Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Помощ за домашното и всякакви кратки въпросчета

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Благодаря ти много T.Jonchev

    Comment


      #17
      Великобритания се управлява без наличието на конституция *, но за сметка на това, там се спазват закони, усъвършенствани през вековете.
      Преди няколко години беше актуализиран закон, създаден през XII век...

      ---

      * Великобритания е парламентарна монархия, а не - конституционна.

      Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

      Comment


        #18
        Въобще, позволявам си да припомня, че английската историография самоопределя събитията от 1642-1648 за гражданска война; същинската буржоазна революция е припозната едва в обединението на виги и тори срещу краля-католик Джеймс II Стюарт и възшествието на Уилям (Вилем) III Орански (т.нар. Славна революция). Декларацията за правата от 1689 година практически слага край на стремленията монархията да има първостепенна роля в управлението на Англия - Парламента окончателно придобива властта да определя данъците, по-сетне да бъде свикван редовно, не по прищевките на монарха (както е в началото на 17 век), а при първите Хановерци се утвърждава и модела на кабинет, начело на който да стои премиер, излъчен от първата политическа сила в Парламента. Така се осъществява реалното разделяне на властите, така добре апологетирано от Джон Лок (пр. Два трактата за управлението). Англия е първата ограничена модерна монархия, точно защото първа постига разделението на властите, (чрез Парламент vs средновековните съсловни събрания) което и точно ограничава свръх-концентрирането на власт в едно лице или орган.

        "Ако един въпрос изобщо може да се постави, то на него може да се отговори" Витгенщайн (трактатът и положението са известни)
        Last edited by Imperial; 08-12-2006, 02:44.

        Comment


          #19
          Характеризитайте политическата ситуация в Европа през 60-те години на IX в. ЗА целта запишете политическите интереси на държавите,избровни по долу:
          -Византия
          -България
          -Великоморавия
          -Немско кралство
          -Сърбия

          Ще ме изпитват от де да го науча в учебника го няма

          Oчертайте основните измерения на християнизацията на българското общество. За целта се опитайте да конкретизитате последиците по отношение на
          1-промените в архитектурния облик на селищата
          2-ролята на манастирите
          3-новите идеи за обществените отношения
          4-етноконсолидационните процеси в държавата
          5-верската и верноподаническата принадлежност
          6-новите културни стандарти
          7-имиджа на страната и владетеля в международните отношения

          Моля ви помощ
          Last edited by Istorika; 08-12-2006, 10:49. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

          Comment


            #20
            Istorika, ще се опитам да ти кажа нещо по отношение на първия въпрос. Политическите интереси на Византия - нейна главна цел е да отбие арабския натиск, който се усеща вече не толкова в Мала Азия, колкото по крайбрежието на европейските и владения. Друга нейна цел е да възстанови границата по река Дунав. Това не е отскоро, а е нейна цел още от създаването на Дунавска България. Трета нейна по-важна цел е да разпространи източно-православното християнство, с което и влиянието си, сред езичниците. Тя прави такива опити сред Киевска Русия и Хърватско по-късно, но руснаците се връщат към езичеството /все пак приемат християнството отново през 989 година/, а хърватите се ориентират към Римската църква. България - нейна цел е да обедини колкото се може повече славяни в българската държава, както и да приеме християнството, защото по този начин ще стане равнопоставена държава в европейските отношения. Великоморавия - тук не съм много запознат, но според мен тя също иска да обедини повече славяни в пределите си и да премахне немското влияние чрез създаване на писменост на говорим език. Защото Немското кралство се стреми именно да наложи влиянието си във Великоморавия. Немското кралство - вече казах към какво се стреми във Великоморавия, но освен това тя се стреми да се обедини, защото съществуват места, в които има още родово - общинен строй, и да спре маджарските набези. Това тя постига през X век. Сърбия - тя има стремеж също към обединение на славяните, но в югозападната част на полуострова. Води войни срещу България както за територии, така и за да може да присъедини някои славянски племена, които са в границите на България. Не претендирам за изчерпателност, може и да съм сбъркал някъде, но въпреки това се надявам да съм полезен.

