Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските средновековни църкви.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Стенописи от Роженския манастир

    Притвор и външна фасада 16 век
    http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

    Comment


      Стенописи от костницата на Роженския манастир

      Параклиса Св Йоан Предтеча на втория етаж на костницата към манастира 1662 год.

      Ктиторския надпис гласи:
      ..."Въздигна се и се изписа този божествен и всепочитан храм на светия и славен пророк предтеча и кръстител Йоан с разходи на всепреподобния и най-благочестивия от йеромонасите и протосингел господин Теодосий.През архиерейството на всесвещения и най - музикален митрополит на Мелник господин господин Силвестър.Години от Христа 1662 в месец юли на 10 - ти"....
      Last edited by arhangel; 15-09-2007, 13:22.
      http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

      Comment


        Впечатления от Иваново

        Резерватът Иваново е на около 4 км от самото село в живописна местност с меандрите на Русенски Лом. Има екскурзоводи и охрана, естествено не особено строга и непробиваема. Реално се посещава само една от църквите - Света Богородица, която е най-късна и най-добре запазена. Плаща се билетче - 4 лв.
        За останалите църкви ни излъгаха, че са физически недостъпни. :tdown

        Света Богородица е на 30 м височина в скалата и за да влизат туристите е прокарано стълбище от към задната и страна и е пробит вход откъм олтара. Естествено българският народ, с присъщия си пиетет към старините се скъсал да я опазва - стенописите са плътно покрити с графити, а северната страна на параклиса Свети Герасим се е срутила след като през 20-те години на 20 век точно тази скала решили да използват за каменоломна за воденични камъни. :tdown

        Това, което ме впечатли е, че известните от сайтовете сцени са малки пана по тавана. Какво ли е било богатството на сцените на стената!

        Екскурзоводът е отдаден на работата си буквално с религиозен плам!
        Last edited by Thorn; 24-09-2007, 00:26.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          В блога на jones попаднах на доста интересна статия - с един забележителен линк в нея.
          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

          Comment


            Света Петка Радибош



            Радибош е затънтено радомирско село с десетина махали и около 50 жители. Абсолютно друга България на 5о км от София. Зелени хълмове, крави и овце и прочее пасторална идилия.

            Самата църква, до която се стига по една пътека слизаща от кметството в един дол, е вероятно от 16 век. Част е от комплекс със старото училище, реставриран и охраняван. Красиво място с прелестно зелено дворче.

            Старата част на църквата е малка еднокорабна, едноабсидна сграда, с две ниши – певници. До нея е пристроен обширен притвор от 19 век.

            Фреските от 16 или 17 век са всъщност само в олтара и в певниците, другите стенописи са късни и не са ми интересни.

            Комплекс късносредновековна църква „Св. Петка“ и килийно училище с. Радибош.
            Църквата е построена в уютна долина на югозападните склонове на Черна гора. Тя има богата история. Била е под закрилата на Рилския манастир и негови монаси често са навестявали този край. В края на 16 век в църквата е донесена една от първите старопечатни книги, печатана във Венеция през 1538 година от Божидар Вукович. Към нея са били позвързани 16 страници от 15 век, дело на книжовника Владислав Граматик.Книгата и ръкописните листи се съхраняват в Националния исторически музей. Въз основа на архитектурните данни и стиловите особености на стенописите, старата част от църквата се отнася към края на 16 век. През 1847 година църквата е разширена на запад и следващите години е изографисана от самоковския художник Никола Образописов. /Това е същата година, в която самоковския художник Захари Зограф зографисва църквата на Троянския манастир/ Иконостасът е дело на Младен Богоин от Радибош. През 1826 година при църквата се открива първото в Радомирско килийно училище. Учителят е мирянин - Раде Вилаетски от с. Върба. Към средата на века в храма е свещенодействал поп Михаил, които заедно със свещениците след него са били и учители. Училището е функционирало до 1965 година. През 80-те години на 20 век е реставрирано. Изградена е малка експозиция за историяна на църквата, училището и родовете в селото. Архитектурният комплекс е обект на културен туризъм.
            цитатът е от http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%...80%D0%B0%D0%B4)


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              Някои може ли да качи, ако вече не го е строрил, снимки от "Св. 40 мъченици" или от "Св. Димитър" от Търново. Идеята ми е, че като бях в болярския град една от двете църкви беше реставрирана, но вътре изображенията бяха по-скоро в базиликален стил. Самите стенописи не бяха характерните за кръстокуполните храмове от периода 11-14в. Който е бил на място, ще се сети за какво иде реч.

