Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Полководецът Суворов

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Полководецът Суворов

    Животът и дейността на Александър Василиевич Суворов ме вълнуват от доста години. Още повече, че България е свързана с неговата военна кариера по време на Руско - турската война 1768г. - 1774г. - битката при Тутракан - 10 май 1773г. и битката при Козлуджа ( дн. Суворово ) - 10 юни 1774г. Според мен едно от най - добрите изследвания, посветени на руския полководец е "Суворов" на Олег Михайлов. Не мога да си спомня името на автора на "Умът на полководеца", отпечатана 70 - те години на ХХ в. В книгата се съпоставяха Наполеон и Суворов като военачалници. Авторът се беше изкушил да прогнозира изхода от военния сблъсък между Суворов и Наполеон в Италия и Швейцария. Естествено, победата бе присъдена на Суворов.
    Last edited by Sir Gray; 27-04-2007, 15:52.
    SEMPER AGRESSUS

    #2
    Бойно разписание на руската армия в Швейцария - септември 1799г.
    Командуващ генерал - фелдмаршал А. В. Суворов
    Щаб на командуващия: 57 офицери ( в т.ч. 9 австрийци )
    SEMPER AGRESSUS

    Comment


      #3
      Гледай стария филм "Суворов" имаше го май в Замундата - мисля че е добре направен
      Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

      请您死在地狱般的阵痛
      [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
      きさまはしんでくださいませんか
      [kisamawa shinde kudasaimasenka]

      Comment


        #4
        Корпус на генерал от кавалерията В.Х. фон Дерфелден:
        Отрядът на генерал - майор княз П. И. Багратион - 5 оръдия и 2500 войници и офицери:
        7 - ми егерски полк на Багратион ( 2 оръдия и 506 ч. )
        8 - ми егерски полк на Милер ( 1 оръдие и 496 ч. )
        Сводно - гренадирски батальон на ломоносов ( 1 оръдие и 330 ч. )
        Сводно - гренадирски батальон на Дендригин ( 339 ч. )
        Сводно - гренадирски батальон на Санаев ( 1 оръдие и 326 ч. )
        Сводно - гренадирски батальон на Калемин ( 397 ч. )

        Дивизията на ген. - лейт. Я. И. Повало - Швейковски - 6 оръдия и 4400 войници и офицери:
        Московски гренадирски полк ( 1 оръдие и 911 ч. )
        Смоленски мушкетарски полк ( 1 оръдие и 921 ч. )
        Низовски мушкетарски полк ( 1 оръдие и 1479 ч. )
        Архангелогородски мушкетарски полк ( 1 оръдие и 1049 ч. )
        резерв: 2 оръдия.

        Дивизията на ген. - лейт. Фьорстер - 6 оръдия и 4500 войници и офицери
        Тамбовски мушкетарски полк ( 1 оръдие и 1134 ч. )
        Тулски мушкетарски полк( 1 опръдие и 891 ч. )
        Бутирски мушкетарски полк ( 1 оръдие и 957 ч. )
        Новгородски мушкетарски полк ( 1 оръдие и 1487 ч. )
        резерв: 2 оръдия.

        Корпусът на генерал от инфантерията А. Г. Розенберг - 8 оръдия и 4 700 войници и офицери.
        13 егерски полк ( 1 оръдие и 697 ч. )
        Апшеронски мушкетарски полк ( 1 оръдие и 1043 ч. )
        Азовски мушкетарски полк ( 1 оръдие и 1428 ч. )
        Орловски мушкетарски полк ( 1 оръдие и 1401 ч. )
        резерв: 4 оръдия.

        Кавалерия:
        осем донски казашки полка - около 3 200 войници и офицери

        Артилерийска прислуга 1581 войници и офицери

        Пионерен корпус: 212 пионери.
        SEMPER AGRESSUS

        Comment


          #5
          А дали може да се каже нещо за участието на княз Багратион в Алпийките походи на Суворов - във филма му бе отдадено доста голямо значение - но честно казано аз не съм запознат с въпросния поход.
          Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

          请您死在地狱般的阵痛
          [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
          きさまはしんでくださいませんか
          [kisamawa shinde kudasaimasenka]

          Comment


            #6
            Интересны факт - Суворов участвовал в карательной экспедиции против "революционера" Емельяна Пугачева. Этот факт всегда стыдливо умалчивался в Советские годы...
            "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

            Comment


              #7
              Багратион е един от фаворитите на Суворов. Според не случайно му е поверено командването на авангарда. Успехът на руските войски в Алпите до голяма степен се дължи на действията на авангарда на Багратион.
              SEMPER AGRESSUS

              Comment


                #8
                виталий написа
                Интересны факт - Суворов участвовал в карательной экспедиции против "революционера" Емельяна Пугачева. Этот факт всегда стыдливо умалчивался в Советские годы...
                Ако Пугачов е революционер - боже опази!

                Comment


                  #9
                  Суворов отдава опустелия Тутракан на грабеж. Шест леки турски оръдия са пренесени на лодките; осем тежки топа — изхвърлени в Дунав; 10 знамена, 50 лодки и други съдове, включително и пълни с товари са трофеи от първата победа на Суворов над турците. Руснаците загубват 60 души убити, а 150 са ранени. Докато войските почиват, Тутракан е опожарен. Взривът от барутния погреб в крепостта се чува на около 60 версти. Войниците получават такава голяма плячка, че сипват с шепи в черковната дарителница червонци и сребърни монети.

