Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Тевтонският орден

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Смятам, че не казва, тъй като изворите са доста мъгляви. Но от друга страна съвсем не изглежда невъзможно при положение, че хоспиталиерите са получили обширни "влашки" земи на юг от Карпатите и епохата на престой на тевтонците съвпада с гражданските войни в България и Галичко-Волинското княжество и опитите на Унгария да се възползва от тях.
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      Та, въпросният Гюндиш явно не е бил добре запознат с изворите относно пребиваването на тевтонците в Трансилвания и с неговата предистория, която се простира няколко години назад до дълбините на Свещената Римска империя на германската нация и граничещите с езичниците земи на Галич...Но да продължим с нещо по-приятно и полезно за четене (не и за хлевоустниците, предполагам), като тази извадка от произведението на Виганд от Марбург, хералд на Ордена в Прусия и ценен извор за историята на тевтонските рицари:

      Имаше зимно Reise (през януари 1393 г.) по заповед на магистъра и неговите офицери. Маршалът провъзгласи брат Вернер фон Тетинген за негов капитан. Той беше придружен от великия commendator и други офицери, и от пилигрими, водени от четири знамена, които бяха знамената на Св. Георги, на Гелдерланд, Холандия и Франция. Те и много други знамена се изправиха пред Гродно, което достигнаха след като прекосиха Пустошта. Те атакуваха замъка с оръдия (или с катапулти, стрелящи с каменни топки) и постигнаха триумф на третия ден. Цели три хиляди човека бяха взети в плен, някои от които бяха убити поради зла воля (както някои хора се опитват да направят с някои от темите във форума; дори названието им произхожда от езическата митология на Севера - т.нар. тролове - бел. моя). Те изгориха замъка и се завърнаха в Прусия, радостно прекосявайки Пустошта със своите пленници, прославяйки Бог, от който идват всички добрини.

      Смятам, че този цитат е добра илюстрация на кръстоносните походи в Севера и обстановката там. "Кръстоносци" също е велик роман. Прев. мой (по Хоз., D.LCr., 57).
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        Аз знам само един тевтонски рицар с името Вернер фон Тетинген, който е бил доколкото знам маршал на ордена и умира през 1413 г. Интересното за мен е дали през 1393г. той вече е маршал или това става по-късно.

        Comment


          Steelman написа Виж мнение
          Аз знам само един тевтонски рицар с името Вернер фон Тетинген, който е бил доколкото знам маршал на ордена и умира през 1413 г. Интересното за мен е дали през 1393г. той вече е маршал или това става по-късно.
          Ами разучи проблема, т.е. направи си рисърч из изворите и научните разработки и може би ще откриеш . Ако се съмняваш в превода ми или в достоверността на извора (според него въпросният брат-рицар през януари 1393 г. все още не е маршал), трябва да излезеш със сериозни аргументи, другото е суета (или тролщина ).
          A strong toun Rodez hit is,
          The Castell is strong and fair I wis...


          блог за средновековна балканска история

          Comment


            Бил е маршал на Ордена от 1392 до 1404, което явно съвпада с това, което наричаме днес военен министър.



            За Werner von Tettingen имам предвид.



            Има и още, може всеки да потърси.
            Last edited by ErichFonMannstein; 10-02-2012, 21:14. Причина: повече източници

            Comment


              А, да, в бележка под линия е отбелязано, че Виганд бил допуснал грешка, тъй като Вернер бил провъзгласен за маршал през ноември 1392 г.
              A strong toun Rodez hit is,
              The Castell is strong and fair I wis...


              блог за средновековна балканска история

              Comment


                Маршалът явно е бил надарена личност - бил е и комендант на Елбинг, след 1404 е станал външен министър, а при Грюневалд е съобщил за смъртта на Великия магистър (бил е и натоварен със задачата да се грижи за здравето му?).

                източник на руски: http://teuton-order.org/rukovodstvo3.html
                Last edited by ErichFonMannstein; 10-02-2012, 22:56.

                Comment


                  Малко вероятно е да е бил с низш произход, трябва да се провери, възможно е да е имало селище с такова име и той да е от рицарския род, който го е управлявал. Между другото аз избрах да преведа този пасаж именно поради това, че описва доста победоносна кампания, така че това явно е първата по-значима проява на Вернер фон Тетинген, която завършва с впечатляващ успех. Събитието подсказва перспективи за добра кариера.
                  Last edited by Guy de Mont Ferrand; 10-02-2012, 23:11.
                  A strong toun Rodez hit is,
                  The Castell is strong and fair I wis...


