Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Византийски църкви и архитектура в Истанбул

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Византийски църкви и архитектура в Истанбул

    Сложих си зацел това лято да посетя всяка Византийска зgрада в Истанбул и колкото мога да ги споделя в интернет.Знам много добре приятелите от форума имат по добри сведения за Византийските църкви и архитектура но поне аз да започна със снимките

    1-Mанастира PANTOKRATOR построена от майстор Никифор през 1124 година,светите мощи са ограбени не от турци а още от латините
    Last edited by miralayyunus; 18-03-2007, 21:53.
    since 1453
    from İstanbul

    #2
    2-Църквата на манастира Пантепопоптес,построена в края на 11 век от император Алексиос,днес само Църквата е оцеляла
    since 1453
    from İstanbul

    Comment


      #3
      3- Оцеляла врата (saint Theodosia)от златнят рог, до самата врата както се вижда лежи завоевателя на вратата войник близък от свитата на завоевателят Мехмет втори.
      Last edited by miralayyunus; 19-03-2007, 07:25.
      since 1453
      from İstanbul

      Comment


        #4
        Почнал ли си да си осъществяваш идеята Мирилайюнус? Ако не си все още, не пропускай Йеребатан сарай(Цистерните на Базиликата)! Лично според мене, това е най-запомящата се част от оцелялата византийска архитектура в Истанбул. Намират се на площада на който е Света София и Синята Джамия.
        А с малко късмет може и да хапнеш в другата цистерна(малко над Йеребатан Сарай) ако е отворена - в момента пода и е бетониран и представлява подземен ресторант и концертна зала.
        Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

        Comment


          #5
          Цистерните на Базиликата
          since 1453
          from İstanbul

          Comment


            #6
            Браво ... чудесна инициатива !

            Ето един линк с препратка към византийското наследство в Константинопол :



            Дано да е от полза!
            http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

            Comment


              #7
              Снимките са великолепни.
              Особено съм доволен от портата - никога не съм я виждал.
              Благодаря, Miralayyunus! :nworthy:

              Comment


                #8
                4- Най загадъчна за мене бешe тази зграда Църквата света Теодосия ( сега Гйул джамия) близка до едноимената врата в златният рог загадъчна зашtото в подземието на Църквата са гробовете на императора BASİLLEUS първи заедно с братята си Marianos и Sembatios,дъщерите Anastasia, Arına, Helena и майката на друг император VII. Kostantinos Zoe ,за съжаление дасе влезе долу трябва специално разрежение от мйуфтиството ,жалко за името на туризъма
                since 1453
                from İstanbul

                Comment


                  #9
                  6- Вратата Kaligaria заедно със стените на Manuel Komennos

                  и ей стига толкова за сега нали
                  since 1453
                  from İstanbul

                  Comment


                    #10
                    miralayyunus написа
                    Цистерните на Базиликата
                    Супер рисунка. А сега ако пуснеш една снимка и с главите на Медуза, да ги види народа ще е още по гот.
                    Ако Мирилай не успее да пусне снимка малко пояснение за какво става дума. В единия край на Цистерните(там където Юстиниановия акведукт е изсипвал водата в цистерните) има две колони, чиито основи са обърнати на различни страни(едната нормално, другата наопаки) глави на Медуза. Като питах защо са така, ми казаха че историята била толкова страшна, че се загубила още в Средновековието
                    Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                    Comment


                      #11
                      Еми за Медузата се казва понеже са старогръцки богове след приемането на христянството от Византия те вече неса богове а само камък който в случая служат за опора
                      since 1453
                      from İstanbul

                      Comment


                        #12
                        27.MART 2007
                        snt. Stefan church İstanbul,special pics for forums friends
                        since 1453
                        from İstanbul

                        Comment


                          #13
                          в
                          since 1453
                          from İstanbul

                          Comment


                            #14
                            Казват че църквата Свети Стефан е една от символте на толерантноста на Османската империя,както знаеме че тя е построена след катастрофалната 1877 1878 ВОЙНА мисля че има нещто вярно в таз теза а как мислте вие

                            Точно пред църквата ма една зграда на която фасада пише нешто на стар български имали някой представа каква зграда е таз зграда ,споре мене е нешто като обштежитие на папазите сигурно

                            и после си помислих ако беше обратното да се построи една турска джамия в центъра на Атина или на друга балканска столица ште беше ли позволено мисля категориЧно НЕ
                            Като се разхождаш в затънтените улици на İstanbul навсякъде е пълно с всякакви църкви Гръцки Арменски и др
                            Нямам намерение да накърня някои но мисля Че има нешто вярно и в тази теза
                            Както пише не написаната скрита история в София се разрушиха за една веЧер десетки джамии от ураган и светкавици ?? В града на хиляди джамии Атина в момента има само една без минаре и затворена за молитва а във съштото време гръцкият Патриарх седи İstanbul

                            мисля толерантноста в слуЧая е едностаранен но просто това е моята мисъл макар някой да не се съгласи
                            Last edited by miralayyunus; 07-04-2007, 12:58. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                            since 1453
                            from İstanbul

                            Comment


                              #15
                              Стените на императорите Хераклиус и Леон
                              замалко да падна много е висоЧко
                              since 1453
                              from İstanbul

                              Comment

                              Working...
                              X