Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Библиотека (оттук, оттам...)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Някой ден ще бъдат сканирани и тези книги

    Comment


      Здравствуйте. В электронном виде эти книги есть?


      Щаб на войската, Военно-историческа комисия, Българската армия в световната война 1915 – 1918, том IХ, Настъплението на III армия в Добруджа, София 1943
      С. Тошев, г-л в зап., Действията на III армия в Добруджа през 1916 година., 1921

      Благодарю за внимание.

      Comment


        Aruta написа Виж мнение
        Някой ден ще бъдат сканирани и тези книги
        Birserg написа Виж мнение
        Здравствуйте. В электронном виде эти книги есть?


        Щаб на войската, Военно-историческа комисия, Българската армия в световната война 1915 – 1918, том IХ, Настъплението на III армия в Добруджа, София 1943
        С. Тошев, г-л в зап., Действията на III армия в Добруджа през 1916 година., 1921

        Благодарю за внимание.
        Первую нашел http://forum.boinaslava.net/showthre...BA%D0%B0/page2

        Comment


          Книгата на генерал Тошев

          Comment


            Николай написа Виж мнение
            Книгата на генерал Тошев

            http://www.boinaslava.net/dibo/Toshev_III_Army.pdf
            Благодарю!

            Comment


              Кръстьо Манчев. История на балканските народи. Том ²V. 1945-1990 г.

              Comment


                Какво да сканираме, в случай, че се интересуваме от Османската империя и българите на Балканите през периодът XV–XIX в.:
                -------------------------------------------------------------------------------------------


                Асимилаторската политика на турските завоеватели. Състав. П. Петров. София, 1962

                Дружни и единни през вековете. Сборник от историч. документи и спомени за турското население. Състав. П. Петров, М. Мюслюмов. София, 1966

                По следите на насилието. Документи за помохамеданчвания и потурчвания (XIV–XIX в.). Състав. П. Петров, София, 1972 (По следите на насилието. Документи и материали за налагане на исляма. 2-ро основно преработено и допълнено издание. Състав. П. Петров. Ч. I. С., 1987; Ч. II. С., 1988)

                Петров, П. Съдбоносни векове за българската народност (края на XIV в. – 1912 г.). София, 1975

                Беров, Л. Движението на цените на Балканите през XVI–XIX в. и европейската революция на цените. София, 1976

                Грозданова, Е. Българската селска община през ХV–ХVIII в. София, 1979

                Османски извори за историята на Добруджа и Североизточна България, Състав., прев, и ред. Стр. Димитров. София, 1981

                Стайнова, М. Османските библиотеки в българските земи XV–XIX век. София, 1982

                Грозданова, Е.; Андреев, С. Соларството по българското Черноморие през XV–XIX в. София, 1982

                Изследвания в чест на акад. Николай Тодоров. София, 1983

                Изследвания в чест на проф. д-р Хр. Гандев (по случай 70-годишнината от рождението му). София, 1983

                България през XV–XVIII век. Историографски изследвания. София, 1987

                Проблеми на развитието на българската народност и нация. София, 1988

                Сборник в чест на проф. Хр. Гандев. Изследвания по случай 75 години от рождението му. София, 1988

                Османски извори за ислямизационните процеси на Балканите (XVI–XIX в.). София, 1990

                Желязкова, А. Разпространение на исляма в западнобалканските земи под османска власт ХV–ХVIII в. София, 1990

                Харбова, М. Градоустройство и архитектура в българските земи през XV–XVIII в. София, 1991

                Турските завоевания и съдбата на балканските народи, отразени в исторически и литературни паметници от XIV-XVIII век. Междунар. научна конференция Велико Търново, 20-22 май 1987. В. Търново, 1992

                Димитров, Стр. Султан Махмуд II и краят на еничарите. София, 1993

                Българският петнадесети век. Сборник с доклади за българската обща и културна история през XV век. София, 19-21.Х.1992. Отг. ред. Б. Христова. София, 1993

                Андреев, С.; Грозданова, Е. Из историята на рударството и металургията в българските земи през XV-XIX в. София, 1993

                Непокорни поданици на султана. Документален сборник. Състав. П. Петров. София, 1995

                Българският шестнадесети век. Сборник с доклади за българската обща и културна история през XVI век. София, 17-20.Х.1994. Отг. ред. Б. Христова. София, 1996

