Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Помощ за домашното и всякакви кратки въпросчета

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Абе, Галинчо, докога ще ти пишем домашните?

    Най-стойностните културни достижения от времето на Асеневци (всъщност Второто българско царство, защото и т.нар. Шишмановци се смятат за клон на Асеневската фамилия) са в областта на литературата и (отчасти) на изобразителното изкуство (иконопис).
    1.Литература: запазени паметници има най-вече от XIV в. (времето на Шишмановци и по-конкретно на Иван Александър). Особено известни паметници - Лондонското четвероевангелие с голям брой миниатюри, част от които портретни (Иван Александър, втората му съпруга Теодора, двама от синовете му - Иван Шишман и Иван Асен; дъщерите на Иван Александър заедно със съпруга на най-голямата от тях - Кератамар - деспот Константин; Иван Александър заедно с различни светци и пр.); Българският превод на хрониката на Константин Манасий, направен в проза също с голям брой миниатюри; Иван Александровият песнивец от 1337г.
    В този период патриарх Евтимий прави езикова реформа, дала значително отражение върху книжовния език и литературата не само в България, но и в съседни славянски страни. Начинът на писане на Евтимиевата школа обикновено е наричан "плетение словес".
    2.Иконопис: запазени паметници има и от XIII и от XIV век - стенописите в Боянската църква от 1259г. (портрети на цар Константин Асен и царица Ирина; портрети на ктиторите севастократор Калоян и жена му Десислава; интересно изображение на Св.Евфрем Сирин и пр.), считани за предренесансова живопис, защото не са правени по общоприетия зографски канон, а пресъздават живи хора - дори в образите на светците;зографисаните портрети от църквите в селата Матейче, Беренде и Долна Каменица; т.нар. календар от църквата "Св.Четиридесет мъченици" в Търново.
    3.Като културно достижение може да се посочи и иновацията в църковното пеене, въведена от Йоан Кукузел (пр. "Полиелей на българката") през XIV век. Кукузел е от български произход, макар че е работил във Византия. От това време са съхранени дори нотни записи, макар и в по-късни преписи.
    Е, наслука!

    Comment


      #32
      Рьом написа
      Нкяой може ли да ми помогне, като ми даде такова, може и на английски, аз не успях да намеря никъде..., благодаря предварително!
      Може! А на френски може ли?
      Отиваш в Народна Библиотека и търсиш
      Longnon, J. Les compagnons de Villehardouin
      - най-добрия каталог с "рицарски досиета" (как звучи само!!! ).
      Успех!

      p.s. A ako не е тайна, за какво ти е такова "досие"?

      Comment


        #33
        Сепаратизма и пазпокъсването на българските държавни земи XII - XIVв.

        Здравеите, нуждая се от някое друго помощно рамо .

        В училище имам за задача да напиша следната тема:
        "Обосновете избора си с цитати и данни от извори (документи): предпоставки и причини за сепаратизма и разпокъсването на българските държавни земи XII - XIVвек."

        Според Вас, кои извори, книги, христоматии, биха ми помогнали за отговора.
        Ако е възможно бихте ли изразили мнение по темата.



        edit: Sorka, че не съм пуснал темата, където трябва .
        Last edited by Mishone; 13-12-2006, 21:55.

        Comment


          #34
          Хъх На някой конкретен рицар ли имаш предвид или на рицаря като събирателен образ?
          Няма значение, може и общо за тогавашния ако мога да се изразя среден рицар, може и на личност...
          Може! А на френски може ли?
          Отиваш в Народна Библиотека и търсиш
          Longnon, J. Les compagnons de Villehardouin
          - най-добрия каталог с "рицарски досиета" (как звучи само!!! ).
          Успех!

          p.s. A ako не е тайна, за какво ти е такова "досие"?
          За съжаление не съм от София Но аз вече намерих и прегледах това което ми трябваше
          Мерси за отговорите
          „Когато сърцата се разделят, няма смисъл ръцете да остават една в друга.“
          Наполеон Бонапарт

          Comment


            #35
            Благодаря за отговора. Между другуто аз съм писал от ника на брат ми иначе моя е Squash също и преди сте ми помагали за което благодаря. Ако има още някои да изрази мнение нещо също ще е от полза. Благодаря Ви още веднъж.


