Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Византийски църкви и архитектура в Истанбул

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Стените в златният рог
    since 1453
    from İstanbul

    Comment


      #17
      Снимки от двореца на Богданският Войвода Димитър Кантемир построен някъде към края на 17 век в момента се реставрира,всеки кът мирише на история
      since 1453
      from İstanbul

      Comment


        #18
        1,2,3Църквата Pammakarasistos патрархашески център по времето на Палеологоси , ех тука беше страшно интересно

        4,5Ех сега пък тука беше най интересното заштото тука в подземито на тази църква Миралаион лежи император от Коменносите заедно с семеъството си
        Last edited by miralayyunus; 07-04-2007, 19:42. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
        since 1453
        from İstanbul

        Comment


          #19
          Църквата св Theodoros
          since 1453
          from İstanbul

          Comment


            #20
            miralayyunus написа
            Казват че църквата Свети Стефан е една от символте на толерантноста на Османската империя,както знаеме че тя е построена след катастрофалната 1877 1878 ВОЙНА мисля че има нещто вярно в таз теза а как мислте вие

            Точно пред църквата ма една зграда на която фасада пише нешто на стар български имали някой представа каква зграда е таз зграда ,споре мене е нешто като обштежитие на папазите сигурно

            и после си помислих ако беше обратното да се построи една турска джамия в центъра на Атина или на друга балканска столица ште беше ли позволено мисля категориЧно НЕ
            Като се разхождаш в затънтените улици на İstanbul навсякъде е пълно с всякакви църкви Гръцки Арменски и др
            Нямам намерение да накърня някои но мисля Че има нешто вярно и в тази теза
            Както пише не написаната скрита история в София се разрушиха за една веЧер десетки джамии от ураган и светкавици ?? В града на хиляди джамии Атина в момента има само една без минаре и затворена за молитва а във съштото време гръцкият Патриарх седи İstanbul

            мисля толерантноста в слуЧая е едностаранен но просто това е моята мисъл макар някой да не се съгласи
            Въпросът наистина е политизиран.
            След 1878 година строежът на джамии на територията на тогавашното Царство България логично намалява, защото намалява и мюсюлманското население, отношенията са изострени. Но все пак има джамии, построени в периода след освобождението. В периода между 1945 и 1989 не са строени джамии, но не са строени и църкви. По принцип строежът на култови сгради тук винаги е бил частна инициатива, затова строителството на църкви преди Освобождението е било силно ограничено - защото християнското население е било много по-бедно. Там, където е имало някаква що-годе заможна християнска прослойка, например в Пловдив, църкви са се строяли. След това процесът се обръща: не е забранено по политически причини да се строят джамии, но по икономически това става по-трудно.
            В София наистина е имало доста повече джамии, отколкото сега, но е имало и доста по-голям процент мюсюлмани. В момента съм чувала, че повечето посетители на джамията са чужденци.
            В момента в България се строят много активно и църкви, и джамии, поне такова е моето усещане, без да имам някаква статистика.

            Comment


              #21
              В София след освобождението много джамии действително са превърнати в църкви. Съгласен съм, че има поначало мюсюлмански посторойки превръщани в църкви (такава мисля, че беше Св. Седмочисленици (може и да се лъжа), но и има такива като например Св. София , която е една най-старите църкви в България, дълго време джамия, а след това при освобождението отново християнски храм. Истната е, че след Освобождението София е избрана за столица по малко смешни прагматични причини, които така и не стават обективна реалност. София тогава, доколкото ми е известно, е била около 30-32 000 души население. Етническият облик на града е бил доста пъстър, но най-вече българи, турци и сефарадски евреи (почти всеки трети тогава в града е бил евреин - тук много хора отново ще съзрат конспирацията ни, коментирана вече в темата за България на три планети ).

              Съгласен съм, че в началото първите години след освобождението отношението към турците не е било толерантно, но съгласете се, че при едно такаво "отприщване", то няма как и да бъде. За Атина - мога да кажа същото. А прочее в Солун има специална институция, която се занимава с мюсюлманското културно-историческо наследство в провинция Македония днес. Трябва да т кажа, че съм разглеждал доста мюсюлмански паметници в Гърция и макар недействащи, то запазени. А че има други причини да не се строят джамии в България, Хана е права. Сега за сметка на това мисля, че се строят достатъчно и мисля, че в някои случаи действията на разни политиченца и от български, и от турски произход разпалват излишна глупава омраза. Но ще спра дотук, защото политизирам вече...

