Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Можеше ли България да спечели Междусъюзническата война???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Мненията сзвързани с румънската армия и Тутракан са обособени в самостоятелна тема тук.
    Форумен Правилник

    Comment


      #47
      Parabellum написа Виж мнение
      За да бъде по-пълна картината аз слагам тук едни цифри, които показват с какво оружие разполагат сърбите и българите в началото на Балканските войни.Поради факта, че след свършване на Първата Балканска война и двете страни имат загуби, но също така имат придобити доста прилични количества трофейно оружие цифрите м началото на Втората Балканска война можем да ги гадаем.
      България:
      343 650 пушки и карабини система Манлихер обр.88 и 95
      Сърбия:
      209 800 пушки и карабини система Маузер обр.80/07, обр.99, обр.99/07, обр.08 и обр.10
      В тези данни не слагам т.нар.морално остарели пушки система Бердан2,Крнка,Мартини-Хенри и Маузер обр.1880, които са били зачислени в опълчението.
      Данните за Гърция и Румъния ги нямам-т.е. имам ги но не им се доверявам, защото източниците ми не са потвърдени.В най-скоро време ще имам данни и за тези две страни, така че картината ще бъде пълна.
      Приятелю, тук в цифрите има грешка!
      Към 01.09.1912г. Имаме 126 000 пушки и карабини Манлихер 1888 + 65 000 пушки и карабини Манлихер 1895 + 51 528 Бердана 2 + 12 925 Крнка = 190 518бр. пушки и карабини / след септември до първото примирие 1912 идват още 50 000 Манлихер М95 + 50 000 Мосин 1891 + 25 000 Бердана 2 - общо 125 000 пушки и карабини!
      Извод: започваме първата война със 190 000 пушки и се довъоръжаваме с 125 000 ??? (315 518бр.???)
      Януари 1913г. идват 15 000 Манлихери М95 за МОО и 10 000 карабини за пионерите = 25 000 пушки и карабини
      И така 315 518 + 25 000 = 340 518бр. (Има и едни 3 000 пушки Манлихер М95 дето идват през 1914г. ???)
      Какво става тази цифра 343 000 е счетоводна сборна сума за период и не отчита истинското състояние на наличното оръжие ?
      А изгубеното, унищоженото и повреденото? А мунициите - в балканската война сме изстреляли 150 000 000 патрона, а за втората имаме 130 000 000 налични /недостиг е меко казана дума/? С артилерийските снаряди положението е още по зле...

      Comment


        #48
        Можеше ли България да спечели Междусъюзническата война???
        да ако не я беше започнал малоумния ни цар тогава .

        Comment


          #49
          Не знам дали е за тук , но ми попадна един списък със загиналите румънски войници през междусъюзническата война и според него са 2705 души. Доста явно са се потрудили нашите пъдари и стражари. http://www.once.ro/morti_razboi.php

          Comment


            #50
            Като гледам списъка, на пръв прочит най-много са загиналите от 8-ми полк /региментул/ от Драгош, квото и да означава това, следват ги май от 20-ти от Телеорман - предполагам че е от северната част на Добруджа, иначе интересна информация, ако има наши сериозни историци, ше направят изводи, ма на, тая война явно са били в междучасие в университета...

            Comment


              #51
              Да не са се удавили завалиите...
              От къде идва приказката, че власите на края на Дунава се давят?
              Доколкото знам, известен брой румънски войници са починали от заразни болести, ама чак 2705 - множко ми се вижда.
              "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
              FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

              Comment


                #52
                Приказката иде от големия бяг след Тутракан, когато масово се хвърлят във водата. Избухват истински боеве между самите румънци за място в лодките. Повечето се хващат за бъчви, врати и др. плаващи предмети или направо започват да плуват към севения бряг под масиран пушечен и картечен обстрел от нашия бряг. Само шепа хора успяват да се докопат живи до румънския бряг, вкл. 2 или 3 полкови знамена - нещо, което те смятат за подвиг как били спасени.
                През обаче 1913 никой не ги е гонил. Практически няма никакви военни части срещу тях и никакви сражения, ако изключим няколко инцидентни престрелки с цивилни и пощенски служители където данни за жертви няма.
                Избухва обаче голяма холерна епидемия по време на разходката, а след като достигат Стара планина снабдителните им линии се разтягат и доставките на храни и лекарства почти спират в един момент, поради лоша организация. Жертвите са доста защото може би за първи път им се случва да се борят с холерни епидемии в полеви условия. Аз съм чел, че жертвите са общо между 4 и 6 000 души, като броим и тези, които са се заразили след завръщането на болни войници обратно.
                (\_/)
                (°_°)
                (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                Comment


                  #53
                  Телеормана не е баш Сев.Добруджа.Телеорман (вероятно произлиза от Делиорман)викат на района около Турну Магуреле и Александрия конкретно.
                  А за "истинските боеве" за лодки-въобще не бих се учудил.
                  //Offtopic
                  Голема нация са власите и тва си е...Особено къртят по селата на 6ти януари който за тях е голям празник като излязат вечерта с цигулките зигизигизигизиги...Пали се огън от стари гуми,отгоре се печат свински мръвки-те станат мръвките черни все едно си ги топил в катран,ония ядът,как се не тровят от саждите на гумите,не знам....
                  Няма как да изгрее слънце,ако преди това не е имало нощ.Голямата депресия ражда най-големия злодей на всички времена-Хитлер.Но ражда и гении като Айнщайн и Чаплин.Примерно без втория нямаше никога да разберем че Живота е също толкова неизбежен,колкото и Смъртта!И все още вярвам че гениите са повече от сатрапите...

