Страница 17 от общо 28 ПървиПърви ... 7121314151617181920212227 ... ПоследноПоследно
Показване резултати 401 до 425 от общо 680

Тема: Българските средновековни църкви.

Трън модериращ. Пише и брише. Thorn's Avatar
    Регистриран
    Aug 2005
    Благодаря за добрите думи.

новак
    Регистриран
    Aug 2009

Мавзолея под Голямата базилика

Предлагам на вашето внимание един нов блог за българска средновековна археология, създаден от д-р Явор Василев, в който досега са включени следните постинги:

Кръстовидната сграда-мавзолей под Голямата базилика в Плиска.

Крепости и крепостно строителство между Дунав и Стара планина през XI – XII в.

Земетресенията с епицентър Вранча и строителната история на църквата “Св. Четиридесет мъченици”.

http://basileos.blog.bg/

Регистриран
    Aug 2005
    На medchurches.livejournal.com има обновления за дубровнишката църква в с. Добрина от 16-17 век и за църквата в Горско ново село от 13 век.

Цитат Thorn написа Виж мнение
    ДРАГАЛЕВСКИ МАНАСТИР "УСПЕНИЕ БОГОРОДИЧНО"

Това е един от най известните български манастири. Основан е вероятно от Иван Александър, през 1382 Иван Шишман му дава нови права с известната си Витошка грамота - хрисовул. В момента е любимо място за излет на софиянци. Може да се достигне с кола, с автобус 93 и малко пеш или пак пеш от центъра на Драгалевци.

който иска да прочете повече - може да го прочете на много места например тук http://www.bulgarianmonastery.com/bg...monastery.html

По нашата тема е важна църквата от 15 век, която е единствената запазена старинна част от манастира. Тя е била обновена и украсена със стенописи през 1476 със средства на софийския болярин Радослав Мавър, който е нарисуван заедно със съпругата си вида и с починалите си синове Никола Граматик и Стахия. Портретите им са едни от малкото илюстрации за облеклото на богатите българи по това време. На външната стена има стенописи, които били спонсорирани в края на 15 век от друг първенец - Краислав /трима конни светци воини и Богородица/. Още стенописи има от 17 век - може би от Пимен Зографски.

Стенописите са много интересни, но за съжаление църквата е заключена за една вечна реставрация, чиито край не се вижда. До нея през 1932 построили и нова църква и ги обединили с общ покрив - сега пускат само в нея. Имам някои снимки на част от стенописите, но повечето са с лошо качество, затова пускам тези по темата на форума.

още няколко снимки има на http://bgphoto.net/Start.aspx?UserId=4586
    Този манастир е известен преди всичко с ценните си стенописи. Някои от тях се използват от съвременни изследователи (напр. македонката Любинка Джидрова) като основание за търсенето на западно влияние в българските земи през XIV - XV в. Ето например един балкански "рицар" в образа на Св. Меркурий, чието въоръжение според Джидрова е повлияно от франкския запад:

A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...

блог за средновековна балканска история

chevalier pelerin Caballero de Santiago's Avatar
    Регистриран
    Jul 2006
    Цитат Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
    Този манастир е известен преди всичко с ценните си стенописи. Някои от тях се използват от съвременни изследователи (напр. македонката Любинка Джидрова) като основание за търсенето на западно влияние в българските земи през XIV - XV в. Ето например един балкански "рицар" в образа на Св. Меркурий, чието въоръжение според Джидрова е повлияно от франкския запад:

Ги, във въоръжението от това изображение няма нищо франкско или рицарско.

Ами така поне твърди Джидрова, а основната й аргументация всъщност се опира върху някакъв "франкски" тип шпори, които липсват на това изображение, което намерих в нета.
    Между другото тя отбелязва, че такива шпори са намерени и на територията на съвременна България - в Перник, на Царевец и в Дядово.
    Иначе светецът си е изобразен като тежковъоръжен конник, което май е основната характеристика на рицарите като род войска

Регистриран
    Jul 2006
    Цитат Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
    Иначе светецът си е изобразен като тежковъоръжен конник, което май е основната характеристика на рицарите като род войска
    Ами, докато не му видя краката (респ. шпорите) ми е трудно да приема, че е изобразен като "тежковъоръжен конник". А темата за мнимото балканско/българско "рицарство" достатъчно сме я нищили в нашия форум и няма нужда да я прехвърляме и тук.

