Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Бойни слонове

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    http://www.vzmakh.ru/parabellum/n10_s1.shtml - тази статия е сериозна

    http://209.85.135.104/search?q=cache:OmOpYNxx7VEJ:ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%B5%D0%B2%D1%8B%D0%B5_%D1%81%D0%BB% D0%BE%D0%BD%D1%8B+%22%D0%B1%D0%BE%D0%B5%D0%B2%D1%8 B%D0%B5+%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D1%8B%22&hl=bg&gl =bg&ct=clnk&cd=1&lr=lang_en|lang_bg|lang_ru - тази не толкова




    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #47
      Dinain написа
      Ами че нали ти самия написа че царство било прегазено от 8000 слона?
      Явно специално към този случай са решили да подходят с "блицкриг" :mhehe:

      Comment


        #48
        Глупав написа
        Явно специално към този случай са решили да подходят с "блицкриг" :mhehe:


        Какво общо имат "8000 слона" и "блицкриг"?
        albireo написа
        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

        Comment


          #49
          Глупав написа
          Явно специално към този случай са решили да подходят с "блицкриг" :mhehe:
          И сигурно са използвали и Ju87 за тактическа поддръжка нали?

          Предлагам да спрем с бабините дивитини и да видим дали все пак може да излезе нещо от тази тема .
          XV mile the sea brode is
          From Turkey to the Ile of Rodez...

          Comment


            #50
            Ех, пък и вие, когато без да искате направите каламбур, не се сещате:



            Елефантът винаги е участвал!

            Comment


              #51
              Да ама ... пак проблем - много малко бройки ... ни 8, ни 21 хиляди ...
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #52
                Добре де, спорът изби на заяждане. Няма да получите данни за всеки слон поотделно със сериен номер, модификация и бойно използване. Няма официални документи и списъци на доставяната бойна техника. В най-добрия случай ще има някоя хроника, писана от някой си, който смята, че занаятът му е много близо до поезията и много далече от счетоводството.

                При положение, че елинистическите страни са ползвали стотици слонове на бойното поле, не е изключено най-голямата индийска империя, която за капак тогава не е имала добра конница и добри коне да е имала хиляди. Сега дали точно 8 000 или по-малко е друг въпрос. Но примерно 2000 за мен е реално.
                Last edited by Thorn; 27-10-2006, 12:36.


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  #53
                  Thorn написа
                  В най-добрия случай ще има някоя хроника, писана от някой, си, който смята, че занаятът му е много близо до поезията и много далече от счетоводството.
                  Напълно подкрепям! Аз още в началото туй казах и затова въобще не гледам сериозно на числата Ама някои хора тук си държат на хилядарките и не пущат

                  При положение, че елинистическите страни са ползвали стотици слонове на бойното поле, не е изключено най-голямата индийска империя, която за капак тогава не е имала добра конница и добри коне да е ичала хиляди. Сега дали точно 8 000 или по-малко е друг въпрос. Но примерно 2000 за мен е реално.
                  Аз пък въобще не се наемам да кажа колко е реално. Нито съм гледал слон, че да знам колко е трудно, нито имаме някакви конкретни сведения по въпроса, както вече бе отбелязано. Единственото, което се осмелявам да твърдя, че са стрували доста скъпо откъм издръжка по време на кампания. Толкова скъпо, че големи орди от тях са малко вероятни. А същевременно не предлагат съответстваща на усилието за издръжка бойна ефективност. Което прави бойните слонове като род войска в най-добрия случай небалансирани между цена/ефективност, в по-лошия просто изгъзица. Същото, което биха били в морето линкори в днешно време например - вярно, имат големи оръдия, големи са и са бронирани, ама въпреки това са тотално безпредметни.
                  XV mile the sea brode is
                  From Turkey to the Ile of Rodez...

                  Comment


                    #54
                    Срещу практически небронирани и недисциплинирани пехотинци са били ефикасни. Т.е. срещу голи индийци, малайци, виетнамци, кхмери и т.н.

                    А и за линкорите може да се спори - Переслегин има една статия, "моряците" във форума не може да не са я чели.
                    Last edited by Thorn; 27-10-2006, 12:35. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      #55
                      Срещу практически небронирани и недисциплинирани пехотинци са били ефикасни. Т.е. срещу голи индийци, малайци, виетнамци, кхмери и т.н.
                      Е то срещу такива какво не е ефикасно?
                      И заслужава ли си да си докараш банкрут (а махараджите са подарявали слонове, бели особено, за да докарат такъв на получателя, което ще рече, че не е било никак евтино) само и само да гониш някаква паплач със слонове?

                      ПП. А пък за линкорите ми е адски интересно какво може да се спори . Нещо напоследък не знам някоя флота да драпа за таквиз корабчета
                      XV mile the sea brode is
                      From Turkey to the Ile of Rodez...

