Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Загадъчна снимка на български офицер от 1913г

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Загадъчна снимка на български офицер от 1913г

    Уважаеми форумисти, кой е този човек?
    Намерих снимката му когато разчиствах къщата си в Пловдив – тя беше в един стар долап. Тъй като всички откъм рода на майка ми, както и тя – отдавна не са между живите, няма кого да попитам – дали не сме роднини с него и изобщо за повече подробности.
    Ако вие знаете нещо повече – моля, помогнете!
    Преди време, спомням си, помогнахте на една участничка във форума, която търсеше къде е служил далечен неин роднина, царски офицер.
    Надявам се на вашата любезна помощ.

    Това, което разчетох като текст от обратната страна на снимката гласи следното:

    На 21 февруарий 1913г. въ 8ч 40м следъ пладне, въ време на освободителната балканска война, при обсадата на Одринъ, на южний секторъ, позиция на висотата(?) С.Западно от с. Ахъркеой срещу местноста “Памук-Съртя” – една турска 8.5 см фугасна (задраскано и написано отгоре с молив “обикновенна” – б. моя) граната попадна в окопа, като траекторията и, около ъгълъ на падането 40г – се протри по лявото ми рамо и ми разкъса шинела, както е показано на настоящий; следъ като гранатата се заби в земята до краката ми – експлодира и разкъса шубата на която бях седналъ – зарина ма съ земя, изгори лявата страна на лицето ми и спука тъпанчето на лявото ми ухо.
    За споменъ отъ освободителната война и за придаване на наследниците – се фотографирахъ 4 дни следъ нараняването ми.

    Пловдивъ Подполковникъ Tашевъ Георги
    25/II 913г.

    PS. Според стария правопис, навсякъде в текста, където е подобавало е използвана буквата “е-двойно”, но понеже нямам в клавиатурата такъв знак съм я заместил с буквата “е”.
    От предната страна на снимката също е написано в долния десен ъгъл
    “Подполковникъ Tашевъ”.


    ДОБАВКА: По молба на Иван качвам сканираните лице и гръб на снимката. Директно в .пдф защото като качество ще е по-добре:
    Лице на снимката
    Гръб на снимката

    Sir Gray
    Last edited by Sir Gray; 18-06-2009, 15:53.

    #2
    Разчитам нещо като "подполковник Ташев, Георги" - ама предполагам, че това и ти си го прочел. Голям късметлия, като чета описанието на раняването му.

    Comment


      #3
      Пашев. Обаче - кога е роден, кога е завършил ВА, кога умира?
      До генерал очевидно не е стигнал, защото погледнах в темата "Българските генерали", там генерал с фамилия Пашев няма.
      Да не е загинал в Междусъюзническата, или Първата Световна война?
      Също така в състава на коя армия и дивизия воюва при Одрин?
      Интересно е също при такова нараняване дали е награден...
      Само да ви обърна внимание на една интересна подробност: на два пъти споменава Балканската война като "освободителната".

      Comment


        #4
        Селото край южния сектор се казва Ахъркьой, там е десният бригаден участък на Южния сектор на 8-ма пехотна Тунджанска дивизия, държат го 51 и 30-ти Шейновски пехотни полкове. В резерв е бил зад позициите им и 52 полк.

        Comment


          #5
          И аз подозирах, че е Ахъркьой. Сега ще го оправя в текста. Той го е написал "Ахъркеой".
          А дали е известно принципът на сформиране на тези полкове произволен ли е, или те са събрани по някакъв териториален принцип? И ако е второто - откъде са родом участващите в тях?
          Изобщо - има ли някакъв сайт с информация, която да помогне в случая? Или някакви архиви?

          Comment


            #6
            Полковете са териториални. Но офицерите може да са отвсякъде. Шейновския полк макар териториален бил бая размешан, но главно от Подбалкана са служели. Подполковник е по това време доста висок чин за нашата армия. Сигурно поне дружина е командвал. Но може и да е на друга длъжност.

            Comment


              #7
              Предполагам, че Пашев е след като е бил подполквоник е бил дружинен командир в 51 или в 30 пп. Не е изключено и да е бил командир на отделение в 8-и арт. полк. Но аз лично нямам сведения за него. Справочникът "Офицерския корпус в БА 1878-1944" би свършил работа тук. Принципно офицерите с по-висок чин не са служили на териториален принцип.
              Иначе 30 полк се е попълвал с войници и подофицери от Чирпанска и Борисовградска (Първомайска) околии, а 51 полк е бил развръщан на основата на 10 и 30 полк. 1 и 2 дружини са се попълвали от 10 полково окръжие (Хасковска и Харманлийска околии), а 3 и 4-а от 30 полково окръжие (Чирпанска и Борисовградска (Първомайска) околии). 52 пехотен полк се е развръщал при мобилизация на същия принцип с кадър от 2 бригада на 8 дивизия (12 и 23 полкове) и се е попълвал от 12 полково военно окръжие: Старозагорска околия и
              23 полково военно окръжие: Казанлъшка околия.
              Впрочем Памук Сърт се е намирала западно от Ахъркьой, в Южния сектор на Обсадата. Самата височина при щурма е атакувана от 51 полк. В края на февруари 1913 там на позиция би следвало пак да е бил този полк...

