Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османската армия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Доколкото знам, испанците си вкарват автогол след откриването на Америка започвайки да купуват от останалата европа продукция срещу с американското злато. По този начин собствената им икономика закърнява, а тази на останалите европейски страни дръпва сериозно. Големият губещ са османците, те страдат от инфлацията, но иконмиката им не се развива.
    Ето какво намерих в една христоматия.
    Циркулярна султанска заповед
    Чу се, че момчетата по моя височайша заповед, събрани преди време от подведомствените ви селища, дойдоха в щастливата ми столица, и след като станаха мюсюлмани, някой от тях избягаха и стигнаха обратно по местата си и се отметнаха от мюсюлманството. Заповядвам, и щом пристигне височайшата ми заповед, да провериш и изследваш истински тази случка и да видиш дали действително има като тях взети по моя височайша заповед, питомци-еничари, които сега са избягали и са се отметнали от мюсюлманството, колко души са и да съставиш списък с имената и отличителните им белези, а самите тях да оковеш във вериги, да ги дадеш за придружаване и да ги изпратиш в в щастливия ми двор. Но добре да предупредиш хората, с които ги изпращаш, навсякъде по пътя да се предпазват, за да не би по немара да им се даде възможност да се отлъчат, тъй да знаеш.
    Това относно еничарите които май не са били много въодошевени да служат на империята и са бягали веднага щом им се отдаде сгоден случай и са се завръщали към христовата вяра.
    www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

    "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

    Comment


      #32
      Османската армия често се окачествява като "по-добра" от западно европейските.... Аз бих я нарекъл "по-голяма" и "по-мотивирана".... Реално, османците печелят когато воюват с коалиции, възползвайки с еот разногласията, които се получават между водачите ( за справка сраженията при Превеза, Никопол, Варна, Мохач...) но когато се срещнат с армия, подчинена на единно командване, работата става мааалко по друга ( За справка Анкара, Обсадите на Белград 15ти век, Кампаниите в Тунис ( 30те години на 16век), Войните с Австрия през 17ти век и тн). Обикновено чужди грешки или колебливост са основната причина за победите на Полумесеца. Не искам да омаловажавам талантите на Мехмед Фатих и Сюлейман, но не е трудно да спечелиш когато врага е 5-6 пъти по-малоброен.... Виж когато пред теб са Тамерлан с равна на твоята армия или Янош Хунияди или Карл V с командирите му, турците се дънят тотално. Смятам че е време да се спре преекспонацията на турската военна мощ и да се погледнат и другите фактори, обуславящи техните успехи...
      "Спартанците не питат колко са враговете им, а къде се намират......"

      Comment


        #33
        Мамелюци и еничари
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          #34
          Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
          Ги, забавно четиво. BTW точно заради робската търговийка селджуците от Рум са направили цяла мрежа от кервансараи, която се е проточила от Черноморското крайбрежие до Средиземно море на юг. Дет се вика в днешно време строим инфраструктура, че да дойдат чуждестранните инвеститори и да донесат приходи за хазната. Османците наследяват цялата отработена верига и я доразвиват. Много от тези кервансараи стоят и до днес. Keet Fleet, ако се не лъжа е писала точно зя тая търговия, която ти визираш и слиза надолу до османско време.

          не е ли лъгал навремето Хаджи Бекташ и не е ли пропаганден трик въведенето от него название "ени-чери", т.е. "нови войски"("признавам" му обаче "откритието" на девширмето, което улеснява доста намирането на необходимите роби и го прави неизмеримо по-евтино...)?
          Чи кво общо има хаджъ Бекташ със създаването на йеничарите при положение, че живее по-рано, хейле пък с девширемето хептен нищо общо няма. Що йеничарите се пишат по-късно за бекташи и т.н. си е отделна история, но тя няма нищо общо със самия хаджъ Бекташ Вели Или нещо си се объркал или цялото тва е шегичка, която не съм схванал?

          П.П. Ако питаш Гордлевский, "ръкавът на хаджъ Бекташ", който йеничарите носят за шапки е рефлексия от облеклото на анатолийските ахийски братства, обединени около някакъв футува кодекс.

