Съобщение

Collapse
No announcement yet.

халхин гол 1939 г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Не съм се интересувал специално, но много от имената, които съм срещал звучат като еврейски. Поразтърсх се съвсем набързо (за удобство пердимно из списъците с репресираните) и ето един съвсем кратък и далеч не пълен списък:
    Лев Захаровч Мехлис (армейски комисар първи ранг, т.е. нещо като армейски генерал или маршал).
    Йона Емануилович Якир (командарм, първи ранг, т.е., армейски генерал)
    Леонид Яковлевич Вайнер (комкор, т.е. генерал-полковник)
    Максим Петрович Магер (комкор, т.е. генерал-полковник)
    Михаил Владимирович Сангурский (комкор, т.е. генерал-полковник)
    Семен Абрамович Туровский (комкор, т.е. генерал-полковник)
    Семен Петрович Урицкий (комкор, т.е. генерал-полковник)
    Борис Миронович Фельдман (комкор, т.е. генерал-полковник)
    Михаил Маркович Бакши (командив, т.е. генерал-лейнтенант)
    Семен Маркович Белицкий (командив, т.е. генерал-лейнтенант)
    Семен Осипович Белый (командив, т.е. генерал-лейнтенант)
    Семен Иванович Венцов-Кранц (командив, т.е. генерал-лейнтенант)
    Абрам Миронович Вольпе (командив, т.е. генерал-лейнтенант)
    Яков Львович Давидовский (командив, т.е. генерал-лейнтенант)
    Григорий Моисеевич Зусманович (командив, т.е. генерал-лейнтенант)
    Борис Яковлевич Лавиновский (командив, т.е. генерал-лейнтенант)
    Георгий Самойлович Иссерсон (полковник)

    към тях можем да прибавим и множество дурги (и разбира се обсъждания от нас Григорий Михайлович Штерн, командарм втори ранг). Впрочем, тук можем да включим и същият този Яков Смушкевич, който също разбира се е евреин, а доколкот си спомням в един момент командва ВВС на РККА. Въобще, едно повнимателно търсене ще разкрие, че евреи са били далеч не малък брой от висшите офицери в РККА, разбира се, не само от висшите.

    Съгласен съм, че Жуков е отделна тема, моето мнение по нея е, че той повче клони към енергичен некадърник, отколкото към нещо друго.

    Comment


      #17
      Може и да си прав Амгъл с този доста изчерпателен списък.Между другото въобще не знаех че Мехлис е имал военен чин - мислех че е политически деец член на Политбюро и т.н.За Урицки доколкото знам е кадър на НКВД но е възможно и да е имал военен чин.В един руски сайт бях чел,че Щерн е единствения висш офицер евреин но това може би се отнася за първата половина на 1941 г/информацията може и да не е вярна/.Якир напримерно е ликвидиран при чистките от 1937 г.За Жуков - също считам че е некадърник и едно много голямо недоразумение който е обичал да си присвоява чужди успехи.

      Comment


        #18
        Този списък ( с изключение на Мехлис) защото бързах съм го взел от репресираните - т.е., всичките са репресирани (като само Исерсон е репресиран чак 1940 г., останалите са 1938-39 г.). Разбира се, всичките имат военни чинове - затова съм ги дал в скоби. Мехлис е към политическото управление, т.е. той е комисар. Но те също имат собствена система от рангове, която се приравнява към военната - впрочем, той доста активно твори простотии като командващ (или поне като намесващ се) през ВСВ, така че е съвсем парвилно да го вкюлчим в списъка на военните .
        Освен репресираните, обаче, има достатъчно много офицери-евреи, които служат в армията и след това, сред тях и висши (макар че общо взето намаляват от един момент, защото Сталин взима доста антисемитски мерки, след ВСВ общо взето за човек с евреиски произход е почти невъзможно да направи кариера в армията, а тези, които са направили кариера през войната общо взето са уволнени).
        Може би на това място, където си срещнал тази информация не са отчели част от евреите, които все още са се намирали в армията или по-скоро са имали предвид, че след премахването на Якир не са останали евреи с длъжност командарм първи или втори ранг (но все пак е имало генерали-евреи с по-нисък чин). Освен Щерн, който е бил командарм втори ранг. Впрочем, Яков Смушкевич също е евреин и заема много висок пост в периода 1940-41 г., така че и това е съмнително.