                Георгиева, Ц. Светът на българите. София, 1997

                Първев, И. Балканите между две империи. Хабсбургската монархия и османската държава (1683-1739). София, 1997

                Маждракова, О. Национално-революционни борби на българския народ 1828–1878. София, 1997

                Съдбата на мюсюлманските общности на Балканите. Т. 1. Мюсюлманските общности на Балканите и в България. София, 1997

                Съдбата на мюсюлманските общности на Балканите. Т. 2. Мюсюлманската култура по българските земи. София, 1998

                Грозданова, Е.; Андреев, С. Джелепкешаните в българските и съседните им земи през ХVI–ХVIII в. София, 1998

                Венедикова К. Българите в Мала Азия от древността до наши дни. Стара Загора, 1998

                Българското общество XV–XVIII в. София, 1999

                Харбова, М. Три храма, три религии: Една земя, наричана българска. София, 1999

                Съдбата на мюсюлманските общности на Балканите. Т.4. Ислям и култура. София, 1999

                Проучвания в чест на проф. В. Мутафчиева. София, 2001

                Събев, О. Османски училища в българските земи XV-XVIII век. София, 2001

                Съдбата на мюсюлманските общности на Балканите. Т. 7. История на мюсюлманската култура по българските земи. София, 2001

                Изследвания в чест на чл.-кор. професор Страшимир Димитров // Studia balcanica 23. I–II. София, 2001; Rhodopica. Смолян, 2002, ¹ 1–2

                Тодорова, М. Балканското семейство. Историческа демография на българското общество през османския период. София, 2002

                Контрасти и конфликти ''зад кадър'' в българското общество през XV-XVIII век. София, 2003

                Турция — Балканите — Европа. История и култура. Изследвания в чест на професор Дженгиз Хаков. София, 2003

                50 години специалност Тюркология в Софийския университет «Свети Климент Охридски». Юбилеен сборник. София, 2004

                Тодорова, О. Жените от Централните Балкани през османската епоха (XV-XVII век). София, 2004

                Исов, М. Най-различният съсед. Образът на османците (турците) и Османската империя (Турция) в българските учебници по история през втората половина на ХХ век. София, 2005

                Общуване с Изтока. Юбилеен сборник, посветен на 60-годишнината на Стоянка Кендерова. София, 2007

                Етнически и културни пространства на Балканите. Сборник в чест на проф. д.и.н. Цветана Георгиева. Ч. 1. Миналото - исторически ракурси. София, 2008

                От Никопол до Виена. 1396–1683. Състав.: Хр. Матанов, Д. Арато. София, 2008

                Първева, С. Земята и хората през ХV²² – първите десетилетия на ХV²²² век. Овладяване и организация на аграрното и социалното пространство на Централните и Южните Балкани под османска власт. София, 2011
                Last edited by monte christo; 14-03-2016, 16:13.

                Comment


                  Цветкова, Бистра Андреева. Хайдутството в българските земи през XV—XVIII век. Том I. София, 1971




                  п.п. Тръне - вземи добави това заглавие в оня списък на стр. 22, #544

                  Comment


                    Графе, някои от тези ги имам дигитално и ще ги кача, другите мога да заема на мераклии сканировчици. Да кажем, че аз съм дал своя дан по отношение на сканирането на книги и в днешно трудно се мотивирам за дейността - предполагам, че е най-вече възрастов проблем. Тук е мястото да пусна и една поколенческа жалейка – развитието на технологията сякаш е обратно пропорционално на мерака на хората в определена възраст да хвърлят една част от времето си в услуга на човечеството. Ама предполагам и това е от възрастта. Иначе по темата – ти какво целиш с тази кампания? Защо събираме продукцията на османистиката в България? Имаш ли определена идея или просто ей така ги трупаме? Аз собствено от много време говоря на всякаква младеж да седнем и да направим един сайт подобен на този на сърбите, който пуснах по-горе. Засега ефект нъц. Защото така качени във форума не е ясно колко дълго ще живеят тези линкове. Това ми се струва много полезно, но аз няма да седна да го правя (по най-различни причини, но най-вече, защото за всяко нещо си има време). Въпреки това, не бих се скъпил на време и бих помагал с най-голямо удоволствие, ако някой поеме инициативата и не е проблем примерно да предоставя цялата си библиотека за целта. Нямам идея дали от юридическа гледна точка подобна платформа няма да се нарушава авторски права – вероятно да, но на мен лично не ми дреме за това (ако докараме до там, че историци се жалват, че някой им разпространява продукцията – пази боже, за издателите нямам особена грижа). Ти (или други участници) мислиш ли в такава посока или идеята е качваме тук кой каквото може, теглим и после - кой от къде?

