Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Землянката на офицерите, където те пият уиски с фъстъци и си приказват

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Сун Дзъ написа Виж мнение
    В смисъл да стигнат до конфликт ?
    Ако имаш предвид война - едва ли. Но конфликт със сигурност ще има. Катар доста усилено печели влияние чрез Мюсюлмански брата, а Саудитска Арабия не може да навакса с по-радикалните салафити. В края на краищата ще дойде време да се установи нов режим в Сирия.

    Amazon написа Виж мнение
    Ясно. Значи сега чакаме СА да си закупи Искандер-Е в напоителни количества.
    Сигурно ще им излезе по-евтино да напазаруват китайския вариант M20 TBM

    Comment


      От Уикипедия:
      Out of the total population of approximately 1.5 million (May 2008 est.), the make up of ethnic groups is as follows: Qatari (Arab) 20%; other Arab 20%; Indian 20%; Filipino 10%; Nepali 13%; Pakistani 7%; Sri Lankan 5%; other 5%

      The population of Saudi Arabia as of July 2010 is estimated to be 25,731,776 including 5,576,076 non-nationals.

      Т.е. Саудитска Арабия има не само с порядък по-голямо население, но и доста по-различен демографски състав. Макар и с огромен процент чужденци (About 31% of the population is made up of foreign nationals living in Saudi Arabia), те поне не са повече от местните. Вярно, че невинаги броят на населението е решаващ - примерно Китай срещу Виетнам, но пък с 300 000 души (20% от 1,5 млн., като при това включват жени, деца и старци), на които може да разчита Катар, не знам дали би се решил на явна конфронтация.

      Comment


        Саудитска Арабия е голяма държава, но по същество е компромисно образувание между седем племена. Положението на династията е крайно несигурно. Шиитите могат да направят беля във всеки момент. Изобщо, като държава си има своите слабости.

        Comment


          Е, нищо чак толкова необичайно или странно само по себе си - неуправляеми реактивни снаряди (за минометите пък е съвсем ясно), вярно - без лафет. Въпросът е, че на полигона изглежда ок, ама в реално сражение ползата не знам каква ще е. Вярно, спестяват нуждата от безоткатен лафет (т.е. тежест и малко цена)ы ама ми се струва, че с него би било по-смислено. Същата работа и с минометите. Ниско технологични и евтинджийски решения, които май не са много смислени освен ако имаш време за предварителна подготовка (ама тогава какво реално спестяваш с липсващите елементи).

          Comment


            Това за снарядите ясно - правят си някакви експерименти хората, пробват това-онова. Макар че бая точно стреляха, хм. Да речем в екстремна ситуация може да свърши работа.

            Обаче това с минохвъргачките много ме учуди. Толкова лесно ли се постига синхрон на попаденията?

            Comment


              Точно "в екстремна ситуация" не виждам как ще стане. За каквато и да е смислена точност трябва много внимателно да направят написа, на който се опира снаряда, добре да го отъпчат, много внимателно да поставят всичко. Не знам точно как се стабилизира снаряда в полет (не видях да е с дюзи за кръгово въртене, нито пък някакви стабилизатори), така че е малко вероятно точността да е каквато и да е извън пряката видимост и малкото разстояние (1-2 до 3 км предполагам, може би и по-малко).
              Да, вярно, евтино е (няма оръдие), но пък подготовката за стрелба изисква много внимание и време, след изстрела едва ли може да се ползва без "доподготвяне" същата площадка. Т.е. това под обстрел или в някаква реална ситуация (а не на полигон) ще е много трудно да се постигне.
              След това, снарядът трябва да е такъв, т.е. не става със стандартен снаряд (най-малкото трябва някаква "добавка", която да съдържа реактивния заряд с дюзите). Помисли: колко ще струва да се направи подвижен лафет и колко ще тежи? А ще позволява стрелба от много повече ситуации, вероятно дори и сравнително точен индиректен огън. Безоткатни оръдия от този род има от десетки години (вярно, май не чак такъв калибър - поне не като лесно подвижни системи).
              Лично на мен по-смислен ми се вижда другият вариант: гранатомет за еднократно използване, който си е съвсем същото, просто е по-удобен за използване. Руснаците от сума време правят такива с фугасна или термо-барична бойна част. При това, като гледам в сходни калибри.

