Страница 18 от общо 28 ПървиПърви ... 81314151617181920212223 ... ПоследноПоследно
Показване резултати 426 до 450 от общо 680

Тема: Българските средновековни църкви.

ветеран
    Регистриран
    Feb 2007
    Откриха средновековна църква и антични сгради при строежа на метрото

Клик на плеер !

http://novinitepro.bg/novinite/stoli...a-metroto.html

Откриха средновековна църква и антични сгради в изкопа за метрото

Засега строежът на съоръжението е замразен за три месеца
    Разкопките продължават

Останки от средновековна църква, антични сгради и гробове бяха открити при изкопните работи за метрото в района на ЦУМ в София.

Милиони левове ще бъдат необходими за спасяване на историческите ценности и това може да забави строежа на метрото, твърдят специалисти, цитирани от PRO.bg.

Още на 11 февруари, работниците попаднали на останки от църква. Греблата на машините обаче разрушили част от запазената стена. За щастие стенописите оцелели.

"Направихме предварителна консултация с едни от най-добрите специалисти изкуствоведи, така че вероятността тя да бъде от втората половина на XII или XIII в. е реална," разказва пред PRO.bg Снежана Горянова от Националния археологически музей.

Ценните находки говорят за християнски обичай, според който гробните места са използвани по няколко пъти.

В един от гробовете археолозите са намерили останките на жена и малко дете. За да си платят пътя в отвъдното, до главите им е поставена медна монета.

В южната част на обекта са открити останки и от антични сгради, най-вероятно от периода V-VII век.

Ръководителят на археологическите разкопки Марио Иванов поясни, че всичко, което е разкрито в бъдещия изкоп на метрото е ново, защото никога не е проучвана тази площ.

Отделни изкопи са правени, за съвременна канализация, но при тях не е присъствал археолог и не са правени проучвания.

Откритието обаче може да се превърне в сериозен проблем, тъй като строежът на метрото трябва да спре, колкото време е необходимо за проучване на археологичните ценности.

Засега строежът е замразен за три месеца.

Според Марио Иванов има два варианта тези находки да бъдат съхранени - да се извадят и да влязат в музей, или да останат на същото ниво, а метрото да минава дълбоко под тях, за да се запазят. Това обаче ще струва много скъпо.
    ДАЛЕКУ ОД СЛОБОДАТА
    И НЕРАЗДЕЛЕНИ ОД НЕА
    ОВДЕ ПАДНАА 40 ХЕРОИ
    НА ИЛИНДЕН

Паметна плоча, Крушево,
    ИЛИНДЕН 1953

ветеран Sula's Avatar
    Регистриран
    Feb 2009
    Възраст
    47
    Прикачвам и обещаните от мен снимки от църквата на остров Мали Град в Преспанското езеро. Ако някой от вас може по тях да определи нещо повече за църквата, стила им и датировката, ще е само на полза роду.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	IMG_3150.jpg 
Views:	5481 
Size:	288.5 КБ 
ID:	16000   Click image for larger version. 

Name:	IMG_3159.jpg 
Views:	5353 
Size:	305.4 КБ 
ID:	16001   Click image for larger version. 

Name:	IMG_3161.jpg 
Views:	6840 
Size:	345.1 КБ 
ID:	16002   Click image for larger version. 

Name:	IMG_3165.jpg 
Views:	5368 
Size:	339.1 КБ 
ID:	16003  

Click image for larger version. 

Name:	IMG_3164.jpg 
Views:	1009 
Size:	315.2 КБ 
ID:	16004  
    Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

Гюстав Льо Бон

Цитат Sula написа Виж мнение
    Прикачвам и обещаните от мен снимки от църквата на остров Мали Град в Преспанското езеро. Ако някой от вас може по тях да определи нещо повече за църквата, стила им и датировката, ще е само на полза роду.
    Аз не съм експерт, но последните два стенописа ми изглеждат като направени през XVII-XVIII в.
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...

блог за средновековна балканска история

chevalier pelerin Caballero de Santiago's Avatar
    Регистриран
    Jul 2006
    Благодаря, Sula! Изглежда прекрасно! Имаш ли още и по-детайлни снимки на стенописите? Доколкото може да се прецени на пръв поглед от тези снимки, според мен изглеждат по-скоро като от 14-15 в. Вероятно църквата е посветена на Богородица, ако се съди по външните фрески. Доколкото виждам има ктиторски и други надписи и текстве по стенописите (вън и вътре). Предполагам че те могат да дадат повече информация за църквата, стенописите и датировката им. По туниката на ктитора определено се различават златисти двуглави орли...