          Comment


            #35
            KIZIL DELI написа Виж мнение
            Ги, забавно четиво. BTW точно заради робската търговийка селджуците от Рум са направили цяла мрежа от кервансараи, която се е проточила от Черноморското крайбрежие до Средиземно море на юг. Дет се вика в днешно време строим инфраструктура, че да дойдат чуждестранните инвеститори и да донесат приходи за хазната. Османците наследяват цялата отработена верига и я доразвиват. Много от тези кервансараи стоят и до днес. Keet Fleet, ако се не лъжа е писала точно зя тая търговия, която ти визираш и слиза надолу до османско време.
            Интересно е това за кервансараите, смятай от какво значение е била въпросната търговийка. Имам чувството, че що е от Крим на север е изпитвало особено удоволствие да продава ближния, зареждайки пазарите в Близкия изток със свежа бяла плът. Особен тласък в тоя бизнес дават такива играчи на едро като викингите и татарите, като последните дори са се продавали сами, пренебрегвайки племенната солидарност. Кийт Флийт на мен не ми допада много много, чел съм я, обаче изложенията й ми идват много разхвърляно, ако търсиш ясни изводи при нея можеш да се изприщиш докато ги откриеш. Малко бошлаф работа си е...


            Чи кво общо има хаджъ Бекташ със създаването на йеничарите при положение, че живее по-рано, хейле пък с девширемето хептен нищо общо няма. Що йеничарите се пишат по-късно за бекташи и т.н. си е отделна история, но тя няма нищо общо със самия хаджъ Бекташ Вели Или нещо си се объркал или цялото тва е шегичка, която не съм схванал?

            П.П. Ако питаш Гордлевский, "ръкавът на хаджъ Бекташ", който йеничарите носят за шапки е рефлексия от облеклото на анатолийските ахийски братства, обединени около някакъв футува кодекс.
            Абе да ти кажа и майтап е ама и не съм проверявал нищо, честно си мислех, че това хаджи е известно като легендарния създател на "новите войници" и девширмето. Дервишите не са ми сила, иначе някои стихове на Руми ме кефят, ама знанията ми, общо взето, са на ниво дотам. Кой създава тогава еничарите и девширмето? Знам, че май най-вероятно Мурад I ги въвежда...
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              #36
              Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
              Особен тласък в тоя бизнес дават такива играчи на едро като викингите и татарите, като последните дори са се продавали сами, пренебрегвайки племенната солидарност. Кийт Флийт на мен не ми допада много много, чел съм я, обаче изложенията й ми идват много разхвърляно, ако търсиш ясни изводи при нея можеш да се изприщиш докато ги откриеш. Малко бошлаф работа си е...
              Kate, не Keet да се таковам в кратуната глупава Иначе все едно си изложил моите мисли по въпроса за качеството на нейната продукция (естествено с изключения). Даже веднъж след една нейна презантация се бях изпънал да й го обясня в почти прав текст - нейсе, не дошло. Можеш да сложиш и генуезците в списъка, за кво мислиш те драпат за Амарса и от къде Джандарогулларъ/Исфендиярогуларъ са толкова богати. А за особеното удоволствие съмнение нямам, парите са добри, как няма да се радват хората.
              Ай за ейнечарите после ще пиша, че трябва да се мятам на колата и ме чакат 1000 км. Фактите са доволно известни де и някой друг може да го свърши.

              Comment


                #37
                KIZIL DELI написа Виж мнение
                Kate, не Keet да се таковам в кратуната глупава Иначе все едно си изложил моите мисли по въпроса за качеството на нейната продукция (естествено с изключения). Даже веднъж след една нейна презантация се бях изпънал да й го обясня в почти прав текст - нейсе, не дошло. Можеш да сложиш и генуезците в списъка, за кво мислиш те драпат за Амарса и от къде Джандарогулларъ/Исфендиярогуларъ са толкова богати. А за особеното удоволствие съмнение нямам, парите са добри, как няма да се радват хората.
                Ай за ейнечарите после ще пиша, че трябва да се мятам на колата и ме чакат 1000 км. Фактите са доволно известни де и някой друг може да го свърши.
                Кейт, Кийт, все тая, 'ма с тия интересни работи, дето се занимава и е докопвала, ако вземе и да сложи малко ред, голяма работа ше направи То верно, информацията може да те удави с изобилие и то явно така и е станало...Генуезците съм ги сложил в списъка отдавна, искам само да ви предупредя всичките да не ги демонизирате прекалено, че и останалите не са цвете за мирисане, дженовезе ги мразят масово още от Средновековието и ги плюят прекалено и незаслужено много, това, ако питате мене, си е венецианския пръст в създадения им гаден образ...Както и да е, за това мога да лафя мно-ого, интересно е и е важно М/у другото от Исфендияровци ли беше оня известния гмуркач?