              За минометите ми е по-трудно да преценя каква е "печалбата" в намалената маса от това. Но не ми се вярва да е възможна що-годе точна стрелба, особено пък по ненаблюдаема директно цел (индиректен обстрел, в който минометите се специализират). Въобще, цялата тази ниско-технологична работа ми звучи като добра за някакви милиции, ама за сериозна армия - какъв е смисъла?

              Comment


                Според мен тези упражнения се отработват за ситуация от сорта "гръмнаха оръдието, останаха ни само снарядите", а не за някаква стандартна употреба. Всичко се случва на фронта.

                Comment


                  Там е работата, че не ми се вярва това да е стандартен снаряд. Може и да греша, де, но не виждам какъв шанс имат да улучат каквото и да е със стандартен снаряд, изстрелян по този начин. По-скоро е нестандартен снаряд, т.е. реактивен снаряд (пак метателен заряд, но предназначен да гори по-бавно и да изтича през дюзи в задната част).

                  Comment


                    Не знам, ето картинки. На мен ми изглежда обикновен, но съм далеч от темата:

                    Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	1
Size:	107.7 КБ
ID:	531524

                    Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	1
Size:	100.8 КБ
ID:	531525

                    Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	1
Size:	248.7 КБ
ID:	531526

                    Comment


                      Не ми се вярва поради една сравнително проста причина: ако това е обикновен снаряд, то:

                      1) какъв е този огън назад? Обикновен снаряд - метателният заряд е насочен (от гилзата) напред и "мята" (ускорява) снаряда по цевта на оръдието, т.е. излизащите газове (огън) ще са напред, а не назад.

                      2) няма как да стане каквото и да е изстрелване (т.е. не и прицелно) без цев на оръдие поради споменатата по-горе причина: няма какво да държи гилзата неподвижна, т.е. изгарящите барутни газове колкото ще тласнат снаряда напред (за момент), толкова - гилзата назад и ще се разширят встрани, т.е. няма да придадат почти никакъв импулс на снаряда (едва ли за повече от необходимото за да прелети няколко десетки метра).
                      Подобно нещо определено няма да е безопасно за войниците, които се намират на няколко метра и при това положение (отхвърчаща нанякъде гилза и мятащ се някъде неопределено снаряд) няма как да се порази каквато и да е цел освен просто "нещо някъде".

                      Това, което се вижда на снимката предполага, че това не е стандартна гилза, а такава с някаква дюза или дюзи в задния край (прикрити от пластмасовото капаче най-вероятно), като вероятно снарядът е здраво закрепен за гилзата, т.е. - получава се нещо като ракета с твърдо гориво, като изгарящия (предполагам по-бавно) барут от гилзата образува газове, които изтичат през дюзите отзад и ускоряват цялото тяло напред. Това не е стандартен артилерийски снаряд за гаубица (мисля че донякъде сходно устройство имат някои снаряди за безоткатни оръдия от ВСВ, които са ми били интересни - като пак се използва пластмаса за задната страна на гилзата, но пък те се изстрелват от оръдие (макар и общо взето безоткатно), така че все пак има разлика - тук си имаме работа с ракета).
                      По-скоро странното е, че няма стабилизатори. Може би е някакъв специален "кит" за стандартен артилерийски снаряд с променена гилза.

                      Comment


                        gollum написа Виж мнение
                        Не ми се вярва поради една сравнително проста причина:
                        Въпроса отлежа малко и сега ми се струва, че имаш право. Може би е някаква неуправляема ракета за леко/безоткатно оръдие. Кой ги знае.

                        Ето и малко китайски вертикални буци: HQ-16A

                        Comment


                          Нова израелска джаджа, доста интересна:

                          Бронированная турель Rafael Samson Mk 2



                          Бронирана установка с 30 мм оръдие, 7.62 картечница, 2 х ПТУР и възможност за 40 мм гранатомет. ПТУР могат да се заменят с допълнителен БК. Не заема подкуполно пространство, управлява се дистанционно, но има и режим на ръчно управление.

                          Comment


                            Много любопитна информация от Турция по епичния въпрос за T-LORAMIDS:

                            Bargain on national missile set ‘warms up’

                            The race for Turkey’s missile tender, worth $4 billion, is warming up, with China bidding below $3 billion and thus forcing the U.S. to decrease its offer in order to stay in the competition, anonymous sources have claimed.

                            Китайчугите играят мръсно

                            Comment




                              Как му е името на това иранско чудо, че не намирам в нета ?

                              Comment

                              Working...
                              X