Поздрави!

p.s. Ако не си някъде в странство, ще се радвам да се видим отново скоро!
    Последна редакция от Caballero de Santiago; 17-03-2010 в 13:01

Регистриран
    Jul 2006
    Поразтърсих се в нета и попаднах на снимка с надпис от същата църква. Ако някой специалист може да го разчете, моля нека даде точен превод (виж прикачения файл).

Из разни форуми пък попаднах също така и на следния цитат (книгата не ми е под ръка, ако някой може, нека провери и свери дали е коректен):

К. Иречек отбелязва, че Скопския санджак имал самоуправление - История на България, том 2, стр 572:
    "Кесар Новак, кесарица Каля, всеблагородната му дъщеря госпожа Мария и всеблагородния му син Амирал съградили църква в 1606 г. на Мали остров в Преспанското езеро" - надпис от храм на Мали остров

Name:	F1000005.JPG 
Views:	5042 
Size:	258.3 КБ 
ID:	16005  

ветеран Sula's Avatar
    Регистриран
    Feb 2009
    Възраст
    47
    Чест и почитания, Caballero de Santiago. Радвам се да те видя и чуя отново. До 10-ти април търча по командировки из света, но след това съм на разположение и удоволствието от срещата ще бъде мое.

Иначе, благодаря сърдечно за превода на ктиторския надпис. Той дава много повече светлина върху историята на тази църква. И аз, като Guy de Mont Ferrand, не съм експерт, но за разлика от него дори не мога и да посоча ориентировъчен период на зографисването на църквата.

1606 г. звучи достоверно, но моето впечатление беше, че вътре в църквата има няколко пласта зография и този е най-горният. През април за уикенд смятам отново да отскоча дотам и ще събера по-подробен снимков материал. Дано той помогне за по-точно датиране.

Интересно ми е, Кавалере, какво и къде намери в нета като повече информация за църквата? А знае ли се нещо за този кесар Новак от историята? 1606 г. не е ли много късно за самостоятелни кесари с двуглави орли по мантиите?

Иначе не мога да бъде сигурен на кой светия е посветена. Туземците, които срещнах там, бяха толкова игнорантни по въпроса, че на тяхното мнение въобще не може да се разчита. На цялата странична външна стена обаче имеше голяма фреска на Св. Георги в типичната за него батална сцена с дракона, та по нея предполагам, че може би църквата е наречена на него, но пак пиша, че не мога да бъда сигурен.
    Последна редакция от Sula; 17-03-2010 в 14:57
    Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

Гюстав Льо Бон

Регистриран
    Jul 2006
    Привет, Sula! Ще се радвам да се видим след 10 април, тогава!
    Междувременно открих нещо много интересно за личността на въпросния кесар Новак, което кореспондира с първоначалното ми предположение, че стенописите вероятно са от 14 в., че църквата е посветена на Богородица и че ктитора е висш благородник:

"Ако, въз основа на гореказаните черти, потърсим, кое историческо лице се крие под епическия образ на "Дебел Новак", "Стари Новак" или "Коджá Новак", - с най-голяма вероятност можем да приемем, че под него се крие по-младият съвременник на кесаря Хреля (+1343) и севастократора Момчила (+1345), сподвижникът на краля Влъкашина (+1371), кесар Новак. Неговото име се споменува в един надпис (на гръцки) в църквата "Св. Богородица" на острова Мали град в Преспанското езеро. В този надпис се казва, че храмът бил съграден и изписан от "господаря, всеблагочестивейшия кесар Новак (πανευτυχεστατu κεσαρος Νουακu), при владичеството на превисокия крал Влъкашин."3 От надписите (пак на гръцки), начертани около образите на Новака и на неговите домашни в същата църква, се вижда, че семейството му се е състояло от него, жена му всеблагороднейша кесарица госпожа Каля (πανευγενεστάτη κεσαρισα κυρ(ια) Καλή), дъщеря му - всеблагороднейша госпожа Мария (πανευγενεστάτη κυρ(ια) Μαρία) и син му - всеблагороднейшия Амирал (ό πανευγενέστάτος Αμηράλης)4. Образът на Новака в църквата "Св. Богородица" ни дава възможност да приемем, че епитетът "стари" (по турски "коджа"), "старина" първоначално не се е длъжел на Баба Новака, сподвижник на Михаила Витязула от края на XVI в., а наопаки - епитетът "бабá" в името на последния ("бабá" значи също стар) ще да е бил даден не само заради възрастта му, а още - за да се изтъкне приликата му с епическия Новак. И наистина, според както го представя фреската, кесар Новак в 1369 г. когато се зографисвала църквата, бил вече стар, с дълга бяла коса и с широка брада, облечен в царска златоткана дреха, украсена с бисери."