              Comment


                thorn, каква мебел има на ил. 4 на иконата вляво от лодката?
                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                Comment


                  не съм сигурен, може би одър

                  kocetu написа
                  Някои може ли да качи, ако вече не го е строрил, снимки от "Св. 40 мъченици" или от "Св. Димитър" от Търново. Идеята ми е, че като бях в болярския град една от двете църкви беше реставрирана, но вътре изображенията бяха по-скоро в базиликален стил. Самите стенописи не бяха характерните за кръстокуполните храмове от периода 11-14в. Който е бил на място, ще се сети за какво иде реч.
                  В момента в Св. 40 мъченици има само един средновековен стенопис - с календарни сцени. В Свети Димитър не съм бил, там почти нищо не е автентично.
                  Last edited by Thorn; 30-09-2007, 21:55. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    Thorn написа
                    не съм сигурен, може би одър



                    Вмомента в Св. 40 мъченици има само един средновековен стенопис - с календарни сцени. В Свети Димитър не съм бил, там почти нищо не е автентично.
                    Да, затова и ми беше постът. Щото тия, тедо са правили реставрацията, явно не са си дали много зор да проучат средновековните иконописни традиции и когато бяхме там все едно сме в някаква базилика. Гафът беше припомнен и от проф. П. Ангелов в една от лекциите му. Иначе с Архангел сте свършили страшна работа. :tup: :tup: :tup: Ако някак си се събере цялата информация ( може като линк към форума както са направени статиите, да се систематизират по хронологичен, географски или друг някакъв признак) ще е единственото подобно нещо в България.

                    Comment


                      Здравейте.
                      Убивам човек за по-добра снимка на тоя стенопис,както и датировка


                      Спасете един човешки живот...моля...

                      Comment


                        ти и на тая се радвай, че въобще няма други. първата половина на 14 век


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          Gil-Galadh написа
                          Здравейте.
                          Убивам човек за по-добра снимка на тоя стенопис,както и датировка
                          Датировка има фиксирана с ктиторския надпис

                          .."С благоволението на Отца и с изпълнението на Сина и със съдействието на Светия Дух изписа се и се изгради този храм на св ... и със средствата на Арсений и Евтимия и Костандин...в дните на благочестивия цар Йоан Асен и при господина /Б/елаур в год 6840 /1332/"...

                          Ама снимка ... :vsad: ..... дет вика Thorn ....

                          Някога ако се направи организация да се отиде до Долна Каменица и Станичене може и да заима
                          http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

                          Comment


                            Да ви пусна ли тук за Долна Каменица? Тя е малко извън темата, щото не е в България, пък който се е интересувал, вече е видял албумчето със снимките, но ако искате ще направя и тук едно постингче. И без това бгфото работи по принципа три дни има, пет дни нема.


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              Thorn написа
                              Да ви пусна ли тук за Долна Каменица? Тя е малко извън темата, щото не е в България, но ако искате ще направя и тук едно постингче.
                              Аз съм ЗА ... нищо че е извън, ктиторските портрети и фреските са интересни ... пък и за един постинг едва ли някой ще има нещо напротив ... може и аз да пусна сцената от Костур на Михаил Асен и Ирина Комнина, естествено ако няма да разводним темата ...
                              http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

                              Comment


                                Пускайте,щото трябва дрехи да шием!Вашата е лесна....от мен почерпката!
                                Пази ме,Боже,от приятели,от враговете сам ще се пазя!
                                http://ivan-rendakov.blogspot.com/

                                Comment

                                Working...
                                X