Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Военна организация на Индия при Чандрагупта

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Военна организация на Индия при Чандрагупта

    Монархът е начело на управлението. Той разполага с всички видове власт: военна, правосъдна, законодателна и изпълнителна.
    Властта на суверена се гради върху три сили (шакти): политически умения (мантра шакти), мощ и пари (прабху шакти) и ентусиазъм (утсаха шакти). Единствено при наличието на тези обединени сили онзи, който желае да победи (виджигишу), може да постигне своята цел. Владетелят е длъжен да поддържа и укрепва своя авторитет както в собственото си царство, така и върху съседните държави, разделени в различни категории, които формират различните степени на неговата зона на влияние (мандала). Според природата на тези държави той трябва да прилага една от 6-те форми на политическо действие: съглашение, война, неутралитет, враждебности или студена война, съюз и измама.
    Установяването на зоната на влияние изисква най-напред постоянно съглашение с непосредствено съседните държави, при положение, че те притежават всички елементи на суверенната власт: правителство, територия, укрепления, финансови ресурси и съюзници. В противен случай те трябва да бъдат анексирани. Кръгът трябва да бъде разширен до съюзниците на членовете на съглашението, които са като лъчи на колелото на каруца, в чиито център стои императорът.


    Империята е разделена на провинции. Петте големи провинции имат съответно своя столица: Гирнар (който се намира на Катхиаварския полуостров), Таксила (на северозападната граница), Уджаин (в централна Индия), Тосали (на Бенгалския залив) и Суварнагири (в юга). Те са управлявани от принцове на царското семейство. Управителите назначават някои служители, които се контролират от пратеници на централната власт. Измежду тях т.нар. раджука имат правосъдни функции и определят смъртните присъди. Прадешика (провинциите) действат като контрольори на приходите, а магистрати, наречени антамахаматра (министри на границите), надзирават населенията, които се изплъзват от контрола на империята.

    Според "Артхашастра" армията е съставена от четири елемента:

    1.Членове на войнското съсловие, професионални войници, наречени маула, които формират основата на личния й състав.
    2. Наемници (бала), набрани в завладените страни и зад граница.
    3. Войници-новобранци, предлагани за кратки периоди от отделните съсловия.
    4. Бойци от горските племена, които служат за отклоняване на вниманието или за изненадващи кратки нападения срещу врага. Те обикновено са най-храбри.

    Авторът Каутиля смята за важни три армии: пехотата, кавалерията и бойните слонове. Изглежда, че след пораженията, които им нанасят по-подвижните армии на Александър, колесниците са оставени на заден план. Артхашастра говори с големи подробности за стратегията и маньовъра, за авангарда, резервите, лагеруването и т.н.
    Въоръжението и екипировката имат важно значение с на място базирани мобилни бойни машини и съоръжения. Крепостите са оградени с ровове, пълни с вода, имат спускащи се порти и тайни входове. Каутиля препоръчва като средства за превземане на крепости да се използват прокопаването на тунели, наводнения, пожари и предателства. Според Мегастен Военният съвет включва 30 члена, разделени в шест отдела, чиито функции обхващат флотата, транспорта, пехотата, кавалерията, колесниците и слоновете.

    Армията наброява над 600 000 бойци. Войниците получават редовна заплата, а държавата им предоставя оръжие и екипировка. Извън рамките на своите военни задължения, войниците водят "живот на пълна свобода и удоволствия". Тяхната заплата е напълно достатъчна, за да живеят комфортно и да осигурят такъв живот на своите близки. Дори в условията на лагеруванията, те се ползват от услугите на прислужници, които "се грижат за конете, чистят оръжието им, водят слоновете, поправят колесниците и служат за кочияши".

    Според Ариан: "Пехотинците носят лък с височината на човешки ръст. Този лък се опира на земята срещу левия крак на стрелеца. Стрелците изстрелват своите стрели като изтеглят тяхната корда далеч назад. Стрелите са дълги почти три метра и нищо не може да им устои - нито щит, нито броня, нито някаква друга защита, ако тя съществува. В лявата си ръка те носят щит от нещавена волска кожа, малко по-тесен от човека, който го носи, и също толкова висок. Някои носят копия вместо лъкове, но всички имат меч с широко острие, дълго три лакти. Когато се бият в непосредствена близост до врага, което се опитват да избягват, те държат меча с две ръце, за да могат да удрят по-силно. Конниците са въоръжени с два лъка и един щит, по-малък от този на пехотинците. Те нямат седла и оглавници на конете си, каквито използват гърците или келтите. Обвиват муцуната на коня с лента от волска кожа, към която са закрепени, обърнати навътре, не много остри гвоздеи от желязо, мед или слонова кост, ако човекът е богат. В устата на коня те слагат една огъната желязна пръчка, към чиито краища са прикрепени юздите. Когато конникът дърпа юздите, тази метална пръчка контролира коня и остриетата насочват главата му така, че той е принуден да се подчини.


