Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Филми за Рим и Римската Империя

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Филми за Рим и Римската Империя

    Мисля, че е време да изкажа мнението си за “Последният легион”, който най-после изгледах. Във връзка с това реших да отворя нова тема.

    За пръв път повърнах още в самото начало на филма. На втората минута получих възпаление на ушите. След около 10 минути започнаха да ми сълзят очите. Отначало си мислех, че е заради филма, но после предположих, че се е обадила сенната ми хрема. Когато повърнах за втори път, установих, че всичко това е следствие от гледането на тази пародия. След около 30 минути гледане, успешно се опитах да си внуша, че всъщност наблюдавам екранизация на някоя приказка за деца и юноши, вместо игрален филм за Римската Империя, и по този начин неприятните симптоми изчезнаха. На тези, които не са го гледали, препоръчвам да си внушат същото. Така се възприема по-безболезнено. Дори може да им хареса.

    Като историчност, “Последният легион” се доближава до абсолютната нула, където непоклатимо в личната ми класация продължава да стои 6-серийният приключенски филм “Империята”.

    Филмът започва с думите:
    “Това оръжие (мечът на Юлий Цезар – б. І.С.А.) се предаваше от поколение на поколение, докато не попада в ръцете на последния от династията на Цезарите, Император Тиберий ( - б. І.С.А.). След неговата смърт меча е скрит, за да не попадне в ръцете на зли хора. В продължение на векове меча се пази на тайно място, обозначено със знака на пентаграма. И както се говори-охраняван от самия Цезар.”

    После продължава с някакъв анахронизъм ROME 460 A. D.” (първа прикачена картинка)

    През същата година Ромул узурпира властта, а на другия ден беше отвлечен на Капри от варварите, а от Константинопол пристигна нещо като делегация (втора прикачена картинка), но приличаше повече на циркова трупа, съставена от нинджи. Делегатите преговаряха с варварите, а след това решиха да спасяват бившия узурпатор и да му предоставят убежище в Константинопол. Разбира се, нинджите бяха изключително печени, от което стана очевидно, че са прабългари. В началото римските бойци не я подкараха много на добре, но малко по-късно митът за страховитите германски войници беше развенчан напълно. 20 варвари не струваха дори колкото един от нашите бойци в римските спец. части.

    И така, след като изключих от съзнанието си мисълта, че гледам исторически филм, започна да ми става интересно. В крайна сметка, това се оказа нова интерпретация на една добре позната легенда. Може би си заслужава да се види. Филмът не мина и без присъствие на друиди:


    Разбира се, имаше и негри (трета прикачена картинка), известни още като траки в други филмови продукции . Все наши момчета.

    Най-много се възрадвах, когато разбрах, че Луций Ворений е жив (четвърта прикачена картинка), но за съжаление, се беше преродил като варварин.

    А на петата картинка е магическият ЕNSIS CALIBVRNVS, огромният меч на Гай Юлий Цезар.

    Като историчност, филмът не заслужава оценка, повече от 5-10%. Но честно казано, очаквах да е по-голяма боза, отколкото се оказа.
    Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 13-05-2007, 19:48.

    "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
    It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

    #2
    IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
    магическият ЕNSIS CALIBVRNVS, огромният меч на Гай Юлий Цезар.
    Основателно известен по-късно като E(к)с-Калибъ*р.

    *брит. - у
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment


      #3
      И изкараха Ромул Августул баща на Артур. :aaa:
      Нямам думи, сенатори. Каквото и да кажа, то не ще може да изрази дълбочината на чувствата ми по този въпрос.
      sigpic

      Comment


        #4
        Даже и като приказка не струва :tdown Иначе има някои свежи фентъзи-идейки, но реализацията им е под всякаква критика :tdown
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          #5
          Guy de Mont Ferrand написа
          Даже и като приказка не струва :tdown Иначе има някои свежи фентъзи-идейки, но реализацията им е под всякаква критика :tdown
          За мен в това отношение шедьовърът от ранните 80 години на ХХ век - "Екскалибур - мечът на крал Артур" си остава ненадминат.
          Холмаркската версия "Мерлин" - и тя горе долу биваше. Но всичко останало, което съм гледал си беше прокиснала боза. "Първият рицар" с Шон Конъри и Ричард Гиър определено, не ми хареса. Имаше един "Мъглите на Авалон" - ами нямам нерви да го изгледам и туй то. Излезлият наскоро "Артур" беше опит за реалистично пресъздаване на легендата, но с тия рицари - сарацини развалиха всичко. И също така, не можах да си обясня какво правеха саксите на север, край стената на Хадриан.:sm186: Да не говорим, че във филма имаше доста анахронизми, също.

