Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Военен флот !?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Не ще да е имало България по това време. Айде за малко да оставим военния флот. Има ли извори за търговски такъв? Аз не съм срещал. С "възстановките" на И. Тодоров и останалите много често представяме желаното за действително.
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    Comment


      #62
      Е аз и не твърдя че има България по това време но хора владеещи изкуството на мореплаването /българи според автора/ просто отказвам да приема че е нямало
      В случая става въпрос за някаква речна флотилия вероятно гранична и едва ли ще са някакви големи кораби както сме свикнали да си ги представяме а по - скоро някакви лодки /може би от рода на тези с които са плавали хората на Омуртаг/ но лодки пригодени да водят военни действия на вода със съответното въоръжение и обучение на екипажа /в случая явно са използвали т.н. гръцки огън/.
      http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

      Comment


        #63
        Е, нищо не пречи и големи кораби да са били- Дунава си е голяма река А "българите" да са били ромейски войски от тема "България" , която между другото много хора от онова време за възприемали като васална държава на Византийската империя, а не като обикновена провинция!
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          #64
          Guy de Mont Ferrand написа
          Е, нищо не пречи и големи кораби да са били- Дунава си е голяма река А "българите" да са били ромейски войски от тема "България" , която между другото много хора от онова време за възприемали като васална държава на Византийската империя, а не като обикновена провинция!
          Всъщност става въпрос за река Сава .... унгарците преминават Сава при Белград и обсаждат града.
          http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

          Comment


            #65
            Сава, доколкото знам, е приток на Дунав и също е пригодна за корабоплаване, поне в частта, която е по-близка до устието й.
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              #66
              По Дунав по принцип свободно се е плавало с дромони и нефове чак до Виена. Обаче никъде не съм срещал извори описващи български кораби, корабостроителници и т.н. Основно се позоваваме на наши изследователи, които в голямата си част са писали или около 1981 г. когато е ясно. България е трябвала да има от всичко по много. Или са писали сккоро след ПСВ когато ни трябва самочувствие.
              Аз не твърдя, че българина не е стъпвал в морето. но с лодки флот не става. А и наличието на българи по чуждите кораби не доказва наличието на флот. Ние имаме 2 космонавта, но за разлика от Китай, който има само един нямаме космически флот, нали
              Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
              Неизвестен руски адмирал

              Comment


                #67
                Да, ама се дразня и от изпадането в обратната ситуация т.е. прекаленото подценяване...Защо господата по-горе така внезапно решиха, че Омуртаг и византийците са плавали с лодчици, когато още от римско време по Дунава и по-големите му притоци на север и на юг от Железните врата са се използвали по-големи съдове?
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  #68
                  Това, че някой друг е плавал не означава, че и българите са плавали. Навсякъде се цитират думите "лодки", не кораби. А и къде са разкопките на прабългарските корабостроителници, или списъците с български кораби платили данъци или кавга за някой български търговец, на който му завлекли товара от кораба, или платени такси на Константинополското пристанище. Няма такива данни. Знаем за 25 галери строени при Иван-Асен Втори, и за галерите на Добротица - това е всичко, което знаем за корабите в България тогава. Съжалявам - и на мен много ми се иска да сме имали кораби, но .... Предполагам най-малко аз мога да бъда обвинен в подценяване на нашия флот
                  Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                  Неизвестен руски адмирал

                  Comment


                    #69
                    Е нали това за 25-те галери на Иван Асен било грешка...
                    А що се отнася до български търговци и техните кораби- имаше май някакви данни за такива в Италия през 14-ти век. В Константинопол също. Ама дотогава сме били "слаба ракия"- даже и по Дунава сме нямали постоянен боен флот и византийците са си правели каквото искат. Мисля обаче, че имаме основание да говорим за български търговски кораби през 14-ти век.
                    A strong toun Rodez hit is,
                    The Castell is strong and fair I wis...


                    блог за средновековна балканска история

                    Comment


                      #70
                      Чак пък по Дунава византийците да се правели каквото си искат....Всъщност нашите владетели още от Аспарух добре са съзнавали силата на византийския флот и се взели мерки да я неутрализират.С изключение на една от ранните войни на Симеон когато маджарите са прехвърлени на юг от Дунав визанийския флот не оказва съществено влияние върху хода на бойните действия.Действията на византийския флот по черноморското крайбрежие по принцип са повече демонстративни и като цяло неуспешни.
                      Last edited by resavsky; 15-01-2007, 11:26.

                      Comment


                        #71
                        А какво ще кажеш за освобождаването на пленените от Крум ромеи? Това си е доста дръзка и мащабна акция, проведена успешно от византийския флот в Отвъддунавска България.
                        Прабългарите с положителност са издигали защитни валове с фронт към морето (самите крайморски градове на Малка Скития също са били държани от Империята), а не пристанища.
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          #72
                          Ставаше въпрос за чисто военна акция - стоварване на десант,овладяване на крепости и т.н.А акцията на флота в Отвъддунавска България е успешна едниствено поради факта,че силите на местния български комит са били явно недостатечни.Извинявай Ги но кои крайморски градове в Малка Скития са били държани от ромеите?

                          Comment


                            #73
                            Вероятно никои - на мястото на Томи има някакви села, Одесос е почти разрушен. И да е имало ромеи в развалините му, то без да имат здрава крепост очевидно са се подчинявали на българския владетел.


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              #74
                              Ресавски, извинявам се, че се намесвам със странични реплики, но от постовете ти (не само тук, ами и из други теми- затова и си позволявам да се намеся) личи едно такова настроение като от детска книжка от епохат ана соц.национализма.
                              "Всъщност нашите владетели още от Аспарух добре са съзнавали силата на византийския флот и се взели мерки да я неутрализират." Все едно си им чел мислите мама му стара! И как точно я неутрализират, като строят валове към морето и ги чакат да дойдат. В това време византийците си владеят морето и превозват и снабдяват войски по него. Ако византийците не успяват да се възпозлват докрай от предимството, което флота им носи, това не се ли дължи поне малко и на собствената им некадърност? И обратното
                              А акцията на флота в Отвъддунавска България е успешна едниствено поради факта,че силите на местния български комит са били явно недостатечни
                              защо за момент и не се опиташ да си помислиш, че е възможно българския комит да се е провалил и поради некадърност? Или поради това, че византийците са го надхитрили? Или, че въобще в случая се показали като по-умните и по-добрите воини?
                              Допускай понякога възможността за чисто естествени обяснения, каквито се наблюдават винаги и навсякъде из историята. Създава се впечатление, че се опитваш да представиш българите, някакси като особено специални.
                              Наистина, звучиш като пропагандатор на събрание в ТКЗС.
                              Recalibrating my lack of faith in humanity...

                              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                              Comment


                                #75
                                Добре Албирео кажи ми щом визнатийците са имали флот а ние не - какво им е помогнало това при толкова много война с българите?Е и какво като визнатицийте успяват да превозат войските си по море???Например при Ахелой визанийците прехвърлят цялата си армия по море и какво им помага това?И каква е причината тука - некадърноста на византийците или кадърноста на българите?Аз не се опитвам да изкарам българите извънземни или джедаи и не знам защо си останал с такова впечатление.

                                Comment

                                Working...
                                X