Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Загадъчна снимка на български офицер от 1913г

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    "Дали са били обаче някакви роднини, или просто съселяни":
    - можеш да се поровиш из архивите в това село, 100% някога са били вписани евентуални наследници.
    -А ако тези документи са изгорени/изгубени/няма достъп може да провериш в "Регистър на кръщенията", който се пази от местния свещеник.В него се вписва всяко кръстено дете, както и родителите му.Успех!
    Von Kuschleff

    Comment


      #17
      Това си го мислех и аз, обаче хич нямам път натам. Някой ден, може би...
      Иначе има един вариант това да е мой пра-пра дядо. Ако е бил дядо по майчина линия на дядо ми по майчина линия, т.е, ако е бил тъст на пра-дядо ми Костадин Ангелов. Той се жени за пра-баба ми Елена, на която обаче не знам моминското име. Ако е Ташева, всичко би съвпаднало.
      Иначе благодаря на всички, които се включиха, особено на Николай.
      Ако не е нахално, бих поптитал – има ли някакви сведения, по-конкретни за действията на 30-и пехотен полк?
      И още нещо – ако 8ч и 40 м наистина си е нашето време, то през февруари, това би означавало, че случката се е разиграла по тъмно, нали така? Това ме учудва. Водели ли са се бойни действия и през нощта по време на Балканската, освободителна война?
      Last edited by ivan_kunchev; 21-04-2007, 11:13.

      Comment


        #18
        ivan_kunchev написа
        Ако не е нахално, бих поптитал – има ли някакви сведения, по-конкретни за действията на 30-и пехотен полк?
        И още нещо – ако 8ч и 40 м наистина си е нашето време, то през февруари, това би означавало, че случката се е разиграла по тъмно, нали така? Това ме учудва. Водели ли са се бойни действия и през нощта по време на Балканската, освободителна война?
        30 шейновски полк през балканската война е в състава на Втора армия и участва първо на Западния, а после и на Южния сектор при обсадата на Одрин. През април 1913 е прехвърлен пак в състава на тази армия в Македония. През май 1913 минава в състава на 4 армия и с нея воюва при преминаването на Брегалница сев. от Щип на 17-19 юни 1913.
        По-късно заема позиция по източния бряг на Каменица и участва при отбиването на сръбските атаки срещу в. Повиен.
        По-подробно за действията му - т.5 от "Войната на България срещу Турция" - в две части, изд. 1930 и "Войната на България срещу всички балкански държави 1913" - изд.1941. В първата книга не се споменава нищо за подполковник Ташев, или поне го няма в подробния именен показалец в края.
        Обстрелите през нощта са си били нещо обичайно и тогава. Активни бойни действия рядко са се водили, но и тях си ги е имало. А и самият щурм на Одрин е проведен през нощта.

        Comment


          #19
          Промених „Пашев” на „Ташев”, както си му е редно.
          Много ми се ще да разбера нещо повече, но явно е невъзможно. Ако обаче ида някой ден до Брестовица и разбера нещо ще постна информацията тука, живот и здраве.
          Ако някой друг пък има път натам – може да провери. Чудя се дали нямат някакъв сайт на кметството там, или поне на някаква по-голяма община в региона, към която да се обърна, но сигурно няма.

          Comment


            #20
            Не мога да се въздържа да не се намеся. Най-напред поздравления за приятните емоции. Има нещо магично в това да върнем към живот спомена за един отдавна забравен български офицер, чиято душа никой не е споменавал от десетилетия и сигурно гробът му е покрит с трънаци...

            Колкото до родствните връзки, като манияк на тема генеалогия ще ти кажа, че е грехота да не разплетеш родословието си от началото на 20-ти век. Моя вече не толкова малък опит сочи, че от средата на 19-ти век насам всеки или почти всеки може да разплете нишката на рода си с минимални усилия, стига само да го пожелае. Ако е по-упорит и има късмет, може да се върне и доста по-назад (в османските регистри в НБКМ кротко си лежат имената на хиляди българи от 15, 16 и 17 век, описани по населени места, лично и бащино име, занятие, отличителни белези, семейно положение...остава да има някой който да търси корените си)

            Моята препоръка:
            1. Описваш всяко парче информация, което знаеш за рода на дядо си - отделен лист (генеалогичен фиш) за всеки човек.
            2. В електронния каталог на библиотеките в Интернет търсиш книги за Брестовица (гугъл...) и стигаш до тях. Четеш внимателно и записваш всичко за хора с търсените от теб фамилии
            3. (екстра) Говориш с най-старите представители на рода си, както и с някои старци в Брестовица, проверяваш в църквата, кметството и най-вече в местния музей.
            4. Сглабяш парчетата.
            5. Споделяш как се чувстваш като човек с потекло

            Няма начин да не излезе нещо - едва ли брестовица е дала толкова много висши офицери. Успех!
            Сведи глава пред миналото и ще видиш бъдещето в краката си!

