Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските средновековни църкви.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    arhangel написа Виж мнение
    Така и така вкарахме в темата Долна Каменица и Станичене ,може да я допълним и с Темска и Поганово ,ако съфорумците и Торн като автор нямат нищо напротив ... интересно е и какво пише сръбската наука за тези две църкви, които в нашата страна се приемат за български паметници ,тук камена би оказала неоценима помощ ... какво ще кажете
    Napokon sam nasla sagovornike. Pa da otvorimo novu temu i da krenemo?
    Sta prdlazete za naslo? Ajde iskusni forumasi!!!!
    Kada su u pitanju pomenuti spomenici u Srbiji najglavnije je jedno pitanje:cija je crkva? Srpska ili bugarska?

    Mozda zato neki od ovih spomenika sede prepusteni vremenu i okolini bez adekvatne brige, jer postoji odredjena bojazan sta sa spomenikom koji mozda ne pripada nasoj (srpskoj) nacionalnoj istoriji. Po meni je vazno da se sazna nesto o crkvi, da se istaknu njene vrednosti i da dobije adekvatnu zastitu.

    Pa ako ovde moze bar da se prica, ajmo!

    Comment


      A sto se tice ove Thornove teme mozemo da nastavimo. Mene interesuju crkve zapadne Bugarske. Pa ako moze tu da se pomogne

      Comment


        kamena написа Виж мнение
        .... Po meni je vazno da se sazna nesto o crkvi, da se istaknu njene vrednosti i da dobije adekvatnu zastitu....
        Това е на-важно според мен, да се дискутира архитектурата ,фреските /сликарство/ ,надписите ... както казваш /вредности/

        За църквите в Западна България каквото можем ще помогнем
        http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

        Comment


          Искрени и огромни благодарности за снимките от Станичене.
          Edit: Ето и мойта недовършена възстановка на дрехата на единия от болярите от там(малко епоизмачкана и загърната наобратно,ама к'во да се прави)
          Last edited by Gil-Galadh; 11-12-2008, 15:07.

          Comment


            Prilozi u boji iz monografije o Stanicenju-ktitorski portreti

            Comment


              2

              Comment


                Свети Стефан в Несебър

                Църквата "Св. Стефан" или т.н. "Нова Митрополия" е изградена в периода Х²-Х²²² век. В ХV² век тя е удължена на запад, а в ХV²²² век е добавен притвор. По план църквата представлява трикорабна базилика.При строителството й са преутребени множество архитектурни елементи корнизи, капители, релефи от разрушени по-рано християнски сгради.Датата на изписването е отбелязана в ктиторски надпис, над южната врата на наоса 1599 година. Църквата е била посветена на Богородица и всички сцени в нея са свързани тематически с Божията Майка.Изобразени са над 1000 фигури в 258 композиции.Разграничават се трима майстори: двама, които са работили в източната част на наоса и трети в западната.В църквата е запазен рисуван иконостас от края на ХV² в.
                http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

                Comment


                  Свети Климент в Несебър

                  17 век... запазена е само централната апсида.
                  http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

                  Comment


                    Св Възнесение Христово /Св Спас/ в Несебър

                    Църквата е едноабсидна сграда с дължина 11,70 м и ширина 5,70 м. Източната фасада е била наполовина вкопана в земята. Строена е през 1609 г.

                    Над южната врата стои възпоменателен надпис, който гласи: “През архийерействуването на всесветия митрополит на пресветата митрополия Месемврия господин Киприян и през свещенослужителството на пренабожния всред свещениците господин Агапий, свещенник и сакеларий, бе изписан този божествен храм на пресветата господарка наша, Богородица и вседева Мария, наречена на името на Възнесение, чрез разходите на ….. преблагороден началник господин Теодокий Кападука за полза и душевно спасение на собствената му душа и за утешение на благочестивите и христолюбиви спомагателни мъже и жени... 1609.” Вътре стените са покрити почти изцяло със стенописи.



                    Тук има снимчици и от вътре ,аз нямах късмета да вляза
                    http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

                    Comment


                      Thorn написа Виж мнение
                      СРЕДНОВЕКОВНА ЦЪРКВА СЕЛО РАЖДАВИЦА
                      Първоначално ме привлече намиращата се на левия бряг на Струма романтична руина без покрив, която помислих за средновековна, но според Красимир Новаков, това са останки от възрожденската Свети Атанасий. Вероятно е така, но като се има предвид, че около вратата и има запазени следи от стенописи в характерни кафяви тонове, запазвам си правото да се надявам да е поне късносредновековна. Може би някой е по-запознат.


                      Църквата е Свети Атанасий. Предполагам че е късносредновековна.

                      1. Йордан Иванов в "Северна Македония", 1906 г. описвайки църквите в кюстендилската епархия през третата четвърт на Х²Х век - 97 бр., посочва 1 каменна църква - пленена от турците в с.Раждавица (с.315)
                      На 316 страница посочва че този списък не включва голяма част от запуснатите черкви през този период и сред примерите изброява "...черквите около с.Ръждавица..." На с.406 е посочен надписа над южната врата на черквата Успение Богородично за изписването и през 1600 г.
                      2. Йордан Захариев в "Кюстендилската котловина" 1963 г. посочва че средновековната църква "Успение Богородично" в центъра на селото с надписа с дата 1600 г., обнародван от Й.Иванов, е била срината през 1935 г. за да се издигне на мястото и нова църква.
                      Захариев посочва че останки от средновековна църква - "Света Богородица" има в местността Селище. Тя е реставрирана но са оцелели жалки фрагменти от стенописите.
                      Продължава че в местността Чардако, до северния край на селото е запазена малката черква "Свети Атанас Летни", която преди Освобождението била с продънен покрив, а към 1882 г. го поправили и измазали с варова мазилка отвътре върху старата живопис, а отвън - наново.
                      3. В Енциклопедичен речник Кюстендил А-Я 1988 г. в раздела за с.Ръждавица се споменава за разкрити 2 средновековни ццъркви.