                  Comment


                    #54
                    fen написа Виж мнение
                    Не знам дали е за тук , но ми попадна един списък със загиналите румънски войници през междусъюзническата война и според него са 2705 души. Доста явно са се потрудили нашите пъдари и стражари. http://www.once.ro/morti_razboi.php
                    При престрелките загиват няколко човека само. Всички тези жертви са от холерната епидемия. Обърнете внимание, че за разлика от другите войни - тук не са посочени нито място на смъртта, нито причините.

                    Comment


                      #55
                      Отговорът на този въпрос чисто и просто е "НЕ" и изобщо тази война е най-голямата ни историческа грешка след Освобождението, за която като народ и държава плащаме последствията и до днес. Дори да приемем, че го нямаше безумното панславистко нареждане на Данев да се спре настъплението срещу сърбите на 17 юни, какво би последвало? Имаме инициативата, цялата ни армия е активна, изпращат се подкрепления към втора армия, за да се противодейства на гърците, не се оставят толкова войници от втора армия да пазят беломорието от гръцки десант или евентуално помаците, които я попълват биват оставени да се разправят при Кавала с възможните гръцки десантни войски, основните части, които няколко месеца по-рано са превзели Одрин настъпват към Солун. До седмица освен Солун са превзети Скопие, Битоля и примерно Пирот с тенденция за тръгване към Ниш с цел да се разпилее и дезорганизира сръбската армия. Ами първо румънска, а после турска атака пак биха били неизбежни, а не както Михаил Савов си е мислил, че ако бързо ударим сърбите и гърците, от Букурещ и Цариград ще се уплашат от нас и няма да посмеят да ни атакуват. Така че единственият резултат би бил, че границите ни биха били както са според гръцко-сръбския договор от май 1913, а именно по Вардар със завой по Брегалница със Сърбия и пак по Вардар със завой леко на юг от Кукуш до Струма и после при Ангиста, оставяйки Кавала в България, но без Южна Добруджа и без Одринска Тракия, които румънци и турци пак биха си взели. Така че Междусъюзническата война би могла да завърши при по-добро провеждане с по-малки загуби за България, но не и с българска победа. Чета тук се разиграват някакви сценарии за съюз с турците срещу отстъпки от наша страна нагоре от линията Мидия - Енос. Добре, само че турците още през януари заявяват, че не искат войната да продължава, но Одрин трябва да си остане техен. Без тази отстъпка от наша страна преговорите няма как да са успешни, в най-добрия случай да се съгласят да ни оставят Караагач срещу построяване на нова гара в същински Одрин на български разноски, и Лозенград с граница при него. Обаче как да се отстъпи Одрин след толкова месеци обсада и превземането му с толкова жертви, това би породило колосално обществено недоволство с тежки последици за властимащите. За съюз с Румъния по това време е съвсем немислимо да се говори, с какво да ги мотивираме? С анексиране на територии от Сърбия в тимошко заради влашкото население там? Румънците много добре знаят, че Русия не би го допуснала. Срещу гърците с идеята да се създаде някакво миниатюрно арумънско княжество в Епир? Ами Венизелос е достатъчно хитър, за да гарантира писмено пред Майореску, че арумъните там ще запазят правата си в културно-просветен план такива, каквито са от 1905 година след фермана на Абдул Хамид. Да си изиграем картите така, че да предизвикаме общоевропейска война в този момент? Не че е било невъзможно, но не е имало начин да си изиграем картите така, че да сме на страната на Антантата. Така че пак казвам, единственото, което България е можела да постигне при максимално правилно от тактическа гледна точка провеждане на войната, е било да има по-малки загуби при сключването на Букурещкия мир, но да я спечели абсурд.

                      Comment


                        #56
                        skorpion1980 написа Виж мнение
                        Отговорът на този въпрос чисто и просто е "НЕ" и изобщо тази война е най-голямата ни историческа грешка след Освобождението, за която като народ и държава плащаме последствията и до днес.
                        Най-голямата историческа грешка е Първата балканска война и по-точно начина на сключване на договорите и избор на арбитър в случай на спор със Сърбия. Сляпата вяра на българските русофили в коректността на руския цар загроби възхода на българската нация. Това е било фатална грешка, която след това каквото и да правиш, няма как да бъде оправена.

                        Comment

                        Working...
                        X