Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските средновековни църкви.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Caballero de Santiago;263230
    [I
    написа
    К. Иречек отбелязва, че Скопския санджак имал самоуправление - История на България, том 2, стр 572:
    Не знам какво точно е писал Иречек, но Скопско (разбирай днешна Македония+части от Косово, без Струмишко) от завладяването към 1390-те та до края на 15 век е в ръцете на Паша Игит бей, наследен от освободения си роб Исхак бей, който пуска цяла династия. Та не е преувеличение да се каже, че Исхак бей и синът му Иса бей (същият основал Сараево) владеят Македония почти независимо, вероятно това визира Иречек. Така, че мисля си, че сте на прав път в търсенето на благородника патрон на църквата някъде към средата - края на 14 век. По-късно е по-малко вероятно някой кесар да се пише там.

    Comment


      KIZIL DELI, те всечки са се водили "роби на султана", така че след 1396 г. разлика няма в това отношение.
      Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

      Гюстав Льо Бон

      Comment


        Ето правилно компресирани двете снимки с надписи вътре в черквата, за които вече писах, че намерих в архива си. По тях може да се получат допълнителни данни за датирането на църквата.
        Attached Files
        Last edited by Sula; 18-03-2010, 12:50.
        Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

        Гюстав Льо Бон

        Comment


          Леле, за произход от XIV в. и вероятно без реставрация качеството на запазените стенописи наистина е превзъходно. Сула, поздравления за изключителната находка!
          Last edited by Guy de Mont Ferrand; 18-03-2010, 12:52.
          A strong toun Rodez hit is,
          The Castell is strong and fair I wis...


          блог за средновековна балканска история

          Comment


            Наистина на ктиторският надпис годината е 6877, сиреч 1369. За съжаление аз повече не мога да разчета.
            Сула - изключително ценна находка. Много благодаря! Имаш ли и други снимки от вътрешността? Или поне тази с ктиорите в по-висока резолюция?

            Comment


              Lord Ruthven, за съжаление това е всичко, което имам. Ако отида през април ще изснимам всичко педя по педя.
              Guy de Mont Ferrand, да и аз бях силно поразен от това, което видях. Интересно е кога някой специалист по въпроса ще се заинтересува от тази църквица и когат държавата ще предприеме нещо, за да я изследва и документира паметника.

              А на Вас, скъпи съфорумници, щом Ви е толкова интересно, се връщам към предложението си да направим рейд през някой уикенд на април до там. Вече имаме разговори с потенциално заинтересовани за 23-25.
              Last edited by Sula; 18-03-2010, 12:58.
              Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

              Гюстав Льо Бон

              Comment


                Аз съм за с две ръце и два крака. Единствен проблем - уикендът е уикенд. Т.е. в петък съм на работа и в понеделник съм на работа. Ще се съберем ли в това време?


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  Заинтригува ме загадъчният ктитор на църквата - кесаря Новак. Относно личността му има писани някакви простотии по форумите, където се правят абсурдните изводи за съществуването на независими "български" владетели в "автономния" Скопски санджак през 1606 (?) г...

                  Въпросът с датировката на църквата всъщност е изяснен още в трудовете на Йордан Иванов ама кой да чете?!? Явно заблудата идва от това, че в църквата има няколко надписа, един от които (този над вратата) според него гласи: "Въздигна се из основи и се съгради този божествен и всечестен храм на св. Богородица, съ съдействието на...въ година 7116 или 1607 отъ Хр., месец декемврий 30" От него излиза, че и аз вероятно съм имал известно основание за датировката, която предположих по-горе. Не трябва обаче да приемаме за чиста монета съобщението за "изграждане от основа" - при наличието на по-ранни дати в надписите (най-ранният от всички надписи е от 1345 г.!) явно е ставало дума просто за ремонт и "обновяване".

                  А самият ктиторски надпис на Новак би трябвало да е на вътрешната дясна страна на църквата. В него се споменават годината 6877 = 1369 и имената на игумена монах Йона (?) и "превисокия крал Вълкашин" ("Български старини из Македония", стр. 59). Последното дава напълно оправдано основание на най-добрият ни според мен специалист по средновековната история на тези земи през периода Проф. Хр. Матанов да твърди, че кесарят е бил васал на Вълкашин.
                  A strong toun Rodez hit is,
                  The Castell is strong and fair I wis...


                  блог за средновековна балканска история

                  Comment


                    Thorn написа Виж мнение
                    Аз съм за с две ръце и два крака. Единствен проблем - уикендът е уикенд. Т.е. в петък съм на работа и в понеделник съм на работа. Ще се съберем ли в това време?
                    При тръгване в петък не много късно следобяда с прибиране в неделя привечер е възможно.
                    Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                    Гюстав Льо Бон

                    Comment


                      Аз също с удоволствие бих се присъединил към вас, но за съжаление от 1 до 30 април съм в Гърция Не може ли да е май примерно?
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        Последната десетдневка на април и аз ще съм в странство, поради което също бих се радвал, ако има някаква възможност да организираме "експедицията" през май. Ако пък няма, здраве да е.

                        Поздрави!

                        Comment


                          До момента трима са за късен април, двама за през май. И в двата случая имаме време и ще решим до 10- ти април.
                          Last edited by Sula; 19-03-2010, 18:31.
                          Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                          Гюстав Льо Бон

                          Comment


                            Здравейте,
                            и аз бих искал да се включа в експедицията, ако има място в някоя кола. Нямам претенции за датите, стига да не изскочи нещо в последния момент.

                            Поздрави,
                            Медка
                            Pauke !

                            Comment


                              Аз не възразявам и за след средата на май.


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                Свети Спас. Щип. Отваря се само веднъж в годината на празника на светеца, та да се снимат стенописите не е възможно, но през малките прозорчета се вижда, че има такива.

                                Твърде голям ми е файлът със снимките и като ги компресирам утре ще ги кача.
                                Last edited by Sula; 21-03-2010, 21:19.
                                Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                                Гюстав Льо Бон

                                Comment

                                Working...
                                X