Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Коя е най-дългата война

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Коя е най-дългата война

    Според вас коя е най-дългата война?

    #2
    До колкото ми е известно 100 годишната...
    Поне за Европа е тя, за Азията не знам.
    По интересно е коя е най-продължителната битка!
    "...времето е в нас и ние сме във времето; то нас обръща и ние него обръщаме." В. Левски


    Приемайте промените, но не изменяйте на ценностите си.

    Comment


      #3
      И аз мисля, че е Стогодишната война, но не съм сигурен. Да, прав си нека включим и въпроса кое е най-дългото сражение.

      Comment


        #4
        Като казвате най-дългото сражение продължителността на контакта между двете страни ли имате в предвид?

        Comment


          #5
          Sturmpionier написа
          Като казвате най-дългото сражение продължителността на контакта между двете страни ли имате в предвид?
          Обсадите влизат ли категорията??..

          .
          ..И кажи ми ти страннико,
          чувал ли си звук,
          по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

          Comment


            #6
            Правилно - Кандия!


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #7
              100 годишната война не е приключила - не е бил подписан мирен договор между воюващите страни. :unitedkin :france:

              ВСВ също не е приключила - СССР/Русия и Япония все още не са подписали мирен договор - заради Курилските острови. :stop:

              :sm100:
              Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

              Comment


                #8
                ISTORIK написа
                100 годишната война не е приключила - не е бил подписан мирен договор между воюващите страни. :unitedkin :france:

                ВСВ също не е приключила - СССР/Русия и Япония все още не са подписали мирен договор - заради Курилските острови. :stop:

                :sm100:
                Методологичен въпрос:
                "Необходимо ли е подписването на мирен договор за да бъде обявена дадена война за приключила?"

                Впрочем 100 годишната война, както повечето от своят вид, не е ли поредица от войни, обединени под общо(и не особено звучно) име?
                Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                Comment


                  #9
                  Ами може да се каже, та даже не е и баш 100 годишна

                  Интересно не можем ли да кръстим и ние историята на българо-византийските взаимоотношения "800-годишната война" и да спечелим класацията с убедителна преднина?

                  Това наистина е доста сложен въпрос и първо ще трябва да се определят строги очертания и изисквания към войните от историята, чак след това да започне търсенето на подходящите за тази класация
                  (\_/)
                  (°_°)
                  (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                  Comment


                    #10
                    Предлагам за война да се приеме:
                    1. Активни бойни действия(с интервали примерно от година-две)
                    2.Да се води от едни и същи страни.
                    3.Под една идеалогия и цел.
                    За тези се сещам сега, може да допълните.

                    За битка/сражение имам предвит, постоянно млатене. Без да се спира. И обсада може, но се брои само ако е неспирен щурм. Иначе да седят едните да чакат да пукната от глад другите- не се счита. Трябва кеч :twak::twak::twak::twak::evil::evil::evil::evil:.. .

                    То за сраженията едва ли ще се намери нещо по дълго от един ден. Дори да се въртят войските, идва нощта. Но може да има някакви изключения. За това и питам .
                    "...времето е в нас и ние сме във времето; то нас обръща и ние него обръщаме." В. Левски


                    Приемайте промените, но не изменяйте на ценностите си.

                    Comment


                      #11
                      Hans Delbruck написа
                      Впрочем 100 годишната война, както повечето от своят вид, не е ли поредица от войни, обединени под общо(и не особено звучно) име?
                      Все пак целта, с която е започнала войната, си остава същата през всичките й периоди.

                      Comment


                        #12
                        Хана написа
                        Все пак целта, с която е започнала войната, си остава същата през всичките й периоди.
                        Абе не съм много сигурен доколко целта наистина е доминирала от начало до край. Шевошетата хич не ми се виждат ефективно средство за разместване на кралски з...ици.
                        Но нека оставим това настрана, въпросът е дали целта е единственият и обетивен критерий за категоризация. Ако да то тогава можем да пишем и Пуническите войни под един знаменател. Или Руско-Турските.
                        Както и да е, имаме напредък, защото все пак времето е сравнително обективен измерител и въз основа на него могат да се правя класации. Не е като със значимостта.

                        Всъщност това с което трябва да се започне е дефиниране на думата война(леле това прилича на Голъм, ама в тъп вариант :vb_sad: ). Ако дефинираме какво е война лесно ще можем да дефинираме и какво е продължителност на войната. Когато извършим последното ще можем да сравним и класираме.
                        Същото трябва да се направи за битка/сражение...битка или сражение.
                        Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                        Comment


                          #13
                          Hans Delbruck написа
                          Трябва да се започне е дефиниране на думата война.
                          Същото трябва да се направи за битка/сражение...битка или сражение.
                          Точно де, ама то те са водени в толкова различни и разнообразни варианти, че много трудно ще се справим с тази задача. Иначе до сега някой да го беше направил :sm100:. Ама иначе може ние да сме първите дето да поставим войната и битката в някакви рамки и критерии. Дайте да запретваме ръкави :p .
                          "...времето е в нас и ние сме във времето; то нас обръща и ние него обръщаме." В. Левски


                          Приемайте промените, но не изменяйте на ценностите си.

                          Comment


                            #14
                            neHCuoHEpa написа
                            Точно де, ама то те са водени в толкова различни и разнообразни варианти, че много трудно ще се справим с тази задача. Иначе до сега някой да го беше направил :sm100:. Ама иначе може ние да сме първите дето да поставим войната и битката в някакви рамки и критерии. Дайте да запретваме ръкави :p .
                            А защо мислиш, че никой не го е сторил? Още по-лошо е ако е така, тогава цялото ми писане в този форум(и не само) е напълно безсмислено, защото съм оперирал с понятия, зад които не се крие нищо. Ти като казваш/пишеш война нищо ли нямаш предвид?
                            Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                            Comment


                              #15
                              Най-дълга битка - обсадата на Троя? Според Омир е 10 години

                              Пенсионера написа
                              1. Активни бойни действия(с интервали примерно от година-две)
                              2.Да се води от едни и същи страни.
                              3.Под една идеалогия и цел.
                              В тази категория май може да влезе 600-годишния конфликт между британци и ирландци. Или историята на Афганистан например или някоя подобна държава.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment

                              Working...
                              X