Съобщение

Collapse
No announcement yet.

130 години от Априлското въстание. Турските зверства в Батак.

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Истина е обаче, че голяма част от оцелелите батачани е спасена именно от съседите си българо-мохамедани от околните села. Такива примери за оказана помощ има много. Например Айгър (или Исмаил) ходжа от с. Дорково, Юсен Бангатов от с. Нова махала, Ахмед Кавалов също от Дорково и др. Те извеждат стотици батачани извън обръча. Ахмед Кавалов е този, който със своите подчинени открива свободен за батачани път за излизане от обсадата при "Пискилиева скала". (Виж: Георги Методиев, "Епопеята Батак", С. 1980; Й. Венедиков, "История на въстанието в Батак", С. 1929)
    Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

    Comment


      #32
      Прав си, наистина известна част от помаците, живеещи в околните села спасяват батачани /главно деца/, но броя им е незначителен. Все пак изклани са хиляди!!
      They march in full battle dress
      With faces grim and pale
      Tattered banners and bloody flags
      Rusty spears and blades...

      Comment


        #33
        A до колко са способни сами помаците да устроят такова поголовно клане ? Все пак погроми през въстанието много, но в случая мащабите ми напомнят опожаряването на Стара Загора години по-късно. Последното някак все се забравя или по-скоро остава в сянката на Батак...
        Quae fuerant vitia, mores sunt.

        Comment


          #34
          Много си прав. Наистина остава в сянка, въпреки, че по някои приблизителни изчисления на местни краеведи и историци от Стара Загора, в града през лятото на 1877г. са избити около 10 000 души. В него са търсили спасение много бежанци от разорените села от Новозагорско, Симеоновград, Харманли и околните на Стара Загора села. Известно е, че турските войски и башибозуци, наред с свирепата черкезка конница, настъпващи към Стара Загора от Одрин са подложили Тракия на разорение. Броя на убитите и ранените е неизвестен. Моралните щети едва ли биха могли да бъдат оценени.
          Аз съм от Стара Загора и 6 години се занимавам с изучаването историята на града по време на цитираните събития. Описан е случай в края на юли 1877г., когато около 100 български момичета са били съблечени чисто голи и са накарани да играят хоро. След което са изнасилвани групово няколко дни, докакто не ги изколват като говеда в една местността "Бедека". Днес до нея се намира фабриката "Загорка". Един поп е бил жив одран, като преди това е изнасилен от 12 турци. На някои от вас тези неща могат да се сторят преувелечени, на мен също ми се струваха така в началото. Но колкото повече материали четях се убеждавах, че това, което е станало в града е неописуемо иподобно на това което се е случило на батачани, само, че с повече жертви.
          They march in full battle dress
          With faces grim and pale
          Tattered banners and bloody flags
          Rusty spears and blades...

          Comment


            #35
            Препоръчвам на всеки който има възможностда посети в Батак старата църква -музей където са избити най много хора ,доста силно преживяване е. Иначе познавам доста батачани, големи патриоти са ,помнят историята на града си , но с помаците се държат нормално там ,където работят заедно.
            SS-Man , ще ти разкажа за селото от което е рода ми -на 25 км от Стара Загора , казва се Самуилово . Когато армията на Сюлейман паша наближава ,по-голямата част от хората бягат в града и се устройват на лагер в двора на една от черквите ,не помня точно коя . Тези които са останали в селото са избити от черкезите от съседно село ( вече не същестува ,напуснато от жителите през 1878 ) . По голямата част от хората избягали в Стара Загора също са избити а доста момичета отвлечени - включително 12 годишна сестра на прадядо ми. Оцелелите възстановяват селото през 1878 като чисто българско ,каквото е и до днес .

            Comment


              #36
              rgama можеш ли да ми кажеш името на изчезналото черкезко село. Ще ти бъда благодарен и на повече информация за събитията в града през 1877г.
              They march in full battle dress
              With faces grim and pale
              Tattered banners and bloody flags
              Rusty spears and blades...