              Comment


                #8
                Аз предполагам, че е бил фронтови офицер. Иначи какво ще прави в 8ч. и 40м след пладне в окопа? Седял е в окопа, както пише, когато е паднала гранатата.
                Ти предполагаш, че може да е бил на инспекция ли?
                Това 8ч и 40м нали си е днешното 20ч и 40м? Щото нали по турски имаше някакво друго разбиране за часовете, ако не се лъжа...

                Comment


                  #9
                  Времето си е "нашето".

                  Comment


                    #10
                    Значи уточнихме, че е бил в състава на 51-ви полк. Възможността да е бил в резервния 52-ри я изключваш, така ли?
                    На какво съвременно подразделение съответства тогавашната "дружина"?

                    Comment


                      #11
                      ivan_kunchev написа
                      Значи уточнихме, че е бил в състава на 51-ви полк. Възможността да е бил в резервния 52-ри я изключваш, така ли?
                      Не съм твърдял подобно нещо. Всъщност без някакви положителни сведения за подполковника и неговия служебен път трудно би могло да се твърди каквото и да било със сигурност. Това са просто вероятности и предположения.

                      Дружина е бил до 1945 г. българския термин за батальон. През 1912-13 една дружина е имала 4 роти от по 4 взвода плюс картечна рота с 4 картечници и нестроева рота. Имала е по щат 1005 строеви бойци. Командала се обикновено от подполковник или майор. В резервните полкове, каквито са били 51 и 52, често това са били офицери, извикани от запаса.

                      Comment


                        #12
                        Благодаря за информацията.
                        А иначе "Офицерския корпус в БА 1878-1944" къде може да се погледне? В НБКМ има ли го, или е достояние на библиотеката на Военна академия? Защото, ако е последното, аз макар че съм служил във Военната академия сега едва ли биха ме пуснали там.

                        Comment


                          #13
                          Има я в Народната библиотека, в чит. 4.

                          Comment


                            #14
                            Така, да ви кажа сега какво намерих.
                            В том 5-6 на справочника (П-Т) има само един Георги Пашев, обаче нещата при него не съвпадат.
                            Георги Йорданов Пашев - род. 31 окт. 1901г., Ловеч, женен с две деца, подпоручик 12. ХI. 1925г. и т.н - не е той.
                            Това ме наведе на мисълта да погледна дали името не е Ташев.
                            И ето, че bsb излезе прав!
                            Под буква "Т", ¹ 117. стои следното:
                            ТАШЕВ Георги Стефанов - род. 14 февр. 1865 г., с. Брестовица, Пловдивско, завършил ВУ, подпоручик 7. Х². 1887 г., поручик 7. Х². 1890 г., капитан 2. V²²². 1897 г., майор 31. Х²². 1906 г., подполковник 22. ²Х. 1912 г., полковник 30.².1920 г.; служил: 21-ви п.полк, 30-и п.полк, уволнен 1.Х².1913 г., починал 15. Х²². 1927 г.
                            Невероятно е чувството!
                            Прадядо ми Костадин е родом от Брестовица. Значи откъм него е дошла тази снимка. Не може да не са се познавали. Дали са били обаче някакви роднини, или просто съселяни - това ще остане сигурно в забвение "до втората тръба".
                            Иначе не пише дали е имал деца. По-горе за един поручик, Иван Георгиев Тачев пише, че е ерген.
                            Произвели са го в подполковник, както личи, малко преди войната.
                            Няколко къси редчета.
                            Е, какво пък - и това е нещо...

                            Comment


                              #15
                              ivan_kunchev написа
                              Така, да ви кажа сега какво намерих.
                              В том 5-6 на справочника (П-Т) има само един Георги Пашев, обаче нещата при него не съвпадат.
                              Георги Йорданов Пашев - род. 31 окт. 1901г., Ловеч, женен с две деца, подпоручик 12. ХI. 1925г. и т.н - не е той.
                              Това ме наведе на мисълта да погледна дали името не е Ташев.
                              И ето, че bsb излезе прав!
                              Под буква "Т", ¹ 117. стои следното:
                              ТАШЕВ Георги Стефанов - род. 14 февр. 1865 г., с. Брестовица, Пловдивско, завършил ВУ, подпоручик 7. Х². 1887 г., поручик 7. Х². 1890 г., капитан 2. V²²². 1897 г., майор 31. Х²². 1906 г., подполковник 22. ²Х. 1912 г., полковник 30.².1920 г.; служил: 21-ви п.полк, 30-и п.полк, уволнен 1.Х².1913 г., починал 15. Х²². 1927 г.
                              Невероятно е чувството!
                              Прадядо ми Костадин е родом от Брестовица. Значи откъм него е дошла тази снимка. Не може да не са се познавали. Дали са били обаче някакви роднини, или просто съселяни - това ще остане сигурно в забвение "до втората тръба".
                              Иначе не пише дали е имал деца. По-горе за един поручик, Иван Георгиев Тачев пише, че е ерген.
                              Произвели са го в подполковник, както личи, малко преди войната.
                              Няколко къси редчета.
                              Е, какво пък - и това е нещо...
                              Това означава, че е служил в 30 пп, най-вероятно като дружинен командир. Най-вероятно заради раняването си след войната е инвалидизиран.

                              Comment

                              Working...
                              X