Цитат Caballero de Santiago написа Виж мнение
    Ами, докато не му видя краката (респ. шпорите) ми е трудно да приема, че е изобразен като "тежковъоръжен конник". А темата за мнимото балканско/българско "рицарство" достатъчно сме я нищили в нашия форум и няма нужда да я прехвърляме и тук.
    Мнимо като местна куртоазна лирика може би да, но като присъствие на тежковъоръжени конници като род войска на Балканите през XIV - XV в. - определено не! Както и да е, не мога да намеря снимки в цял ръст на светците - "воини" от Драгалевския манастир (трябват ми специално Св. Георги и Св. Димитър) - някой да може да помогне?

Прилагам и едно изображение на Св. Георги пак от XV в. Начинът по който държи копието явно е необичаен за стандартното иконографско изображение на светеца...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	St. George - Kremikovtzy Manastir (XV c.).JPG 
Views:	189 
Size:	86.2 КБ 
ID:	15531  

Регистриран
    Jul 2006
    Балканската тежковъоръжена конница не е рицарство!
    Начините на държане на копието от конник и боравене с него принципно не са особено много и този хват също не е уникален белег или признак за "рицарство"...

новак
    Регистриран
    Feb 2009
    Свети Никола Мелник

Последна редакция от stavros; 30-12-2009 в 18:36

ветеран
    Регистриран
    Feb 2007
    Реставрират църквата на остров Света Анастасия

Реставратори продължават възстановяването на църквата "Света Анастасия" на остров Света Анастасия в Бургаския залив. Ценните стенописи и иконостасът- обявени за паметник на културата от национално значение, са били в окаяно състояние, разказа Стоян Забунов- ръководител на екипа, работещ по възстановяването на храма.

Уникалните фрески са били тежко пострадали от влагата и соления морски въздух и е имало опасност да бъдат изцяло унищожени, тъй като започналата през 1982 година реставрация, поради липса на средства, е била прекъсната за много дълъг период от време.

През миналото лято, след като специална комисия отчела повредите, Община Бургас е отпуснала пари за извършване на така нареченото аварийно укрепване. То има за цел да съхрани фреските за период от няколко месеца до една година, докато започне цялостната реставрация.

Църквата "Света Анастасия" е уникална по рода си. Датира от IX- ти век и първите стенописи в нея са от същото време. Счита се, че тя и храмът, чийто основи бяха открити по време на археологически разкопки на остров Свети Иван край Созопол, са едни от най- старите християнски паметници по нашите земи.

През годините от църквата са били откраднати множество ценности- части от иконостаса, дори и отлепени от стените рисунки. Сега храмът е заключен и се отваря само за посещения на организирани туристически групи или в празнични дни при служба.

"Грижата за обекта трябва да е постоянна", казва Стоян Забунов, който участва в проекта за реставрация на "Света Анастасия" повече от двадесет години- още от самото му стартиране

http://www.bourgas-news.com/news/view/19378/
    ДАЛЕКУ ОД СЛОБОДАТА
    И НЕРАЗДЕЛЕНИ ОД НЕА
    ОВДЕ ПАДНАА 40 ХЕРОИ
    НА ИЛИНДЕН

Паметна плоча, Крушево,
    ИЛИНДЕН 1953

Регистриран
    Aug 2005
    На http://medchurches.livejournal.com има обновление за църквата в Беренде.

В Драгалевския манастир (давам линк към снимките на Торн, че са по-качествени от моите) на един от стенописите

отзад на Св. Георги седи едно малко човече с шапка и едно босо краче:

Кой е това?

редовен
    Регистриран
    Apr 2009
    Хана, стенописа е от Кремиковския манастир, но предполагам че грешката е механичнаСцената обаче е изключително интересна.В нея има още няколко любопитни елемента: момата с "оловата камджия";градът със златните порти.Като да има смесване на няколко различни мита тук.Доста подробно за тези вярвания пише Ив.Венедиков в "Златния Стожер".

Ето снимки на шпорите на "воините-светци" от Драгалевския манастир. Съжалявам за качеството, но разполагах само с телефон. Шпорите на останалите светци са от абсолютно същия тип.

Name:	1.JPG 
Views:	206 
Size:	318.9 КБ 
ID:	15885   Click image for larger version. 

