Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Тактика на средновековната монголска армия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Срещал съм данни за 30 стрели в колчана у българите. Може би са имали и още на друго място - на коня или в обоза.

    Comment


      #17
      Аз поразтърсих из нета (вярно, това не е кой знае колко добър начин за събиране на данни, но все пак е нещо ) и намерих някакви данни, че най-често монголските войни са носели по два лъка - един далекобоен и един близкобоен и около шейсет различни стрели (т.е. за различни цели). Максималната дистанция на стрелба за среден стрелец с далекобоен лък е дадена като около 320 метра.

      Comment


        #18
        Сложносъставният лък,действително е имал голям обсег на действие.На голямо разтояние прицелната стрелба не е била приоритет.Разчитало се е на облак от стрели да покрие струпаните на куп неприятели.Представете си какво ще стане при неколкократно покриване на една и съща цел. Според мен липсата на комуникации,славата на жестоки завоеватели /не без основание/ ,разликата в мисленето на едните и другите,голямата мобилност е довело до победите на монголците.
        Цивилизованият човек, освен, че е умен и знаещ е и мързелив!
        Когато татарите нападат българското царство,царските сили се скриват в крепостите.Тогава Ивайло успява да стане фактор,благодарение на нетрадиционните начини на водене на бой.
        Хубава тема.Интересува ме нещо повече за тежкото въоръжение на монголите като обсадна техника.

        Comment


          #19
          Няколко думи и за английският дълъг лък, понеже по възможности той е най-близо до монголците. Височината на лъка е межу 1 и 10 (рядко толкова малко) и стига до 2 и 10 (а аз се смятах за висок...), направен е от тисово дърво (отнемало е понякога година-две за изработката на един качествен лък - трябвало е плавно огъване). Има спорове за силата на опън, но от запазени екземпляри се е изчислило че е между 30 кг и 90 кг, средно някъде около 60-70. Стрелата също е тежка, 100-200 грама и лети с голяма кинетична енергия. Има и коментари, че дори и да не пробие бронята, пак нанася доста щети (все едно да те улучат в бронежилетка, ама по-гадно). Обсегът е до 280-300 метра, но има легенди че елитни стрелци са можели да пратят стрела на 500-700 (непотвърдено). Иначе прицелна стрелба по сам човек може да се води на дистанция от максимум 80 метра. По време на тренировки доста войници са достигали до 20 (!) изстрела в минута, макар и за кратко. Средното темпо по време на бой е било 10-12 изстрела в минута (стрелите не се вадят от колчан, а са забити в земята (така и получената рана се инфектира лесно)). Точно тази скорострелност е ужасяваща и много често е помитала френските арбалетчици. По принцип стрелците са носели колчани от 60-72 стрели, а по време на сражение може да е имало запаси и за още.
          Огромният недостатък на дългия лък е времето за обучение. Дори и всяка неделя да се тренира (в Англия по едно време са били забранени всички спортове в неделя освен стрелба с лък), пак трябват 5-6 години минимум за да се направи добър стрелец. Все пак малко хора в съвремието вдигат 90 кг на два пръста
          „Аз, Драгомир, писах.
          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

          Модератор на раздел "Военна Авиация"

          Comment


            #20
            Gollum обикновено монголските войни са носели два резервни лъка и няколко колчана със стрели. В един колчан /по сведения на китайски и персийски хронисти/ е имало 60 стрели. Половината от тях бронебойни. Стрелите им издавали специфичен звук на свистене, сравняван от някои учени като звук от флейта.
            They march in full battle dress
            With faces grim and pale
            Tattered banners and bloody flags
            Rusty spears and blades...

            Comment


              #21
              Интересно е това за количеството стрели. За англичаните аз знам 40тина, при това добре снабдени. Но е ясно, че броя на стрелите е малко индивидуална работа, надали е имало норматив Но колкото и да са, дори 70 (няколко колчана по 60 стрели е абсурдно, те толкова стрели трудно ще се съберат в един нормален по размер колчан ), пак прави впечатление, че стрелците изпуцват всичките си муниции за 4-5 мин. Което е, хм, кофти. За стрелците поне.
              За англичаните имаме сведения, че са тичали да си вадят стрелите (при Креси май беше, ама след 4 бири може и да се лъжа ) по време на паузите на сражението. На изток пък в най-разнообразни епохи се споменава като извъредна мярка подвозването на муниции под формата на коне/камили с резервни запаси стрели, която мярка е позволявала непрекъсната или по-правилно по-продължителна стрелба. Но ми се струва очевидно, че при тази скорострелност и в крайна сметка ограниченото количество стрели обстрелът макар и интензивен е доста краткотраен, като едното е за сметка на другото.
              XV mile the sea brode is
              From Turkey to the Ile of Rodez...

