Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос за "УДАРНИТЕ ЯДРА"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    AYB, отлични са анимациите Само че би било по-добре да се сложат в последния пост, за да е по-прегледно... или може би не? И ако може скороста на анимацията да се свали малко, за да се вижда по-добре как точно протича процеса. Иначе са отлични. Много съм нахален обаче...
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      #32
      Dinain написа
      AYB, отлични са анимациите Само че би било по-добре да се сложат в последния пост, за да е по-прегледно... или може би не? И ако може скороста на анимацията да се свали малко, за да се вижда по-добре как точно протича процеса. Иначе са отлични. Много съм нахален обаче...

      Благодаря много!!! Ще пробвам да намаля скоростта малко, то аз много не владея добре пакета на CorelDRAW, но ще опитам да направя нещо по въпроса. Относно мястото им: мисля, че е по добре да са на главната страница при схемата, защото така, тези които за първи път четът темата по-лесно ще се ориетират в нещата.

      Dinain, намалих скоростта на половина - преди беше 12 кадъра в секунда, сега са 6. Ако кажеш още мога да я сваля, но то няма какво толкова да се види. Най-много да ми откриете грешките!!! :lol: :lol: :lol:
      Last edited by ; 30-07-2006, 15:06. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

      Comment


        #33
        Много съм доволен!!! Най-после в един руски форум открих доста итересни неща по темата. Вижте ги сами:

        Уважаемыe форумчане! Давно хотел выложить эту тему, собрав все сведения вместе. Про кумулятивную струю (КС), в общем, все довольно понятно. Она
        Last edited by ; 03-09-2006, 21:59.

        Comment


          #34
          А какво пречеше анимацията, по-скоро линка, да е на две места.
          Сега ще се върнем да гледаме и да се образоваме.
          Иначе за производството: по-моему самият процес може да е много лесен, въпросът е преди това да се изготяви подходящо оборудване.

          Comment


            #35
            Gaden Gogi написа
            А какво пречеше анимацията, по-скоро линка, да е на две места.
            Сега ще се върнем да гледаме и да се образоваме.
            Иначе за производството: по-моему самият процес може да е много лесен, въпросът е преди това да се изготяви подходящо оборудване.

            Кои анимации имаш в предвид, мойте ли? Ако искаш ще ги кача и на тази страница, проблем няма.

            Comment


              #36
              Ами твоите, но ако имаш някоя серия на Грим анд Иивърл и тях може.
              Иначе просто кажи в кой пост са анимациите че много линкове има и е малко объркващо като напишеш "качих ги там някъде отзад".
              Малко претенции ама сам си си виновен като пускаш интересна тема

              Comment


                #37
                Ето ги наново анимациите, схемата и триизмерния модел на боеприпаса:

                Comment


                  #38
                  Aха и аз тях гледах, но явно нещо ми липсва катоинсталация защото н епомръдват но пък зелената схема си е достатъчно ясна.
                  Металната облицовка нарочно ли е двуслойна?

                  Comment


                    #39
                    Gaden Gogi написа
                    Aха и аз тях гледах, но явно нещо ми липсва катоинсталация защото н епомръдват но пък зелената схема си е достатъчно ясна.
                    Металната облицовка нарочно ли е двуслойна?

                    Как не помръдват, бе човек...? Формата на картинките е GIF, един от най-разпространените графични формати. Кликваш два пъти бързо върху картинката и тя трябва да се отвори. Нещо не ти е в ред явно операционната система на компютъра.
                    Металната облицовка е еднослойна, защо мислиш, че е двуслойна. Триизмерния чертеж, мисля, че е доста ясен.

                    Comment


                      #40
                      Едно интересно допълнение към темата, ако все още не е омръзнала на потребителите:

                      Comment


                        #41
                        AYB написа
                        Здравейте!!!
                        "Ударните ядра" представляват, най-общо казано, взривно-инициирани кинетични снаряди (или проектили ако щете). За ускоряването на тези снаряди (ядра), се използват мощни кумулативни заряди, изготвени от взривни вещества с високо бризантно действие - т.е. способни да формират мощна детонационна вълна.
                        Здравей!
                        В горният цитат си допуснал тавтологична грешка -За ускоряването на тези проектили се използват взривни вещества просто, а не кумулативни заряди!

                        Ще се опитам да разясня неяснотите които възникват при някой колеги...относно разликата между зарядите с УЯ /Ударно ядро/и КЗ/Кумулативен заряд/на по достъпно ниво...

                        Продуктите на детонация на ВВ се разпрострянават перпендикулярно на стените на заряда и ако има вдлъбнатина в заряда с достатъчна кривина за да събере продуктите на детонацията в една ос-имаме КЗ.