Name:	2.JPG 
Views:	179 
Size:	403.8 КБ 
ID:	15886   Click image for larger version. 

Name:	3.JPG 
Views:	152 
Size:	414.7 КБ 
ID:	15887  

ветеран Sula's Avatar
    Регистриран
    Feb 2009
    Възраст
    47

Църква на остров Малиград в езерото Голяма Преспа

Неотдавна ходих по бреговете на Голяма Преспа в албанската й част. Ако на някой му се връща в средните векове, това е място където си заслужава да се разходите. За нещастие хората, които обитават тази територия са българи, на които им мътят главите, че са македонци, но българският им е по-чист от този в някои краища на България.

Не това е темата на бележката ми, обече. Там бях в една село Пустец на български, Liquena на албански, което отстои точно срещу остров Мали Град в езерото. Следвайки мълвата, че на острова има останки от самуилов дворец с много труд успях да убедя един дядка от селото да ме закара с лодка дотам.

На острова не намерих останки от никакъв дворец, но за мое очудване в една пещера открих удивително добре запазена средновековна църква със запазени стенописи и надписи в много добро състояние. Според мен, без да съм специалист, те са средновековни български.

Оказа се, че моят водач е бил бившия таен полицай на селото, който по времето на Енвер Ходжа е помагал да се ловят бегълци в Гърция и като такъв той имаше ключ от църквата. Вътрешността й беше впечатляваща с качеството на запазените надписи и стенописи.

Не съм чел или чувал нищо за тази църква и ми е интересно дали тя е изследвана някога от български учени? Ще съм благодарен, ако някой сведующ по въпроса съфорумец ми даде повече информация.

Ако ви е интересно мястото, а то подчертано си заслужава, мога да предложа да организирам едно ходене дотам за хора от форума, които имат интерес или пък могат с нещо да допринесат за осветяването на този интересен паметник. В околията има един хотел, но той е сносен, а собствениците му са много гостоприемни.
    Последна редакция от Sula; 03-03-2010 в 10:01
    Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

Гюстав Льо Бон

редовен
    Регистриран
    Jan 2005
    Звучи много интересно.
    Случайно да ти се намират снимки?

Иначе ако е на приемливи цени желаещи ще се намерят за ходене

ветеран
    Регистриран
    Feb 2007
    Интересен филм на Горан Благоев за гроба на цар Самуил. Във филма са представени и няколко църкви от това време.

Островът на цар Самуил

Един остров в затънтените краища на Северозападна Гърция пази спомени за българското минало. Това е остров "Свети Ахил" в Малкото преспанско езеро. От него ни делят неколкостотин километра и.... десет века история. Там се е издигнала любимата резиденция на цар Самуил
    ДАЛЕКУ ОД СЛОБОДАТА
    И НЕРАЗДЕЛЕНИ ОД НЕА
    ОВДЕ ПАДНАА 40 ХЕРОИ
    НА ИЛИНДЕН

Паметна плоча, Крушево,
    ИЛИНДЕН 1953

Регистриран
    Aug 2005
    Ако намеря време /а това е много проблемно/ имам желание.

Мммне-не, ама хич
    Регистриран
    Mar 2008
    Цитат Sula написа Виж мнение
    Не отдавна ходих по бреговете на Голяма Преспа в албанската й част. Ако на някой му се връща в средните векове, това е място където си заслужава да се разходите. За нещастие хората, които обитават тази територия са българи, на които им мътят главите, че са македонци, но българския им е по-чист от този в някои краища на България.

Не това е темата на бележката ми, обече. Там бях в една село Пустец на български, Liquena на албански, което отстои точно срещу остров Мали Град в езерото. Следвайки мълвата, че на острова има останки от самуилов дворец с много труд успях да убедя един дядка от селото да ме закара с лодка дотам.

На острова не намерих останки от никакъв дворец, но за мое удивление в една пещера открихме удивително добре запазена средновековна църква със запазени стенописи и надписи в много добро състояние. Според мен, без да съм специалист, те са средновековни български.

Оказа се, че моят водач е бил бившия таен полицай на селото, който по времето на Енвер Ходжа е помагал да се ловят бегълци в Гърция и като такъв той имаш ключ от църквата. Вътрешността й беше впечатляваща с качеството на запазените надписи и стенописи.

