Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Походите на викингите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    През X в. се заформя християнизацията на викингския свят. Това понякога се приема за символична граница.

    ПП Например в сагата за Бьорн:



    Comment


      #92
      Много го обичам това филмче! Още преди 3-4 год., когато го видях за първи път, много ме изкефи!

      Comment


        #93
        gollum написа Виж мнение
        От една страна, изключения винаги има, т.е. хора, коти по един или друг начин нарушават или изкривяват приетото в една общност и традиция, т.е. би следвало да се откриват и примери за жени, които поне отчасти или поради конкретни причини "поемат" по пътя на воина, метафорично казано. Въпросът е дали имаме общество, където това е практика и то извън "защита на прага/огнището" (последна мярка). Аз съм скептичен за това и поради тази причина ми е интересно да чуя причините ти за това (за да ги сравня с моите)

        Comment


          #94
          Благодаря.

          Comment


            #95
            Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
            Я да отклоня малко темата, като задам и тук един въпрос, за който стана дума днес. Някакви (очевидно скандинавски) пичове решили да направят проект за изследване на проблема за "периферията на викингския свят". Дотук добре (м/у другото няма и безплодни спорове относно туй що е то "викинг" и има ли почва то у историята или няма ), но: въпросните пичове взели та сложили хронологична граница на евентуалните бъдещи изследвания "до X в.". Сега, ясно е напр., че при мене има и личен проблем, защото съм "по-вещ" в проблемацията на по-късни епохи, да речем 13-14 в., но и те прави ли са да ограничават проекта по този начин? "Изчезва" ли "викингският свят" в кр. на 10 в.?

            Аз веднага бих контрирал подобно схващане напр. с леко простоватия, но затова лесно разбираем аргумент, че норвежкия крал Харолд Хардрада често е наричан в историографията "последният викинг", а той живее през 11 в. Но, разбира се, признавам, че това е простоват и несериозен аргумент. Вие да имате да предложите някакви други "за" и "против"?
            Снори нарича "викинги" всички пирати и корсари, без значение от коя епоха, от коя вяра и от кой народ са. Например за него "викинги" са и маврите, срещу които се сражава Сигурд Кръстоносеца някъде по португалските брегове към 1109 г. А самият Снори, знаем, пише около 1235. Та - на староисландски (староскандинавски) език самата дума "викнг" обозначава изобщо морски разбойник, пират, корсар, какъвто и да е той.

            За нас днес "викинг" би трябвало да означава по-конкретно скандинавски морски разбойник. Като този "морски разбойник" може и да е голям благородник, а и викингската флотилия понякога е доста голяма. Ако Харалд Хардрада е "последният викинг" (защо да "последен" обаче; пък и той не е викинг в 1066 г., защото вече е крал на Норвегия и не отива да пиратства и да граби, а да завладее второ кралство; бил е викинг по-рано, преди да се възцари), то значи викингите очевидно могат да бъдат и християни.

            В целия период Х²-Х²²² в. продължава да има скандинавски пирати, но те вече са (поне формално) християни. Макар да са вече извън класическия период на скандинавската култура, мисля, че можем да ги смятаме за един вид късни викинги. Самите скандинавски извори, начело със Снори, наричат всеки пират с тази дума.

            Отделно, не бива да забравяме, че "ставам викинг" или "отивам като викинг" е временно състояние или действие. Според източниците човек е викинг дотогава, докогато пиратства. Прибирайки се у дома, заемайки се със земята и с търговия, човек спира да бъде викинг.

            Може би трябва да поставим някакви условни граници на периода, за който е подходящо да наричаме скандинавските пирати с примамливата дума "викинги". Долната би била в края на V²²² в., когато започва периодът на големите морски рейдове и на скандинавското морско разселване (в такъв случай "протовикинги" ли са саксите, фризите и франките, воюващи по море срещу римския Comes littoris Saxonici в ²V в.?). Горната би могла да бъде краят на Х в. заради трайното установяване на християнството в Дания, но може да се изтегли и докъм средата на Х²²² в., когато феодалните нрави окончателно изменят скандинавските общества. Може би периодът Х²-Х²²² в. трябва да се нарича "късновикингски".
            Луд на шарено се радва - цивилен блог

            Comment


              #96
              Здравейте, Форум,

              Отново ще ви покажа един постинг на герман_тигер:



              - Този постинг ще има продължение - втори постинг за варангите на византийска служба, защото за викингите има маса книги и всеки знае повече или по-малко.
              - Вследващия постинг ще предложа инфо за човека покорявал възстания в България - Харалд Хардрада, момчето, което на 15 години води бой, бяга в Русия при другите викинги/варяги/варанги, става наемник, влюбва се в руската принцеса Елисавета, но понеже няма нищо не му я дават. След години той ще има почти всичко - битки, слава, богатство и ще стане крал и разбира се, тогава ще я има - ще му я "дадат"
              - Пак в следващия ми постинг ще покажа как ВИКИНГИ СА БИЛИ ГРУЗИНЦИ, АБХАЗЦИ, Т У Р Ц И, как са спасявали империята в маса кампании и десетки сражения, КАК СА ПОЛАГАЛИ ОТ ДВЕТЕ СТРАНИ НА ПЪТ ОТРЯЗАНИТЕ ГЛАВИ, А ИМПЕРАТОРА Е МИНАВАЛ МЕЖДУ ТЯХ и разбира се, втория постинг отново ще започне с две жени...

              Comment


                #97
                Здравей, generatrix,

                Момчето ("германския тигър") без съмнение е романтично и любознателно и това по принцип не е лошо, но явно има нужда от известни консултации, за да си попълни пропуските, които са забележими както във фактологично, така и в методическо отношение. Ако го познаваш, може да му препоръчаш нашия форум, а добри учители по история винаги ще се намерят и то не за толкова голяма сума
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  #98
                  http://www.nkj.ru/news/27660/ (рус.)

                  http://www.pasthorizonspr.com/index....d-in-greenland (англ.)

                  Студът не бил причина за изчезването на норвежците в Гренландия, защото според изследването не било вярно, че по тяхно време климатът там (за разлика от Европа) е бил по-благоприятен. Лично аз имам съмнения.


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    #99
                    Ех, сега нямам време да чета материалите, но студът сам по себе си не е достатъчна причина. В крайна сметка как техните съседи ескимосите са оцелели, а норвежците - не? Могат да се изтъкнат още множество доводи...
                    A strong toun Rodez hit is,
                    The Castell is strong and fair I wis...


                    блог за средновековна балканска история

                    Comment

                    Working...
                    X