            Comment


              #21
              Ето какво открих във връзка със стрелбата, при която вероятно е ранен подполковник Ташев.
              "Между това, турските крепостни и полски батареи почти ежедневно обстрелваха пехотните окопи и тила на позицията. Тяхната стрелба не беше точна. Повечето пъти те обстрелваха големи площади. Но случайните попадения нанасяха понякога големи загуби. Тъй напр. на 21 февруарий две турски фугасни гранати попаднаха в землянките на 54-и полк, и убиха 8 и раниха един войник".
              Това е записано на стр. 752 от книга втора на том V на "Войната между България и Турция 1912-1913 год.", който Дибо наскоро е качил в "Библиотека". То е и единственото сведение за бойни действия на посочената дата и визира друг полк, но обяснява обстоятелствата при които най-вероятно е ранен подполковник Ташев - случайно попадение при турски обстрел наслуки.
              Иначе лошото е, че макар и на места да се споменават действията на 30-и полк това става под формата "командирът на полка заповяда", "командирът на първа дружина направи това", "командирът на втора - онова" и т.н. Т.е не са дадени имената, а длъжностите и така не може да се разбере кой от тях е Ташев.
              Благодарности на Николай за насочването все пак и на Дибо - за качването на въпросните томове.
              P.S. Тези дни отново ще сканирам и кача снимката на подполк. Ташев (която очевидно е изчезнала при злополуката с форума отпреди време), ако преди това Грей не успее да я възстанови.
              Last edited by ivan_kunchev; 10-05-2009, 16:29.

              Comment


                #22
                Добавих в първия пост линкове към пдф файлове със сканирани лицето и гърба на снимката. Бяха изчезнали, та наново се наложи
                XV mile the sea brode is
                From Turkey to the Ile of Rodez...

                Comment


                  #23
                  Хм, снимките пак са изчезнали, сър Грей, ако би могло - нека бъдат възобновени.

                  Втора пехотна Тракийска дивизия е формирана на 1 януари 1892 г.

                  Втора пехотна Тракийска дивизия преди и по време на Балканските войни 1912 – 1913 г.

                  През 1907 - 1908 г., преди началото на Балканските войни 1912 - 1913 г. разписанието на дивизията е както следва:

                  Щаб в град Пловдив

                  Началник на дивизията: Полковник Иван Фичев
                  ...

                  28-ми пехотен Стремски полк

                  Формиран като 4-ти Резервен полк на 1 януари 1899 г. От 1 януари 1904 г. като 28-ми пехотен Стремски полк

                  Щаб в Карлово

                  Командир на полка: Подполковник Стоян Стоянов
                  Помощник: Подполковник Тодор Попов
                  Началник на полковия военен окръг: Подполковник Хараламби Кметов
                  Полкови интендант: Подполковник Димитър Свинаров
                  Адютант: --------------------------------

                  Дружинни командири:

                  Командир на 1-ва дружина: Майор Христо Келямов
                  Командир на 2-ра дружина: Майор Георги Ташев

                  Ротни командири:

                  Командир на 1-ва рота: Капитан Злати Стоянов
                  Командир на 2-ра рота: Капитан Тома Томов
                  Командир на 3-та рота: Капитан Васил Кунчев
                  Командир на 4-та рота: Капитан Петър Бърнев
                  Командир на 5-та рота: Капитан Христо Загорски
                  Командир на 6-та рота: Капитан Андрей Радански
                  Командир на 7-ма рота: Капитан Васил Вълков
                  Командир на 8-ма рота: Капитан Тодор Геров
                  Командир на нестроева рота: Капитан Тодор Русев

                  Старши лекар: Санитарен Капитан Райчо Ангелов


                  Т.е пра-пра дядо ми е бил майор в състава на 28-ми стремски полк - командир на втора дружина. Ако някой може да помогне с информация за действията на полка бих му бил благодарен.

                  /Източник - https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j...SmIzoJlRkvDj-A /

                  Comment


                    #24
                    Прадядо ми е бил подофицер 12 години в 28-и полк. Умира на 24 юни 1913 вече като подпоручик от раните получени в боя при Криволак като командир на 11-а рота.
                    Накъсо: през 1912-13 полкът е бил в състава на Хасковския отряд, участва в боевете при Кърджали после преминава Марица, Малгара, Кешанско и до края на войната в състава на дивизията е по брега на Мраморно море. После в състава на 4-а армия е прехвърлен в Македония, участва в боевете при Криволак, после се изтегля към Царево село и в края на войната взима малко участие в настъплението срещу гръцкото ляво крило при Занога.
                    През Първата световна война в състава на Втора дивизия участва в боевете при Костурино срещу британската 10-а дивизия, впоследствие е прехвърлен през септември 1916 при Завоя на Черна, където се бие геройски и има огромна заслуга положението да бъде спасено. В края на войната има нещастието пробилите при Добро поле вражески части да му излезат във фланг и тил - понася големи загуби. В края на войната е при Царево село в силно намален състав. Най-схематично това е пътя му. Няма цялостна полкова история Но има няколко монографии за участието му в боевете при Черна.
                    Посоченият по-горе личен състав отразява състоянието през 1901-1902.