                      От тези податки може да се направи предположение че църквата е поне късносредновековна : след като още преди Освобождението е била с продънен покрив, вероятността да е построена през Х²Х век е твърде малка. Каква е била старата живопис и дали нещо от нея е оцеляло от повторното - вероятно след 1963 г. продънване на покрива до днес - може само да се гадае. След Чипровското въстание докъм 40-те години на Х²Х век църкви в Кюстендилско почти не са се строили поради особената жестокост на местните турци (изкл. църквата от 1816 г. в Кюстендил).

                      Ако някой има друга информация, ще се радвам да я сподели.
                      Bartol

                      http://bartol.blog.bg/

                      Comment


                        Eто останки от стенописи под вратата.


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          Късносредновековна църква "Света Троица" - с.Пастух, община Невестино, обл. Кюстендил

                          Църквата се намира в източната покрайнина на село Пастух, на левия бряг на река Струма.
                          На влизане в с.Пастух откъм Невестино се отклонявате веднага след табелата вляво, пресичате моста, след което по черен път се слиза към реката. На окло 500 метра има трафопост, на 50 метра над него е църквата.
                          Реставрирана е и е изключително кокетна на външен вид.
                          Еднокорабна и едноапсидна триконхална църква, с полуцилиндричен свод, вкопана на две стъпала в земята, с размери 7,50 Х 3,50 м. Изградена е от ломен камък на хоросанова спойка, а антите и надвходната ниша са от бигор.
                          Цялата вътрешност е била изписана. От стенописите са останали незначителни фрагменти.
                          Църквата е паметник на културата.
                          Всички снимки виж в този албум :



                          Last edited by Thorn; 14-12-2008, 22:45.
                          Bartol

                          http://bartol.blog.bg/

                          Comment


                            СВЕТИ АТАНАСИЙ РАЖДАВИЦА




                            Случката е от преди около две години.



                            Бях, чел някакво споменаване мимоходом, че в Ръждавица /ползва се и Раждавица и Ръждавица и не се знае кое изписване е правилно/ има средновековна църква. И понеже такова споменаване на мен действа като валериан на котка, тя веднага влезе в таргет списъка. Така, че, натоварихме се на колата и се отправихме към това известно кюстендилско село.



                            Нямах идея къде е църквата, каква е, запазена ли е и т.н., но се надявах да получа сведения от местното население както и обичайно става.



                            Част от това местно население, представлявано от няколко дрипави дегенерати седеше на сянка пред кръчмата и жулеше ракия. За тяхна изненада спрях пред тях и почнах да ги разпитвам има ли църква, как се стига до нея и т.н., а те ме гледаха с типично шопско недоверие и ми се чудеха на `алтавия акъл, че съм тръгн`ал по жегата да дирим некакви каманаци. Мисълта, че мога да го правя без материална изгода за себе си беше недопустима. Веднага почнаха да питат колко изкарвам от тази си дейност. Уверенията, ми че не само не изкарвам, ами даже и доста харча за това не ги разубедиха, само ги накара да минат на същественото – да ми искат пари за да ми обяснят. 20 лв. Кипнах, казах им, че няма да стане, тихо ги напсувах и отпраших стотина метра по-нататък, където едно семейство обработваше някаква нивичка , сбутана между улицата и ЖП линията. Хората бяха учтиви, обясниха сравнително подробно как да се върна и да тръгна по черен път покрай реката.



                            По черния път покрай реката се стига до това.










                            Отблизо е това.






                            А отвътре това.







                            Изобщо гледката е обичайна. Мястото е изоставено, осквернено и разкопано. Но може би точно това му придава романтика. Бяла спретната бетонна църква, каквито строят в момента серийно, не би била на мястото си, тук, край Струма под пеенето на птиците и бръмченето на пчелите. Не си падам по такъв тип пластмасова красота, на мен ми дай средновековни руини.





                            Като казах средновековни, да видим все пак колко средновековни са. Ами не знам. Когато се прибрах в София, показвах снимки, и Красимир Новаков, когото дълбоко уважавам и чиито статии за църкви, планини и манастири са се разпълзяли по целия нет ми каза, че руината е възрожденска. Но както видяхте Бартол пусна цитати от Йордан Иванов, според която църквата още през възраждането е била с рухнал покрив и че през 1882 са я измазали върху старите стенописи. Малко вероятно само за две три десетилетия да са я построили, изписали, срутили покрива и пак измазали. Впрочем покривът, който тогава са оправили се е срутил отново май през 60-те години. И за съжаление стенописите не могат да ни помогнат, защото ги няма. Има само запазени декоративни фрагменти под рамката на вратата.








                            От висотата на огрооомния ми опит /хахаха/ смятам, че биха могли да са от 17 век


                            А иначе мястото е красиво. На няколкостотин метра по-нататък е известният каньон Шегава.



                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              Средновековна църква имало и в с. Комщица, Годечко /в местността Манастира/


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                Малко по-подробно постче за църквата в Горановци

                                дупки в оградата :: Средновековна църква Свети Архангел Михаил Село Горановци
                                Last edited by Thorn; 29-01-2009, 12:20.


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X