Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските средновековни църкви.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Тържишки /Струпецки манастир/ ПРОРОК ИЛИЯ


    Сигурно десет пъти мимоходом бях чел за този манастир и съм забелязвал само, че е строен през 19 век - т.е. не особено интересен за мен. И на единайстия път се плеснах по челото :1087: и обърнах внимание, че всъщност в двора му има средновековна църква със стенописи!

    Така, че днес отидох там и я видях и заснех.

    Намира се на около 20 км. от Мездра и съвсем близо до Роман, а по-точно до село Струпец. На едно хълмче южно от Искър, но не на самия бряг. Беше празник, Великден, слънчево време. В двора на едно високо дърво вързана люлка, деца и момичета се люлеят, семейства гуляят, шум, врява, бира в коритото на старинната чешма /1862/. Изобщо вглъбена и аскетична манастирска атмосфера, далеч от земната суета

    Има внушително триетажно жилищно крило, строено през 19 век и сериозно реставрирано /чети достроявано/ след пожар в края на 20 век. Обширен зелен двор с дървета и пейки и две църкви една до друга - старата и някаква нова, построена през последните години. Впрочем тя не е чак толкова лоша, колкото се опасявах. За сметка на това над вратата на манастира са вдигнали невероятно грозно бетонно съоръжение

    Ценното е старинната църква в центъра на двора, която възстановителят на манастира Димитраки Хаджитошев през 1824 бил НАМЕРИЛ? изоставена!

    Много малка е, еднокрабна, едноабсидна, с полуцилиндричен покрит с каменни плочи свод. Съжалявам, че не можах да направя добри снимки - някаква кака напираше да заключва вратата с огромен железен ключ и се наложи да бързам. Съдейки по стила на стенописите и по архитектурата на самата църква - 17 век, може би първата половина. Лично на мен ми напомняха на онези от Карлуково и от църквите в Бобощево от същия период. Иначе на някои им напомняли на далеч по-ранни образци - още от 14 век. Според мен си въобразяват.
    От едната страна има три контрафорса, които въпреки старинния си вид са едва от 1927 г.

    Last edited by Thorn; 09-04-2007, 01:39.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      и ето галерията със снимките



      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        tonev написа
        а тази в трявна от кога е? имаш ли по точна датировка. щото на саита на тревненци пише "средновековна", което обаче е мноого разтегливо понятие. извиняваи че ти оспамвам темата. :1087:
        пп. темата за възрожденските би станала бая дебела. и все ще има обидени че тяхното село не е вписано.
        Уж тревненската църква била от времето на цар Калоян, ама после се оказа, че не тази сегашната, а тази дето някога била на нейно място. Ами то половината съвременни църкви , че и джамии са върху останките на средновековни, а те пък са често и върху антични развалини.

        Сегашната тревненска църква е от Възраждането - доколкото си спомням от 18 век, но не ми се рови.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          Thorn написа
          Уж тревненската църква била от времето на цар Калоян, ама после се оказа, че не тази сегашната, а тази дето някога била на нейно място. Ами то половината съвременни църкви , че и джамии са върху останките на средновековни, а те пък са често и върху антични развалини.

          Сегашната тревненска църква е от Възраждането - доколкото си спомням от 18 век, но не ми се рови.
          нужно уточнение. благодаря.
          Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

          Comment


            А специално тревненската църква Архангел Михаил е била разрушена от кърджалиите през 18 век. Дали преди това е била средновековна и дали наистина е била от 13 век – не знам. Сегашната църква е от 1819 г.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              ЦЪРКВА СВ. ГЕОРГИ СЕЛО СТУДЕНА

              Малка селска църквица в пернишкото село Студена. Видимо от 16-17 век. Има фрески по традиционна иконографска схема /Архангел Михаил отляво на вратата, Константин и Елена отдясно, Оранта в абсидата и т.н./. Фреските и те са някъде от това време. За съжаление от тях не е оцеляло много. Поне е реставрирано и поне видимо това което е на стената скоро няма да падне. Каменна, еднокорабна, едноабсидна, две малки ниши-певници, полуцилиндричен свод, покрив от каменни цикли. При строежа са ползвани и антични фрагменти. Интересното е, че не видях и следа от образ на свети Георги.




              тук има по-подробна фотогалерия

              Last edited by Thorn; 23-04-2007, 12:13.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                :rock: Търся планове на български средновековни църкви и параклиси от несебъската школа. Интересуват ме и някой строителни похвати от 14 в., използвани при строежа им, като нашия вариант на opus mikstum със сантрачната система. Има ли запазени планове или схеми на конструкцията на покрива и евентуално на куполи и др. строителни елементи.
                Ако някой има такава специализирана информация, ще му бъда много благодарен. :fahr39:
                От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                Comment


                  Никой ли не може да помогне???
                  Доста време мина и не виждам някакво развитие.

                  Вероятно темата не е позната на нашите Форумци!?! :fahr39:
                  От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                  Comment


                    танкиста от Харков написа
                    Никой ли не може да помогне???
                    Доста време мина и не виждам някакво развитие.

                    Вероятно темата не е позната на нашите Форумци!?! :fahr39:
                    Има една книга "Архитектурно изкуство на старите българи" том 1 Средновековие
                    Там съм срещал неща които може и да представляват интерес за теб в тази насока
                    http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

                    Comment


                      Ако качите планове по тях мога да направя 3D модел на някоя църква. Стига да искате де...

                      Comment


                        :rock: Благодаря за информацията. План на параклиса ще мога да кача след няколко дни, защото нямам готов. :1087:
                        Има една църквичка в Несебър в близост до Митрополията. Всъщност стоят само основите, но идеята ми е по нейните основи да се надгради нещо, което малко от малко отговаря на действителния и някогашен облик.
                        Благодаря за желанието за помощ и възможностите за 3D !!! :fahr39:
                        От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                        Comment


                          Планове можем да намерим за много църкви


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            Скална църква до Карлуково

                            Снимката ми попадна отнякъде не си спомням откъде ... извинявам се на автора ако си я познае моля нека качи информация коя от скалните църкви е в района ... На мен ми прилича на нещо като постница може би на манастира дето в момента е на територията на психиатрията там ... Аз лично съм чувал за Св Марина Св Безсребърници /ако не се лъжа/ и скален манастир Св Глигора със стенописи част от които свалени и съхранявани в НИМ или Археологическия музей а останалите фрагменти силно увредени от "поклонници" .... За Св Марина скоро получих вести че е в процес на реставрация на будителски начала от частно лице .... пожелавам му успех и му стискам палци за дързостта и предприемчивостта !
                            http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

                            Comment


                              "реставрацията" от частно лице, освен че е незаконна /за такова нещо си има НИПК/ ми е много притеснителна. С голяма степен на вероятност "частното лице" ще съсипе паметника.


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                Thorn написа
                                "реставрацията" от частно лице, освен че е незаконна /за такова нещо си има НИПК/ ми е много притеснителна. С голяма степен на вероятност "частното лице" ще съсипе паметника.
                                То под контрола и със ангажимента на на НИПК се правела цялата работа ... човека само финансирал ...
                                http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

                                Comment

                                Working...
                                X