                    Comment


                      Още книжки и статии от мен :

                      К.Кръстев - "Политически и икономически аспекти на кризата в Османската империя в периода 1585 – 1648 г. (по нумизматични данни) [Political and Economic Aspects of the Crisis in the Ottoman Empire, 1585 – 1648 (Based on Numismatic Data)] (in Bulgarian with Abstract in English)",Шумен,2014г.



                      Д.Борисов - БЕЛЕЖКИ ВЪРХУ СЕЛИЩНАТА, ДЕМОГРАФСКА, РЕЛИГИОЗНА И СТОПАНСКА ИСТОРИЯ НА СЕЛИЩАТА ПО ПОРЕЧИЕТО НА ВЪЧА ПРЕЗ ПОСЛЕДНАТА ЧЕТВЪРТ НА XV – XVI в. (Notes on settlement, demographic, religious and economic history of villages along Vacha during the fourth XV - XVI c.) - In: History, 1/2016

                      Приведените в текста преведени от няколко османски регистъра данни за селата по поречието на р. Въча за периода последната четвърт на XV – XVI в., дават възможност да се проследи в детайли развитието на демографските и религиозни процеси/промени в


                      И.Топалилов - Римският Филипопол. том 1. Топография, градоустройство и архитектура/ Das Roemische Philippopolis. Band. 1. Topografie, staedtebau und architektur

                      Comment


                        Някой ако вземе домейн,мога да дам пространство.Но е хубаво предварително да се каже какво място ще е нужно,като обем.
                        Имам готова система за качване на файлове,която съм писал навремето.В смисъл-форма за регистрация,после минава админа,одобрява регистрациите на новодошлите и почват да качват на воля файлове.Има търсачка,към файла полета за информация кой го е качил,дата и поле за описание...
                        Просто и функционално,за съжаление-силно грозно като визия,но пък работи...
                        Тва за мене е най-добрия вариант,щото не се индексира от гугъл и съответно няма да има проблеми с авторски права и прочие...Който иска да участва от участниците тук-регистрира се,ползва,сваля,качва и те така...Странични хора,нерегистрирани и т.н. не виждат какво има вътре...
                        Иначе навремето в друг сайт който поддържам бях качвал сканирани книги(инженерни,не на историческа тематика)и почна страшен рев.За няколко седмици се изредиха злобни писма от всякакви руски и прочие издателства,заплахи,простотии и т.н.Отде бяха разбрали-не знам.Явно толкова им вървят продажбите,та по цял ден набиват копчето в гугъл да видят дали някой някъде не е качил нещо тяхно сканирано..
                        Няма как да изгрее слънце,ако преди това не е имало нощ.Голямата депресия ражда най-големия злодей на всички времена-Хитлер.Но ражда и гении като Айнщайн и Чаплин.Примерно без втория нямаше никога да разберем че Живота е също толкова неизбежен,колкото и Смъртта!И все още вярвам че гениите са повече от сатрапите...

                        Comment


                          KIZIL DELI написа Виж мнение
                          Иначе по темата – ти какво целиш с тази кампания? Защо събираме продукцията на османистиката в България? Имаш ли определена идея или просто ей така ги трупаме?
                          Правя я тази кампания преди всичко с цел популяризиране на българската османистика сред любознателното (любопитното) общество в България. Какво ще рече любознателно (любопитно) общество? Подобно общество е това, което не е лишено от интелект, но заради мързел (или тотална липса на интерес) неговата необразованост (непросветеност, некомпетентност) по проблемите на османската държава и животът на българите под османска власт се е разпространила надлъж и нашир[1]. За това обаче е виновна и образователна система (училището) в България. Аз самият съм част от това любознателно общество, което вятър го вее в мъглата. Рядко някой от нас ще се сети да наплюнчи пръст и да го вдигне над кухата си кратуна, та да усети аджеба, откъде духа[2].

                          А така, като ги има сканирани тези книги, които са публично разпространени из интернет, поглеж, някой си клъвнал нещо си там като кокошка или мишка и попил информация. Така се започва - с туйцък-онуйцък. Съответно интересът не закъснява.


