Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ПраБългарската Вартоломеева нощ !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    ПраБългарската Вартоломеева нощ !

    В 631г. избухнал спор между аварите и прабългарите. Прабългарите изгубили позициите си в хаганата, поради което част от тях
    начело с Алцек (за когото се предполага, че е един от синовете на Кубрат ?!), се заселили при франкския крал Дагоберт, който
    първоначално ги приел добре. Една нощ по негова заповед били избити 9000 българи. Останалите около 700 човека се преселили в
    Равенската област (Италия) с разрешението на лангобардския крал Гримуалд.

    P.S. Според вас това достоверно ли е ? Ако знаете нещо, повече - пишете.

    #2
    blabla написа

    P.S. Според вас това достоверно ли е ? Ако знаете нещо, повече - пишете.
    Аз, доколкото се сещам, само в един източник се споменава този факт /очаквам поправки / и затова е трудно да се коментира неговата достоверност.. :shrug:

    П.П Виж, ако както казва един мой познат: "Бъдат поименно изброени, с ЕГН-та и приложен снимков материал, тогава можем да обсъждаме! "

    Това по-горното е в кръга на майтапа!

    .
    ..И кажи ми ти страннико,
    чувал ли си звук,
    по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

    Comment


      #3
      blabla, и аз съм чел за подобно клане, но много малко. Според мен е истина, защото българи или прабългари са се заселили на различни места в Европа и Азия и не винаги са били приемани гостоприемно.

      Comment


        #4
        Това е вярно, но трябва да проверя в кой точно извор се споменаваше. Нямам спомени обаче да са посочвани каквито и да било цифри, така че това 9000 си е просто съчинено.
        Те са отишли в Бавария, първоначално владетеля ги приел радушно и настанил по едно семейство във всяка къща, но още първата нощ заповядал да ги избият до крак.

        Тази група прабългари е отделна от онази на Алцек (за който обаче не е син на Кубрат, хронологически не се връзва).
        (\_/)
        (°_°)
        (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

        Comment


          #5
          Warlord написа
          Това е вярно, но трябва да проверя в кой точно извор се споменаваше. Нямам спомени обаче да са посочвани каквито и да било цифри, така че това 9000 си е просто съчинено.
          Тц-тц, това ако не се казва диалектика на възгледите!
          Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

          Comment


            #6
            Вярно е, има такива данни - в "Хроника" на Фредегарий Схоластик и в т.нар. "Gesta Dagoberti regis francorum". Действително се говори за "9000 българи заедно с жените и децата" (у Фредегарий, a в "Gesta Dagoberti" става дума общо за 9000 души), които избягали от Аварския хаганат в Бавария и помолили крал Дагоберт да им позволи да останат в държавата му. Първоначално той ги приел с уговорката, че трябва да се посъветва преди да вземе окончателното решение и наредил на баварците да ги разквартируват по домовете си за зимуване. Впоследствие обаче (след като се посъветвал) заповядал на баварците в една нощ да избият своите гости - наистина има паралел с Вартоломеевата нощ. Според Фредегарий успели да се спасят 700 от 9-те хиляди семейства, които начело с Алциок (а не Алцек) намерили убежище във Венетската марка. Според Gesta Dagoberti не се е спасил нито един българин.
            Споменатият Алциок не може да е Кубратов син, защото събитията се разиграват по времето на крал Дагоберт II (628 - 639) и след 631г., а в този период Кубрат е бил жив и синовете му още не са се разделили.
            Що се отнася до Алцеко - това е български вожд, за който се говори в "Historia langobardorum" на Павел Дякон и не е изключено той да е бил Кубратов син ("петият" у Теофан) - хронологическите данни допускат това.

            Comment


              #7
              Значи все пак това число не е било съчинено, източникът който аз намерих не споменаваше за 9000, но се посочваше, че около 700 души били отишли в Италия.
              (\_/)
              (°_°)
              (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

              Comment


                #8
                Точно така, Warlord, Венетската марка е разположена в днешна Северна Италия, в хинтерланда на Венеция.

                Comment

                Working...
                X