        Comment


          #19
          Имам книгата - "В небето на Халхин Гол" от Полк. доц. д-р Димитър Недялков, но още не съм почвал да я чета. Книгата излезе на скоро но като я прочета може и да се включа в темата.
          Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

          Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

          Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

          Comment


            #20
            Айде на японските шахиди , тва де - божествени вятъри !... https://www.facebook.com/45107486834...8790321571803/

            Comment


              #21
              Todor Pavlov написа Виж мнение
              Айде на японските шахиди , тва де - божествени вятъри !... https://www.facebook.com/45107486834...8790321571803/
              Ееее, това е част от филма "My Way", който на всичкото отгоре е корейски. Така че - моля да не се взима насериозно. Даже тия сцени поне няколко пъти в "Майтапи" сме ги поствали. Като си се хванал да ги гледаш, непременно виж тази, но със звук, сигурен съм, че ще се изкефиш:


              Обаче с Номонхан/Халихн Гол това няма нищо общо.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #22
                М`да, типичната холивудска представа за боевете . В случая, в корейска редакция, а знаем как се представят японците (злите поробители и подтисници - емоциите там са по-силни от тези в нашето общество спрямо Османската империя (турците)) при тях. Впрочем, подобни "паради" май са много чести в цялото азиатско "военно-историческо" кино.
                Японците имат "странности" тогава (като специализирани противотанкови пехотни подразделения, въоръжени с бамбукови пръти с мини на края), но, от друга страна, десетилетия по-рано вече са показали, че умеят да воюват съвременно (и то пак срещу Русия). И като цяло се справят сравнително добре (доколкото това може да се каже за разгром от подобна величина, разбира се), като се има предвид стратегическата ситуация и съотношението на силите. А цялата сцена си е чист кинематографичен идиотизъм от най-висша класа, луда забава.
                А в основата се реални събития, де, даже са споменавани (то няма и как да е иначе: тази история току "изплува", за двамата азиатци, служили в японската, съветската и немската армии и накрая пленени от сащианците), мисля че пак в майтапи.

                Comment


                  #23
                  О, дааа ... И все пак , така ми липсва един Жуков на бял лошад ...

                  Comment


                    #24
                    gollum написа Виж мнение
                    емоциите там са по-силни от тези в нашето общество спрямо Османската империя (турците)) при тях.
                    Ами нормално е. Японските кланета в Азия са сравнително "пресни", от 70 години. Има живи свидетели, снимки(ужасни снимки!), документи, цифри и т.н. Макар че са основно върху китайци. Корейците се броят за донякъде "наши хора".
                    Докато кланетата на турците над българи са поне на 200 години и далеч не толкова ярко документирани(извън народната памет).
                    И още нещо. Докато турците и българи\славяни\християни културно и етнически са от различни планети, то корейците и японците са в някаква степен "близки". Женят се помежду си още от средновековието, не чак толкова далечни писменост, религия и култура и т.н. Някак си е по обидно да те колят "свои" хора, отколкото някакви мустакати орки с непонятен език и обичаи.
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      #25
                      Амазоне, това е изцяло ОТ, затова по-добре да не го обсъждаме тук: темата е за друго, а и става въпрос за филм или пък за азиатски национализъм (и двете нямат общо с Номонхан/Халкин гол), но, според мен:
                      нещата са много по-прости: корейският национализъм е много по-нов от нашия, периодът на колониално японско владичество приключва много по-скоро, собствената им национална държава е много по-прясна, а азиатският национализъм е много силен (вероятно точно по тази причина, че е много "пресен"). И, при това, японците прилагат доста успешна асимилационна политика през периода на колониално владичество, нещо, което, както знаем, никой национализъм не може да прости. Затова и активно разрушават всички сгради, сторени през "позорния период" (доколкото знам, не е останала нито една сграда, строена през този период), активно преименуват всички японски празници и обичаи, които са възприели преди това (и вече си ги имат за свои, плод на собствената им "мноооого древна традиция"), имат и всичките "забежки", характерни за други млади национализми (като македонския, да речем, често споменаван из форума), освен това са и в много висока степен моноетническа държава, така да се каже. Така че е ясно, че японците са най-лошия враг.
                      Но в случая с филма, представят така японската армия по-скоро следвайки модерните традиции на екшън киното в техния много характерен азиатски вариант.
                      Аз приключвам с тази вметка.

                      Comment

                      Working...
                      X