            Comment


              #21
              Въпрос за икономическите причини за Първата световна война

              Търсих къде ли не, но не намерих абсолютно нищо съществено по този въпрос. Ако разполагате с информация за това моля да ми помогнете.

              Comment


                #22
                извинявайте,че писах на латиница! :1087:
                обещавам це няма повече да се повтори
                искам само да ви попитам как мога да си редактирам мненията ?
                ако някой не ти се усмихне ,бъди така добър и го дари сусмивкарзащото никой не се нуждае повече от неяротколкото тозиркойто не може да се усмихне другиму

                Comment


                  #23
                  След 24 часа от пускането или нещо такова вече не можеш, но няма нужда и да се притесняваш толкова за старите постове. Не е фатално, стига за напред да се спазва правилника.
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    #24
                    Economic Rivalries
                    There were economic conflicts between Germany and Britain from 1890 onwards. Since 1871 Germany had been experiencing a period of rapid industrialization, and by 1890 the products of her industry were competing with British manufactures everywhere in the globe and German merchant ships threatened Britain's carrying trade.

                    There were also economic struggles between Germany and France. In 1870 France had already lost two of her coal producing provinces--Alsace and Lorraine to Germany. From 1871 onwards, France had to import coal from other countries. Thus France had to compete with Germany in Morocco because the place was rich in mineral resources.

                    Germany and Austria also rivalled with Russia in the Balkans for commercial privileges. As early as 1888 Germany began to build a railway in the area. Austria regarded the area as a field for profitable investment and as a big market for her manufactured goods. Russia also hoped to control the area because half of her exports passed through this area.

                    A Minor Cause
                    Undoubtedly economic rivalries played a considerable part in creating international tensions in the 43 years before the First World War. As a matter of fact, the economic rivalries have been much exaggerated. The commercial rivalry between Germany and Russia in the Balkans was not keen, for Russia was not yet a fully industrialized nation with a surplus of products to be sold abroad. The trade rivalry between Britain and Germany had also eased off in the ten years before the war because they developed their markets in different parts of the world -- Britain within her own Empire, and Germany on the continent of Europe. Thus economic rivalries played a minor part in causing the First World War.

                    Comment


                      #25
                      Хайде бе "къде ли не". Сериозно търсене в интернет ще ти отнеме не повече от 5 минути за предостатъчни резултати.
                      albireo написа
                      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                      Comment


                        #26
                        Образа на цар Самуил

                        Comment


                          #27
                          Историко, може и да съм закъснял, но все пак...
                          Отговорите на Plamen Starbov ми се струват твърде общи. В училище обикновено се задават много по-конкретни въпроси, така че щом става дума за изпитване - ето:

