Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Армията през 16 и 17 век

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Армията през 16 и 17 век

    Та интересувам се от армията в периода 16-17 век. Въоръжения, тактика, използва ли се все още конницата от бронирани войници или тя е "олекотена" предвид навлизането на огнестрелните оръжия и идеята, че тежките и гронирани конници са по лесна мишена за стрелците с кремъклииките.
    Предварително благодаря за съдействието.

    #2
    Плътни пехотни построения, смесица от мускетари и пикиньори. Докато мускетарите зареждат след залп пикиньорите ги пазят. През 16 век по-разпространени са "терциите" - плътни формации, сходни на швейцарските баталии. През 17 век се заражда /в Холандия и Швеция/ линейната тактика - нареждане на основата част от пехотата в линия, за да може повече хора да стрелят едновременно.
    Тежката конница се използва активно, но се променя значително. Класическите рицари практически изчезват още през 16 век, но тогава се появяват кирасирите, които не носят пълен доспех /нямат доспех на конете и доспех от бедрата надолу, донякъде заменен от високи груби ботуши - ботфорти/. Кирасирите не атакуват с копие, а с палаш /права сабя/ и с новото изобретение - пистолета. Често са носели по няколко пистолета.

    По-дълго запазват традицията на копеен удар полските хусари - до края на 17 век.

    Конницата "олеква" не защото е "по-лесна мишена", а защото мъкненето на много тежки брони не ги спасява от огъня на пехотните мускети. Те са били едни истински ръчно оръдия с един огромен калибър - над 20 мм и ниската начална скорост се компенсира от огромната маса на куршума.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #3
      Формацията "терцио"(tercio) е най-успешното построение от ок.1500г. до залеза му през Тридесетгодишната война.Принципно е въведено от испанския военачалник Гонсало Фернандес де Кордоба по време на Италианските войни в нач.на 16в.Състои се от напълно професионални войници,предимно испанци,но и италианци,валонци,немци(ландскнехти),отличаващи се с изключителна дисциплина и самоотверженост(битките при р.Гариляно,Павия,).Обикновено включва около 3000 бойци-каре пиконосци и две групи мускетари,разположени от двете му страни.Пиконосците прикриват мускетарите,докато последните презареждат(тогавашните аркебузи се зареждали доста бавно).За времето си е била идеална формация за защита и атака.Краят му идва с новите линейни формации от батальони,въведени от холандеца Морис Насауски и шведския крал Густав Адолф,като последния нанася серия поражения на "майстора" на терцио Йохан фон Тили при Лютцен и Брайтенфелд.Последното сражение на терцио е при Рокроа през 1643г.,след това испанците въвеждат линейната тактика.
      Густав Адолф може да се каже,че революционизира военното дело през този период като умело въвежда линейните формации,подкрепяни от много подвижна артилерия(заслуга на инженера Ленарт Торстенсон).Неговите мускетари са били известни с това,че стрелят и зареждат три пъти по бързо от противника.Също така той използва тактиката на немската конница да атакува на вълни,първо с пистолети,а след това с дълги прави саби,както Торн отбеляза.Предлагам да разкажем за някои от битките в този период.
      Един линк за терцио и линейните формации http://www.geocities.com/ao1617/TactiqueUk.html

      Comment


        #4
        Въпрос

        Може ли малко по-подробно за "линейността" в линейните тактики на Густав Адолф?
        Че нещо не ми е много ясно.
        Преди време тук имаше една тема за загадки (познай сражението/войната) и там Ханс беше дал гравюра на типичното шведксо построение. Понеже аз не откривам особено голяма линейност (но пък определено виждам развитие спрямо терциото), задавм този въпрос.
        Предварително благодаря
        Recalibrating my lack of faith in humanity...

        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

        Comment


          #5
          Е то линейност в буквалния смисъл е силно казано,има се в предвид,че шведските формации са с по-малка дълбочина на редиците за разлика от терциото,което наподобява блокове(карета).Освен това шведските стрелци използват широко стрелба от три редици,което увеличава огневата мощ.

          Comment


            #6
            В такъв смисъл, да. Сайта на терциото отдавна го имам качен на харда. аз си мислех, че става въпрос за някаква различна информация от това там.
            Recalibrating my lack of faith in humanity...

            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

            Comment


              #7
              Интересна информация, благодаря за която. Ся имам аз едно друго въпросче, въоръжението, мускетите, кремаклииките въобще всичко, може да дадете и снимков материал няма да откажа.
              Аз-ът губи смисъл в битката. Тук на бойното поле, аз-ът се завръща единствено, когато враните впият клюнове в посечения ти труп, когато длетото потъва в надгробният камък, за да избише окованото в дати име. Бием се като отряд. Умираме сами. Винаги е било така и винаги винаги ще бъде.