          Колкото до "Последний легион", от целия филм най ми хареса яденето на чипс. Реших да се възползвам от съветите на Last Roman и си взех една бира. Пиенето на бира наистина помагало. Избрах си гръмката германска марка "ЦЕЗАР" - Цезарят на бирите. Много ме впечатли начинът, по който се отваряше бутилката.

          Хм, попаднах на едно клипче, където се обяснява в какво тежко положение изпаднала Свещената Римска Империя, когато я завзели варварите. http://media-news.ru/2007/04/04/last_legion.html

          "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
          It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

          Comment


            #6
            След това дето го прочетох и най-вече след като видях тая-оная картинка от въпросния филм, хич нямам намерение да го гледам - ще е голяма простотия явно! А и тая мацка дето е показана /в руската препратката с клипчето, за което се споменава горе/ хич не мяза на римлянка, а по-скоро жената-котка без костюм...
            чл. 39 /1/ Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин...
            /Из Конституцията на Република България/

            Comment


              #7
              Това е една от ония нинджи, дошли с делегацията от Константинопол.:mhehe: Пък и империята е била мултиетническа, все пак.
              Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 13-05-2007, 23:52.

              "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
              It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

              Comment


                #8
                оная я изкараха индийка.
                а иначе този цитат от линка ме хвърли в шок и ужас -
                выходит великолепный исторический экшн «Последний легион», в котором снялись звезды мирового кино первой величины - культовый киногерой Британии Колин Ферт, гениальный маргинал Бен Кингсли и знаменитая индийская топ-актриса Айшвария Рай!
                великолепен, исторически... първо мислех, че е майтап, после разбрах, горчивата журналистическа истина. :x
                sigpic

                Comment


                  #9
                  Не съм толкова изненадана - беше въпрос на време да се изкарат преки потомци... Може да се смеете още повече, но - приблизително казано - във всяко второ модерно криминале и фантастичен роман се казва добра дума за древно-гръцката демокрация и римската юрисдикция "като прославени предтечи на демократичното американско общество"...
                  "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                  Comment


                    #10
                    IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
                    Излезлият наскоро "Артур" беше опит за реалистично пресъздаване на легендата, но с тия рицари - сарацини развалиха всичко. И също така, не можах да си обясня какво правеха саксите на север, край стената на Хадриан.
                    Сарацини? Не бяха ли сармати?
                    И тея сакси - по-скоро бяха пикти..

                    .
                    ..И кажи ми ти страннико,
                    чувал ли си звук,
                    по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                    Comment


                      #11
                      Да бе, сармати са. Как можах да нарека нашите момчета сарацини?:1087: А саксите си бяха саксонци. Пиктите бяха в началото на филма - онези, с боядисаните лица. Затова римляните са им казвали пикти. Финалната битка беше с нахлуващите от север сакси.
                      00:23:55,519 --> 00:23:57,688

                      Саксонците?

                      - Да.



                      197

                      00:23:57,771 --> 00:24:02,025

                      От север е започнало масивно

                      саксонско нахлуване.
                      P. S. А филмът се казваше "Крал Артур" (King Arthur), а не "Артур".
                      Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 14-05-2007, 11:26.

                      "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                      It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                      Comment


                        #12
                        Каква безвкусица наистина!

                        Comment


                          #13
                          IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
                          Имаше един "Мъглите на Авалон" - ами нямам нерви да го изгледам и туй то.
                          Ауу, това колко е гадно и гнусно само :wo-oh: Както казват братята-американци- That shit sucks :tup:
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            #14
                            Не е лошо да се гледа "Масада" с Питър О'Тул. Доколкото си спомням филмът беше доста добър.

                            Comment


                              #15
                              fcjulian написа
                              Не е лошо да се гледа "Масада" с Питър О'Тул. Доколкото си спомням филмът беше доста добър.
                              Филма си споням го бяха давали по Канал 1 и ми беше харесал (като за филм от ония години).
                              "... Проговаря сам цар Иван Шишман:
                              - Боже силни, боже създателю,
                              помогни ни с сила и юнашество!
                              Бой ще да ся бием на Софийско поле,
                              кръв ще леем за Христово име,
                              ще прославим християнска вяра."

                              Comment

                              Working...
                              X