Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Военен флот !?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Не знам защо си мисля,че в този случай българите са използвали придвижването по р.Дунав единствено с цел тактическа изненада.И са успяли - Фулденските летописи са категорични,че франките са били изненадани от тази българска атака/ по принцип атаката би трябвало да се очаква след няколкогодишно покачване на напрежението между двете страни и нескрити закани от страна на кан Омуртаг/.Вероятно франките са очаквали всичко друго само не и атака по р.Дунав.Иначе като чета изворите имам чувството,че франките далеч не са горели от желание да избегнат тази война.Техните провокации към кан Омуртаг са твърде дръзки и недвусмислени но пък и българският отговор не е бил за пренебрегване.Друг е въпросът,че нашите действия са били по-скоро демонстративни отколкото някаква широкомащабна инвазия.

    Comment


      #32
      arhangel написа



      Именно за Иван Асен ²² един историк пише: "…Асен построи 25 (двадесет и пет) галери…военни кораби, които се появиха в Черно море от страна на българите…". Това става по повод участието на българския морски флот заедно с гръцкия морски флот в битката при Константинопол през 1235 г.

      Няма такъв източник. Някакъв френски историк от 19 век направил грешка в книгата си и от тогава папагалския преписват по разни патриотични книжки. За справка - Върбан Стаматов - "Българинът и морето"


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #33
        Най-стабилния довод против това има ли ли сме флот през средновековието е липсата на каквито и да било извори за търговски кораби. Военните кораби не се строят самоцелно. За да се оправдае тяхното съществуване трябва и търговски флот. Доказват го всички морски народи. Просто нашите рибарски лодки нито сега, нито преди са минавали за търговски кораби.
        Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
        Неизвестен руски адмирал

        Comment


          #34
          Предприема морски поход със своите кораби към Трапезунд (дн. Трабзон в Турция) на югоизточния бряг на Черно море с цел да постави на трона на Трапезундските императори своя зет. Сече собствени монетни емиси, на които е изписано името на столицата Калиакра.
          Този силен владетел първоначално се съюзява с венецианците, поради което води пиратски действия срещу генуезците в Черно море. Според академик Васил Гюзелев - най-добрият познавач на тази проблематика - генуезките архиви са пълни със сведения за пиратските действия на корабите на Добротица. Едва през 1387 г. синът му деспот Иванко успява да сключи изгоден търговски мирен договор с генуезците, но османското завоевание пресича стремителното развитие на тази изключително силна Българска морска държава.
          Ето това определено е интересно! Ако изобщо някога през средновековието България е имала флота и е била морска сила, то е било тогава. Само дето текстът има редица недостатъци...Първо, едва ли самият Добротица е предвождал похода към Трапезунд (изворите щяха да го отбележат), макар че той си е падал по такива авантюристични действия, както си личи от личното му участие в гражданската война във Византия на страната на Ана Савойска. Второ, защо пък съюзът му (нищо не съм чел за него!) с венецианците да е причина за пиратските му действия против генуезците?!? Не е ли по-скоро безнаказаното им хазяйничене в Черно море и по-специално около Добруджа? Той е заплашвал колонията им Ликостомо в устието на Дунава, което пък може да се свърже с желанието да контролира тази стратегическа зона между владенията на Златната орда, Влашко и Молдова. Трето, договорът на Иванко с генуезците през 1387 г. май хич не е бил изгоден, за пръв път срещам противоположното мнение!
          Иначе деспот Добротица си е бил изключителна личност с широк размах, от общобалканска величина, и не е чудно, че единствено при него България е морска сила,с която трябва да се съобразяват.
          A strong toun Rodez hit is,
          The Castell is strong and fair I wis...


          блог за средновековна балканска история

          Comment


            #35
            ОК, в продължение на 15-тина години един крайбрежен феодал се издига до пиратството. И толкова.

            Некадърника Балтоглу не е удачен пример.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #36
              Thorn написа
              ОК, в продължение на 15-тина години един крайбрежен феодал се издига до пиратството. И толкова.