              Comment


                #22
                Според мен сумата от 60 стрели е по-скоро обща, отколкото изцяло разпространена. Може би монголците са ползвали средно по 30-35 стрели в колчан, и са имали още един резервен също с толкова.
                They march in full battle dress
                With faces grim and pale
                Tattered banners and bloody flags
                Rusty spears and blades...

                Comment


                  #23
                  Според информацията, която аз намерих, "свистящи стрели" са специфичен тип стрели и са много малко от общия брой, на война явно са се използвали специфично за сигнализация, но произходът и основната им употреба ще да са били ловни. Свистющите стрели са измислени като такова средство. Самото "свитене" се е получавало за сметка на специфичен наконечник с канали, който едва ли е ставал за боен.
                  Сигурно е можело да се ползват вече изстреляни стрели, но все пак за целта противникът първо трябва да остъпи, за да могат стрелците да си приберат стрелите. А и ми се върти в главата, че едва ли много от тях могат без поправка (или пък въобще) да се изстрелят пак.

                  Comment


                    #24
                    E ne e толкова зле положението със стрелите, все пак 12 в минута е максимална скорострелност, не темп на стрелба отделно дето се стреля само докато почне мелето. Иначе британските срелци са си имали и хладно оръжие.
                    Вшрочем върти ми се спомен за че рекорда за далекобойност е около 800 м, с турки лък, естественно по площи и не от случаен човек.

                    Comment


                      #25
                      Според мен силата на монголските конни стрелци се състои (освен в скорострелността им и рефлексния лък, който са използвали) и в това, че, свършвайки стрелите, те са можели да се сражават ефикасно и в близък бой, разполагайки със защитно въоръжение (съставни брони на конете и на самите себе си), саби и мечове. В това отношение най-прилични на тях са били японските самураи. С което не искам да отричам и наличието на монголска тежка конница, специализирана за бой с големи и дълги копия.
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        #26
                        И аз това имах предвид, споменавайки, че лъкът вероятон е бил много важно оръжие, но не единствено, а вероятно и не основно в много случаи. Въпросните "английски стрелци" (около които както винаги има солиден набор от митове и легенди) са били добер организирана пехота, котяо освен лъкове е имала и, както спомена Гоги, ръкопашно въоръжение - мечове, секири и май малки щитове (ако не ме лъже паметта).

                        Comment


                          #27
                          И все пак основната сила на монголците е лъка. Именно за това то е най-усъвършенстваното им оръжие. По ред проучвания хуните също за използвали рефлексвиния лък, който за 5-ти век е наистина изклчюително ефективно оръжие непознато за европейците. А лично според мен тежкото въоръжение при монголците е много рядко срещано. Това се доказва не само от археологическите находки, но и от самите хроники. Тежко въоръжената конница при монголите е по-често срещана в армията на Тамерлан, която обаче копира боен опит и въоръжение от много други армии.
                          They march in full battle dress
                          With faces grim and pale
                          Tattered banners and bloody flags
                          Rusty spears and blades...

                          Comment


                            #28
                            Как ще е непознат рефлексния лък ? Лъкът в римската армия си е точно такъв. По-скоро не е бил разпространен сред конницата, иначе качествата му са били известни на европейците.

                            Колко лесно се опъва- ами който е мераклия може да си купи съвременна унгарска реплика и да види. Абсолютен мит е това, че е лесно - напротив, както при всеки лък си зависи от силата му.
                            Съмнява ме английския дълъг лък да е по-сложен за овладяване, по-скоро обратното. Монголската техника за стрелба- с пръстен, я владеят малцина в България, докато обикновения средиземноморски захват се практикува почти от всеки, които се занимава със стрелба с лък.





                            А в случаят със секретарят на турското посолство в Лондон през 1795 г. който се коментира, постигната далечина е 483 ярда, но все пак това е показуха, а и лъкът също е претърпял развитие за годините от монголското нашествие до тогава и едва ли секретарят е използвал масово оръжие. По-скоро някоя поръчкова версия
                            Last edited by Юлиан Август; 22-03-2007, 15:13.
                            Quae fuerant vitia, mores sunt.

                            Comment


                              #29
                              По мое мнение работата със сложно съставен лък не предтсавлява трудност за човек, който още от малък го използва /визирам монголите в средновековието, а не сега/. Както отбелязах в статията, сложността приу него е не боравенето, а самата изработка и натягането на тетивата.
                              They march in full battle dress
                              With faces grim and pale
                              Tattered banners and bloody flags
                              Rusty spears and blades...

                              Comment


                                #30
                                Да, по-скоро изработката и вложените материали. Които впрочем правят съставния лък много капризен при лоши метеро условия.
                                За нятягането е въпрос на чалъм, човек може спокойно да си го оправи и сам. Стига разбира се, да е по-сръчен :mhehe:



                                А ей тук на един некадърник му помагат :sm113:

                                Quae fuerant vitia, mores sunt.

                                Comment

                                Working...
                                X