Текстът е от статията на акад. Юрдан Трифонов "БЕЛЕЖКИ ВУРХУ РАЗВИТИЕТО НА ПЕСНИТЕ ЗА НОВАКА У БЪЛГАРИТЕ И СЪРБИТЕ", публикувана онлайн тук: http://liternet.bg/publish17/iu_trif...elezhki.htm#5a

Поздрави!
    Последна редакция от Caballero de Santiago; 17-03-2010 в 14:59

ветеран Sula's Avatar
    Регистриран
    Feb 2009
    Възраст
    47
    Впечатляващо, Caballero de Santiago!
    Мисля, че датирахме и идентифицирахме името на църквата.
    Тя е пълна с надписи и ще се постарая да ги заснема, когато съм там.
    Защото при цялата й красота, тя е така занемарена, че не е ясно колко още ще издържи на времето преди да рухне.

Гюстав Льо Бон

Трън модериращ. Пише и брише. Thorn's Avatar
    Регистриран
    Aug 2005
    Впечатляващо.

Хайде да си направим една среща на "средновековната секция". Ще уговорим и съвместни пътувания и размяна на книги и информация. А с някой просто трябва да се запознаем /Привет, Сула!/

ветеран Sula's Avatar
    Регистриран
    Feb 2009
    Възраст
    47
    За среща, когато кажете, само да е след 10 април, че дотогава имаммного командировки извън страната.

В архива си намерих още две снимки с надписи от вътрешността на църквата, които исках да пусна с надежда, че тези, които могат да ги разчетат, ще намерят нещо интересно в тях, но не мога да ги атачна, защото ми излиза следното съобщение:

Fatal error: Out of memory (allocated 64225280) (tried to allocate 23769857 bytes) in /home/imperial/public_html/forum/includes/class_image.php on line 2351

Някой да помогне със съвет?

Гюстав Льо Бон

es-Seyyid Ali Sultan KIZIL DELI's Avatar
    Регистриран
    May 2007
    Цитат Caballero de Santiago;263230
    [I
    написа
    К. Иречек отбелязва, че Скопския санджак имал самоуправление - История на България, том 2, стр 572:
    Не знам какво точно е писал Иречек, но Скопско (разбирай днешна Македония+части от Косово, без Струмишко) от завладяването към 1390-те та до края на 15 век е в ръцете на Паша Игит бей, наследен от освободения си роб Исхак бей, който пуска цяла династия. Та не е преувеличение да се каже, че Исхак бей и синът му Иса бей (същият основал Сараево) владеят Македония почти независимо, вероятно това визира Иречек. Така, че мисля си, че сте на прав път в търсенето на благородника патрон на църквата някъде към средата - края на 14 век. По-късно е по-малко вероятно някой кесар да се пише там.

ветеран Sula's Avatar
    Регистриран
    Feb 2009
    Възраст
    47
    KIZIL DELI, те всечки са се водили "роби на султана", така че след 1396 г. разлика няма в това отношение.

Гюстав Льо Бон

ветеран Sula's Avatar
    Регистриран
    Feb 2009
    Възраст
    47
    Ето правилно компресирани двете снимки с надписи вътре в черквата, за които вече писах, че намерих в архива си. По тях може да се получат допълнителни данни за датирането на църквата.

Name:	P1040492a.jpg 
Views:	4850 
Size:	733.3 КБ 
ID:	16015   Click image for larger version. 

Name:	P1040493a.jpg 
Views:	4976 
Size:	524.6 КБ 
ID:	16016  
    Последна редакция от Sula; 18-03-2010 в 12:50

Гюстав Льо Бон

Леле, за произход от XIV в. и вероятно без реставрация качеството на запазените стенописи наистина е превзъходно. Сула, поздравления за изключителната находка!
    Последна редакция от Guy de Mont Ferrand; 18-03-2010 в 12:52

новак Lord Ruthven's Avatar
    Регистриран
    Nov 2007
    Възраст
    36
    Наистина на ктиторският надпис годината е 6877, сиреч 1369. За съжаление аз повече не мога да разчета.
    Сула - изключително ценна находка. Много благодаря! Имаш ли и други снимки от вътрешността? Или поне тази с ктиорите в по-висока резолюция?