                        И ако тази вдлъбнатина е покрита с тънка метална пластина...при детониране на заряда /тези заряди (смес от тротил, хексоген и др.) детонират с повече от 8-9 km/s , температурата на взривът е над 3000С/ пластината се превръща в струя разтопен метал движеща се със скоростта на детонацията...с много голяма пробивна способност...

                        А ако вдлъбнатината е с малка кривина покрита с по-дебела метална пластина се получава друг ефект - УЯ, описан добре в темата...

                        Разбира се разработката на заряди с УЯ се налага поради сравнително далечното им действие...докато кумулативният заряд действа при пряк контакт...от точно определено разстояние.
                        Last edited by Fil; 19-09-2006, 12:18.

                        Comment


                          #42
                          AYB написа
                          Ще опиша накратко физико-механичната картина на образуване на кумулативната струя, при кумулативните заряди, а за "Ударното ядро" чети от линковете, които съм дал и гледай клипа.

                          При детонация на заряда от ВВ на кумулативния заряд от точката на иницииране започва да се разпространява детонационна вълна (виж схемите, които дадох по-нагоре във форума). Налягането на продуктите на детонация във фронта на детонационната вълна е от 15 GPa до 30 GPa за различните ВВ. Тази вълна след определен период от време достига до облицовката и се разпространява последователно от върха към нейната основа. При такова високо налягане какъвто и да е материал се деформира пластично. В резултат на действието на детонационната вълна се получава последователна деформация на облицовката от върха към нейната основа (виж по-нагоре схемите). Елементите на облицовката последователно се придвижват към оста и, където става тяхното сблъскване. Поради факта, че елементите на облицовката се намират в пластично състояние, те може да се разглеждат като струи от течност, срещащи се в оста на облицовката.
                          От теорията на хидродинамиката за сблъскващи се струи е известно, че при среща на две струи под някакъв ъгъл в плоскостта на тяхното сблъскване се образуват също две струи.
                          При деформация и движение на отделни елементи от облицовката към оста се концентрира енергията на взрива в тънък слой от метала на облицовката, прилягащ към вътрешната и стена. От този слой на метала се образува кумулативната струя, векторът на относителната скорост на която е насочен към челото на боеприпаса. От останалия външен слой на метала на облицовката се образува т.н. "чук", векторът на относителната скорост на който е насочен към дъното на боеприпаса. Но поради голямата скорост, с която се разпространяват продуктите на детонация , векторите на абсолютните скорости на кумулативната струя и на чука са насочени по направление на върха на боеприпаса.
                          В момента, когато завършва детонацията на кумулативния заряд, кумулативната струя е много малка по дължина, а чукът е голям. Но тъй като елементите на облицовката по нейната дължина се деформират неедновременно поради това, че пътят, който изминава всеки елемент от облицовката до оста, не е еднакъв, още и взривния импулс, който се пада на всеки елемент, също е различен, то скоростта на срещане на елементите при оста и скоростта на образуваната кумулативна струя по нейната дължина също са различни, т.е. съществува градиент на скоростта по дължина на струята. Поради наличието на градиент на скоростта струята се разтяга и увеличава своята дължина. Чукът представлява нещо като резервоар, подхранващ кумулативната струя при нейното разтягане. Най-голяма е скоростта на струята в нейната челна част и достига 10000-15000 m/s. В опашната част скороста и се доближава до скоростта на чука и е в границите 800 до 1000 m/s.
                          Кумулативната струя се разтяга, докато се изразходва нейната пластичност. Трябва да се има предвид, че при голяма скорост и налягане пластичността на метала е много по-различна от тази при статични условия.След изразходване на пластичността струята започва да диспергира (разкъсва) на частици с дължина 2-3 mm или може да се откъсне от чука.
                          Мога още да продължа, но се уморих да пиша. Дано това да свърши работа!
                          Нека обърнем внимание на подчертаните пасажи :

                          1.При такова налягане и температура, метала не е пластичен!?, а е втечнен...и е близо до четвъртото агрегатно състояние - плазма...
                          2. При среща на два флуида (струи) как така се образуват пак две струи? /Всъщност ...изобщо е неуместно да говорим за брой струи!/
                          3.Познаваш ли ВВ с такава скорост на детонация 15km/s
                          4. Последният подчертан пасаж...е меко казано странен...за да не кажа друго...! ( Не можем да говорим за пластичност на метал...при такива условия)...

                          п.п.забележката ми не е самоцелна, а апелирам за прецизност, моля да бъда разбран правилно!
                          Last edited by Fil; 19-09-2006, 12:20.

