Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските средновековни църкви.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    още малко снимки

    от Елешнишкият манастир. Големината на светците от втората и третата снимка е около 30 см.

    Comment


      Трапезарията на Роженския монастир

      Видях че Thorn се е разписал и той на Роженския монастир и качвам стенописите от трапезарията ... запазени са само тези два фрагмента за съжаление :vsad:
      От оцелелите в удебеленията на прозорците на католикона стенописи успях да снимам само един ... на северната стена са два прозореца с по две изображения на прозорец ,ама голям риск бееееее .... монасите само като ме видят с фотоапарата и все по мен ходят та голямо дебнене дебнах и накрая ми писна и ...само това изображение успях преди да изреве един брат
      ама пак добре ... миналия път един налетя на бой направо :argh:

      На южната стена в удебеленията стенописите се виждат ,но отвътре защото отвън са остъклени и са и високо, и няма как :sm186:...
      И накрая деисис от притвора ... красота
      http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

      Comment


        Св Йоан Предтеча в Кърджали

        Ровейки из архива открих случайно тези фотоси на фрагментите останали от стенописната украса на този много красив и ценен храм в Кърджали ... в градския музей има експонирани още няколко по-големи фрагмента от стенописите свалени преди да се почне реставрацията.
        Ако се върнат на старите им места би било чудесно но засега са там ... като отида другия път ще ги снимам и тях ако ми разрешат естествено :argh:
        По-напред в темата съм качвал и други снимки отвън ... готино място ,а и жената която се грижи за обекта като цяло е чудесен човек ... поздрави
        http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

        Comment


          Днес в Български книжици в София, видях едно ново издание - Българските църкви 13-14 в. Прегледах го набързо, не го купих защото нямах 35 лева, но е интересно с много илюстрации (за съжаление снимките са основно черно-бели).

          Comment


            мерси за инфото, отивам да го купя.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              СВЕТА БОГОРОДИЦА ПРИБОЙ

              Гробищната църква на село Прибой, близо до Радомир. Стенописи от 16 век, доста сходни с тези от други църкви в района /например от св. Иоан Богослов над язовир Пчелина/. Обширен късен притвор от запад. Над западната врата има стенопис от 1998, който вече е започнал да се лющи.

              една галерия със снимки:

              Last edited by Thorn; 03-03-2008, 21:19.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                Още снимки
                Last edited by Thorn; 05-03-2008, 23:47.


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  Св.Йоан Кръстител в Асеновград

                  Стенописите на Св Йоан Кръстител и Срещата на Мария с Елисавета датирани по стилови особености в 14 век.
                  Други останки от стенописи няма ,тези са открити през 2002 година и са реставрирани.Има още 3 изображения от 19 век но тях не ги снимах.То едното е и свалено ,било е също на Св Йоан Кръстител ,и е било изрисувано върху средновековното изображение ,и при реставрацията е открито това .... късмет
                  Сега фреската от 19 век е в музея до Св Георги в Амбелино ,също хубава църква ,който иска може да го види там :tup:
                  http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

                  Comment


                    След 749 години откриха кой е Боянският майстор -

                    Прочутият майстор е български художник; възможно е обаче да бъде обявен за македонец | Dnes.bg
                    Не 7, а 77 пъти по 7...

                    http://www.mathematicalanthropology.org/

                    Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

                    Comment


                      Гледах, но нещо ми се видя недоказана тезата, че това е именно художника.


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        Поредният кьорфишек на БД

                        Comment


                          Църквата Св Георги на Бакуриановия метох в Асеновград

                          Веднага след написването на устава на Бачковкия манастир от Григорий Бакуриани се появява църква в чест на Св. Екатерина. Изпълнявала е ролята на храм към страноприемницата на манастира в Стенимахос, построена от Григорий Бакуриани.
                          От средновековния градеж е останала половината от южната стена /на снимката/ , ясно различима поради тухления градеж и декоративните слепи арки, и част от източната
                          Малко по надолу има останал един средновековем зид с няколко контрафорса от стените ,ограждали метоха през времето на първоначалния градеж в 11 век.
                          Опожарена и разрушена в края на 18 век /1793 или 1794 година/ от кърджалиите на Емин ага - Балталъ
                          Сегашната църква е вдигната по същото време вече разширена и изписана през 1802 година.
                          http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

                          Comment



                            Това с Боянският майстор май ще излезе поредната изцепка на един директор на музей.Този човечец съвсем е загубил чувство за реалност и освен "сензации" май друго не произвежда.

                            Comment


                              ЦЪРКВА ЛЮТИБРОД


                              Вчера ходих до Лютиброд. Това е село в искърския пролом, известно с Черепишкия манастир, който ще е една от следващите теми, с Ритлите, с две старинни църкви /голяма късноантична базилика и средновековна базилика/ и с баба Илиица.

                              Отивах заради една от двете църкви, в която имало стенописи. Естествено в Интернет няма техни фотографии.

                              С малко питане я намерих, намира се вдясно от Ритлите. Познава се по порутения, покрит с турски керемиди покрив на защитната конструкция. Пресякох по една пътечка ЖП линията и продължих между някакви бодливи акации, които впрочем бяха цъфнали и представляваха красива пролетна гледка. Абе ситуацията беше като в приказката за спящата красавица, само дето аз не бях принц, а зад тръните ме чакаше не замък, а полусрутена църква.

                              Тя е каменна трикорабна триабсидна базилика, като средната абсида е по-голяма. Възможно е цялата сграда да е била куполна. Полукуполът на абсидата е бил запазен до 1915 г. според wikipedia. На южната стена има големи прозорци - нещо, което поне мен ме изненада, защото въобще не е характерно за старите български църкви. Няма притвор, а размерите са 11.30 Х 9.15 метра. Датира се от XII-XIV век. Изследвана е от Никола Мавродинов.

                              Според книгата на Бистра Николова, църквата може би се е казвала "Света Троица".

                              Естествено аз отидох заради стенописите. За съжаление много малко е запазено, а което е запазено е покрито с кощунствени графити. Както обикновено. Даже някой изрод е рисувал свои образи върху средновековните.

                              Незнам, направо се отчаях. Не само, че нямаме запазени никакви гениални шедьоври подобни на западните катедрали, ами даже нямаме един запазен ансамбъл на някоя по-представителна средновековна църква. Дори Боянската е само частично съхранена. Останали са само мънички църквички като тази във Беренде, а пък тя се руши нереставрирана. Замислям се, че ако човек иска да си създаде представа за някогашното великолепие е по добре да види не такива развалини, а църквата в Елена, въпреки, че тя е по-късна. Късна, ама средновековни няма.

                              Една по-подробна галерия http://bgphoto.net/Photos.aspx?UserI...AlbumId=113686
                              Last edited by Thorn; 24-03-2008, 15:34.


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                Още


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X