Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нови статии, рецензии и материали за Голямата война

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Ъ?

    Comment


      #17
      Ами все забравям.
      albireo написа
      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

      Comment


        #18
        Искам да попитам, защо в хронологичната таблица няма данни за България? Дори не е написано кога България влиза във войната. Предполагам, че това е техническа грешка или...?
        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

        Comment


          #19
          Очаквах този въпрос. Не, не е техническа грешка. Тук е мястото и на всеки който се вълнува да се включи. Да, има обсадата на Циндао, но няма подробности за България. По конкретното ти питане, има само една дата и то навлизането ни в Сърбия в контекста на общата операция на Макензен. Който желае може да уточни какво сметне за неотменимо. Ще се радвам.

          Сега, ако може, по общо по методологията . Преполагам, е проличало, че търся неща, слабо популярни в страната ни. Но винаги съм отворен и ще се радвам на всеки, който иска специално да се занимава с нашите, българските проблеми. Аз самият лесно бих могъл да запълня популярните празнини. Но сметнах, че е по-подходящо да оставя един по обширен поглед. Може и да бъда обвинен, че загърбвам родното. Не, не мисля, че е така. Просто другото ептен го няма. И важността му се размива на фона на "гърма на победите" ни. Мога да сложа Дойран или река Черна. Но предпочитам да преведа нещо за Сома или Таненберг, Фолклендите или нотата Цимерман. Все неща,с пък за които съвсем липсва информация. Защото при нас се получава винаги така, не занам по какви причини, комплекс за свръхценност ли, за героичност ли, за пълнота може би. Голямото е малко, а малокото-голямо. Да, децата трябва да знаят нашата история, необременена от политически гледни точки и натруфена с гиздави измислици. Това е първо, независимио и преди. Но след това те трябва да знаят света. Да знаят, че той е по-голям от България, че не свършва до Драгоман. И като знаят нашата история, да я наместват като история и значение на световната карта. Така и ще мислят, и ще работят после на всяко поприще по успешно. Ако знаеш, че Вердюн е по-голямо сражение от Битоля 16-та в десетки пъти, ще се сетиш и какви са им заводите, хората, възможностите. И ще знаеш и да търгуваш с тях, и да правите изкуство или каквото там се наложи. А не както обикновено: "Харесва ли ви България? Как сте? Дай парите и си ходи!"

          Защото накрая цял свят знае едно, и то е важното, а ние друго.

          Другото, надявам се някой ще вземе от учебника. България на този сайт присъства в контекста на другите събития, но специална информация за България в Първата световна война, не, не това е целта ми.нТук има хора които повече разбират и им е интересно. Защото знаеш, иначе излиза, че Германия и Австро-Унгария само помагали, ама на края и не ни помогнали, та съвсем нищо не свършили, а ако на нас ни били дали, то Париж, то Лондон, до цепелини, то танкове, наред! Ама не ни дали!
          Ма кви щурмоваци германски, ква тактика, кви маневри, ехеее, дай на пижетата, да видиш. К'ви световни империи, к'ви морски пътища, к'ви индустрии. 'Нам индустрия ни не требе, ние че си копаме на къро. И като 'земем Пирот, че сме империя.
          Last edited by von Danitz; 16-12-2006, 12:00.

          Comment


            #20
            Германският подводен флот във Великата война от нашия Shelenberg

            Comment


              #21
              Първият ден на сражението при река Сома от Shelenberg

              Comment


                #22
                Знам, знам, че си нямаме предишните 11 сражения при Изонцо , но ето че се снабдихме с Капорето 1917 (12-та битка при Изонцо) , но пък това е най-интересната битка там, нали. Просто феерия, молто периколозо!

                Comment


                  #23
                  След въпросите около техническите въведения и по-специално използването и концепциите за танкове в Първата световна война, се захванах с една твърде важна битка, макар и твърде незначителна като последствия. И как няма да е като е започнала месец след Капорето, с което на практика Италия е разгромена, и две седмици след (май) третата руска революция. Става дума за сражението при Камбре, битка, както и специалистите твърдят, по-скоро е от следващата война и не само заради танковете, а и заради използването на щурмова авиация.
                  Та, ето, писах, брисах, ето какво издокондисах През кал и кръв… или битката при Камбре 1917 Ще се радвам ако има коментари или въпроси

                  Comment


                    #24
                    (Mоже ли да се коментира тук?)

                    Страхотен материал! Много ми хареса, само че дето правописните и печатните грешки са много дразнещи.

                    ПП "highlanders" защо не го превеждаш като "шотландци"? За името на дивизията говоря.
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      #25
                      Dinain написа
                      "highlanders" защо не го превеждаш като "шотландци"? За името на дивизията говоря.
                      Принципно "highlanders" няма точен и напълно адекватен превод на български. Не може да е преведе като "Шотландска", защото "highlands" са само част от Шотландия. Може да се преведе буквално като "Планинска", но това пък не изразява силно изразения "шотландски" характер на дивизията. Следва да се има предвид и друго - самата Шотландия принципно "етнографски" може да се рзадели на южна - Клайдсайдска и северна - Хайландска. Шотландците от двете страни винаги подчертават разликата, дори и когато чужденеца трудно я улавя. Южната част е градска, индустриална - там са Глазгоу и Единбъро, населението говори прословутия "глазгоуски" английски, има принципно повече емигранти от Англия и Ирландия. Докато северната, хайландска част си е "асъл" Шотландия - патриархална, кланова, с по-малко и по-малки населени места, на места още се говори и келтски.
                      Струва ми се, че "Хайландска" все пак е най-подходящия превод.

                      Comment


                        #26
                        Не знаех тези "подробности" Прав си.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          #27
                          По грешките работя по изправянето им, моля за извинение, но и за разбиране и търпение. Нямам втори човек за проверка.
                          За highlanders, просто ползвам придобило гражданственост, като например от "Мълчанията на полковник Брамбъл" на Мороа, където са хайлендъри. Ясно че не могат да бъдат уелсци. Същото е с ълстърци, не могат да не са ирландци

                          Comment


                            #28
                            von Danitz написа
                            ]През кал и кръв… или битката при Камбре 1917[/URL] Ще се радвам ако има коментари или въпроси
                            Те точно преди тая атака покойния капитан Блакадър се опита да се измъкне в тила като приложи знаменития трик с моливите в носа и долните гащи на главата, за да го сметнат за луд. Уви, безуспешно...
                            Защото "Кой по дяволите ще забележи още един луд сред цялата тая лудница" :vsad:

                            Comment


                              #29
                              Аз съм възхитен!!! Браво на Даниц и компания!!! Днес цял ден на работа съм чел и съм се смял, колко некадърни са италианците.След 20 години пак ще покажат на света какво могат.
                              Ще има ли още новини от италианския фронт?
                              Как стои въпросът с публикуването на въпросните статии в други електронни издания като моето например ?
                              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                              Comment


                                #30
                                Благодарим от името на щаба, нормално стои въпросът, сиреч, винаги

                                Comment

                                Working...
                                X