Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Коя е най-дългата война

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Благодаря ти, Камерер, точно това имах предвид. Разбира се, съставянето на скала би било хубаво нещо, но ще отнеме време. За целите ни в тази тема обаче различаването би ставало на пракитка и без скала, именно затова въвеждам разликата от един порядък.

    Comment


      #62
      Хъм, не съм съгласен, защото войната почти винаги (поне в момента не се сещам за примери, но пък сигурно има хиляди войни, за които нищичко не знам) не се развива само във военното пространство, а преди всичко в политическото. Т.е. всяка война има достатъчно лесно за разграничаване начало, под формата на някаква дипломатическа/политическа активност, а дори и когато е чисто военен акт, има своята политическа обосновка. А има и цел надхвърляща чисто военните, т.е. по-висока (политическа, икономическа и прочее, излизаща и надхвърляща чисто военното), при това, за всяка от участващите страни.
      Що се отнася до края, той също е повече или по-ясно маркиран чрез сключване на някакво политическо споразумение, очертаващо мира след войната.
      Всички военни актове между участващите във войната страни между тези граници са част от една война, т.е. ако разглеждаме войната като цялост, т.е. от политическото ниво надолу към военното, едва ли можем да имаме особени съмнения кога започва и кога приключва.

      Ако разглеждаме войната чисто военно, т.е. под обхващащата я политическа рамка, то няма и смисъл да си задаваме въпроса за началото и края, защото със самия избор на мащаб сме го оставили отвън - всичко, което попада под погледа ни е една и съща война. Ако все пак решим да търсим някакви разграничения, то можем да ги открием на съответното ниво, което сме избрали за хоризонт. Ако това е военно-стратегическото, то частите ще са кампании (обособени по военна стратегическа цел, по място (ТВД) и време (отделен стратегически опит за постигане на целта). Ако е оперативно, то, логично, ще търсим отделните операции (единство между цел, място и време). Ако е тактическото, то горната ни рамка е отделното сражение (обединени по място и време тактически сблъсъци) и прочее "надолу".
      Така че не съм сигурен какво точно искаш да кажеш, manoel с този си пост? Ако правилно съм те разбрал, то не съм съгласен - има достатъчно ясни граници. Възможно е и да не съм те разбрал. Питам, защото съживяваш темата, а ми е интересно с каква цел, т.е. какво имаш да кажеш към нея.

      Comment


        #63
        gollum написа Виж мнение
        Хъм, не съм съгласен, защото войната почти винаги (поне в момента не се сещам за примери, но пък сигурно има хиляди войни, за които нищичко не знам) не се развива само във военното пространство, а преди всичко в политическото. Т.е. всяка война има достатъчно лесно за разграничаване начало, под формата на някаква дипломатическа/политическа активност, а дори и когато е чисто военен акт, има своята политическа обосновка. А има и цел надхвърляща чисто военните, т.е. по-висока (политическа, икономическа и прочее, излизаща и надхвърляща чисто военното), при това, за всяка от участващите страни.
        Що се отнася до края, той също е повече или по-ясно маркиран чрез сключване на някакво политическо споразумение, очертаващо мира след войната.
        Всички военни актове между участващите във войната страни между тези граници са част от една война, т.е. ако разглеждаме войната като цялост, т.е. от политическото ниво надолу към военното, едва ли можем да имаме особени съмнения кога започва и кога приключва.
        Позволете ми да предложа още един ей такъв щрих - войната е съзнателно усилие по предприемане на увреждащи действия (вкл.нарочно препятстване на благоприятстващи действия, бламиране на преговори и компромисни предложения, игнориране на интереси и прочие средства за легитимиране на увреждащите действия във вътрешно-политическото поле) против група индивиди, определени като "противник" на най-висше политическо равнище; формалното й начало за хронологически цели е първия момент, в който противника научава за съзнателното прилагане на такива усилия (дотогава е "подготовка"), а формалният край (който може да се окаже временен) - съзнателно прекратяване на тези действия (или предприемане на противоположни такива, вкл. начало на преговори (което може да се окаже впоследствие "опити за сепаративен мир").
        "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

        Comment


          #64
          Благодаря за този щрих - съгласен съм с определението. Много по-рано, ако погледнеш дискусията по-долу (2006 г.) сме се пробвали аз и други участници да определяме нещата по един или друг начин, но (говоря за себе си) възможностите и мненията доста са се изменили за изтеклите десетина години от тогава. Сега бих определил нещата другояче, може би по-добре.

          Comment

          Working...
          X