    Из "Великите империи", Кратка история на Индия
    (\_/)
    (°_°)
    (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

    #2
    Брей, Warlord, откъде знаеш всичко това. От някаква си интерпретация:
    Из "Великите империи", Кратка история на Индия
    Не знаеш ли за новата форумна истина от нейния пророк? Безобразие! Истина е само това, което можеш да разчетеш в първичен източник, а нещо не виждам някъде да си привел снимка на нкой надпис и убедителен превод от първа ръка в подкрепа на написаното... Тцъ-тцъ, не може така.

    Comment


      #3
      gollum написа
      Брей, Warlord, откъде знаеш всичко това. От някаква си интерпретация.
      Ами до съвсем скоро не го знаех, но успях да си набавя този материал като го преснимах от въпросната книга и реших да постна част от него тук защото ми се стори доста интригуващ и предположих, че ще представлява интерес и за вас.

      Източника го споменах няколко пъти - "Артхашастра", само, че ще е много трудно някой да се сдобие с пълния му превод.
      (\_/)
      (°_°)
      (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

      Comment


        #4
        Warlord, не се съмнявам, че пропускът ти е неумишлен, но несъмнено знаеш, че тези неоспорими авторитети смятат, че не е достатъчно само да покажеш няколко преснимани страници от първичния документ - трябва да умееш и лично ти да го прочетеш в оригинал, защото всички знаем, че преводът, особено от мъртъв език, е интерпретация, т.е., не се отличава по нищо от книгата на някои си учен по въпроса, която, разбира се, не става за друго, освен да прегледаме списъка с източници, търсейки оригиналите. О, забравих (пуста разсеяност), има една възможност, която може да ти позволи да се измъкнеш и без да знаеш да четеш санскрит в съвършенство - преводът на руски език се признава не само за идентичен на оригинала.

        Comment


          #5
          Е тия думи явно са насочени към Галахад и неговия стил на дискутиране (ако правилно съм загрял), а не към мен и към темата.

          Иначе като цяло в книгата е обърнато повече внимание на управлението, администрацията и правото, където има доста по-учудващи факти, ако има интерес мога да подбера по-интересното и от тази област.

          Иначе какво ще кажете за индийската войска - този огромен брой жива сила, използването на слонове в битките, спецификата на техните оръжия и военна организация. (За съжаление точно за тези неща пише съвсем малко , ще се радвам ако някой добави още подробности и инфо ).
          (\_/)
          (°_°)
          (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

          Comment


            #6
            Браво за статийката Warlord :tup:. Много ми е интересно да разбера за армията на Индия в този период.
            "Пехотинците носят лък с височината на човешки ръст. Този лък се опира на земята срещу левия крак на стрелеца. Стрелците изстрелват своите стрели като изтеглят тяхната корда далеч назад. Стрелите са дълги почти три метра и нищо не може да им устои - нито щит, нито броня, нито някаква друга защита, ако тя съществува.
            Леле, тия какви стрели са имали само. 3 метра!!!

            Comment


              #7
              Нали и Александър Македонски го раняват с една такава стрела докато се бие с индииците. По всичко личи че индийската войска е била изключително могъща добре организирана и напреднала технически за времето си. Доколкото знам Чандрагупта е основател на империя обединила повечето земи на днешна Индия. Някъде по времето след Александър. Някъде бях чел че владеел някакво княжество и предложил помощта си на македонците за поход на изток. Те обаче отказали а той по-късно обединил Индия и създал династия на Гуптите. Негов наследник е Ашока - владетелят-философ. Селевк ² му върнал териториите отвъд Инд в замяна на 300 бойни слона. Щом е можел да отдели много сигурно е разполагал с огромно число. Ако някой знае повече за индииското царство и армиите му нека пише.