                      Comment


                        #56
                        Знам я тази статия, мисля и в приложенията към "Тихоокеанската премиера" имаше разсъждения по темата. Обаче - пак същото - няма смисъл използването на линкори в днешное време именно ако се гледа по скалата цена/полза. Това е голям кораб, с висока цена за поддръжка, с много екипаж, а в крайна сметка, ограничен радиус, като се има предвид, че си е една плаваща батарея. Ако ще и да е бронирана. А ако го въоръжиш с ракети - всеки по-малък съд върши същата работа.
                        За слоновете - добре, ако противникът ти е "небронирани и недисциплинирани пехотинци са били ефикасни. Т.е. срещу голи индийци, малайци, виетнамци, кхмери и т.н." - тогава няма ли да постигнеш същите резултати, но на по-ниска цена, използвайки редовни войски
                        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                        Проект 22.06.1941 г.
                        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                        Comment


                          #57
                          Според Уикипедия един слон изяжда между 140-270 кг растителност на ден. Значи за 21 000 слона са необходими около 4 200 000 кг на ден (това 4 хиляди и 200 тона ли се пада?). Зле съм с математиката и не ми се смята какъв запас храна трябва за един едномесечен поход на тази слонармия.

                          Това е по темата за слона, но е за Майтапи

                          Все пак сериозно: тук се изрази достатъчно много недоверие в пригодността на слоновете за бой и ползата от използването им. Но все пак древните, пък и средновековните не са чак такива идиоти да ползват нещо толкова непрактично, така че вероятно е имало някакъв смисъл от слоновете. Въпросът е да открием какъв.

                          Comment


                            #58
                            Сега пък аз открих нещичко за слоновете и бойната им употреба през античността.

                            Първо бойните слонове са били мъжки, тъй като са по-бързи и по агресивни от женските.

                            Второ, това , че слоновете са питомни, не значи, че са домашни, твърде бавно растат и ядат много, така че поне в Индия, са ги залавяли и обучавали за бъдещата им роля на тарани.

                            От Индия бойния слон е минал в Персия, но основните данни все пак са от химни писани на санскрит. А Гавгамела се смята за първата битка на европейци със слонове. 15 слона били участвали.Алекандър ги принесал в жертва на Богинята на страха Никс след сражението. Пет години по-късно, в битката при Хидаспа македонците се бият отново със слонове, но възможно е и те да водят свои в нея.

                            Плиний Стари пише още нещо интересно, прасетата, точно така, бойните прасета са ефикасно средство срещу слонове! Сигурно опитът е от битката при Тапсус, когато 1 легион на Цезар (V²² ми) се сражава със слонове и слона става негов герб.Но може и да е от обсадата на Мегара, когато жителите на обсадения град буквално подпалват прасета за да разпръснат слоновете на обсадителите си.

                            Сасанидите гледат на слоновете като на основна ударна сила. В битката при Вартанантц те побеждават арменските бунтовници. В битката при Ал Кадишийа персите пак почти побеждават арабската кавалерия, но слоновете са объркани от внезапна пясъчна буря и това им носи поражението.

                            Карл Велики си има слон, това е прочутия Абул Абас, но той е по-скоро транспорт. Все пак през 804 той предизвиква паника сред ...датчаните и дава победата на франките.

                            ПРез 1214 Фридрих използва слон при обсадата на Кремона, не знам как и защо, но животното явно е доставено от Светите земи.

                            В 1398 при удара на Тамерлан срещу Индия, може би последната важна битка със слонове, имаме и битка на слонове срещу камили. Успех за камилите.След тове вече, слоновете срещу дори едно единствено оръдие са безполезни.

                            Comment


                              #59
                              1402 Тамерлан използва слонове срещу Баязид в битката при Анкара и побеждава. Сега конкретно как точно ги използва не помня, но ги използва, а не само разхожда за страх пред османците. Същият този Баязид със същите тези османци няколко години преди това знаете какво прави.

                              Comment


                                #60
                                Точно така. Слоновете тактически са доста силно оръжие за първи удар по подреден враг. Само пехота без стрелци може да направи малко срещу, кавалакада от 10-15 слона. Ако ги пощури в своите редици, горко им и жално им на пехотинците. Индийските мъжкари са по 5 тона. За афрканските, които са по-едри, не мога да говоря, не знам дали са се използвали, все още не е доказано убедително. Но пуните правят кулички на гърбовете на слоновете и ги бронират. Плюс това и кавалерият, както е случая с арабската, ако конете не са свикнали с миризмата на слоновете, просто бяга. Паника!

                                Така че, да се вслушаме в римлянина, прасета!!!

                                Comment

                                Working...
                                X