                          [1] Само влез на страницата на История.bg във Фейсбук и чети коментарите след предаването "Българите в Османската империя". За редовия читател и слушател, вие османистите, сте като някаква секта в историческата и етнографска гилдия, платени маргинали, сеещи зарази, манипулации и ревизиране на... историческата истина, в удобна за Турция форма. Въобще, сидеровизмът не е от вчера.

                          [2] Силно препоръчвам образователната за нас и обзорна за други статия на Елена Грозданова - Българската османистика на границата между две столетия – приемственост и обновление // Исторически преглед, 2005, ¹ 1-2, както и нейното своеобразно продължение (допълнение) под заглавие Современное состояние и перспективы болгарской османистики (1999–2009 гг.) // Османский мир и османистика. Сборник статей к 100-летию со дня рождения А.С. Тверитиновой (1910–1973). Сост. и отв. ред. И.В. Зайцев, С.Ф. Орешкова (2010)


                          KIZIL DELI написа Виж мнение
                          Аз собствено от много време говоря на всякаква младеж да седнем и да направим един сайт подобен на този на сърбите, който пуснах по-горе. Засега ефект нъц. Защото така качени във форума не е ясно колко дълго ще живеят тези линкове. Това ми се струва много полезно, но аз няма да седна да го правя (по най-различни причини, но най-вече, защото за всяко нещо си има време). Въпреки това, не бих се скъпил на време и бих помагал с най-голямо удоволствие, ако някой поеме инициативата и не е проблем примерно да предоставя цялата си библиотека за целта. Нямам идея дали от юридическа гледна точка подобна платформа няма да се нарушава авторски права – вероятно да, но на мен лично не ми дреме за това (ако докараме до там, че историци се жалват, че някой им разпространява продукцията – пази боже, за издателите нямам особена грижа). Ти (или други участници) мислиш ли в такава посока или идеята е качваме тук кой каквото може, теглим и после - кой от къде?
                          Засега съм на мнение, че mediafire върши добра работа. Засега. Иначе замисълът не е лош, но това е проект, който ще иска много голям стимул. Жалко, че не разбирам нищичко от софтуери, сайтове и администриране. Аз съм като американците - натискаш копчето и системата трябва да запали, т.е. всичко да е от елементарно още по-елементарно...

                          Comment


                            Проблема на тия системи е че днеска го има файла-утре го няма.А доста хора тук от форума спряха да пишат по една или друга причина.Та и е трудно и да го издириш нещо от тоя който го е качил.
                            Няма как да изгрее слънце,ако преди това не е имало нощ.Голямата депресия ражда най-големия злодей на всички времена-Хитлер.Но ражда и гении като Айнщайн и Чаплин.Примерно без втория нямаше никога да разберем че Живота е също толкова неизбежен,колкото и Смъртта!И все още вярвам че гениите са повече от сатрапите...

                            Comment


                              mechoka написа Виж мнение
                              Проблема на тия системи е че днеска го има файла-утре го няма.А доста хора тук от форума спряха да пишат по една или друга причина.Та и е трудно и да го издириш нещо от тоя който го е качил.
                              И сега какво? Стартирате проекта с Делията, ако не за сайт, то за собствен файлообменник?

                              ----------------------------------------------

                              Тръне...

                              Thorn has exceeded their stored private messages quota and cannot accept further messages until they clear some space.
                              Аз съм единственият, който те търси по работа, и забележи - не за Сирия, обаче...

                              Цветкова, Бистра Андреева го сложи в курсив, та да има естетика и подобие с другите заглавия в оня списък. Тук (т.е. там) трябва да има някакъв ред и систематика.

                              Махни линка отдолу - това е само списък. Арута прави голяма папка специално за османлъка.

                              Надявам се, че ще продължиш да спазваш стриктно интервалите между редовете.


                              Трябва да изглежда ето така: Цветкова, Бистра Андреева. Хайдутството в българските земи през XV—XVIII век. Том I. София, 1971

                              стр.22 пост 544

                              Comment


                                monte christo написа Виж мнение
                                И сега какво? Стартирате проекта с Делията, ако не за сайт, то за собствен файлообменник?
                                Ти пък....
                                Няма как да изгрее слънце,ако преди това не е имало нощ.Голямата депресия ражда най-големия злодей на всички времена-Хитлер.Но ражда и гении като Айнщайн и Чаплин.Примерно без втория нямаше никога да разберем че Живота е също толкова неизбежен,колкото и Смъртта!И все още вярвам че гениите са повече от сатрапите...

                                Comment

                                Working...
                                X