Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Можеше ли България да спечели Междусъюзническата война???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Николай написа
    В интерес на истината една гръцка дивизия като сила не е превъзхождала значително българска бригада- 9 батальона срещу 8, 6 (по-често три) батареи срещу три.
    Вероятно това е причината на успехите на българската армия срещу гърците в Кресненското дефиле и на други участъци.
    Truth will save the world

    Comment


      #32
      За да бъде по-пълна картината аз слагам тук едни цифри, които показват с какво оружие разполагат сърбите и българите в началото на Балканските войни.Поради факта, че след свършване на Първата Балканска война и двете страни имат загуби, но също така имат придобити доста прилични количества трофейно оружие цифрите м началото на Втората Балканска война можем да ги гадаем.
      България:
      343 650 пушки и карабини система Манлихер обр.88 и 95
      Сърбия:
      209 800 пушки и карабини система Маузер обр.80/07, обр.99, обр.99/07, обр.08 и обр.10
      В тези данни не слагам т.нар.морално остарели пушки система Бердан2,Крнка,Мартини-Хенри и Маузер обр.1880, които са били зачислени в опълчението.
      Данните за Гърция и Румъния ги нямам-т.е. имам ги но не им се доверявам, защото източниците ми не са потвърдени.В най-скоро време ще имам данни и за тези две страни, така че картината ще бъде пълна.
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment


        #33
        Едва ли само количеството на пушките може да се вземе за решаващ фактор. Най-малкото броя обучени войници, коне, каруци, оръдия и продоволствия трябва да се вземат под внимание, но едва ли има точни данни за тях.
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          #34
          Може ли да приемем, че Балканската война е грешка?

          Виждам, че всички са съгласни, че Междусъюзническата война е грешка, тъй като шансовете ни да я спечелим дори теоретично са доста слаби. А възможно ли е било да я избегнем? Изглежда не, защото тя е логично продължение на Балканската война, т.е. преразпределение на резултатите от нея.

          Тогава нека говорим за Балканската война. Възможно ли е било да предприемем други стъпки преди войната, или след 1885 и 1908 сме обречени да я загубим?

          Comment


            #35
            Добър въпрос комита, аз започнах го засягам в първия си пост в тази тема, но дискусията пое малко в друга посока. Но би било хубаво да го разгледаме.
            В циркаджийските раздели се търкалят една - две теми засягащи Балканските войни, в които има хубави постинги (предимно на Николай и на Парабелум) - предлагам да направим нова тема тук, в която някой от управата да изтегли ценните мнения от онези теми, които да послужат за основа на дискусията.
            Така първо няма да загубим онези мнения и второ ако нямате нищо против предпочитам, да оставим тази тема само за Втората балканска.
            А иначе помисли си дали Втората Балканска е наистина логично продължение на Първата? От дистанцията на времето и сегашния ни поглед, когато направим един макроанализ, наистина бихме могли да обобщим нещата с един такъв извод. Но, ако се вгледаме малко повече в детайлите, соред мен можем да видим и друго. Все пак да не забравяме че Първата Балканска война има две фази и ако резултатите от втората фаза наистина водят към нова война между съюзниците, то дали не можем да си зададем въпроса - дали е бил логичен прехода от първата към втората фаза на Първата Балканска война?
            Тези дни с Парабелум имах много хубава дискусия по Кю (то вече смислените дискусии предимно там се водят, при положение че тук цялата енергия на сериозните потребители отива за занимавки с глупости в километрични теми из общия цирк на форума и никой не вижда нищо нередно в това) и докато си бъбрехме за войните и нашите национални цели осъзнах как ако направим едно сравнение с Германия и начините, по които тя постига целите си, грешките ни просто се набиват на очи.
            Така че в главата ми се оформя нов грамадански постинг, за кояйто естествено ще трябва време (те хубавите неща бавно стават )
            Recalibrating my lack of faith in humanity...

            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

            Comment


              #36
              komitata написа
              Виждам, че всички са съгласни, че Междусъюзническата война е грешка, тъй като шансовете ни да я спечелим дори теоретично са доста слаби. А възможно ли е било да я избегнем? Изглежда не, защото тя е логично продължение на Балканската война, т.е. преразпределение на резултатите от нея.

              Тогава нека говорим за Балканската война. Възможно ли е било да предприемем други стъпки преди войната, или след 1885 и 1908 сме обречени да я загубим?
              Ами според мен е било възможно. Ако бяхме по умни един стартегически съюз с Гърция е било нещо напълно възможно. Те искат Солун и части от Беломорска Тракия. Тези региони не са били с хомогенно българско население така 4е така или ина4е ще да е било трудно да ги задържим(не ме като гърци, турци и сърби на колим наред). За сметка на това ние си вземаме Македония. Гърция си взема и островите от Турция , а на нас ни се развързват ръцете да противодействаме на Сърбия по Македонския и Пиротския въпрос. А също и Румъния е можела да отнесе едни хубав бой за Северна Добруджа. Най-големия враг на Гърция е била Турция и ние сме били особено глупави като не ме се възползвали от това. Евентуален съюз Гърция ще осигури и дипломатическа подкрепа от Британската Империя ,която по това винаги е имала силни връзки с Гърция , а да не забравяме ,че сме пред първата световна. Сега някои ще кажат ,че Сърбия и Гърция имат много общи интереси на гърба на България. Но от друга страна Сърбия не е нито в географско нито във военно отношение способно да помогне срещу турците нали? Ние сме незаменими, защото само ние сме били способни да мобилизираме достатъчно силна сухопътна армия. Верно е ,че ще трябва да пожертвамо Беломорска Тракия ,но Македония сега щеще да си е наша .

