Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нови статии, рецензии и материали за Голямата война

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    С програмата Acrobat Reader:
    Download free Adobe Acrobat Reader software for your Windows, Mac OS and Android devices to view, print, and comment on PDF documents.
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      #62
      генерал от кавалерията, Фридрих фон Бернарди , авторът на "Германия и следващата война" 1912, най-обсъжданата книга на Запад преди войната от 1914-1918

      Comment


        #63
        Тук е даден състава на българската армия към месец септември 1918-та
        година. Написах го за моя син. Този списък обаче никак не прилича на списъци, които съм виждал до 1917-та. Не зная дали е автентичен! Явно ще трябва да се намеси тежката артилерия - Николай.Без неговата помощ няма да стане. Сигурно е зает човек, но когато има време да хвърли едно око и с няколко реда да си каже мнението. Какви са тези бригади от по три полка? Защо титулярни полкове са заменени с измислени? Знам, че щом го покажа на сина ми ще последват въпроси, а аз нищо не мога да му отговоря. Освен това къде са 74,75,76,77,78 и 79 п.п. и 4,6 и 7 оп.п.?
        Изобщо много въпросителни без отговор!
        Last edited by еМГето; 02-06-2008, 18:30.

        Comment


          #64
          Ще го разгледам до сряда, и ще се опитам да конкретизирам. Иначе, погледни и тук към края, макар, че чак такива бойни редове няма

          Comment


            #65
            Даниц, да взема да сканирам и постна оригиналите, а? Ще го направя довечера!

            Comment


              #66
              Разбира се

              Comment


                #67
                Ето първата страница, другите довечера! Ще пустна и другите. Нямам време след няколко дена заминава за Канада. Ще взема едно СД с мен, ако е възможно от там да поствам. Щях да излизам, но изглежда моята любов към Бойна слава е по-силна!

                Даниц, ти си причина да си отворя очите и да допълня 24-ти и 5-ти пех. полкове. Абе то в тази държава се опиянчих бе братко. От сутринта
                сме на бисерна ракия, Керацуда и пражена таранка. Във факаната Канада ще има да си спомням.
                Last edited by еМГето; 02-06-2008, 18:35. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                Comment


                  #68
                  Няма информация по този въпрос. Той е доста специфичен. Открих един
                  пропуск на сайта, който предостави. Цитирам го по-долу:
                  "В непосредствено подчинение на Главното команване са 2-ра и 10-а пехотна дивизия и 8-и конен полк, както и сформираната по време на мобилизацията по специален щат 11-а пехотна македонска дивизия :в района на София, в състав от шест нови пехотни полка, попълнен с опълченци от Македоно-Одринското опълчение. До завършване организирането си 11-а пехотна дивизия остава в района на София където се провежда и краткотрайно обучение на неслужилите войници от Македо ния и Одринско".
                  Пропуснали са 12-та пех. див. (около Плевен)! Освен това конния полк е не 8-ми, а 7-ми!
                  Този разговор се задълбочи и вече не е за тук. То не, че поначало си беше за тук! Ще продължим на друго място.
                  Last edited by еМГето; 03-06-2008, 00:30.

                  Comment


                    #69
                    Чудесно, ти поправяш Института на Генералния щаб на Българската армия, текстът е техен, жестоко! А, я, кажи, коя е книжката която си сканирал?

                    Comment


                      #70
                      Аз преместих продължението в темата "България през първата световна война", където и беше и мястото. Там постнах стр. 122-ра от книгата на А.Христов за Общоевропейската война. Ако си спомняш от нея бях пост
                      нал две страници за румънския фронт.

                      Comment


                        #71
                        ДОКЛАД ЗА БЪЛГАРИ НА ЗАПАДНИЯ ФРОНТ? На втория ден от Добро поле?

                        Comment


                          #72
                          Раните от Ньой още кървят - интервю с акад. Марков.

                          Интересно е мнението на генерал Франше д'Епре, че България била удължила войната с две години.

                          Comment


                            #73
                            За мен професорът малко опростява. Дипломатическата подготовка на войната е била сложна игра, с обрати и перипетии. Двата блока имат и хубави предложения, същевременно и налагат жестоки компромиси.

                            Германия и Австрия, например, дават гаранции, че и Румъния, и Гърция няма да влязат във войната. Как да предвидим перипетиите от 16-а, 17-та година, Вердюн, Брусилов, подводната война, преврата в Гърция?

                            България е трябвало да участва в една скоротечна кампания на запад с 6 дивизии и толкоз. Но Антантата нарушава гръцкия неутралитет. Коя учена глава е можела да знае, че така ще стане?

