Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските средновековни църкви.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Най-ценното нещо, което Зиези е качвал в Интернет


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      Знае ли се нещо за художника на стенописите в Маломаловския манастир?
      Изглеждат много живи и емоционални.
      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

      Comment


        лично аз си признавам, че не съм ги виждал (стенописите) в целия блясък от снимките, не съм ходил до манастира поне 5г, но мисля скоро да отида и видя какво е останало.
        Наистина изглеждат много "качествени" и "живи" на снимките, но вероятно няма да се намерят данни за автора, както в повечето подобни случаи.
        Но определено мога да кажа, че самото разположението на манастира е сред уникална природа (макар и труден за откриване от нови посетители), а водата от манастирската чешма е уникална...
        Бих бил благодарен на всеки за допълнителна информация за Мало Маловския манастир - легенди, история, кой каквото даде
        Род рода не храни, ала тежко му който го няма.

        Comment


          Въобразявах си, че знам практически за всички запазени средновековни църкви в България, но се оказа, че напразно съм си вирил носа. Днес научих за цели три късносредновековни църкви в Искърското дефиле - в селата Зимевица, Миланово и Ослен Криводол, за които даже и не подозирах.

          Явно и те ще влизат в програмата.


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            И ще една в Балша!


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              Църква "Св. Параскева" до едноименния залив, община Приморско:

              "В епохата на средновековието и ранното османско владичество тук съществували важни религиозни средища. По запазените топоними в раойна на устието на р. Ропотамо като: "Св. Димитър" и "Св. Параскева", можем да предположим, че те са свързани с развитието там на едноименни църковни комплекси или манастири.

              Археологическите проучвания в залива "Св. Параскева" дадоха възможност за пълното изясняване на архитектурния план и строителните периоди на средновековна църква. Тя е еднокорабна, с форма на стегнат кръст и кръстокуполно покритие. Откритите в нея археологически предмети, останки от две погребения датират функционирането й в X- до XVII в., когато е била опожарена от турците. Около църквата са открити следи от други постройки и аязмо, което е доказателство за това, че църквата е част от средновековен манастир, чийто патрон вероятно е Света Параскева."





              Църквата представлява интерес най-малко заради това, че в този край средновековните паметници са оскъдни, а напълно зарпазени няма. И датировката е доста ранна.

              Според описание от 1981 г. църквата е била запазена до подкуполно ниво! Както се вижда, сега положението е различно, дано поне има достатъчно данни как е изглеждала. Аз не успях да намеря такива.

              Comment


                von Danitz написа Виж мнение
                Да, разбирам, но мисля, че за църкви от 9-и и 10 век, спокойно можем да говорим като за български в този район. Без тях картината няма как да бъде пълна. нека покажем например Св. Наум



                или Св. Панталеймон



                и прекрасната Св. София


                Само за сведение - църквата Св. Пантелеймон е била преустроена и действаща като джамия; въпреки сериозните възражения на ЮНЕСКО е почти напълно разрушена и преизградена в сегашния си вид доста скоро - в края на 20век. Запазени са отделни фрагменти от стенописите(свалени от стените) и интериора; архитектурният и образ в момента е изцяло възстановка(т.е. хипотеза)

                Comment


                  Терароса, не е необходимо да ходим чак на бреговете на Охридското езеро за такива примери. Св. Димитър и Св. 40 мъченици в Търново бодат очите.


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    МОЛБА ДО ВСИЧКИ

                    като пускате снимки, давайте не само линкове, но и прикачени файлове. Защото чуждите сайтове понякога издъхват...


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      И още късно средновековни църкви, за които не знаех - в Пастух, Таваличево и в Слокощица.


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        Aз съм лаик(незнаещ,непрофесионалист)аз съм професионалист в друго( материалното),но духът ми е много силен(их как се похвалих сам,а)така ,че много пъти на мои въпроси прфесионалните така наречени историци или бъдещи такива,не могат да ми дадат свестен отговор извън ПРАВАТА линия (я линия на парт...




                        Някой от вас може ли да прави подобни модели?


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          Интересно, какво е това - от линка не става ясно?

                          За да се правят подобни модели трябва да има пълна информация за намерените данни за архитектурата на сградата, дори и дребни - за конструкция, размери на основите, остатъци от стълби, сводове, декорации и т.н. /като предполагам става дума за модел по останки от несъществуваща сграда/.
                          За църква не е много трудно да се направи сравнително достоверна пространствена реконструкция - църквите си имат типология и множество известни образци от всеки тип.
                          Точна реконструкция, включваща детайли, е възможна само в единични случаи при многобройни намерени материали и при по-голяма степен на запазеност на автентичната сграда, откъдето единствено могат да бъдат известни някои конкретни данни. Например при църква ¹2 в Червен без тази степен на запазеност няма как да се знае, че нишите на абсидите с с полукръгла форма:


                          Обаче късноантичните църкви имат по-логична и предвидима конструкция. Тяхната архитектура разчита на по-големите обеми и на простотата на изпитани антични похвати.

                          Обикновено с реконструкцията се занимават самите разкопвачи или специалисти по архитектурата на епохата, държавата, периода и типа - разбира се, ако се търси някаква достоверност.
                          Last edited by случайно прелитащ; 27-09-2008, 11:28.

                          Comment


                            случайно прелитащ написа Виж мнение
                            Интересно, какво е това - от линка не става ясно?
                            Възстановка на ранно християнски храм от lV - Vlв.
                            в местноста "Църковен рид"източно oт
                            село Нова махала-община Батак
                            МАНАСТИРСКИ КОМПЛЕКС „ ЦЪРКОВЕН РИД ” ПРИ с. Н. МАХАЛА, ОБЩ. БАТАК

                            Намира се на около 4 км. източно от с.Нова махала, общ. Батак.
                            Базиликата е едно корабна, едно апсидна с баптистерий (кръщелна) от северната страна. При проучването на църковната постройка се установиха 4 различни строителни периода в хронологически рамки обхващащи времето от края на IV век до около XVII век. Разкопките потвърдиха, че това e манастирски комплекс - най-ранния като датировка по нашите земи , състоящ се от църква, манастирски сгради и некропол.


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              Манастира до село Воден

                              През 80-те години на 20-ти век са проведени археологически разкопки в землището на Воден, които разкриват духовен комплекс от раннохристиянската епоха Предполага се, че това е манастирът на основателя на исихазма Григорий Синаит. Разкрита е крипта, свързана с пещера, намираща се под нея. Над криптата е изградена малка църква. По–късно е построена втора, по–голяма църква, като първата не е съборена, а остава в средата на новопостроената, т. е. църква в църква. Запазени са част от крепостните стени и кулите на манастира. Открити са фрагменти от керамика, розети, средновековни монети, бойна алебарда.

                              Comment


                                Манастира до село Воден

                                Още няколко снимки с широкоъгълен обектив.

                                Comment

                                Working...
                                X