ветеран Sula's Avatar
    Регистриран
    Feb 2009
    Възраст
    47
    Lord Ruthven, за съжаление това е всичко, което имам. Ако отида през април ще изснимам всичко педя по педя.
    Guy de Mont Ferrand, да и аз бях силно поразен от това, което видях. Интересно е кога някой специалист по въпроса ще се заинтересува от тази църквица и когат държавата ще предприеме нещо, за да я изследва и документира паметника.

А на Вас, скъпи съфорумници, щом Ви е толкова интересно, се връщам към предложението си да направим рейд през някой уикенд на април до там. Вече имаме разговори с потенциално заинтересовани за 23-25.
    Последна редакция от Sula; 18-03-2010 в 12:58

Гюстав Льо Бон

Регистриран
    Aug 2005
    Аз съм за с две ръце и два крака. Единствен проблем - уикендът е уикенд. Т.е. в петък съм на работа и в понеделник съм на работа. Ще се съберем ли в това време?

Заинтригува ме загадъчният ктитор на църквата - кесаря Новак. Относно личността му има писани някакви простотии по форумите, където се правят абсурдните изводи за съществуването на независими "български" владетели в "автономния" Скопски санджак през 1606 (?) г...

Въпросът с датировката на църквата всъщност е изяснен още в трудовете на Йордан Иванов ама кой да чете?!? Явно заблудата идва от това, че в църквата има няколко надписа, един от които (този над вратата) според него гласи: "Въздигна се из основи и се съгради този божествен и всечестен храм на св. Богородица, съ съдействието на...въ година 7116 или 1607 отъ Хр., месец декемврий 30" От него излиза, че и аз вероятно съм имал известно основание за датировката, която предположих по-горе. Не трябва обаче да приемаме за чиста монета съобщението за "изграждане от основа" - при наличието на по-ранни дати в надписите (най-ранният от всички надписи е от 1345 г.!) явно е ставало дума просто за ремонт и "обновяване".

А самият ктиторски надпис на Новак би трябвало да е на вътрешната дясна страна на църквата. В него се споменават годината 6877 = 1369 и имената на игумена монах Йона (?) и "превисокия крал Вълкашин" ("Български старини из Македония", стр. 59). Последното дава напълно оправдано основание на най-добрият ни според мен специалист по средновековната история на тези земи през периода Проф. Хр. Матанов да твърди, че кесарят е бил васал на Вълкашин.

ветеран Sula's Avatar
    Регистриран
    Feb 2009
    Възраст
    47
    Цитат Thorn написа Виж мнение
    Аз съм за с две ръце и два крака. Единствен проблем - уикендът е уикенд. Т.е. в петък съм на работа и в понеделник съм на работа. Ще се съберем ли в това време?
    При тръгване в петък не много късно следобяда с прибиране в неделя привечер е възможно.

Гюстав Льо Бон

Аз също с удоволствие бих се присъединил към вас, но за съжаление от 1 до 30 април съм в Гърция Не може ли да е май примерно?

Регистриран
    Jul 2006
    Последната десетдневка на април и аз ще съм в странство, поради което също бих се радвал, ако има някаква възможност да организираме "експедицията" през май. Ако пък няма, здраве да е.

Поздрави!

ветеран Sula's Avatar
    Регистриран
    Feb 2009
    Възраст
    47
    До момента трима са за късен април, двама за през май. И в двата случая имаме време и ще решим до 10- ти април.
    Последна редакция от Sula; 19-03-2010 в 18:31

Гюстав Льо Бон

редовен
    Регистриран
    Jan 2003
    Възраст
    35
    Здравейте,
    и аз бих искал да се включа в експедицията, ако има място в някоя кола. Нямам претенции за датите, стига да не изскочи нещо в последния момент.

Поздрави,
    Медка
    Pauke !

Регистриран
    Aug 2005
    Аз не възразявам и за след средата на май.

ветеран Sula's Avatar
    Регистриран
    Feb 2009
    Възраст
    47
    Свети Спас. Щип. Отваря се само веднъж в годината на празника на светеца, та да се снимат стенописите не е възможно, но през малките прозорчета се вижда, че има такива.

Твърде голям ми е файлът със снимките и като ги компресирам утре ще ги кача.
    Последна редакция от Sula; 21-03-2010 в 21:19

Гюстав Льо Бон

Страница 18 от общо 28 ПървиПърви ... 81314151617181920212223 ... ПоследноПоследно

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента има 1 потребители, разглеждащи тази тема. (0 потребители и 1 гости)

Правила за писане

• Не можете да пускате нови теми
  • Не можете да отговаряте
  • Не можете да добавяте приложения
  • Не можете да редактиране своите мнения.
  •