                          В началото на 60-те години на девети век в Европа (горе-долу за пръв път в подобен вид) има два военно-политически блока: Немското кралство - България - Хърватия - папството и Великоморавия - Византия - Сърбия.
                          Факторите са оформянето им са: а) политически: апетитите за ликвидиране на сравнително скоро възникналата Великоморавия от страна на немци и българи; съперничеството между ромеи и немци в Италия; старите българо-ромейски съперничества в Тракия; стремежът на Западнофранкското кралство да стимулира проблемите на Източното (Немското) и пр.; б) църковно-религиозни: сблъсъкът между Западната и източните църкви основно по въпроса за папския примат (т.нар. Малка схизма).
                          Интереси (от гледна точка на взаимоотношенията между изброените от теб политически сили):
                          1.Немско кралство - стреми се към териториално разширение по средния Дунав или поне налагане на силно влияние в района. От друга страна цел на Людовик Немски е потушаването на бунта на сина му Карломан, който се съюзява с моравците.
                          2.Великоморавия - стреми се да отстоява позициите, които е успяла да добие до момента. Тъй като основният й враг е германският крал, Ростислав Моравски се съюзява с бунтуващия се негов син Карломан и го подкрепя с надеждата, че бунтът ще сковава немските сили и ще ги отклонява от Великоморавия. За да парира заплахата от изток (България), сключва военен съюз с Византия (862).
                          3.България - стреми се да продължи експанзионистичната си външна политика, характерна за периода. Но понеже на юг (срещу Византия) среща изключително твърда съпротива, се насочва към териториално разширение по средния Дунав. Тъй като интересите й съвпадат (поне отчасти) с немските - между Борис и Людовик Немски е сключен антиморавски съюз - дори на два пъти: ок.855 и след това в 861/2г. Но понеже въпросът е предназначен за училище, можеш да кажеш, че Борис се стреми "да приобщи славянските племена" от този регион - учителите много харесват тази перфидна формулировка.
                          4.Византия - стреми се да ограничава българското разширение на юг и да пречи на немското влияние в Италия. От друга страна прави всичко възможно да възпрепятствува усилването на папското влияние както в Централна Европа, така и на изток - върху ортодоксалните патриаршии. В тази връзка приема предложения от Ростислав Моравски съюз - той създава добра предпоставка за засилване на ромейското влияние в Централна Европа и ограничаване на немското / папското политическо / религиозно влияние там. Все с тази цел е изпратена прословутата Моравска мисия и е водена войната срещу българите, която предшества покръстването.
                          5.Сърбия - стреми се да ограничава българското разширение на запад и това (а също и традицията) я прави ромейска съюзница.
                          6.Хърватия - намира се във васална зависимост спрямо Немското кралство, което я нарежда политически на негова страна.
                          7.Папството - през втората четвърт на века се възраждат с нова сила стремежите на курията за фактическо главенство над цялото християнство, заявени в началото на 60-те години по повод интронизацията на Фотий. Освен това продължава да е в сила и стремежът папата да си върне контрола върху Илирик, който му е отнет от императора през 730г. Отделно, но във връзка с тези амбиции стои и желанието за покръстване от римската църква на все още непокръстените до това време европейски държави и племена - това е част от надпреварата и конфликта между Рим и Константинопол в годините на Малката схизма.

                          Comment


                            #28
                            Рицарско досие

                            Нкяой може ли да ми помогне, като ми даде такова, може и на английски, аз не успях да намеря никъде..., благодаря предварително!
                            „Когато сърцата се разделят, няма смисъл ръцете да остават една в друга.“
                            Наполеон Бонапарт

                            Comment


                              #29
                              Здравейте. Отново имам един въпрос към Вас. Имам да пиша нещо като есе ( по- точно ок така е зададен въпроса Обосновете избора си за ... с цитати и данни от изворите, така го зададе учителя ). И така въпроса е - Най- удачните културни достижения по българските земи? по времето на Асеневци. Нещо като оценка трябва да е примерно да кажа едно или две от най- големите културни постижения на Асеневци и след това да ги обосновя като дам примери или данни ( пимерно за няккави разкопки от които се научава нещо се извлича ). Ами общи взето трябва да има увод доказателство и заключение. Ако може да ми помогнете, дори исамо да подхвърлите така аз ще си ги синтезирам и така. АКо може да ми дадете поне две тяхни постижения с обосновки. Благодаря Ви.

                              Comment


                                #30
                                Рьом написа
                                Нкяой може ли да ми помогне, като ми даде такова, може и на английски, аз не успях да намеря никъде..., благодаря предварително!
                                Хъх На някой конкретен рицар ли имаш предвид или на рицаря като събирателен образ?
                                A strong toun Rodez hit is,
                                The Castell is strong and fair I wis...


                                блог за средновековна балканска история

                                Comment

                                Working...
                                X