                  блог за средновековна балканска история

                  Comment


                    Да, грешката е моя. Тетинген е градче в Саарската област, дали Вернер е оттам и прочие има да се изяснява още.

                    Интересна личност представлява Клара дьо Тетинген, описана като дама с неблагородническо потекло, омъжила се за Фредерик Победителя през 1450 г. Братът на Фредерик бил electeur palatin - наследствена титла на управляващите на тази област(Лотарингия,същата откъдето е и Клара). Фредерик я взел за жена, за да няма притеснения, че синът на загиналият му брат ще бъде лишен от наследството си. Понеже тя е от просто потекло, не можело да му роди наследник, който да наследи Лотарингия.
                    Ето как простото потекло понякога не е лошо Не трябва да прави впечатление, че Клара е "дьо" - това означава от еди кое си място(фр.) - а тази област дали е немска или френска дълго време е имало спорове.
                    Last edited by ErichFonMannstein; 10-02-2012, 23:17.

                    Comment


                      Да, но в ордените по принцип са приемани само личности от благородно потекло. Една голяма част от архивите на ордена на хоспиталиерите в Малта са заети от томове с документи, удостоверяващи 16 благородни предци за всеки кандидат-рицар.
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment




                        Истинският линк е: http://www.deutscher-orden.at/ (бел. мод.)

                        Comment


                          Kindler von Knobloch, Julius ; Badische Historische Kommission [Hrsg.]: Oberbadisches Geschlechterbuch (Band 1): A - Ha; Universitätsbibliothek Heidelberg

                          Comment


                            И какви изводи можем да си направим за произхода на маршала Вернер фон Тетинген?
                            A strong toun Rodez hit is,
                            The Castell is strong and fair I wis...


                            блог за средновековна балканска история

                            Comment


                              Горният текст, който съм дал е на немски и който знае немски може да си го преведе. Аз по-горе казах, че не знам немски. Ето какво знам: Вернер фон Тетинген е роден най-вероятно в селището Детинген, което сега се намира в провинция Баден Вюртемберг и това селище се намира в близост до град Констанц, до северозападната част на Боденското езеро. Според източника баща му се е казвал Буркард фон Тетинген и е от род известен още от началото на XIII век, като в рода на Вернер фон Тетинген е имало и преди него членове на ордена (включително и комтур). Майката на Вернер, според източника се е казвала Фидане и е била дъщеря на рицаря Готфрид Мюлер фон Цюрих и е била много религиозна, като в късните си години тя е била и приора (абатиса) на манастира Oetenbach край Цюрих. Не изключвам възможността, фамилията Тетинген първоначално да е била Детинген, а после звука "д" да е потъмнял и да се чувал и пишел вече като "т".
                              Last edited by ; 12-02-2012, 09:03.

                              Comment


                                Steelman написа Виж мнение
                                Горният текст, който съм дал е на немски и който знае немски може да си го преведе. Аз по-горе казах, че не знам немски. Ето какво знам: Вернер фон Тетинген е роден най-вероятно в селището Детинген, което сега се намира в провинция Баден Вюртемберг и това селище се намира в близост до град Констанц, до северозападната част на Боденското езеро. Според източника баща му се е казвал Буркард фон Тетинген и е от род известен още от началото на XIII век, като в рода на Вернер фон Тетинген е имало и преди него членове на ордена (включително и комтур). Майката на Вернер, според източника се е казвала Фидане и е била дъщеря на рицаря Готфрид Мюлер фон Цюрих и е била много религиозна, като в късните си години тя е била и приора (абатиса) на манастира Oetenbach край Цюрих. Не изключвам възможността, фамилията Тетинген първоначално да е била Детинген, а после звука "д" да е потъмнял и да се чувал и пишел вече като "т".
                                Имах предвид, разбира се, това, че е потомък на рицарски, т.е. благороднически род
                                A strong toun Rodez hit is,
                                The Castell is strong and fair I wis...


                                блог за средновековна балканска история

                                Comment

                                Working...
                                X