Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Землянката на офицерите, където те пият уиски с фъстъци и си приказват

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Трошки са руските танкове....друг път.... Руснаците имат световно призната танкостроителна школа. Много от въведените в бронетанковата техника принципи и технически решения, са именно на руски учени и конструктори. Не си обективен в оценките си!!!
    Да и аз знам, че руснаците прилагат някой новости като реактивната броня и бронята с наклон, но те отначалото не са можели да си направят окачването, добрече е бил Кристи да има построи заводи и да ги обучи

    Comment


      #47
      Ей, то скука скука, та току се появи някой с нов виц
      Сънят е слаб заместител на кофеина!

      Comment


        #48
        paskal написа Виж мнение
        Да и аз знам, че руснаците прилагат някой новости като реактивната броня и бронята с наклон, но те отначалото не са можели да си направят окачването, добрече е бил Кристи да има построи заводи и да ги обучи



        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #49
          Уважаеми колеги съфорумци,
          имам въпрос към тези са запознати със днешното въоръжение в БА.
          Някога преди четвърт век като служих в армията в подразделението в което служих имахме на въоражение индивидуално противотанково оръжие българско производство /поне така ни казваше политиката/ наречено "Комар".
          Тези дни в един сайт четох за дуела /така да го наречем/ Меркава - РПГ , и ми стана любопитно какво е станало с това нелошо българско-дали-противотанково индивидуално оръжие. Ще призная че съм го държал в ръцете си но само веднъж на ротно учение съм стрелял с него по някаква мишена стар танк на полигона Сливница.
          Та Въпросът ми е има ли го още в БА и какво ще кажете за него срещу съвременните танкове?
          Сърдечен поздрав!
          За осъдените на живот и смъртта е приключение!

          Comment


            #50
            Ако е РПГ-76 Комар, ЗКПЧ-то те е излъгал. Полски е гранатомета.
            Защо да е лесно, като може да е трудно?

            Comment


              #51
              На въоръжение в БА е РПГ-7 и РПГ-22 "Нето", като "Нето"-то е за еднократна употреба и с по-малка далекобойност-до 200м. По отношение на бронепробиваемостта-на съвременните танкове "М1 "Абрамс", "Меркава" и др., бронята им е многослойна, на танковете от по-старите поколения пък се монтират противокомулативни екрани, така че е проблемно с РПГ да бъде унищожен съвременен танк. Съществуват изстрели за РПГ с т.н. "тандемни" бойни глави, при което първата пробива противокомулативните екрани или първия слой от многопластовата броня, втората пробива останалото.

              Comment


                #52
                така че е проблемно с РПГ да бъде унищожен съвременен танк.
                Хайде да уточняваме, все пак: проблемно е поразяването на ОБТ с пехотно противотанково оръжие в челната проекция. В останалите има достатъчно много уязвими места, вариращи малко или повече при различните модели ОБТ. А малките габарити и ниската цена на пехотните противотанкови средства предполагат много високото насищане на пехотата с тях, като се добавят в картината най-честите съвременни ситуации, в които се използват ОБТ, това означава, че като цяло РПГ-тата са достатъчно сериозна заплаха за тях (т.е. най-често атаката няма да е в челната проекция, ще е от достатъчно малко разстояние и е възможно една машина да бъде атакувана с множество РПГ-та едновременно). Това налага да се прилагат различни тактически мерки по охраната им. Разбира се, в полево сражение на открита местност нещата са различни (точно за такива условия са създавани повечето ОБТ), там РПГ-то ще е "оръжие за самоотбрана" (за тази цел има други, по-тежки и по-ефективни противотанкови средства).

                Comment


                  #53
                  Благодаря за информацията,
                  Така нареченият Комар беше индивидуално противотанково оръжие за еднократна употреба, доколкото си спомням ефективната му стойност беше до 150 метра. Така ,че нищо чудно, това да е Нето-то за което споменава колегата съфорумец.
                  Поздрави!
                  За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                  Comment


                    #54
                    !

                    Proпускате нещо: на всички оръжия без изключение се дава(изчислява) коефициент на вероятност за поразяване на целите. За РПГ-7 той е 3-5:1 т.е. , без да се съобразяваме с точката на попадение се смята ,че на 1(една) поразена цел е най-вероятно да сe падат(изстрелят )3-5 изстрела , дадени за нейното унищожение/изваждане от строя/. ТУк не влиза коефициента на късмет ,а именно възможно е тя да се порази и с първия изстрел , но това е по-скоро изключение.
                    Last edited by SSmart; 16-04-2009, 18:58.

                    Comment


                      #55
                      Като цяло РПГ-то вече не е достатъчно ефективно за борба с модерните танкове. Тактиката на разчета, гранатометчик + помощник е много важна за водене на ефективен огън по противник. Колко изстрела мислите ще успее да осъществи гранатометчика в открита местност без смяна на позицията, преди да бъде елиминиран? Честно, едва ли ще му се удаде да повтори .
                      А колкото до употребата на РПГ в градски условия, мисля че тук малко историята се митологизира! Всеки който поне малко познава устройството и принципа на действие би се позасмял на комичните сцени от бозаджийски екшъни в които гранатомети се използват в затворени помещения, задънени улици и какви ли не още ситуации, при които в реалният живот от гранатометчика не би останала и следа

                      Comment


                        #56
                        Не става въпрос за митологизиране на РПГ-то в град. Вярно че при стрелба от закрито помещение възникват проблеми, но затова пък колко покриви, разрушени стени, огради, ъгли на сгради и пр. дават възможност за добро прикритие на гранатометчика. Танкът, вярно - в повечето случаи са необходими няколко попадения, но останалата бронирана техника е уязвима.

                        Comment


                          #57
                          Със съвременните технологии броните на танка са най-малкия проблем на гранатометчика. Промяната в тактиката е наложителна, тъй като модерните бронирани машини имат средства за предварително набелязване на цел и откриване на стрлец по определени честоти или нещо подобно(тук не съм наясно) излъчени при стрелба. Затова стрелбата, преместването и повторната стрелба са вече меко казано опасни за гранатометчиците, дори и в градски условия.

                          Comment


                            #58
                            Kramer написа Виж мнение
                            Не става въпрос за митологизиране на РПГ-то в град. Вярно че при стрелба от закрито помещение възникват проблеми, но затова пък колко покриви, разрушени стени, огради, ъгли на сгради и пр. дават възможност за добро прикритие на гранатометчика. Танкът, вярно - в повечето случаи са необходими няколко попадения, но останалата бронирана техника е уязвима.
                            E то и стрелбата от закрити помещения вече не е съвсем проблемна. Шведите от Бофорс вече се постараха да бърникнат АТ4 за тая цел. Пък и лекинко ми е съмнително, че вече някой ще набута танк в град предвид на пресния опит от различни точки на света.
                            Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                            Comment


                              #59
                              Според зависи. Американците например си ги джиткаха танковете и в Багдад, и във Фалуджа и в Кербала, въобще в град. Но във всички случаи танков взвод се придружаваше от мотопехотен взвод.

                              Comment


                                #60
                                Може би го знаете, но покрай "Хищниците" попаднах на много интересен сайт:

                                Internet Movie Firearms Database

                                Comment

                                Working...
                                X