
                            Lobo, tотално си пропуснал за какво става въпрос тук и съвсем не си по темата.
                            HBC, страшно ми е любопитно от кого трябва да бъде аргументирана тази кауза ако не от обществото и от институциите посредници в него? Т.е. разбира се, че това трябва да бъде направено от и журналисти, даже предимно от журналисти!
                            За мен в подобна идея има много резон. Възстановява се едно традиционно название, без да се променя символната натовареност на мястото. Върхът си получава старото име, което е носил по време на боевете, проходът си остава Шипка, а боевете там си остават като знаково събитие пак като Шипченска Епопея? Проблеми....?
                            Recalibrating my lack of faith in humanity...

                            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                            Comment


                              #15
                              А ако си остане така както е сега какво???????

                              Comment

                              Working...
                              X