              THE LABARUM


              sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
              ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
              ,sevogorob eht erew ysmim llA
              .ebargtuo shtar emom eht dnA

              Бе сгладне и честлинните комбурси
              тарляха се и сврецваха във плите;
              съвсем окласни бяха тук щурпите
              и отма равапсатваха прасурси.

              Comment


                #22
                Всъщност тогава София е с около 20 000 души население и е по-малка от Пловдив, който всъщност е извън княжеството, Русе, Варна, Шумен. За Сливен не съм сигурен, защото и той се въртеше около 20-те хиляди. Плевен е с 11 000 души, а Бургас, който също е извън княжеството - с 5000 души...
                А Хаджъ София в Истанбул също е била джамия. Та може би оцеляването на много от църквите не се дължи толкова на прочутата османска толерантност, а на други причини.

                "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                Comment


                  #23
                  сливен и стара загора, дори хасково с узонджово и казанлък са по - големи но извън княжеството.
                  Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                  Comment


                    #24
                    София е била най-подходящият град в границите на новата държава, а и все още е работело мисленето с мащабите на Османската империя: тя е била по пътя за Истанбул, била е седалище на османската власт за Румелия и т.н. Както и във всички градове, и там мюсюлманското население е преобладавало, но не с толкова колкото да речем Шумен, който е бил предимно мюсюлмански град. В София обаче освен православни е имало и много евреи, както каза Византиеца, и монго католици, и малко арменци. Съотношението на храмовете е било приблизително 30 : 10 : 3 (джамии-църкви-синагоги). В момента мюсюлманското население в София е незначително, както и всяко друго неправославно, и съответно е и съотношението на храмовете в града.

                    Но да не се отклоняваме от темата, тя е достатъчно интересна, направо ме сърбят краката да си организирам една екскурзия само по църквите на Истанбул.

                    Comment


                      #25
                      Всъщност, София става столица „по настойчивия и решителен съвет на Марин Дринов". Марин Дринов е бил софийски помощник-губернатор и участник във Временното руско управление. Главното му съображение е било, че София се намира в центъра на земите, населени с българи - Мизия, Тракия и Македония.
                      Императорският комисар княз Александър Дондуков-Корсаков приема съвета на Марин Дринов: "С писмо от 24 юли 1878 г. княз Дондуков изтъква пред граф Милютин предимствата на София пред Търново като столичен град: удобство на съобщителните линии и възлово положение при изграждането на бъдеща железопътна мрежа; стратегически предимства в командването на войските, дислоцирани на юг от Балкана, и възможности за незабавни действия при усложняване на положението."
                      В крайна сметка седалището на временното руско управление се премества от Пловдив, в София. Но София е избрана за столица от Учредителното Народно Събрание.

                      По въпроса за толерантността - в центъра на София има доста голяма джамия, също и синагога.

                      "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                      It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                      Comment


                        #26
                        Продължаваме по темата аз по си исках да констатираме по материалите който ги каЧих но други по деликатни отклонения привлЧат по повеЧко коментари от самата тема ????

                        Сега сме в църквата Theotokos Panaghiotissa тя е с интересна история
                        Дъштерята на Mihail Paleologos Мария е била дадена на Монголсият хан но преди сватбата хана е умрял самата Мария е била на път когато наула тази вест и се завърнала в Константинопол и си построила тази църква з и се отеглила тука и докрая на живота си несе омъжила
                        След като града е превзет от Фатих Мехмет с спецален ферман който оште стои в църквата е позволена да служи като църква (единствената)
                        тукашните го казват Монголларън Мерйеми килисеси (църквата на Мария на Монголците) все оште служи като църква
                        since 1453
                        from İstanbul

                        Comment


                          #27
                          Отклоненията тръгнаха от теб самия. Иначе снимките са много интересни, наистина.

                          "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                          It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                          Comment


                            #28
                            Ееех штом са интересни да продължиме

                            Църква Чаак от времето на Justinian
                            Ss. Sergius & Bacchus
                            Last edited by miralayyunus; 11-04-2007, 20:03.
                            since 1453
                            from İstanbul

                            Comment


                              #29
                              1 Аязмо дева Мария (Blakhernai)
                              2 Св Стефан
                              3 Портата на гръцка школа
                              since 1453
                              from İstanbul

                              Comment


                                #30
                                1 Затвора Анемас заедно с кулата Алексиос коменнос
                                2 Стенте на исаак Ангелос
                                3 Порта Калчгария Хаммер я нариЧа Българската врата (сигурно името останало от обсадата на Крум )
                                since 1453
                                from İstanbul

                                Comment

                                Working...
                                X