              Comment


                #8
                мен лично ме съмнява далекобойността и ефикастността на такъв род оръжие. С каква сила трябва да се опъва този лък и каква закалка трябва да има наконечникът? Не става ли дума за хипербола /така често срещана у древните автори/?
                sigpic

                Comment


                  #9
                  Warlord, колега поздравления за интересното инфо и от мен

                  Крепостите са оградени с ровове, пълни с вода, имат спускащи се порти и тайни входове. Каутиля препоръчва като средства за превземане на крепости да се използват прокопаването на тунели, наводнения, пожари и предателства.
                  Интересно, дали нямаш ли описание на някоя обсада, че ми стана интересно....

                  THE LABARUM


                  sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                  ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                  ,sevogorob eht erew ysmim llA
                  .ebargtuo shtar emom eht dnA

                  Бе сгладне и честлинните комбурси
                  тарляха се и сврецваха във плите;
                  съвсем окласни бяха тук щурпите
                  и отма равапсатваха прасурси.

                  Comment


                    #10
                    С епохата на Гуптите е свързан един от най-интересните паметници - колоната на Чиддрагупта ²² (+413). 7-метровата колона до ден днешен не е корозирала. Това е станало причина да се появат митове, че тя е поставена от извънземни (на вестникарско ниво, иначе колоната си е надлежно надписана). Колоната показва високото развитие на металургията в Индия от тази епоха.



                    Въпреки причудливите разкази, че и днес не можела да се получи толкова висококачествено желязо, колоната не е чак толкова уникална за Индия. Запазили са се от корозия и гредите на т.нар. Черна пагода в Канарак - става дума за металните греди с диаметър 20см и дължина 10м.

                    Ако има някакво "чудо" то е постиженията на древната металургия в Индия.

                    Comment


                      #11
                      http://www.taiji-bg.com/articles/mixed/m19.htm
                      Last edited by haha; 05-03-2006, 22:37.

                      Comment


                        #12
                        josi написа
                        Нали и Александър Македонски го раняват с една такава стрела докато се бие с индииците. По всичко личи че индийската войска е била изключително могъща добре организирана и напреднала технически за времето си.
                        Въпреки това изглежда македонските фаланги са били достатъчно ефективни срещу индийските войски. Александър разбива индийският цар Пор и установява контрол над цялото поречие на Инд (днешен Пакистан), естествено това е само в периферията на същинска Индия.
                        josi написа
                        Доколкото знам Чандрагупта е основател на империя обединила повечето земи на днешна Индия.
                        Така е, под негова власт не е бил само крайния юг на Индийския полуостров. Това е наистина една огромна империя с изключително модерна система на управление, човешки и природен ресурс.

                        Last roman написа
                        мен лично ме съмнява далекобойността и ефикастността на такъв род оръжие. С каква сила трябва да се опъва този лък и каква закалка трябва да има наконечникът? Не става ли дума за хипербола /така често срещана у древните автори/?
                        И мен ме съмнява, немога да си представя как се изстрелват толкова големи стрели. Ако наистина са почти три метра дълги значи задължително са ги изстрелвали с парабола и са разчитали на тежестта и ускорението им при падането, но при всички положения дължината на полета им е била доста къса. А пък както е отбелязано индийците са предпочитали да избягват близкия бой. Чудя се дали тези лъкове не са били "крачни", все пак би трябвало и опъването на тетивата да е доста голямо. Абе ъпроса трябва да се проучи по-подробно.

                        byzantiner написа
                        Интересно, дали нямаш ли описание на някоя обсада, че ми стана интересно....
                        И на мен ми стана интересно, обаче нямам такава информация - за съжаление точно на военната история в тази книга е обърнато най-малко внимание. Е ако можеш обаче да си намериш превод на този източник ще можеш в най-задълбочени подробности да се запознаеш с индийското военно дело. Аз за сега немога да дам такива, но смятам скоро да си купя две книги - Древно индийски и Древнокитайски трактати за войната. Тогава ще има още инфо.
                        Last edited by Warlord; 05-03-2006, 18:31. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                        (\_/)
                        (°_°)
                        (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                        Comment


                          #13
                          Ако се вярва на Плутарх върхът на индииската стрела улучила Александър бил 3 пръста широк 4 пръста дълъг. Никъде другаде обаче не съм срещал описание на това оръжие.

                          Comment


                            #14
                            Наскоро ми попадна една статия за военните въпроси в Индия. Качих я в rapidshare, дано да става за четене. http://rapidshare.com/files/253738000/Kalyanov.pdf

                            Comment


                              #15
                              Здрасти!
                              Бижу! Ами знаците над главата на йогата не ти ли се виждат познати.
                              Attached Files

                              Comment

                              Working...
                              X