Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските средновековни църкви.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Църквата Св. Димитър, Велико Търново

    Ето снимките на това, което останало от тази известна църква. Но според Виолета Димова (Български средновековни църкви: XIII-XIV век) църквата не може да е построена по-рано от първата половина на XIII век, тъй че вероятно не е тази, в която е започнало въстанието на Ретър и Асен. Извинете ако има грешки в текста, все още не зная български толкова добре.





    Comment


      Пускам линк към описание на пътуването ни до Разбоишкия манастир, придружено с доста снимки.

      Видях, че в сайта Thorn го датира от XVI в., доколкото аз знам черква в скалата е то XIII-XIV в.Дори има запазени стенописи от тогава на западната стена отвън.Вътре също има, но те са поскоро остатъци прозиращи под варта.
      Last edited by MOHAXA; 24-04-2010, 22:55.

      Comment


        Честно казана не съм задълбал за Разбоишкия. Като стигна дотам - ще се разровя.


        Днес научих за още една средновековна църква - св. Георги в село Орешец - Белоградчишко.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment




          Добавих в Средновековните църкви в България и Църквата в Камено поле


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            Уф че хубава тема :-)
            „Der Vorteil der Klugheit besteht darin, dass man sich dumm stellen kann. Das Gegenteil ist schon schwieriger.“

            Kurt Tucholsky

            Comment


              КРАСАВИЦА!!!!

              Thorn, м/у другото във варна има църква от 1602г. ( известна на варненци като малката богородица)
              не знам дали знаеш за нея...


              Uploaded with ImageShack.us

              ако знаеш някакви други църкви във варненско сподели!

              малко снимки от църквата на аладжа манастир.
              затворена е (по обясними причини) и трябваше да си провирам ръката








              външен стенопис
              Last edited by terzi; 05-05-2010, 10:13.
              "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
              - МУСТАФА ШАРКОВ -

              ---------------------------------------------------------------------


              www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

              Comment


                Добавих църквата в Долна Кремена. Не, че има особен смисъл, тя е почти разрушена и е със смотани възрожденски стенописи, но я слагам за пълнота.


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  Полошки Манастир Св. орƒи
                  ДАЛЕКУ ОД СЛОБОДАТА
                  И НЕРАЗДЕЛЕНИ ОД НЕА
                  ОВДЕ ПАДНАА 40 ХЕРОИ
                  НА ИЛИНДЕН

                  Паметна плоча, Крушево,
                  ИЛИНДЕН 1953

                  Comment




                    Добавих св. Никола в село Ослен Криводол


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      Как да се стигне до бачковската костница

                      Възможно на някой ще бъде интересно, че бачковската костница не е толкова недостъпна, както изглежда. Когато бяхме в Бачково с брат ми, попитахме един монах и той ни изпратеше към друг човек, Станчо мисля, но вече не съм сигулен, как се казваше. Във всеки случай той имаше ключове и каза ни, че за 10 лева на човек няма проблем да погледнем костницата, само през празниците не е възможно това. И наистина е чудесна, нещо невероятно, само жалко, че реставрираха портретите от четърнайсти век. Така ако стигнете до Бачково, не се отказвайте и опитайте се да попитайте монасите. Красота на това място струва за малко усилие.

                      Comment


                        Благодаря. Поради актуални промени в някои жизнени обстоятелства вероятно ще имам повече време включително и за любимия ми спорт - църквинг.


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          Попаднах на една статия за реконструиране на Видинската митрополия, в която се казва, че тя се състои и от храма "Св. Николай" и Енорийско училище, всички изградени в началото на миналия век.Целия ансамбъл е разположен около храма "Св. Панталеймон", построен през XIII век!
                          На визуализациите въпросния храм изглежда напълно запазен.Някой да знае нещо повече по въпроса?

                          Comment


                            Доколкото знам тя е от 17 век.


                            На Средновековните църкви в България пуснах и първата част на Свети Йоан Пусти.



                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              Църкви от ХV-ХV²² век

                              Здравейте! Поздравления за идеята и изпълнението на Торн и Архангел. Това е огромна работа и смятам да се възползвам от нея в бъдещата си работа. В третата глава на моята дисертация, защитена 2009 г., съм направил списък с църкви и манастири от българските земи от ХV-ХV²² век. Не претендирам за изчерпателност, особено за църквите, (понеже акцентът на темата е друг) но мисля че на хора като вас ще им свърши някаква работа. Ако проявявате интерес, сигнализирайте и ще ви го пратя, като го изчистя от храмовете извън територията на съвременната ни държава. Иначе имам идея да я публикувам тази работа с обновени и обогатени данни за църквите и манастирите, но кой знае кога ще стане (неа кинти - към пет бона). Засега по-реалистично е да издам в Исторически преглед или друго подобно издание една студия по въпроса с подробна библиография, но поради други причини и това няма да стане по-рано от догодина. Всякаква информация за български църкви и м-ри от ХV-ХV²² век, особено такав с библиографски данни ще ми е много от полза. Надявам се на сътрудничество!

                              Comment


                                Благодаря. Ще сътрудничим

                                Междувременно на сайта сложих постинг за стенописите на Свети Йоан Пусти, включително за новоткритите при реставрацията фрагменти от XII век, както и сравнение на състоянието им към 2005 и 2010.


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X