            Между другуто той господина иска да цитираме точно от изворите тоест нещо като доказателство от там да вземем по задачите които е дал на всеки индивидуално .
            Last edited by Galin; 14-12-2006, 19:18.

            Comment


              #36
              за утре ми трябва доклад за Упадъкът на Испания..След падането на Великата Армада.. до Войната за испанското наследство
              ако някой намери нещо да пише....търся от 3 дена нищо не намирам

              Comment


                #37
                Здравейте,трябва ми малко помощ
                Значи темичката ми е: Най-значими културни постижения по българските земи при Шишмановци.обосновете избора си с цитати и данни от извори...
                Ако можете да ми помогнете наистина много ще се радвам Това ми е домашно по история и ми трябва най-най-късно до 19.12

                Comment


                  #38
                  Deniii, виж поста ми от 13.12. тук, т.1 и 3. За повече информация можеш да ползваш "История на България", т.3, изд.БАН, 1982г. - там има огромен раздел за културата от XIV век. Или пък търси с Гугъл: "Иван Александрово четвероевангелие", "Манасиева хроника", "Фрески от църквите в с.Иваново, Русенско", "Бачковска костница", "Йоан Кукузел" и пр.
                  Но ще трябва и да си навържеш нещата, за да се получи изложение, щом е за домашно.

                  Comment


                    #39
                    zdraveite imam edin vupros

                    Koi sa nai-vajnite voenni i politi4eski uspehi na bulgariq pri Terterovci

                    Comment


                      #40
                      1.Стабилизацията на страната след ликвидирането на васалитета към Ногайската орда - в политическо отношение.
                      2.Битката при Скафида и успешните действия през 1321/2 при Георги II Тертер - във военно.

                      Comment


                        #41
                        Мерси много T.Jonchev

                        Comment


                          #42
                          Mishone написа
                          Здравеите, нуждая се от някое друго помощно рамо .

                          В училище имам за задача да напиша следната тема:
                          "Обосновете избора си с цитати и данни от извори (документи): предпоставки и причини за сепаратизма и разпокъсването на българските държавни земи XII - XIVвек."

                          Според Вас, кои извори, книги, христоматии, биха ми помогнали за отговора.
                          Ако е възможно бихте ли изразили мнение по темата.



                          edit: Sorka, че не съм пуснал темата, където трябва .
                          Някой не измисли ли нищо .

                          Comment


                            #43
                            Мишоне, отваряш "История на България" т.3, изд. БАН 1982 (т.нар.14-томна история) - там има причини, предпоставки, действащи фактори, фактология, последици и значителен обем библиография (макар и не най-пресна). Извори - примерно:
                            1.История на Никита Хониат
                            2.История на Георгий Акрополит
                            3.История на Теодор Скутариот
                            4.История на Жофроа дьо Вилардуен
                            5.История на Анри дьо Валансиен
                            6.Житие на Св.Сава Сръбски
                            7.История на Георгий Пахимер
                            8.История на Никифор Григора
                            9.История на Йоан Кантакузин
                            10.Балкански владетелски грамоти (с предимство - сигилий на Алексий Слав)
                            11.Унгарски кралски грамоти от последната четвърт на XIII в.
                            12.Архиепископ Данило и продължители (мн.важен за темата!)
                            Откъси от посочените тук източници можеш да намериш във втори том на Христоматия по история на България със съставители Петър Петров и Васил Гюзелев.

                            Ако учителят ти по история е стандартен (преподава по учебника), просто му извади откъси от тези източници, вземи причините от т.3 (точно както са там) и той ще бъде очарован, дори стреснат и трогнат.
                            Ако обаче е нестандартен - ще трябва да изчетеш цялата информация, да си поблъскаш главицата върху фактите и да се опиташ сам да направиш изводите. Трудничко е, ако нямаш практика, но може да стане.

                            Comment


                              #44
                              nqkoi znae li

                              nai-vajnite voenno politi4eskite, duhovni i kulturni subitiq prez 13 i 14 vek
                              blagodarq predvaritelno )

                              Comment


                                #45
                                ако може някой да напише нещо по вапроса ще сам му много благодарна

                                Предпоставки и причини за военнополитическите успехи на първите Асеневци :vsad:

                                Comment

                                Working...
                                X