                            А сърбите пък съсредоточават срещу нас от 6 октомври. Там какво щяхме да правим, ако, а то си е бил реален план, без да сме мобилизирали,ни бяха ударили. Пак ли Сливница? Изобщо не им пукало за Белград, искат нас да ушмулят... и т.н.

                            Удължили сме войната, да, ама като искаха къса война Франше дЕпретата, да бяха победили в граничното сражение!

                            Comment


                              #74
                              Червеният цвят на Форуми Бойна слава е запазен за модераторска намеса. Главните букви се въприемат като повдигане на тон във всекидневната реч и не се толерират! фон Данитц- дежурен по корекциите

                              von Danitz написа Виж мнение
                              Очаквах този въпрос. Не, не е техническа грешка. Тук е мястото и на всеки който се вълнува да се включи. Да, има обсадата на Циндао, но няма подробности за България. По конкретното ти питане, има само една дата и то навлизането ни в Сърбия в контекста на общата операция на Макензен. Който желае може да уточни какво сметне за неотменимо. Ще се радвам.

                              Сега, ако може, по общо по методологията . Преполагам, е проличало, че търся неща, слабо популярни в страната ни. Но винаги съм отворен и ще се радвам на всеки, който иска специално да се занимава с нашите, българските проблеми. Аз самият лесно бих могъл да запълня популярните празнини. Но сметнах, че е по-подходящо да оставя един по обширен поглед. Може и да бъда обвинен, че загърбвам родното. Не, не мисля, че е така. Просто другото ептен го няма. И важността му се размива на фона на "гърма на победите" ни. Мога да сложа Дойран или река Черна. Но предпочитам да преведа нещо за Сома или Таненберг, Фолклендите или нотата Цимерман. Все неща,с пък за които съвсем липсва информация. Защото при нас се получава винаги така, не занам по какви причини, комплекс за свръхценност ли, за героичност ли, за пълнота може би. Голямото е малко, а малокото-голямо. Да, децата трябва да знаят нашата история, необременена от политически гледни точки и натруфена с гиздави измислици. Това е първо, независимио и преди. Но след това те трябва да знаят света. Да знаят, че той е по-голям от България, че не свършва до Драгоман. И като знаят нашата история, да я наместват като история и значение на световната карта. Така и ще мислят, и ще работят после на всяко поприще по успешно. Ако знаеш, че Вердюн е по-голямо сражение от Битоля 16-та в десетки пъти, ще се сетиш и какви са им заводите, хората, възможностите. И ще знаеш и да търгуваш с тях, и да правите изкуство или каквото там се наложи. А не както обикновено: "Харесва ли ви България? Как сте? Дай парите и си ходи!"

                              Защото накрая цял свят знае едно, и то е важното, а ние друго.

                              Другото, надявам се някой ще вземе от учебника. България на този сайт присъства в контекста на другите събития, но специална информация за България в Първата световна война, не, не това е целта ми.нТук има хора които повече разбират и им е интересно. Защото знаеш, иначе излиза, че Германия и Австро-Унгария само помагали, ама на края и не ни помогнали, та съвсем нищо не свършили, а ако на нас ни били дали, то Париж, то Лондон, до цепелини, то танкове, наред! Ама не ни дали!
                              Ма кви щурмоваци германски, ква тактика, кви маневри, ехеее, дай на пижетата, да видиш. К'ви световни империи, к'ви морски пътища, к'ви индустрии. 'Нам индустрия ни не требе, ние че си копаме на къро. И като 'земем Пирот, че сме империя.
                              >Прочети това<
                              Last edited by von Danitz; 29-11-2009, 09:14.
                              О неразумни и юроде! Защо се срамуваш да се наречеш българин и не четеш, и не говориш на своя език? Или българите не са имали царство и държава? Толкова години са царували и са били славни и прочути по цялата земя и много пъти са взимали данък от силни римляни и от мъдри гърци. И царе, и крале са им давали своите царски дъщери за съпруги, за да имат мир и любов с българските царе. От целия славянски род най-славни са били българите, първо те са се нарекли царе, първо те са имали патриарх, първо те са се кръстили, най-много земя те завладели. Така от целия славянски род били най-силни и най-почитани и първите славянски светци и просияли от българския род и език.

                              Comment


                                #75
                                Значи, направо ми светна като прочетох, за първи път чувам. Уникална информация, само данни, невероятни заключения. Прилича малко на съветски филм. Тамъъъън се зарадвах, че някой е написал стайтийка за сайта, а то кво било, претоплен божовизъм. Да, боят на 9-та дивизия при Дойран е стрехотна работа, но не това. И след три дни губим войната.

                                Comment

                                Working...
                                X