                  „Личността на Суворов е рядко явление, особено в съвременното за него руско общество. Трудно е било да се предугади в ниското, хилаво и невзрачно момче бъдещият велик пълководец, пробил си път към висши почести не със силата на могъщи връзки, а само със своите лични дарби и железен характер. Въпреки твърде повърхностното си домашно възпитание, той добре се е запознал с немския и френски езици, а в последствие изучил и няколко други. От детство любознателен, той със страст се отдавал на четенето, предимно на книги с военно съдържание. Пренасяйки от родителския дом уважението към науката и жаждата за знания, той и на службата си, едва ли не до края на живота си постоянно попълвал многостранното си образование. Притежавайки извънредна лична храброст, той не я демонстрирал без нужда, но там, където считал за необходимо се хвърлял в самия огън на боя, плащайки за това с нееднократни рани.
                  Това, че съм схванал някои неща, дължа на разклатеното си здраве.
                  Да си болен, значи да разбираш.
                  Без болестта не разбираме кое е най-важно. Но можем прекрасно да разберем всичко останало.

                  (Емил-Мишел Чоран, "Тетрадки 1957-1972")

                  Comment


                    #10
                    Е,не е бил съвсем без връзки,баща му все пак ,ако не ме лъже паметта е бил дворянини и то генерал
                    "Прави каквото трябва,да става каквото ще!"

                    Comment


                      #11
                      Sa4mo написа
                      Е,не е бил съвсем без връзки,баща му все пак ,ако не ме лъже паметта е бил дворянини и то генерал
                      Понякога при отявлено бездарие , баща му и цар да е .... Факт е че говорим за военен гений :nworthy:
                      Това, че съм схванал някои неща, дължа на разклатеното си здраве.
                      Да си болен, значи да разбираш.
                      Без болестта не разбираме кое е най-важно. Но можем прекрасно да разберем всичко останало.

                      (Емил-Мишел Чоран, "Тетрадки 1957-1972")

                      Comment


                        #12
                        Че е бил голям пълководец две мнения няма,но все пак,трябва да се отчита факта-най-гръмките му победи са във войни с Турция,която по времето на Екатерина ²² не е била във най-добра форма.Безусловно Суворов нанася множество поражения на турците,но при среща с европейска армия ,която е от ранга на руската,нещата надали биха изглеждали по същия начин.Наистина твърде интересно би било,ако се изправят Наполеон и Суворов в сражение,но това е в сферата на алтернативната история.
                        "Прави каквото трябва,да става каквото ще!"

                        Comment


                          #13
                          Sa4mo написа
                          Че е бил голям пълководец две мнения няма,но все пак,трябва да се отчита факта-най-гръмките му победи са във войни с Турция,която по времето на Екатерина ²² не е била във най-добра форма.Безусловно Суворов нанася множество поражения на турците,но при среща с европейска армия ,която е от ранга на руската,нещата надали биха изглеждали по същия начин.Наистина твърде интересно би било,ако се изправят Наполеон и Суворов в сражение,но това е в сферата на алтернативната история.
                          Нали сега правят виртуални битки ... бях гледал по Дискавъри даже на Наполеон с Александър . За мен това е чиста загуба на време
                          Това, че съм схванал някои неща, дължа на разклатеното си здраве.
                          Да си болен, значи да разбираш.
                          Без болестта не разбираме кое е най-важно. Но можем прекрасно да разберем всичко останало.

                          (Емил-Мишел Чоран, "Тетрадки 1957-1972")

                          Comment


                            #14
                            В Италия Суворов нанася три тежки поражения на французите-при Ада, Требия и Нови, превзема всички крепости в Северна Италия включително Милано и Торино. Когато австрийците саботират плана му за настъпление в Ривиерата, се прехвърля в Швейцария, разбива французите при Сен Готард и Дяволския мост, даже ариергарда му на Розенберг разбива прославения Масена в Мутенската долина и гони французите до Швиц, при което Суворов възкликнал "При мен даже Розенберг побеждава" /ген.Розенберг не се отличавал с особена инициативност/.
                            По отношение на сравнение между Суворов и Наполеон, интересно как би се развила да речем битката при Маренго. Там австрийците начело с престарелия Мелас/връстник на Суворов/ едва не побеждават Бонапарт. Не ми е трудно да си представя на мястото на мудния австриец винаги решителния руснак. Звездата на корсиканеца щеше да залезе още там.

                            Comment


                              #15
                              Kramer написа Виж мнение
                              По отношение на сравнение между Суворов и Наполеон, интересно как би се развила да речем битката при Маренго. Там австрийците начело с престарелия Мелас/връстник на Суворов/ едва не побеждават Бонапарт. Не ми е трудно да си представя на мястото на мудния австриец винаги решителния руснак. Звездата на корсиканеца щеше да залезе още там.
                              Макар и трудно Наполеон подеждава, мисля, че заслугата е на Дезе, ако се не лъжа, неговият корпус пристига в най-критичният момент на сражението. Но все пак главното постижение на Суворов, поне най-коментираното е "бягството" през Алпите, не победа над равен нему пълководец/ не съм вещ в битките на Суворов и мога и да греша/.



                              багатур написа Виж мнение
                              Ако Пугачов е революционер - боже опази!
                              Поне в руската историография, говоря за съвременната /История на Русия изд. Труд 2006г./го пишат революционер.
                              "...а крилете биват всякакви-каза враната..."

                              Comment

                              Working...
                              X