              Never let the future disturb you. You will meet it, if you have to, with the same weapons of reason wich today arm you against the present. Marcus Aurelius Antonius

              Comment


                #8
                Medivh написа
                Интересна информация, благодаря за която. Ся имам аз едно друго въпросче, въоръжението, мускетите, кремаклииките въобще всичко, може да дадете и снимков материал няма да откажа.
                Тук вече е по-сложно. Като за начало мога да нахвърлям нещичко
                Разглежданият период 16-17 век е специфичен откъм развитието на лекото огнестрелно оръжие с това, че за един сравнително кратък период от време 100 години , по бойните полета се срещат фитилните мускети, искрово-ротационните и кремъчните.
                Както е известно първото леко стрелково оръжие е фитилният мускет или аркебуза-както по-известен.
                Точната датата на създаването му не е известна но се предполага, че това е станало в края на 14 и началото на 15 век. Аркебузът е просъществувал до средата на 19-век-в Европа до началото на 17 век.
                Самият аркебуз е бил тежък между 7-10 килограма, калибърът ме е бил 20-30мм. За да бъде произведен изстрел стрелецът е използвал тлеещ фитил, който в началото е бил поднасян ръчно , а после посредством ударен механизъм към малък отвор в задният край на цевта.
                Самият процес на произвеждане на изстрел е бил много бавен, защото войникът е трябвало да поддържа тлеещ фитила през цялото време на битката. Самият фитил е бил много чувствителен към атмосферните условия-вятър, дъжд и често е гаснел.
                Въпреки своите недостатъци, фитилното оръжие погребва една Епоха.
                Краят на рицарството дошъл много бързо. Започнали да се променят тактиките на бойното поле. Това е оръжието открило Новия Свят и завладяло, Перу,Мексико, Куба
                Това е оръжието на 30 годишната война и Тримата мускетари
                Последната Европейска страна, която го сваля от въоръжение е Руската империя след реформите на Петър Първи.......
                Ако представлява интерес ще продължа и със следващият етап от развитието на леките огнестрелни оръжия-Искрово-ротационните.
                Тук съм прикачил схема на фитилният механизъм.
                Ако имате специални въпроси моля- на ваше разположение съм доколкото ми позволява вторият грипен вирус който хванах за тази година
                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                Comment


                  #9
                  Parabellum много интерресна информация, колкото до предложението ти, с радост биш научил още.
                  Аз-ът губи смисъл в битката. Тук на бойното поле, аз-ът се завръща единствено, когато враните впият клюнове в посечения ти труп, когато длетото потъва в надгробният камък, за да избише окованото в дати име. Бием се като отряд. Умираме сами. Винаги е било така и винаги винаги ще бъде.

                  Never let the future disturb you. You will meet it, if you have to, with the same weapons of reason wich today arm you against the present. Marcus Aurelius Antonius

                  Comment


                    #10
                    Малко допълнение за Рокроа-там победата на франчолята е спечелена благодарение на кавалерията, която разбива испанската по двете крила.След това има няколко неуспешни кавалерийски атаки срещу испанските карета,при което Луи Бурбонски решава да ги довърши с артилерията.Испанците,при невъзможността да се изтеглят решават да се предадат.Когато Луи и офицерите му се приближават са нападнати от испанците,мислейки че идва нова атака.Онзи се ядосва и заповядва пълна атака и терциите са пробити-резултата е 15 000 убити,ранени и пленени испанци срещу 4 000 франсета.
                    По въпроса за оръжията ето някои линкове със снимки:
                    Фитилни аркебузи

                    Колелчат механизъм(wheellock):

                    Барутници,стойки и тем подобни

                    Този сайт е интересен(на английски) с доста препратки:

                    Comment


                      #11
                      Недостатъците на фитилните мускети били големи. Самото оръжие зависело от времето- при проливен дъжд или роса фитилът гаснел.Веднъж изгасен самият фитил трудно се палел отново.
                      Това карало различните оръжейни майстори да измислят по-добра система за възпламеняване на барутния заряд на мускетите.
                      Следващ етап в развитието на огнестрелното оръжие била появата на Искрово-ротационният кремъчен механизъм - неправилно наречен "колелчат"- много хора превеждат буквално от руски или английски, без да се замислят за българският еквивалент .
                      За изобретател на този механизъм е "набеден" Леонардо да Винчи. Може би защото в неговите ръкописи се открива за първи път устройството на този механизъм.
                      Самият механизъм се състои от петле с кремък, което се удря в колело, което под въздействието на спирална пружина се завърта и кремъкът отдава искри върху отворо на барутната камера възпламенявайки заряда.
                      За първи път войникът получава оръжие, което не било толкова зависимо от атмосферните условия.
                      този механизъм давал на оръжейните майстори свободата да развихрят фантазията си, изработвайки различни по дължина оръжия. Той се явява "виновника" за появата на пистолета. Тъй като вече нямало фитил, който да се поддържа тлеещ, кавалериста получава два пистолета с които е можел по всяко време на битката да произведе огън по вражеските редове.
                      Самата дума "пистолет" идва от наименованието на италианския град Пистоя където за първи път било създадено това оръжие.
                      Твърде бързо след създаването му това оръжие придобива популярност. Престъпниците веднага го оценяват като мощно нападателно средство скрито под плаща или затъкнато в пояса, което при нужда веднага може да влезе в действие.
                      Разцвета оръжията с искрово-ротационен механизъм е бил само 50-60 години през 16 и началото на 17 век. Причината за бързата им замяна се дължала на сложността при изработката на самия механизъм.Някой от механизмите са имали до 100 детайла. Затова армиите продължили да използват паралелно с новите оръжия и старите фитилни такива, до окончателната им замяна с оръжията стрелящи с Ударно-кремъчен механизъм, които се появяват през 20-30 те години на 17 век.
                      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                      Comment

                      Working...
                      X