                    Comment


                      #25
                      Значи полкът е бил на брега на Мраморно море по време на обсадата на Одрин, т.е нещо не се вързва. Става дума сигурно за друг Георги Ташев, макар и със същия чин. Пак ще трябва да се ходи до НБКМ, да видя в Сборника за офицерите. Май имаше още един-двама със същото име. Т.е засега ще трябва да оставим като че ли първия вариант - дядо ми да е бил в състава на 30 полк от Тунджанската дивизия, както си пише и в сборника. Просто попаднах на състава на 28-ми стремски полк и го постнах, но съвпадението на имената го изключих първоначално. А твоят дядо оставил ли е нещо написано? Откъде се знае как е загинал?

                      Comment


                        #26
                        ivan_kunchev написа Виж мнение
                        Значи полкът е бил на брега на Мраморно море по време на обсадата на Одрин, т.е нещо не се вързва. Става дума сигурно за друг Георги Ташев, макар и със същия чин. Пак ще трябва да се ходи до НБКМ, да видя в Сборника за офицерите. Май имаше още един-двама със същото име. Т.е засега ще трябва да оставим като че ли първия вариант - дядо ми да е бил в състава на 30 полк от Тунджанската дивизия, както си пише и в сборника. Просто попаднах на състава на 28-ми стремски полк и го постнах, но съвпадението на имената го изключих първоначално. А твоят дядо оставил ли е нещо написано? Откъде се знае как е загинал?
                        Според справочника "Офицерския корпус в България 1878-1944" Георги Стефанов Ташев е служил в 21-и и 30-и пехотни полкове. Специално за частите, в които са служили офицерите, в справочника съм установявал доста неточности, а и непълноти. Надали е служил само в тия два полка. Тогава, както и доста по-късно офицерите от майор нагоре доста често са сменяли частите в които служат. Трябва да поразровя материалите за да видя дали има нещо за службата му в 30-и полк. В справочника друг офицер с име Георги Ташев няма.
                        Прадядо ми не е оставил нищо, което да е достигнало до мен, освен една снимка с прабаба ми, правена около десет години преди смъртта му. Кръстът за храброст, съобщението за смъртта му някъде са изчезнали. Ние сме доста голям род, пръснат из света.... От различни места успях да установя къде е служил, къде е ранен, къде е починал. За смъртта му и мястото където е починал - от сайта на ДААрхиви, посветен на загиналите в Балканските войни (въпреки, че там бащиното и фамилното му име са объркани едно с друго). Иначе името му е споменато в официалното издание на ГЩ за Междусъюзническата война на две места за атаката при Криволак. Във вестник "Утро" е отбелязан сред ранените в боя. В един сборник във Военноисторическата библиотека в ВА намерих името му сред наградените с Кръст за храброст 4 степен за боевете при Кърджали. И така...
                        Last edited by Николай; 12-12-2016, 11:35.

                        Comment


                          #27
                          Подполковник Ташев през октомври 1912 е командвал 1-а дружина от 30-и пехотен полк (Иван Русев - "8-а пехотна дивизия във войната срещу турците", стр.35). Към февруари 1913 именно тази дружина е била на позиция при Ахъркьой. По време на щурма на 11 март вече е имала друг временен командир. Така, че почти сигурно и към момента на раняването му подполковник Ташев е бил командир на същата дружина.
                          Last edited by Николай; 12-12-2016, 14:30.

                          Comment


                            #28
                            Click image for larger version

Name:	snimka.jpg
Views:	1
Size:	67.8 КБ
ID:	553927
                            Click image for larger version

Name:	snimka1.jpg
Views:	1
Size:	105.9 КБ
ID:	553928
                            Ето това пък само е останало от моя дядо. Благодаря ти много за информацията. Остава въпросът защо се появява в състава на 28-ми Стремски, може би е грешка, тъй като, както пишеш, очевидно няма друг офицер със същото име /а, и само да спомена, че проверих моминското име на пра-баба ми, то е наистина Ташева, така че нещата съвпадат/.
                            Last edited by ivan_kunchev; 13-12-2016, 10:49.

                            Comment


                              #29
                              Ами не мисля, че е грешка. Просто в някакъв момент - според информацията от сайта "Бойни знамена" през 1907-08 е служил в 28-и полк. Преди това е бил вероятно в 21-и, после в 30-и...За мен по-странно е друго - според справочника за офиц. корпус е уволнен през ноември 1913 от армията като подполковник, вероятно като вследствие от раняването, а през 1920 е произведен в полковник. Възможно е да се е върнал на служба през Първата световна война (примерно на нестроева длъжност) и да е останал след войната до 1920, когато вече би следвало да е напуснал като следствие от съкращенията след Ньои.

                              Comment


                                #30
                                Ако си прав - възможно е да са се познавали с твоя дядо. А за повишението през 1920 - добра хипотеза, напълно е възможно.

                                Comment

                                Working...
                                X