Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските средновековни църкви.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ами така поне твърди Джидрова, а основната й аргументация всъщност се опира върху някакъв "франкски" тип шпори, които липсват на това изображение, което намерих в нета.
    Между другото тя отбелязва, че такива шпори са намерени и на територията на съвременна България - в Перник, на Царевец и в Дядово.
    Иначе светецът си е изобразен като тежковъоръжен конник, което май е основната характеристика на рицарите като род войска
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
      Иначе светецът си е изобразен като тежковъоръжен конник, което май е основната характеристика на рицарите като род войска
      Ами, докато не му видя краката (респ. шпорите) ми е трудно да приема, че е изобразен като "тежковъоръжен конник". А темата за мнимото балканско/българско "рицарство" достатъчно сме я нищили в нашия форум и няма нужда да я прехвърляме и тук.

      Comment


        Caballero de Santiago написа Виж мнение
        Ами, докато не му видя краката (респ. шпорите) ми е трудно да приема, че е изобразен като "тежковъоръжен конник". А темата за мнимото балканско/българско "рицарство" достатъчно сме я нищили в нашия форум и няма нужда да я прехвърляме и тук.
        Мнимо като местна куртоазна лирика може би да, но като присъствие на тежковъоръжени конници като род войска на Балканите през XIV - XV в. - определено не! Както и да е, не мога да намеря снимки в цял ръст на светците - "воини" от Драгалевския манастир (трябват ми специално Св. Георги и Св. Димитър) - някой да може да помогне?

        Прилагам и едно изображение на Св. Георги пак от XV в. Начинът по който държи копието явно е необичаен за стандартното иконографско изображение на светеца...
        Attached Files
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          Балканската тежковъоръжена конница не е рицарство!
          Начините на държане на копието от конник и боравене с него принципно не са особено много и този хват също не е уникален белег или признак за "рицарство"...

          Comment


            Свети Никола Мелник


            Last edited by stavros; 30-12-2009, 18:36.

            Comment


              Реставрират църквата на остров Света Анастасия

              Реставратори продължават възстановяването на църквата "Света Анастасия" на остров Света Анастасия в Бургаския залив. Ценните стенописи и иконостасът- обявени за паметник на културата от национално значение, са били в окаяно състояние, разказа Стоян Забунов- ръководител на екипа, работещ по възстановяването на храма.

              Уникалните фрески са били тежко пострадали от влагата и соления морски въздух и е имало опасност да бъдат изцяло унищожени, тъй като започналата през 1982 година реставрация, поради липса на средства, е била прекъсната за много дълъг период от време.

              През миналото лято, след като специална комисия отчела повредите, Община Бургас е отпуснала пари за извършване на така нареченото аварийно укрепване. То има за цел да съхрани фреските за период от няколко месеца до една година, докато започне цялостната реставрация.

              Църквата "Света Анастасия" е уникална по рода си. Датира от IX- ти век и първите стенописи в нея са от същото време. Счита се, че тя и храмът, чийто основи бяха открити по време на археологически разкопки на остров Свети Иван край Созопол, са едни от най- старите християнски паметници по нашите земи.

              През годините от църквата са били откраднати множество ценности- части от иконостаса, дори и отлепени от стените рисунки. Сега храмът е заключен и се отваря само за посещения на организирани туристически групи или в празнични дни при служба.

              "Грижата за обекта трябва да е постоянна", казва Стоян Забунов, който участва в проекта за реставрация на "Света Анастасия" повече от двадесет години- още от самото му стартиране

              Реставрират църквата на остров Света Анастасия. Бургас. Реставратори, Света Анастасия, Бургаски залив, Татяна Байкушева, Стоян Забунов ,
              ДАЛЕКУ ОД СЛОБОДАТА
              И НЕРАЗДЕЛЕНИ ОД НЕА
              ОВДЕ ПАДНАА 40 ХЕРОИ
              НА ИЛИНДЕН

              Паметна плоча, Крушево,
              ИЛИНДЕН 1953

              Comment


                На http://medchurches.livejournal.com има обновление за църквата в Беренде.


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  В Драгалевския манастир (давам линк към снимките на Торн, че са по-качествени от моите) на един от стенописите



                  отзад на Св. Георги седи едно малко човече с шапка и едно босо краче:



                  Кой е това?

                  Comment


                    Хана, стенописа е от Кремиковския манастир, но предполагам че грешката е механичнаСцената обаче е изключително интересна.В нея има още няколко любопитни елемента: момата с "оловата камджия";градът със златните порти.Като да има смесване на няколко различни мита тук.Доста подробно за тези вярвания пише Ив.Венедиков в "Златния Стожер".

                    Comment


                      Ето снимки на шпорите на "воините-светци" от Драгалевския манастир. Съжалявам за качеството, но разполагах само с телефон. Шпорите на останалите светци са от абсолютно същия тип.
                      Attached Files
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        Църква на остров Малиград в езерото Голяма Преспа

                        Неотдавна ходих по бреговете на Голяма Преспа в албанската й част. Ако на някой му се връща в средните векове, това е място където си заслужава да се разходите. За нещастие хората, които обитават тази територия са българи, на които им мътят главите, че са македонци, но българският им е по-чист от този в някои краища на България.

