Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Унгарското преселение в Средна Европа

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Унгарското преселение в Средна Европа

    Предлагам да разискваме темата за унгарското преселение в среднодунавската равнина в края на ІХ век.Дали великия цар Симеон постигайки един тактически военен успех не допуска една стратегическа катастрофа като провокира създаването на агресивна и враждебна държава на североизток от нашите граници.По конкретно ме вълнува въпроса някой има ли информация какво население заварват унгарците в тези земи.До колко е вярно,че там живеят многоборйни групи аварско / а може би дори хунско/ население което е настроено антибългарски и веднага се присъединява към унгарците.Такива данни се съдържат в " Аноним" но аз не разполагам с този източник.Така по-лесно може да се обясни сравнително бързата загуба на голяма територия /около 80 хиляди кв.километра/ от България.

    #2
    Преди да се включа евентуално в по- нататъшна дискусия искам само да допълня, че за Унгария като военно- политически фактор на Балканите и съответно в политиката на Византия, България и Сърбия, е виновен не само цар Симеон. За ранните нашествия по времето на Петър не е виновник само баща му Симеон и неговите войни срещу тях в началото на неговото управление, подтикнати от дипломацията на Византия. Мисля, че забрявате факта, че маджарите, след като се заселват в Панония, изгонени от българите от причерноморските степи, те правят нахлувания в Западна посока, но техният устрем натам е спрян от император Отон ² в битката при р. Лех 955г. Общо взето след това започват усилените нападения на маджарите на българска земя. Разбира се тук трябва да започнем темата за въпросните нападения, която е доста дълга....

    А за анонимът, майче го имам някъде, така че ще се опитам да го намеря!

    Уорлорд, мерси за забележката! Редактирах го! Просто в бързината бях написал 6, а не 9.
    Last edited by byzantiner; 27-06-2006, 00:01.

    THE LABARUM


    sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
    ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
    ,sevogorob eht erew ysmim llA
    .ebargtuo shtar emom eht dnA

    Бе сгладне и честлинните комбурси
    тарляха се и сврецваха във плите;
    съвсем окласни бяха тук щурпите
    и отма равапсатваха прасурси.

    Comment


      #3
      Да, присъединявам се към мнението на Византиеца - ако не беше сблъсъка при Лехфелд (само дето е обърнал деветката на обратно ) маджарите можеха да се установят и доста по-на запад. Първоначално те правят опит да проникнат на Балканите, обаче са прогонени в Панония и Трансилвания, доста далеч от центъра на държавата, което както и да го гледаш си е по-приемливата алтернатива. А и както каза той първоначално не усядат там, пък и незнам до каква степен целта им е била такава, просто такова е стечението на обстоятелствата. Когато стигат Панония започват поредици от мощни нашествия във всички посоки, но главно в направление на запад.
      (\_/)
      (°_°)
      (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

      Comment


        #4
        Ако става дума за Анонимът на Хазе, известен още като Записка на готския топарх, честно казано, не съм много добре запознат с този източник. Разполагам с негов превод от ГИБИ и бих могъл да ви го кача, ако някой проявява неистиво желение. Не съм запознат какво пише Божилов за него, да си призная честно. Доколкото съм запознат, все пак, със съдържанието трябва да кажа, че действието се развива някъде при р. Днепър. Става дума за пътуването на един византийски отряд по тези земи. Говори се за борбата им с някакви "варвари". За възможни са сочени:
        - хазари
        - русите на Светослав (понеже източникът датира от края на 10- нач. на 11 век).
        - Самуиловите българи отвъд Дунав, борещи се с Византия (това ми звучи най- абсурдно...)

        Както и да е, ако някой може да каже нещо повече за този източник (може би Йончев ще може), нека го направи, но ако е този въпросният Аноним, за който казва Ресавски, то едва ли бихме могли да открем нещо за:

        .... конкретно ме вълнува въпроса някой има ли информация какво население заварват унгарците в тези земи. До колко е вярно,че там живеят многоборйни групи аварско / а може би дори хунско/ население което е настроено антибългарски и веднага се присъединява към унгарците.Такива данни се съдържат в " Аноним" но аз не разполагам с този източник.
        Чувал съм от един приятел от историческия факултет, че този въпросен Аноним, бил фалшификат или поне така се предптолагало.

        Все пак нещо ме съмнява, да не би да става дума за друг някакъв "Аноним"?? И аз да съм се объркал, щото като прочетох в първия момент мнението на Ресавски не изниквна нищо подобно в съзнанието ми, свързано с Анонима на Хазе и реших да го прочета пак. Пак питам, да не би да става дума за друг Аноним и аз да си се излагам тука като кифладжия? :sm186:

        THE LABARUM


        sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
        ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
        ,sevogorob eht erew ysmim llA
        .ebargtuo shtar emom eht dnA

        Бе сгладне и честлинните комбурси
        тарляха се и сврецваха във плите;
        съвсем окласни бяха тук щурпите
        и отма равапсатваха прасурси.

        Comment


          #5
          Не двата "Анонима" не са идентични.Визирах унгарския извор където се разказва за преселването на маджарите и борбите им с българските управители на север от Дунав.Мисля,че другия извор е поизвестен като "Записки на готския топарх" и наистина има съмнения относно неговата автентичност.

          Comment


            #6
            Може би става дума за Gesta Hungarorum.

            Comment


              #7
              Да Хана точно така права си.За съжаление не разполагам с текста на този безкрайно инетересен и важен източник.

              Comment


                #8
                Предполагам, в Унгарски източници за българската история (УИБИ) би трябвало да го има. Мога да погледна. Всъщност каква точно интересна информация има там?

                Comment


                  #9
                  Сетих се това трябва да е разказа за комитата Салан. Единственото по- свястно, което намерих от нета е този сайт:


                  THE LABARUM


                  sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                  ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                  ,sevogorob eht erew ysmim llA
                  .ebargtuo shtar emom eht dnA

                  Бе сгладне и честлинните комбурси
                  тарляха се и сврецваха във плите;
                  съвсем окласни бяха тук щурпите
                  и отма равапсатваха прасурси.

                  Comment


                    #10
                    Здравейте. Попаднхме на любимата ми тема. Щом се прибера в събота очаквайте включване


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      #11
                      Всички унгарски източници са събрани в ЛИБИ XXXI - Унгарски латиноезични извори София 2001 - Академично издателство. Доскоро я имаше в книжарницата на БАН.

                      Най-подробното изложение на български има в Българско-унгарски отношения през Средновековието на Христо Димитров.


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment

                      Working...
                      X