                          Comment


                            #43
                            Нека обърнем внимание на подчертаните пасажи :
                            1.При такова налягане и температура, метала не е пластичен!?, а е втечнен...и е близо до четвъртото агрегатно състояние - плазма...
                            2. При среща на два флуида (струи) как така се образуват пак две струи? /Всъщност ...изобщо е неуместно да говорим за брой струи!/
                            3.Познаваш ли ВВ с такава скорост на детонация 15km/s
                            4. Последният подчертан пасаж...е меко казано странен...за да не кажа друго...! ( Не можем да говорим за пластичност на метал...при такива условия)...
                            За да уточня нещата още в началото, ще кажа, че съм преписал текста дословно от учебник по бойни припаси. :secret:

                            1. Не е вярно, че метала на кумулативната струя се намира в четвъртото агрегатно състояние - плазма! Теоретично е установено, че за да премине метала на облицовката от твърдо състояние в плазма, е необходима енергия, която превишава многократно енергията добита от конвенционалните ВВ. Даже ВВ да е с голяма мощност (хексоген, октоген и т.н.), поради това, че процеса на образуване на кумулативната струя е почти мигновен, материала на облицовката не може да се загрее (да се повиши температурата и) до стойности, при които ще пемине в плазма, нито от топлообмена, нито от удара на продуктите на детонация. Точно става дума тука за пластичност или още, ако не ме лъже паметта, квазистатично състояние. Това е състояние подобно на течност с голям вискозитет, нещо от сорта на това е. Това позволява процеса на кумулативната струя да се разчита с помоща на законите на хидродинамиката.
                            2. Намери и прочети, от който и да е учебник по хидродинамика, за срещата на две струи течности, запознай се с теорията и тогава оспорвай!
                            3. Забележи, никаде не съм писал, че скоростта на детонация на ВВ е 15000 m/s!!! Не си чел внимателно!!! Писах, че 10000-15000 m/s е скоростта на кумулативната струя в челната част, т.е. скоростта на струйката метал в нейната връхна част. Нещата са коренно различни.
                            4. Какво точно те смущава в последния пасаж? Напълно вярно е това което съм писал. Проверено и доказано е научно чрез многобройни експерименти и изследваня.

                            Comment


                              #44
                              1. Не е вярно, че метала на кумулативната струя се намира в четвъртото агрегатно състояние - плазма! Теоретично е установено, че за да премине метала на облицовката от твърдо състояние в плазма, е необходима енергия, която превишава многократно енергията добита от конвенционалните ВВ. Даже ВВ да е с голяма мощност (хексоген, октоген и т.н.), поради това, че процеса на образуване на кумулативната струя е почти мигновен, материала на облицовката не може да се загрее (да се повиши температурата и) до стойности, при които ще пемине в плазма, нито от топлообмена, нито от удара на продуктите на детонация. Точно става дума тука за пластичност или още, ако не ме лъже паметта, квазистатично състояние. Това е състояние подобно на течност с голям вискозитет, нещо от сорта на това е. Това позволява процеса на кумулативната струя да се разчита с помоща на законите на хидродинамиката.
                              2. Намери и прочети, от който и да е учебник по хидродинамика, за срещата на две струи течности, запознай се с теорията и тогава оспорвай!
                              3. Забележи, никаде не съм писал, че скоростта на детонация на ВВ е 15000 m/s!!! Не си чел внимателно!!! Писах, че 10000-15000 m/s е скоростта на кумулативната струя в челната част, т.е. скоростта на струйката метал в нейната връхна част. Нещата са коренно различни.
                              4. Какво точно те смущава в последния пасаж? Напълно вярно е това което съм писал. Проверено и доказано е научно чрез многобройни експерименти и изследваня.



                              Източника ти е съмнителен...Не знаех, че метала при подобни условия е "квазистатичен"...дълбоко ме съмнява това понятие...Да, не е плазма...писал съм близо до плазма...

                              Ок ще прегледам мои източници, но процеса на образуване на КС не е "почти мигновен" а става за точно определено време...в зависимост от ВВ и още някои условия...
                              А как КС е с двойно по голяма скорост от скоростта на детонацията...това също е загадка за мен...

                              Comment


                                #45
                                Еми, щом се съмняваш в написаното, от бащата на теорията за кумулативния ефект, академик М. А. Лаврентиев....не знам, какво повече да ти кажа.... Ти може да си по-компетентен от него, знам ли

                                Съжалявам, че форума не предлага кой-знае какви възможности за писане на формули и уравнения, иначе щях да дам доста от тах и сам да се убедиш, в приципите на теорията.
                                Last edited by ; 19-09-2006, 16:05. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                                Comment

                                Working...
                                X