              Comment


                #37
                Dinain написа
                Едва ли само количеството на пушките може да се вземе за решаващ фактор. Най-малкото броя обучени войници, коне, каруци, оръдия и продоволствия трябва да се вземат под внимание, но едва ли има точни данни за тях.
                Ами какво да кажа? Всеки тук в този форум пише за стратегия, за тактика за туй и онуй, но никой не дава цифри или то ако се дават не е честно срещана практика.Нека първо да видим възможностите на всяка една държава на 100% пък тогава да си правим изводите, кой-кого.Така смятам аз.

                komitata написа
                Тогава нека говорим за Балканската война. Възможно ли е било да предприемем други стъпки преди войната, или след 1885 и 1908 сме обречени да я загубим?
                Аз винаги съм твърдял и ще продължавам да твърдя, че през октомври 12-та година България не е била готова да води каквато й да е било война.Ако е трябвало да се води война срещу Турция, то аз виждам 1915-16-та като евентуална година на започване войенни действия срещу Турция.Точно тогава България е щяла да има всички шансове да воюва сама срещу Империята и то с определен успех.
                Last edited by Parabellum; 06-04-2006, 03:42. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                Comment


                  #38
                  Парабелум, адски си прав за числата и данните . Но честно не виждам кой може да даде наистина хубави данни освен теб, Николай, дибо и още може би един или двама. Вие сте специалистите, така че на вас разчитаме :tup:
                  XV mile the sea brode is
                  From Turkey to the Ile of Rodez...

                  Comment


                    #39
                    Ето данните за Румънската армия през 1913-та година.Моят приятел Хория Сербанеску от Румънският Военно-исторически музей ми ги даде.Тези дни очаквам точната численост на румънската армия, която е нахлула в България през юни 1913.
                    Фактически Румъния започва балканските войни с 271 130 пушки система Манлихер М92& 93 с калибър 6.5мм, по време на Втората Балканска война спешно са закупени от Австрия 60 000 броя Манлихер М89 и М95 с калибър 8мм.
                    Утре се надявам, че ще имам и точната бройка на армията с която са нахлули у нас, така че изводите скоро ще ги направим.
                    Остана само да намеря данни за Гръцката армия.
                    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                    Comment


                      #40
                      Ето я сатистиката за румънците.Определено е ужасяваща.Според мен дори и да бяхме оставали една армия за прикритие, пак щяхме да бъдем разбити
                      On 23rd of June 1913 Romanian army mobilized 5 army corps, composed of 15 infantry divisions (5 reserve divisions), 3 reserve brigades, 2 cavalry divisions and a Calarashi (territorial cavalry) brigade. These forces were composed of 247 battalions, 93 squadrons, 180 batteries with 10,600 officers and 460,000 troops.
                      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                      Comment


                        #41
                        Един въпрос към форумците:
                        Строени ли са някакви сериозни укрепления по границата с Румъния? Докато в по-голямата си част Дунава представлява естествено препятствие, райнът на Добруджа е плосък като тепсия и трудно защитим. Та строени ли са там някакви отбранителни линии, бункери, позиции на тежка артилерия? Ако не са и знаете причините, още по-добре
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          #42
                          Warlord написа
                          От румънската страна - да. Погледни само Тутраканската крепост как е била укрепена.
                          Имах предвид българската страна
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            #43
                            Отбранителни съоръжения е имало изградени мисля че около Варна. Нищо особено обаче - окопи и картечни гнезда.

                            Comment


                              #44
                              Понеже аз обичам цифричките искам да ми дадете статистика на армиите в Добруджа,срещу Сърбия и срещу Гърция през Първата Световна война!
                              Също така искам да ми обясните как Румъния започва да воюва и къде се намира армията й?И накрая искам да ми кажете, къде се намира през октомври 1915-та оснваната част на сръбската армия!
                              Предварително благодаря!
                              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                              Comment


                                #45
                                Parabellum написа
                                Понеже аз обичам цифричките искам да ми дадете статистика на армиите в Добруджа,срещу Сърбия и срещу Гърция през Първата Световна война!
                                Също така искам да ми обясните как Румъния започва да воюва и къде се намира армията й?И накрая искам да ми кажете, къде се намира през октомври 1915-та оснваната част на сръбската армия!
                                Предварително благодаря!
                                А аз също съм любител на цифрите и към горното ми се иска да получа общата сума на военните разходи за периода 1886-1918(може и по отделни години), отношението и към бюджета и БВП и военните разходи на глава от населението като абсолютна цифра.
                                Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                                Comment

                                Working...
                                X