                Чакам с нетърпение да ме светнеш за еничарите, че нямам никакво време да се ровя за това с 4-те статии дето са ми на главата в момента и за съжаление дори и една няма нещо общо с тия юнаци...ОТ: ще умра, искам мацки и партита, младостта ми отиде в четене, изтощителено до халюциниране, анализи и самотни нощи пред компа
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  #38
                  Може би си заслужава за пълнота да се отбележи възгледа на Тойнби - къде според него се крие произхода на еничарите. Накратко, той казва така: в степта номадите живеят от стадата си; опитомяват някакви животни и получават от тях ресурси (храна, кожи...); опитомяват и обучават други животни, които им помагат в контрола на първите (кучета, коне); при прехода от номадство към завоевание заменят животинските стада с човешки, съответно имат нужда от човешки аналог на животинските помощници. Така се появяват еничарите - човешки аналог на номадското куче. Повече може да се прочете в първия том от "Изследване на историята".

                  Иначе Дейвид Никол поставя фундаменталния проблем за връзката между османските еничари и испанските хинети, който, струва ми се, не е разчепкан в пълнота и до днес

                  Comment


                    #39
                    Кухулин написа Виж мнение
                    Може би си заслужава за пълнота да се отбележи възгледа на Тойнби - къде според него се крие произхода на еничарите. Накратко, той казва така: в степта номадите живеят от стадата си; опитомяват някакви животни и получават от тях ресурси (храна, кожи...); опитомяват и обучават други животни, които им помагат в контрола на първите (кучета, коне); при прехода от номадство към завоевание заменят животинските стада с човешки, съответно имат нужда от човешки аналог на животинските помощници. Така се появяват еничарите - човешки аналог на номадското куче. Повече може да се прочете в първия том от "Изследване на историята".

                    Иначе Дейвид Никол поставя фундаменталния проблем за връзката между османските еничари и испанските хинети, който, струва ми се, не е разчепкан в пълнота и до днес
                    Хм, елементаризирането на сложни теми май не е добър показател за качество или поне така мислеше проф. Матанов при една дискусия миналата седмица. А Дейвид Никол за мен си е лаик, който благодарение на щастливата случайност е поставен да им пише средновековните книжки на "Оспри" и при все занимавката си с всевъзможни теми не е надскочил особено компетентността на един обикновен любознателен исторически фен. Не знам, може да е бил по-добър като журналист или с каквото се е занимавал там преди да го назначат в "Оспри"...
                    A strong toun Rodez hit is,
                    The Castell is strong and fair I wis...


                    блог за средновековна балканска история

                    Comment


                      #40
                      По първата точка съм съгласен, извинявам се за краткото изложение.

                      Comment


                        #41
                        ОТ
                        Много ме интересува какъв ще да е тоя "фундаментален" проблем във връзката между jinetes и еничари. Аз от еничари не разбирам, но от испанците не е баш така...та си умирам да разбера какво им е фундаментално проблематичното на връзката и каква точно е тя междувпрочем.
                        край на ОТ
                        Recalibrating my lack of faith in humanity...

                        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                        Comment


                          #42
                          В императорската гвардия на Йоан VIII се мъдри една група от яницарои. Никол поддържа хипотезата, че това е каталанско наследство от хинети (The Janissaries, 1995, 7).

                          Comment


                            #43
                            Кухулин написа Виж мнение
                            В императорската гвардия на Йоан VIII се мъдри една група от яницарои. Никол поддържа хипотезата, че това е каталанско наследство от хинети (The Janissaries, 1995, 7).
                            и че според него са лека кавалерия (както jinetes) т.е. нямат нищо общо с яничарите.
                            Recalibrating my lack of faith in humanity...

                            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                            Comment


                              #44
                              albireo написа Виж мнение
                              и че според него са лека кавалерия (както jinetes) т.е. нямат нищо общо с яничарите.
                              Колко са лека кавалерия и колко нямат общо - това е въпрос на изследване, който в българските научни среди не е разглеждан, а в световен мащаб не е разгледан изчерпателно, поне доколкото аз имам поглед. Не че е кой знае колко "фундаментален" (там горе има смайлик), но е занимателен. А Дейвид Никол просто го засяга.

                              Comment


                                #45
                                Това си е изсмукване от пръстите. Jinetes са лека кавалерия. Ако въпросния късновизантийски корпус не е лека кавалерия значи няма нищо общо с въпросните jinetes.
                                Recalibrating my lack of faith in humanity...

                                https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                                Comment

                                Working...
                                X