              Comment


                #37
                SS-mann написа
                Клането е извършено основно от помаци!!! Това всеки батачинин ще ви каже. Няма кой друг. Ахмед ага води след себе си помаци /какъвто е и той самия/ от Неврокопско, Барутин, змеица, Късак, Кестен /селото е унищожено през 1912г. от българската армия, след което отново е презаселено/, Дорково, Костандово, Чепино, Фотиново, Нова махала/само там са главно турци/ и т.н. Населението на тези области е в основната си част е помашко. Идентичен е случая и с Ахмед ага Тъмрашлията. Всички знаете за участта на селото след 1878г. А и през 1895г. до колкото си спомням чети на ВМРО отмъщават с нападение в Доспат за помашките зверства в Батак и Перущица.
                За нападението в Доспат през 1895 г. четниците са имали специална заповед да убиват по възможност по малко местни жители.Така в резултат на нападението макар че е запалено почти цялото село са убити не повече от 30 човека.Интересно,че в нападението участва като обикновен четник и Яне Сандански като за първи и последен път подобна акция с негово участие минава със сравнително малко жертви.

                Comment


                  #38
                  SS-mann написа
                  rgama можеш ли да ми кажеш името на изчезналото черкезко село. Ще ти бъда благодарен и на повече информация за събитията в града през 1877г.
                  Ще потърся в една книга името ,но не е в мен а при майка ми - на 100 км от мен. Така че ще е по късно . Може би ще е интересно да знаеш ,че и селата Димитриево и Гита също са били черкезки и също са напуснати през 1878 г .

                  Comment


                    #39
                    Не го знаех това за Гита и Димитриево. Единственото, което знам са старите /турски имена/ на селата: Гита- Кара Терзилери и Димитриево-Чакърларе. Това ме интересува. Благодаря за инфото.
                    They march in full battle dress
                    With faces grim and pale
                    Tattered banners and bloody flags
                    Rusty spears and blades...

                    Comment


                      #40
                      За така нареЧените зверства мога да кажа Че ги е имало тогава и във сегашно време (примерно Сребреница в Босна)
                      правели са ги и конкискадорите във Америка правели са ги и Русите във Туркестан и така нататък
                      Но в едно съм сигурен зверства или както ги казват някои кланета ? никога не е била държавна политика в Османската империя ,във разпада си Османската машина централната власт понякога няма мошти да предотврати такива като Ахмет ага и други ,такива подобни ги пише и самият Абдулхамит втори в спомените си
                      Във една разпадашта се държава няма знаЧене как се казва било то Османска империя или югославия или друг се вземат някои мерки които свършват с драматиЧни събития
                      Във турските книги няма широки сведения за 1876 година но на всякъде се споменава за 5000 убити комити от редовна турска наЧело със Чирпанлията Абдулкерим Надир паша
                      since 1453
                      from İstanbul

                      Comment


                        #41
                        Хайде хайде как така никога не е било част от политиката на Османската империя. А какво ше кажеш за геноцида срещу арменците, асирийците?????
                        They march in full battle dress
                        With faces grim and pale
                        Tattered banners and bloody flags
                        Rusty spears and blades...

                        Comment


                          #42
                          Еми съштото което казах по горе
                          Година 1915 един цял османски народ с жени и деца се заклештил само за една цел Галлиполи тоест за заштита на родината си а във съштото време най поданият до тогава народ арменцте са се заканили заедно с помошта на Русия и други за независимост, не да се съгласиме времето не е подходяшто на това се е казало нож във гърба ?и се вземат разбирасе спешни мерки за мене това е евакуиране а за други геноцид? кой както си иска да си го каже
                          а за приказката Асирийци хиЧ да не влезна
                          since 1453
                          from İstanbul

                          Comment


                            #43
                            А някои на това му казват "окончателно решение"... Игра на думи.
                            Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                            Comment


                              #44
                              Избити са над 1 500 000 арменци/ в това число голям брой беззащитни старци, жени и деца/, това ли разбираш под евакуация????
                              They march in full battle dress
                              With faces grim and pale
                              Tattered banners and bloody flags
                              Rusty spears and blades...

                              Comment


                                #45
                                Струва ми се, че в случая miralayyunus е малко пристрастен. Но кой ли не е, щом стане дума за неговата страна? Я вижте само по другите теми какъв ужас е, само дето в българска посока...
                                Така че нека не се задълбаваме в този спор, който със сигурност доникъде няма да доведе, а само ще породи лоши чувства.
                                XV mile the sea brode is
                                From Turkey to the Ile of Rodez...

                                Comment

                                Working...
                                X