Не съм чел иличувал нищо за тази църква и ми е интересно дали тя е изледвана някога от български учени? Ще съм благодарен, ако някой сведующ по въпроса съфорумец ми даде повече информация.

Ако ви е интересно мястото, а то подчертано си заслужава, мога да предложа да организирамедно ходене до там за хора от форума, които имат интерес или пък могат с нещо да допринесат за осветяването на този интересен паметник. В околията има един хотел, но той е сносен, а собствениците му са много гостоприемни.
    Много, много интересно - за пръв път чувам за това.
    Вероятно причина за нежеланието на човека е точно съдържанието на стенописите.
    По повод екскурзия в Албания в туристически сайт нашите описваха как посетили там археологически разкопки в средновековна църква. На въпроса какво интересно има тук получили въпрос "откъде сте" и след като тамошните научили, че туристите са от България, онемели.

После не можах да намеря същата статия, за да си припомня кое беше мястото, но може да е била църквата в Лябово /labova e kryqit/ - интересна църква вероятно от ПБЦ.
    http://maps.google.com/maps?f=q&sour...h&z=10&iwloc=A
    Това са двете сносни снимки, които се намират в нета. Подробности няма. Изглежда проучването от българска страна е на ниво лунни кратери /пардон, за тях вече се знае доста/. За стенописи - нищо известно. Поздрави

Name:	5275252.jpg 
Views:	152 
Size:	122.8 КБ 
ID:	15894   Click image for larger version. 

Name:	Labova_e_Kryqit3.jpg 
Views:	172 
Size:	389.9 КБ 
ID:	15895  
    Последна редакция от случайно прелитащ; 02-03-2010 в 22:34

ветеран Sula's Avatar
    Регистриран
    Feb 2009
    Възраст
    47
    Виждам, че по въпроса за църквата на остров Мали Град има интерес, но няма познание.

Запролетява се и скитническия бацил става активен. Така че предлагам през април да организираме един набег до там. Не е далече. Пътят до албанската граница на Преспа е добър, оттам нататък става интересно и се минава на османски кълдъръм, но си заслужава екзотиката. В българската част на албанско имам приятели и ще осигуря подслона.
    Ще ни стигне и един уикенд, стига да можем да се отделим от компютрите си.

Който има интерес може да ми пише на личната поща във форума и да започвамеорганизацията. Снимки ще се опитам да намеря идната седмица като се върна в Родината.
    Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

Гюстав Льо Бон

редовен terzi's Avatar
    Регистриран
    Oct 2009
    Възраст
    26
    може ли да ми дадете някакъв сайт за български църкви в македония , албания ? и за други извън сегашната територия

м/у другото да ви попитам, бях чел някаде , че цар борис I е построил в македония седем "бели" (или кви бяха) църкви , ако може инфо, снимки : )
    "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
    - МУСТАФА ШАРКОВ -

---------------------------------------------------------------------

www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

Регистриран
    Aug 2005
    Цитат terzi написа Виж мнение
    може ли да ми дадете някакъв сайт за български църкви в македония , албания ? и за други извън сегашната територия

м/у другото да ви попитам, бях чел някаде , че цар борис I е построил в македония седем "бели" (или кви бяха) църкви , ако може инфо, снимки : )

Конкретно за българските няма такъв, но прегледай линковете на http://medchurches.livejournal.com/11666.html#cutid1, особено първия линк.

ветеран
    Регистриран
    Feb 2007
    Цитат terzi написа Виж мнение

македонски манастири
    ДАЛЕКУ ОД СЛОБОДАТА
    И НЕРАЗДЕЛЕНИ ОД НЕА
    ОВДЕ ПАДНАА 40 ХЕРОИ
    НА ИЛИНДЕН

Паметна плоча, Крушево,
    ИЛИНДЕН 1953

редовен terzi's Avatar
    Регистриран
    Oct 2009
    Възраст
    26
    мерси ви
    "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
    - МУСТАФА ШАРКОВ -

---------------------------------------------------------------------

www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

Страница 17 от общо 28 ПървиПърви ... 7121314151617181920212227 ... ПоследноПоследно

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента има 1 потребители, разглеждащи тази тема. (0 потребители и 1 гости)

Правила за писане

• Не можете да пускате нови теми
  • Не можете да отговаряте
  • Не можете да добавяте приложения
  • Не можете да редактиране своите мнения.
  •