                        Не това е темата на бележката ми, обече. Там бях в една село Пустец на български, Liquena на албански, което отстои точно срещу остров Мали Град в езерото. Следвайки мълвата, че на острова има останки от самуилов дворец с много труд успях да убедя един дядка от селото да ме закара с лодка дотам.

                        На острова не намерих останки от никакъв дворец, но за мое очудване в една пещера открих удивително добре запазена средновековна църква със запазени стенописи и надписи в много добро състояние. Според мен, без да съм специалист, те са средновековни български.

                        Оказа се, че моят водач е бил бившия таен полицай на селото, който по времето на Енвер Ходжа е помагал да се ловят бегълци в Гърция и като такъв той имаше ключ от църквата. Вътрешността й беше впечатляваща с качеството на запазените надписи и стенописи.

                        Не съм чел или чувал нищо за тази църква и ми е интересно дали тя е изследвана някога от български учени? Ще съм благодарен, ако някой сведующ по въпроса съфорумец ми даде повече информация.

                        Ако ви е интересно мястото, а то подчертано си заслужава, мога да предложа да организирам едно ходене дотам за хора от форума, които имат интерес или пък могат с нещо да допринесат за осветяването на този интересен паметник. В околията има един хотел, но той е сносен, а собствениците му са много гостоприемни.
                        Last edited by Sula; 03-03-2010, 10:01.
                        Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                        Гюстав Льо Бон

                        Comment


                          Звучи много интересно.
                          Случайно да ти се намират снимки?

                          Иначе ако е на приемливи цени желаещи ще се намерят за ходене

                          Comment


                            Интересен филм на Горан Благоев за гроба на цар Самуил. Във филма са представени и няколко църкви от това време.

                            Островът на цар Самуил

                            Един остров в затънтените краища на Северозападна Гърция пази спомени за българското минало. Това е остров "Свети Ахил" в Малкото преспанско езеро. От него ни делят неколкостотин километра и.... десет века история. Там се е издигнала любимата резиденция на цар Самуил
                            ДАЛЕКУ ОД СЛОБОДАТА
                            И НЕРАЗДЕЛЕНИ ОД НЕА
                            ОВДЕ ПАДНАА 40 ХЕРОИ
                            НА ИЛИНДЕН

                            Паметна плоча, Крушево,
                            ИЛИНДЕН 1953

                            Comment


                              Ако намеря време /а това е много проблемно/ имам желание.


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                Sula написа Виж мнение
                                Не отдавна ходих по бреговете на Голяма Преспа в албанската й част. Ако на някой му се връща в средните векове, това е място където си заслужава да се разходите. За нещастие хората, които обитават тази територия са българи, на които им мътят главите, че са македонци, но българския им е по-чист от този в някои краища на България.

                                Не това е темата на бележката ми, обече. Там бях в една село Пустец на български, Liquena на албански, което отстои точно срещу остров Мали Град в езерото. Следвайки мълвата, че на острова има останки от самуилов дворец с много труд успях да убедя един дядка от селото да ме закара с лодка дотам.

                                На острова не намерих останки от никакъв дворец, но за мое удивление в една пещера открихме удивително добре запазена средновековна църква със запазени стенописи и надписи в много добро състояние. Според мен, без да съм специалист, те са средновековни български.

                                Оказа се, че моят водач е бил бившия таен полицай на селото, който по времето на Енвер Ходжа е помагал да се ловят бегълци в Гърция и като такъв той имаш ключ от църквата. Вътрешността й беше впечатляваща с качеството на запазените надписи и стенописи.

                                Не съм чел иличувал нищо за тази църква и ми е интересно дали тя е изледвана някога от български учени? Ще съм благодарен, ако някой сведующ по въпроса съфорумец ми даде повече информация.

                                Ако ви е интересно мястото, а то подчертано си заслужава, мога да предложа да организирамедно ходене до там за хора от форума, които имат интерес или пък могат с нещо да допринесат за осветяването на този интересен паметник. В околията има един хотел, но той е сносен, а собствениците му са много гостоприемни.
                                Много, много интересно - за пръв път чувам за това.
                                Вероятно причина за нежеланието на човека е точно съдържанието на стенописите.
                                По повод екскурзия в Албания в туристически сайт нашите описваха как посетили там археологически разкопки в средновековна църква. На въпроса какво интересно има тук получили въпрос "откъде сте" и след като тамошните научили, че туристите са от България, онемели.

                                После не можах да намеря същата статия, за да си припомня кое беше мястото, но може да е била църквата в Лябово /labova e kryqit/ - интересна църква вероятно от ПБЦ.

                                Това са двете сносни снимки, които се намират в нета. Подробности няма. Изглежда проучването от българска страна е на ниво лунни кратери /пардон, за тях вече се знае доста/. За стенописи - нищо известно. Поздрави
                                Attached Files
                                Last edited by случайно прелитащ; 02-03-2010, 22:34.

                                Comment

                                Working...
                                X