              Некадърника Балтоглу не е удачен пример.
              Все си е нещо, а Балтоглу верно хич не е удачен пример . А каква беше оная история за спътника на Колумб Алонсо де Охеда, дето бил българин от Охрид?
              A strong toun Rodez hit is,
              The Castell is strong and fair I wis...


              блог за средновековна балканска история

              Comment


                #37
                А каква беше оная история за спътника на Колумб Алонсо де Охеда, дето бил българин от Охрид?
                Това е Добромир и генуезкият му спътник Дон Диего. Добромир като юноша се разхожда и до Тибет, където научава бойни изкуства, после громи османците.
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  #38
                  Dinain написа
                  Това е Добромир и генуезкият му спътник Дон Диего. Добромир като юноша се разхожда и до Тибет, където научава бойни изкуства, после громи османците.
                  хе-хе!това наистина ме развесели!...спътникът му, все пак, беше кастилец! а генуезец май че беше един лошите - Пегелоти



                  Поздрави!
                  Last edited by Caballero de Santiago; 08-01-2007, 22:54.

                  Comment


                    #39
                    Дърти магарета сме вече! Бъзикаме се с неща от преди 20 години. А форумът е пълен с хора, които не помнят ДЪГА.

                    За тях - хорааа, Добромир е герой от култовия комикс Дъга от 80-те години. Напълно измислен!


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      #40
                      Dinain написа
                      Това е Добромир и генуезкият му спътник Дон Диего. Добромир като юноша се разхожда и до Тибет, където научава бойни изкуства, после громи османците.
                      Пфф, какво говорите, това е най-най-най-любимият ми комиксов герой на всички времена и една от основните причини да обикна историята! Страницата, качена от Кабалеро май беше от брой 27-ми, ако не се лъжа (имам ги всичките от 1-ви до 43-ти ). Верно остаряхме, д***а, а какви времена бяха... :nod:

                      А по времената на "Дъга" в началото на 90-те (всъщност комиксът тогава вече замираше!) наистина по популярните списанийца беше плъзнала тая историйка за Алонсо де Охеда, който бил спътник на Колумб и всъщност бил българинът Драган от Охрид :sm113: , ако не ме лъже паметта! Някой не знае ли нещо по-подробно по въпроса?
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        #41
                        Не помня подробности за Охеда - Охрид, и аз бях юноша, но със сигурност още тогава беше опровергана възможната българска следа. На мен тази история малко ми прилича на "село Боф".
                        Ако някой тук има ясен спомен или публикация, би било хубаво да я сподели.

                        Comment


                          #42
                          Може ли да ме осветлите защо Балтоглу е некадърник, по скромното ми мнение човека е вършил съвестно работатат си. Пречките пред изпълнението на поставените задачи са били от друго естество според мен.
                          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                          Неизвестен руски адмирал

                          Comment


                            #43
                            Като гледам темата за Алонсо де Охеда вече е била обсъждана.
                            http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=7742
                            _______________________________________________
                            И българин съм не заради твойта слава
                            и твойте подвизи и твойта бранна сила,
                            а зарад туй, че съм безсилен да забравя
                            за ослепелите бойци на Самуила.

                            Атанас Далчев

                            Comment


                              #44
                              His parents were Bulgarian nobles from Okhrid (the name Ojeda is an old Spanish translation of Okhrid), which was part of the Byzantine Empire and part of the Bulgarian kingdom in contemporary Macedonia region. His parents fled to Spain to escape the Ottoman Turks who conquered the Balkans.
                              Брех, много категорично са го написали в уикипедията бе Да не я е писал българин тая статия ?
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                #45
                                Какво може да се очаква от Уики :tdown ! Хана беше пуснала една много хубава статия по въпроса. Казва се дигитален маоизъм. Ето я тук
                                А по повод тая боза за българският произход на съответното лице - дъвкано е достатъчно :beatdeadh , очевидно няма никакви сериозни основания да смятаме подобно нещо за категорично доказано. Според мен нямаме никакви основания и да си помислим подобно нещо (е, освен силното желание на някои хора да откриват българи навсякъде в световната история, породено знаем от какво), така че дайте да престанем с този въпрос.
                                Recalibrating my lack of faith in humanity...

                                https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                                Comment

                                Working...
                                X