Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Бойни слонове

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Ханс написа
    Малко статистика за древното средиземноморие.
    Победи с участието на слонове:
    Ако можеш да направиш еднас татистика: победи ЗАРАДИ участието на слоновете или "Успешното бойно използване на слонницата" (след като има конница, защо да няма и слонница )

    Дайте да разграничим за какво са се ползвали тез мили и симпатични животинки:
    1. За превозно средство, наблюдателница и символно положение на командващия в боя
    2. За транспортно, строително и всякакво подобно около, пред и следбойно логистично средство.
    3. За таран - някой спомена подобно нещо, моля да даде илюстрации, аз нещо съм скептична към подобна функция на слона.
    4. За съзадаване на слонострах - у хора и коне. (само в скоби да отбележа, че това използване е твърде ограничено само до райони, в които няма слонове и само до първия-втория път, системно не би могло да се използва).
    5. За бой слонник срещу слонник (воин на слон, по аналагия с конник) - това е май основното предназначение.
    6. За бой слон срещу пехота - тук не си го представям практически как става, може би са ги замеряли с прашки отгоре.

    Comment


      #32
      Между "победи ЗАРАДИ участието на слоновете" и "Успешното бойно приложение на солницата...слонницата" има някаква разлика. Напълно възможно е да използваш сполучливо/успешно слонницата, а сражението в крайна сметка да загубиш. Но ако сведем до проблема до "има ли битка, спечелена от слонницата" ще се принудим да отговорим отрицателно, макар това да си е само и единствено мое мнение.
      Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

      Comment


        #33
        Между "победи ЗАРАДИ участието на слоновете" и "Успешното бойно приложение на солницата...слонницата" има някаква разлика.
        Можем да сложим "И" връзка между двете - успешно бойно приложение И благодарение на това победа. Което обаче ще направи отговора още по-отрицателен

        Иначе според мен май приложение 6то Хановско, комбинирано с 4то Хановско са били основните стремежи при изплолзването на тоя род войска. Друг е въпросът, че и в двете слоновете се оказват силно условно ефикасни Което никак не оправдава усилията по поддържането им. Което от своя страна обяснява наличието им като войскови елемент само където това се обуславя или от "модните тенденции", или от социалния знак, свързан с тях.
        XV mile the sea brode is
        From Turkey to the Ile of Rodez...

        Comment


          #34
          То е очевидно, че битка не се печели ЗАРАДИ определен вид оръжие, снаряжение или доспехи. Така че битка заради слон не може да се спечели. Но пък и "Спечелени битки, в които са участвали слонове" ми звучи като "Спечелени битки, в които са участвали блондини"
          Но все пак щом толкова векове са го ползвали, значи са виждали някаква полза в него. Интересно ми е каква (освен като биологично оръжие - да плаши с мириса си конете).
          Сещам се, че Тамерлан е ползвал успешно слонерия (може би е по-правилно от слонница, по аналогия с кавалерия), а той няма много загубени битки и това е краят на 14 - началото на 15 век.

          Comment


            #35
            При Рафия слоновете на селевкидите са победили тези на Птолемеите, но въпреки това Птолемей печели - неговата фаланга разбила вражата.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #36
              Малко за военната история на Древна Индия http://www.allempires.com/article/in..._ancient_india ,разбира се,обърнато е внимание и на употребата на бойни слонове.
              Любопитно:According to Kautilya, the army of the Indian emperor Chandragupta Maurya had more than 21,000 elephants. :mhehe: Вие за 8000 не вярвахте,а то какво излезе :lol: Богатството на един индийски владетел често се съизмервало с броя на слоновете,които има.Щом обикновен раджа може да изправи срещу Александър 200 слона,то какви ли ще са възможностите на огромната империя на Чандрагупта

              Comment


                #37
                малка статия по въпроса

                X Legio 2.0 – Десятый легион. Наиболее полный в российском и русскоязычном интернете источник по широкому спектру военно-технических тем и военно-исторических вопросов, связанных с Древними Грецией и Римом, Византией, государствами средневековой Европы.


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  #38
                  Глупав написа
                  Любопитно:According to Kautilya, the army of the Indian emperor Chandragupta Maurya had more than 21,000 elephants. :mhehe: Вие за 8000 не вярвахте,а то какво излезе :lol:
                  Ти представяш ли си армия от 21 000 слона?
                  sigpic

                  Comment


                    #39
                    Че аз толкова човеци на едно място не съм виждал
                    "Щом не щеш мира, на ти секира"

                    Comment


                      #40
                      Last roman написа
                      Ти представяш ли си армия от 21 000 слона?
                      Че как, аз си представям! Точно до космодрума ми с ескадрила X-Wingове и ескадрона ми динозаврица (лансери, качени на генетично модифицирани тиранозаври рекс).
                      От трите 21хилядите слона са най-малко вероятните...
                      XV mile the sea brode is
                      From Turkey to the Ile of Rodez...

                      Comment


                        #41
                        the army of the Indian emperor Chandragupta Maurya had more than 21,000 elephants
                        Думичката "had" е доволно неточна и в случая може да означава няколко неща. Както е известно, слоновете не са само бойни, но и товарни животни, отделно дето цифрата може да е много преувеличена. С други думи, от това че армията на еди-кой си "имала" 21 000 слона, не значи че владетеля има 21 000-на слонница, нали?
                        Също както дадена европейска армия от края на 19-и век примерно - колко коня има в армията и колко на брой е конницата на армията?
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          #42
                          Представям си от тези 21 000 слона само екскрементите, които ще оставят след себи си, биха могли да служат за преградна стена, биологично оръжие, обгазяване и мощно психическо въздействие върху противника. Може пък това да е била ползата от слоновете. :p

                          Comment


                            #43
                            Хм, вярно. Сега разбирам откъде китайците са взели всичкия този кирпич за стената.
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              #44
                              Мноооого трудно да отглеждаш животно в естествената му среда ... И защо си мислите,че се юрват на война с многохилядно стадо

                              Comment


                                #45
                                Ами че нали ти самия написа че царство било прегазено от 8000 слона?
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X